تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 30 رای - 3.23 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقلد کدام استاد هستید؟
مقلد کدام یک از اساتید هستید؟
چرا به سراغ تقلید از این استاد رفتید؟ توصیه ی اساتید بود؟ کدام استاد شما رو به سمت این قاری کشاند؟
کدام تلاوت از قاری مرجعتون رو بیش تر دوست دارید و کدوم یکیشو بیش تر تمرین کردید و کدوم یکیشو بیش تر گوش دادید؟
به نظر شما عامه پسندترین و فنی ترین تلاوت قاری مرجعتون کدوم تلاوت های ایشونه؟

لطفا به تمامی سؤالات پاسخ دهید.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

آگهی
آقای شاکرنژاد
سبک ایشون تنها سبکی بود که با روحیات من سازگار بود،توصیه ی اساتید نبود اما از اساتید اجازه گرفتم
تلاوت سوره رعد رو خیلی دوست دارم و تلاوت های رعد ، نجم حاقه و ابراهیم قمر رحمن (عاشورا/ تهران) و طه رو خیلی گوش دادم و بیشتر تمرین کردم
تلاوت مریم حاقه( حدود 2 ساعت/قم) عامه پسند هست

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

استاد مرحوم منشاوی...
بنده تا قبل از تقلید از ایشون تلاوت های استاد علی البنا و مصطفی اسماعیل رو گوش می کردم ولی به طور حرفه ای تجوید و علوم قرائت رو کار نمی کردم.تا اینکه به لطف خدا یکی دو نفر از دوستان و دو نفر از اساتید پیشنهاد کردن که بنده برم سراغ تقلید از استاد منشاوی.خلاصه با تلاوت ق-الرحمن ایشون شروع کردم و کم کم به اون سادگی و خشوع و خضوع و حزن منشاوی هم علاقه مند شدم و و خدا رو شکر خیلی کمکم کرد.حقیر از تلاوت حشر-علق -حمد -بقره منشاوی خیلی لذت می برم.یادم نمیاد کدوم تلاوت رو بیشتر تمرین کردم ولی به نظر من تلاوت سوره شعرا از آیه 52 تا 89 از فنی ترین تلاوت های استاد منشاوی است.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

شاید مطالب ذیل را قبلا هم حضور دوستان عزیز عنوان نموده باشم ؛ به هر حال دلایل ترجیح سبک مصطفی اسماعیل بعنوان مرجع لحن تلاوت برای حقیر ، خصوصیات ذیل می باشد.
( هر چند حقیر در مبحث الحان ، از تلاوت بزرگان دیگری چون اساتید علی محمود ، محمد رفعت ، عبدالفتاح شعشاعی ، عبدالعزیز حصان ، کامل یوسف ، منصور بدار ، عبدالراضی ، شعیشع و ...نیز بهره مند می گردم ).
علی هذا از دوستان عزیز اجازه می خواهم که عین عرایضم ، که در پستی دیگر عنوان نموده بودم ، ولی کاملا مرتبط به این موضوع می باشد را مجددا باستحضار برسانم.
در خصوص سبک نابغه جهان تلاوت یعنی شیخ مصطفی اسماعیل باید گفت که اين يك واقعيت است كه لحن‌ها در گذر زمان ، حداقل در صفات و عوارض خود دستخوش تغيير می‌شوند و عوامل متعددی در اين تغيير تأثير دارند كه بيان آنها از مقصد ما خارج است ، اين تغييرات در زمان حاضر بيشتر شده و دليل آن چيزی جز افزايش وسائل ارتباط جمعی نيست ، يعنی رسانه‌های صوتی توانسته‌اند بيش از هر زمان ، قريحه صاحبان ذوق و هنر را دستخوش هجمات خود كنند.
اين تكاثر در شنيده‌ها به طور طبيعی باعث افزايش دانش اهل ذوق شده ، اما موضوع اين است كه همواره دانش ‌افزون منجر به آفرينش اثر برتر نمی‌شود ، بلكه علل و عوامل متعددی در به وجود آمدن يك اثر هنری بزرگ دخيلند، به همين دليل ملاحظه می‌شود آثار برتر هنری لزوما متاخر نيستند ، بلكه چه بسا متقدم باشند. ( لطفا عنایت فرمایید ).
اينك در عالم قرائت نيز بايد گفت علی ‌رغم فراوانی صداها و نغمات و سبکهای قرآنی و امكان‌ دريافت و برداشت بسياری از آثار بزرگان ، اكثر قاريان بر اين عقيده‌اند كه ستارگان آسمان قرائت ديگر همچون گذشته نورافشانی نمی‌كنند.
اين سخن هنگامی كه از سوی قاری بزرگی مانند ابوالعينين شعيشع كه عمر با بركتش در برگيرنده چند دهه اخير قرائت بوده مطرح می‌شود ، شك و ترديدی برای ما باقی نمی‌گذارد.

