انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم
[سوال] چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم (http://www.gharian.ir)
+-- انجمن: تالار قرائت (http://www.gharian.ir/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: روخوانی و روانخوانی (http://www.gharian.ir/forumdisplay.php?fid=22)
+--- موضوع: [سوال] چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ (/showthread.php?tid=6634)

چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - akbari10 - ۱۳۹۳-۰۳-۲۲

باسلام خدمت دوستان... A03
ببخشید یک سوال داشتم؟؟؟
من 16سالمه وترتیل کار میکنم.تجوید رو به خوبی یاد گرفتم و نغمات رو تقریبا بلد هستم..
موقع خوندن قواعد تجوید رو به خوبی رعایت میکنم ولی موقع خوندن در روخوانی قران مشکل پیدا می کنم
مثلا در خوندن یک صفحه اصلا غلط تجویدی ندارم ولی غلط اعراب و ...رو 1 تا 3تا دارم
لطفا راهنمایی ام کنید A03
ممنون

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - یا حیدر کرار - ۱۳۹۳-۰۳-۲۲

(۱۳۹۳-۰۳-۲۲, ۰۱:۱۲ ب.ظ)akbari10 نوشته: باسلام خدمت دوستان... A03
ببخشید یک سوال داشتم؟؟؟
من 16سالمه وترتیل کار میکنم.تجوید رو به خوبی یاد گرفتم و نغمات رو تقریبا بلد هستم..
موقع خوندن قواعد تجوید رو به خوبی رعایت میکنم ولی موقع خوندن در روخوانی قران مشکل پیدا می کنم
ممنون

سلام علیکم

به نظر من اصلی ترین مشکل شما اینجاست که با کلمات زیاد آشنایی ندارید
یعنی اینکه کم قرآن می خونید سعی کنید که زیاد قرآن بخونید برنامه ریزی کنید که هر روز برای قرآن خوندن وقت داشته باشید
من خودم چند سال پیش با همین مشکل مواجه بودم ولی الحمدالله با تمرین روزانه این مشکلم حل شد

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - مجتبی امیری - ۱۳۹۳-۰۳-۲۲

(۱۳۹۳-۰۳-۲۲, ۰۱:۱۲ ب.ظ)akbari10 نوشته: باسلام خدمت دوستان... A03
ببخشید یک سوال داشتم؟؟؟
ممنون
شاید موقع خوندن تمرکز و دقت لازم رو ندارید، سعی کنید دقتتون رو بیشتر کنید و هم چنین موقع ترتیل چشمتون جلوتر از زبان باشه، یعنی وقتی دارید کلمه ای رو تلفظ می کنید چشمتون به واژه های بعدی باشه، در این صورت وقتی به کلمه ای می رسید که برای شما آشنا نیست همون زمان کم و فاصله ای که بین خوندن و دیدن هست به شما کمک می کنه کمتر اشتباه کنید.

ان شاء الله موفق باشید

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - محمدحسیـــن - ۱۳۹۳-۰۳-۲۳

سلام دوست عزیز
منم این مشکلو با بعضی از سوره ها دارم
مثلا سوره ی مبارکه کهف واقعا سخته , مسابقات اوقاف فینال کشوری امسال سوره ی کهف بود , قاریای فینالیست چنتاشون یادمه با غلط اعرابی خوندن
البته بنظرم بهترین راه اینه که انقد قرآن رو خونده باشی که آیه ها برات آشنا باشن , یا مثلا سرعت ترتیل خونیتو کمتر کن , اینطوری وقته بیشتری داری که با کلمات بعدی آشنا بشی
اینا رو از خودم گفتم
نمیدونم درسته یا نه
ولی واسه خودم که درست بوده
فقط یه چیز دیگه:
اگه به خودت تلق(غ)ین (با کودوم "غ,ق" هست؟ A22 ) کنی که نمیتونی بدون غلط اعرابی بخونی , نمیتونی مشکلت رو حل کنی
با عرض معذرت از اساتید
A65

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - حزباوی محمدرضا - ۱۳۹۳-۰۵-۲۰

باسلام
اقای akbari10 یه سوال داشتم
شما قواعد تجویدی رو چگونه در ترتیل خوانی رعایت میکردید؟(منظورم چگونه تمرین میکنید؟ایا فقط گوش میدهید یا کاردیگری هم انجام میدهید؟راستی در ترتیل خوانی ازکدام استاد تقلید میکنید؟
منتظرکمک شما هستم...

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - akbari10 - ۱۳۹۳-۰۵-۲۵

باسلام...
من معمولا یک صفحه از روگوش می کنم سپس همان صفحه رو ترتیل می خونم یا اتفاقی یک صفحه قرآن رو میارم و می خونم...
در ترتیل از مشاری العفاسی تقلید می کنم...
ممنون میشم کمکم کنید...

RE: چرادر روانخوانی مشکل دارم؟؟؟ - تـبــارک - ۱۳۹۳-۰۵-۲۵

(۱۳۹۳-۰۵-۲۵, ۰۷:۲۸ ب.ظ)akbari10 نوشته: باسلام...
من معمولا یک صفحه از روگوش می کنم سپس همان صفحه رو ترتیل می خونم یا اتفاقی یک صفحه قرآن رو میارم و می خونم...
در ترتیل از مشاری العفاسی تقلید می کنم...
ممنون میشم کمکم کنید...

سلام علیکم

برای روان شدن ترتیل و حتی تحقیق می بایست از ترتیل استاد منشاوی و برای بهتر شدن فصاحت و تجوید از ترتیل استاد حصری استفاده کنید . میزان گوش دادن شما می بایست از خواندن شما بیشتر باشد .

ان شاء الله موفق باشید