انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: «عبد‌العزیز عکاشه» قاری سرشناس مصری درگذشت
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام علیکم

[عکس: 13920924000219_PhotoA.jpg]
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس عبد‌العزیز عکاشه قاری برجسته اهل کشور مصر در سن 65 سالگی دار فانی را وداع گفت.این قاری ممتاز متولد 1948 میلادی بود که با نسل دوم قاریان کشور مصر همچون ابوالعینین شعیشع، شحات محمد انور و محمد الهلباوی هم‌دوره است. همچنین وی از فارغ‌التحصیلان الهیات دانشگاه الازهر مصر به شمار می‌رود.سه سفر به ایران در زندگی‌نامه استاد عکاشه به چشم می‌خورد که اولین بار جهت حضور در مسابقات، مرتبه دوم تلاوت در محضر مقام معظم رهبری در سال 1390 و آخرین نوبت نیز در رمضان المبارک 1391 و به همراه هیأت قاریان مصری در ایران اسلامی حضور داشت.عکاشه از سفر دوم خود به ایران و پس از حضور در محفل باشکوه انس با قرآن کریم در محضر مقام معظمرهبری گفت: من به خیلی از کشورها مسافرت کرده‌ام و هیچ‌کجا ندیده‌ام که رهبری این مقدار بنشیند و به قرآن گوش کند.

یا علی
سلام علیکم

عبدالعزیز عکاشه؛ خاطره‌ ماندگار نسل دوم قاریان مصری
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ، شیخ عبدالعزیز عکاشه در سال 1948 میلادی متولد شد و با نسل دوم قاریان کشور مصر همچون ابوالعینین شعیشع، شحات محمد انور و محمد الهلباوی هم‌دوره بود.
این دانش‌آموخته الهیات دانشگاه الازهر سه سفر به ایران داشت که نخستین آن حضور در مسابقات قرآن کشورمان، مرتبه دوم تلاوت در محضر مقام معظم رهبری در سال 1390 و آخرین نوبت نیز در ماه مبارک رمضان سال 1391 بود که به همراه هیئتی از قاریان مصری در کشورمان حضور یافت.
وی در سفر دوم خود به ایران و پس از حضور در محفل باشکوه انس با قرآن کریم در محضر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) گفت: «من به خیلی از کشورها مسافرت کرده‌ام و هیچ‌کجا ندیده‌ام که رهبری این مقدار بنشیند و به قرآن گوش کند».
این قاری نامدار مصری فعالیت‌های قرآنی پر باری را در کارنامه دارد که از آن جمله قرائت در مسجد جامع الازهر در جمعه اول سال 2013 میلادی (21 صفر 1434) است که روی یوتیوپ هم قرار گرفت.
از دیگر فعالیت‌های قرآنی شاخص این قاری فقید مصری می‌توان به ترتیل کل قرآن کریم اشاره کرد که امکان دانلود آن در اینترنت نیز فراهم شده است.
پخش تلاوت استاد عبدالعزیزعکاشه از رادیو قرآن کشورمان و قرائت کلام وحی توسط عکاشه در محفل انس با قرآن کریم مسجد امامزاده «سید محمد» شهرستان «مراغه» از دیگر فعالیت‌ها و خاطرات این قاری مصری در زمان حضور در کشورمان است.
شیخ عکاشه در محفل انس با قرآن شهرستان مراغه که با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان برگزار شده بود، به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت. دراین مراسم قاریان مطرح و ممتاز شهرستان و مردم قرآن‌دوست شهرستان مراغه حضور چشم‌گیری داشتند.این استاد قرآن مصری در ایام حضور در کشورمان فضای مسجد جامع شهرستان «اشنویه» را نیز با صوت دلنشین خود عطرآگین کرد و در مسجد جامع اشنویه حضور یافت و با قرائت دلنشین خود، روح جامعه‌ قرآنی و عاشقان مکتب نورانی وحی را جلا بخشید و خاطره‌ ماندگاری را برای آنان برجای گذاشت.
‌استاد عکاشه به دعوت و همت اداره ‌کل اوقاف و امور خیریه‌ استان آذربایجان‌غربی، به شهرستان‌های ارومیه، چایپاره، خوی و سلماس نیز سفر و با برگزاری کرسی‌های تلاوت، آیاتی از قرآن کریم را قرائت کرد.
عبدالعزیز عکاشه بامداد دیروز، 23 آذر، در سن 65 سالگی در مصر دار فانی را وداع گفت و در مسجد «الرحمن الرحیم» قاهره به خاک سپرده شد.
روحشان شاد
چه زود قاریان مصری رو از دست میدهیم ...

فاتحه مع الصلوات
سلام علیکم

خداوند روح ایشان را قرین رحمت خویش بگرداند.قاریانی که به دنبال نرمی تحریرها و مانورهای فنی لحنی روی فرازهای کوتاه به خصوص پرده های توسط هستند این استاد از اساتیدی هستند که به خوبی این موارد را اجرا می کردند.