اگر ما معدل قرائت نسل جديد در مصر را اندازه گيری كنيم و قاريان بزرگ و سبك قرائت آن‌ها را ارزيابی كنيم ، به طور قطع ملاحظه خواهيم كرد كه اين قاريان رو به توحيد در سبك‌ها دارند و اين مسئله به حدی رسيده كه قاريان بعضا فاقد سبك مستقل بوده و هيچ لحنی نمی‌تواند تداعی‌ كننده قاری بخصوصی باشد، بلكه لحن‌ها مشترك شده و قاريان با اندك اختلافی كه آن هم ناشی از وضعيت تلفظ و ساختمان فیزيكی حنجره آنها است قرائت می‌كنند.

اين سير نزولی زمانی بيشتر خواهد شد كه قاريان در ديگر كشورها الگوی خود را از اين دست از قاريان مصری برداشت كنند، ( که متاسفانه در حال حاضر شاهد آن هستیم خصوصا در کشور خودمان ایران ) ؛ بديهی است ضعف‌ها اضعاف مضاعف خواهد شد و كم طعم بودن ، سخن جديد نداشتن و محصور و محكوم بودن به لحن‌های غالب و شايع زمان بدون در نظر گرفتن شرايط و اقتضائات و استعدادهای ذاتی افراد از جمله شاخصه‌های اين واقعيت خواهد بود.

اينك آنكه و آنچه همگی اساتید متبحر و مجرب بر برتری آن اتفاق نظر دارند بدون شك «مصطفی اسماعيل» و تلاوت او در ميان سايرين است ؛ سبك اين استاد در تلاوت قرآن كريم به دليل جامعيت اطراف در جايگاهی است كه هر كس سمع خود را مطيع آن كند به قريحه خود نه تنها ظلم نكرده ، بلكه انواع نغمه‌های ملكوتی را مسخر آن ساخته است.
از اين رو در زمان و مكان حاضر كه احتمال ابداع يك طريقه كاملا بديع و در عين حال مقبول ، لااقل برای غير اهل مصر تقريبا منتفی است ، بهترين و صحيحترين كارها اقتدا به سبك جامع و كامل اين استاد فن تلاوت قرآن كريم است و رو آوردن به ساير شيوه‌ها كه اكثر آن‌ها به طور معمول بدون برنامه وارد حافظه انسان می‌شوند ، باعث مخدوش شدن صورت منظم و فنی تلاوت می‌شود.

ويژگی بارز مصطفی اسماعيل اجرای مناسب الحان است و سبك وی را می‌توان تلفيقی بين تلاوت‌های قاريان پيشين و نو ‌آوری‌های هنری ويژه‌اش دانست ، اين استاد در واقع همه آثار قاريان ما قبل خود را به خوبی اجرا می‌كند و در اين اجرا آثار گذشتگان را به معنی خاص خود ارائه می‌دهد به گونه‌ای كه نمی‌توان نام آن را تقليد گذاشت.
به طور مثال در اكتاو‌ خوانی قرائتهای عبدالفتاح ، فراز و نشيب خيلی بالايی می‌بينيم كه شايد اين گونه تلاوتها جذابيتی برای مخاطب عام نداشته ‌باشد، اما مصطفی اسماعيل حالتی بين اكتاو خوانی و شاخصه‌های مختلف فنی و هنری ديگر در تلاوت قرآن كريم اجرا می‌كند، وجود فراز و نشيب و حالتی انعطافی در تلاوت‌های اين استاد باعث شده است كه اين تلفيق جذابيت خاصی پيدا كند.
بطور کلی آنچه باعث گردیده که نه تنها اغلب قاریان فاقد سبک در مصر و سایر کشورهای اسلامی ، بلکه حتی قاریانی که صاحب سبک می باشند ( نظیر حصان و حتی عبدالباسط ) هم متاثر از روش و سبک ایشان باشند ، ویژگیهای خاصی است که علاوه بر موارد بالا می توان به سهل و ممتنع بودن این سبک اشاره نمود ؛ بدین معنا که علی رغم تنوع ، پیچیدگی نغمات و غنای لحنی ، سبک ایشان ، برای غالب افرادی که ذوق و استعداد موسیقایی دارند ، قابل استفاده و تقلید است. نه آنچنان پیچیده و صعب نظیر سبک محمد عبدالعزیز حصان است و نه آنچنان ساده و عاری از تنوع آهنگی نظیر سبک عبدالباسط.
ثانیا بدلیل تتوع صوتی ( علاوه بر تنوع لحنی ) که در ادوار مختلف عمر خویش داشته اند ، قابل استفاده برای غالب صداها با خصوصیات مختلف می باشد.
ثالثا از نظام منطقی و قابل درک و شکیلی در اجرای نغمات بر خوردارند که سبک ایشان را سبکی فنی و نظام مند نموده و لذا قابل استفاده برای غالب اقشار قاریان.
رابعا از مهمترین شاخصه ها و خصوصیات سبک ایشان ، تطابق کامل آهنگ و نغمه و حتی صوت و آیتمهای مختلف آن با مفاهیم و محتوای آیات می باشد که در قاری دیگری به این قدرت دیده نشده ( حتی قاریان بزرگی چون عبدالفتاح شعشاعی و محمد رفعت و...) ؛ در واقع مهمترین وظیفه و رسالت هر قاری همین است ؛ یعنی انتقال محتوا و مفاهیم بلند قرآنی با استفاده از ابزار لحن و صوت.
عوامل مختلف دیگری در صدای این نابغه جهان تلاوت موجود است که سبک ایشان را علی رغم استماع طولانی بهیچ وجه خسته کننده نمی نماید و از جمله این عوامل داشتن اصالت و غنای لحنی است ، همانند طعم نان که علی رغم اینکه هر روز از آن تناول می کنیم ، هیچگاه از آن دلزده نمی شویم!!! بر عکس بعضی غذاها که علی رغم لذیذ بودن ، مانند نان خامه ای یا چلو کباب که اگر چند وعده پشت سر هم میل شوند ، بدون تردید باعث دلزدگی و ملالت خواهند شد!!!
در ضمن قاریان متعددی بصورت کامل یا با در صد قابل توجهی تحت تاثیر ایشان هستند ، از قبیل غلوش ، حسین منصور ، عبدالحکم ، بدر حسین ، حصان، شحات انور ، عبدالمنعم طوخی ، سعید مسلم ، شعبان صیاد ، محمود بجرمی، نعینع ، فتحی قندیل ، طنطاوی ، لیثی ، فتحی ملیجی ، عبدالباسط ( به گفته صریح خودش) ، حمدی زامل ، محمد عمران و خیل وسیعی از قاریان نسل جدید.
موارد متعدد دیگری هم در ترجیح این سبک بر سبکهای سایر قراء دخیل می باشد که دوستان عزیز برای مزید اطلاع می توانند به دو کتاب ارزشمند معماری تلاوت اثر استاد شاه میوه و همچنین هندسه روحانی اثر استاد کاشفی مراجعه فرمایند. ضمنا مراجعه به کتاب الزمن الجمیل ، تالیف آقای میرزایی نیز خالی از فایده نخواهد بود.

شاید آشنایی با نظر چند تن از اساتید مجرب و با سابقه هنر تلاوت در خصوص این اعجوبه موسیقی قرآنی یعنی شیخ مصطفی اسماعیل ، خالی از لطف نباشد ، لذا بدون کوچکترین دخل و تصرفی در سخنان ایشان ، عین نظراتشان را حضورتان تقدیم می دارم.

نظر استاد دغاغله
استاد دغاغله داور بين‌المللی و سرپرست گروه تواشيح «ثقلين» اهواز در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان اين مطلب درباره مصطفی اسماعيل گفت: استاد مصطفی اسماعيل از قاريان برجسته كشور مصر بودند كه در سال 1905 ميلادی در روستای ميت‌ غزال مصر متولد شد.
وی افزود: استاد مصطفی اسماعيل به ‌گونه‌ای قرآن را تلاوت می‌كند كه مستمع را غافلگير و مسحور تلاوت خود می‌سازد، زيرا مخاطب توقع دارد كه در فرازی كه مصطفی اسماعيل در حال تلاوت آن است لحن خاص آن فراز اجرا شود، ولی مصطفی به لحنی ديگر گريز می‌زند و آن فراز را با زيبايی هر چه تمامتر اجرا می‌كند و باعث شگفتی مخاطب می‌شود و اين از ويژگی‌های خاص تلاوتهای مصطفی اسماعيل است.
دغاغله تصريح كرد: از القابی كه به مصطفی اسماعيل داده می‌شود «صاحب الصوت الذهبی» يعنی صاحب صدای طلايی و «قاری المصر الاول» يعنی اولين قاری مصر است كه اين امر نشاندهنده عظمت و شهرت اين قاری برجسته است.

وی افزود: مصطفی اسماعيل به دعوت مرحوم رفعت در سال 1943 برای اولين بار به ‌قاهره سفر می‌كند و در حضور «درويش الحريری» از موسيقيدانان بنام و برجسته آن‌ زمان كشور مصر به تلاوت قرآن می‌پردازد.
سرپرست گروه تواشيح «ثقلين» اهواز ادامه داد: محمد الحريری مبهوت تلاوت زيبا و فنی مصطفی اسماعيل شده و از «محمد خميس»، مسئول ضبط تلاوت‌ها در راديو می‌خواهد كه تلاوت‌های مصطفی اسماعيل را ضبط كند كه اكنون اكثر تلاوت‌هايی كه از آن زمان از مصطفی اسماعيل به‌ جا مانده همان تلاوت‌هايی است كه توسط محمد خميس ضبط شده است.
دغاغله تأكيد كرد: مصطفی اسماعيل بدون اينكه به ‌صورت آكادميك علوم موسيقی را بياموزد باعث شده است كه بسياری از موسيقيدانان در برابر تسلط وی در اجرای دقيق و موزون نتهای موسيقی در تلاوت خود سر تعظيم فرود آورند.
وی خاطرنشان كرد: بايد به اين نكته توجه كرد كه صدای معمولی را همه دارند، اما فرد موفق در استفاده از صدايش كسی است كه با ويژگی‌های صدای خود آشنا باشد و بتواند از بم و زير صدای خود به‌خوبی استفاده كند كه مصطفی اسماعيل به‌ خوبی از عهده اين كار برآمد.
دغاغله در پايان گفت: من در سفری كه چندی پيش به مصر داشتم و حتی در ديداری كه با مهندس «وحيد» از فرزندان مصطفی اسماعيل داشته‌ام به اين امر تأكيد كردم كه كشور مصر بايد موزه‌ای را برای گردآوری آثار اشخاصی مانند مصطفی اسماعيل كه تاريخ ديگر هيچگاه امثال آنها را به خود نخواهد ديد برپا كند.

نظر استاد گرجی
«علی سياح گرجی» كارشناس قرآن كريم، در گفت‌ و گو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، با بيان اين مطلب تصريح كرد: تلاوت‌های استاد مصطفی اسماعيل دارای لحنی بی ‌نظير است كه در تمامی زمان‌ها قابل استفاده است و قاريان می‌توانند به عنوان الگويی موفق از وی بهره گيرند.
سياح ‌گرجی در ادامه بيان كرد: بيشتر قاريانی كه پس از وی بروز پيدا كرده‌اند، گوشه‌ای از تلاوت‌های او را برداشته‌اند، تلاوت «مصطفی اسماعيل» دارای لحنی شيرين است كه معنا را به شنونده القاء می‌كند به ويژه اگر شنونده از معنای آيات قرآن كريم مطلع باشد، تأثير بيشتری از اين تلاوت بی‌نظير می‌برد.
وی اظهار كرد: شاخصه اصلی تلاوت مصطفی اسماعيل به كارگيری درست الحان و توجه به معانی آيات در تلاوت و القاء آن به مخاطب است كه اين القاء معنا بايد مورد توجه تمامی قاريان قرآن كريم قرار گيرد.

گرجی در پاسخ به اين سؤال كه چرا استادان در مراحل فرا گيری قرائت بعد از تجويد برای فراگيری لحن صطفی اسماعيل را به شاگردان توصيه می‌كنند، تصريح كرد: مصطفی اسماعيل را می‌توان به عنوان مادر الحان شناخت و كسانی‌ كه صدای خوب و معمولی دارند اگر بتوانند از تلاوت‌های وی استفاده كنند، از تلاوت‌های تأثيرگذاری برخوردار می‌شوند.
اين كارشناس قرآن كريم تلاوت‌های استاد عبدالباسط و منشاوی را عوام پسندتر خواند و گفت: درك سبك‌های قرآنی مصطفی اسماعيل برای عوام مشكل است و بيشتر خواص می‌توانند از آن بهره كامل ببرند.
گرجی فنی‌ترين تلاوت‌های مصطفی اسماعيل را مربوط به سوره‌های «نجم، قمر و نازعات» دانست و اظهار كرد: استعداد درونی، ابتكار و پشتكار او در تلاوت قرآن كريم سبب شد تا وی به عنوان يكی از بزرگ‌ترين قاريان جهان اسلام شناخته شود.

نظر استاد ابوالقاسمی
احمد ابوالقاسمی» قاری و داور بين‌المللی در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: نكته‌ای كه از ديد اكثر قاريان و دوست‌داران تلاوت‌های مصطفی اسماعيل مورد غفلت قرار گرفته صدای مرحوم مصطفی اسماعيل است.
وی افزود: اكثر قاريان مصطفی را به خاطر لحن زيبای او دوست دارند اما نكته‌ حائز اهميت اين است كه عظمت مصطفی اسماعيل بيشتر مربوط به صدای اوست نه به لحن او.
ابوالقاسمی تصريح كرد: مصطفی اسماعيل با رنگ و طنين صدايش و با بهره ‌گيری از طبقات بالای صوتی در فراز‌های مناسب از تلاوتش باعث انتقال معانی و مفاهيم آيات به مخاطب خود می‌شود و اين كار فقط مختص مصطفی اسماعيل است.

وی در پايان با اشاره به آشنايی مصطفی اسماعيل به علم موسيقی تأكيد كرد: آن ‌چه حائز اهميت است بحث ذوق هنری مصطفی اسماعيل است و نه علم موسيقی او كه ذوق هنری با علم تفاوت داشته و در مرتبه و درجه بالاتری نسبت به احاطه او بر علم موسيقی قرار دارد.

نظر استاد شاه میوه
نقشی که این استاد مسلم و نابغه لحن درباروری تلاوت نوین در مصر و عالم قرائت از خود بروز داده و تاثیر فراوانی که بر شیوه های مختلف تلاوت در عصر خود و پس از آن گذارده است جایگاه بسیار ممتازی را در این هنر برای او به ارمغان آورده و او را تا اندازه یک مجدد بزرگ در لحن تلاوت بالا برده است.

قدرت خارق العاده وی در بیان معانی و تصویر گری آیات - به طور عام - و به ویژه در قصص قرآنی به گونه ای است که مخاطب ، تصویری کاملا روشن همراه با روایتی بسیار ماهرانه از داستان را در مقابل خود احساس می کند.
دنبال کردن یک خط بیانی مشخص در تلاوت که هم توجه به معانی و القای مفاهیم را در دستور کار خود قرار داده و هم به کمال جنبه های موسیقایی تلاوت نظر دارد ، ویژگی دیگر تلاوت اوست . در حقیقت ، او شاید نخستین قاری از میان اسلاف قرائت باشد که موفق شده است این دو را به شکلی شایسته همراه ساخته و هیچ کدام را فدای دیگری نسازد.
ویژگی های مهم لحنی ایشان چنین است:
-خلق و ابداع شیوه ای کاملا جدید و متمایز در لحن که مملو از ردیف ها و الحان بدیع و ترکیبات تازه ای است که تا آن زمان در تلاوت سابقه نداشته است؛
-استفاده از روش صعود درجه به درجه صوت در مقام بیات تا جواب آن و سپس بازگشت به قرار صوت (فرود در بیات) و پس از آن انتقال به مقامات بعدی؛
-مهارت شگرف در ایجاد مقام ها و الحان مختلف و انطباق آن ها بر قرائات و روایات مختلف همچون حفص ، ورش ، حمزه ، ابو عمرو ، که نظیر آن در شیوه های دیگر با این کمال و زیبایی کمتر دیده می شود؛
-زایندگی او در الحان به گونه ای است که در هر تلاوت وی می توان مطالب کاملا جدید و تازه ای یافت؛
-استفاده از تمامی مقامات عربی و ظرفیت های موجود در آن ها به شکلی کاملا مبسوط و گسترده و در تمامی طبقات صوتی؛
-استفاده ویژه از مقام بیات و درجات مختلف آن در تلاوت که رنگ خاصی به تلاوت وی بخشیده است؛
-به کارگیری ترکیبات جدید در تلاوت همچون ترکیب رست و سیکا در اوج ، نهاوند و بیات در اوج ، صبا و سیکا (بستانکار) ، عجم عشیران و نهاوند ؛ به کارگیری نغمه حجازکار در مقدمه مقام حجاز و نغمه شوری در شروع تلاوت و نیز اوج بیات برای نخستین بار در تاریخ تلاوت.

نظر آیه الله العظمی خامنه ای
بجاست در اين زمينه به سخنان آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي که در جمع قاريان و کارکنان راديو قرآن ، ايراد فرموده اند توجه کنيد :
«هنر قاري قرآن اين است که هر چه بيشتر معاني قرآن را در ذهن مستمع مجسم بکند ؛ به اين نکته توجه کنيد : اينکه ميبيند يک تلاوت يکدفعه گل ميکند و اهل نظر و اهل بصيرت او را قبول ميکنند بي جهت نيست يک علتي دارد . شيخ مصطفي اسماعيل يا عبدالفتاح و اساتيدي از اين قبيل کساني هستند که وقتي قرآن مي خوانند شما مي‌بينيد مفاهيم قران در ذهنشان مجسم است ؛ احساس مي کنيد او دارد مفاهيم را به شما ميدهد نه حرف را ؛ علت (شهرتشان) اينها هست لذاست که اينها در همان منطقه خودشان هم معروف مي شوند و ديگران و شاگردهايشان مقلد اينها مي شوند . و شما نگاه کنيد بين اين قراء بزرگ ؛ مثلا شيخ مصطفي اسماعيل که من دقت کردم و شايد ديگران هم همين طور باشند من نديدم جايي در وقف مطلق مصطفي اسماعيل نايستد ؛ معمولا مي ايستد ؛ شما هم بايستيد ؛ اين ايستادن صدا را زيباتر و دلنشين تر مي کند و هم معني ؛ اين هم يک نکته بود » .
شيوه اي را که مرحوم مصطفي اسماعيل در علم قرائات مبتکر آن بوده است شاهکاري برجسته است که در آن قاري قرآن همزمان با تلاوت و بيان علم تجويد قادر است تا مفاهيم آيات الهي را به مستمعين برساند و تجسم عيني مفاهيم عميق قرآني را ايجاد نمايد و اينچنين است که جوهر و بطن قرآن کريم در لحن زيباي قاري گرانقدر و ارجمندي چون مرحوم استاد مصطفي اسماعيل مي درخشد .

در رابطه با بهترین تلاوتهای ایشان هم باید گفت ، در واقع همه تلاوتهای ایشان ارزنده و دلنشین است ، ولی در این میان تلاوتهای سوره هایی چون بقره ، طارق ، انشراح - قصص - فرقان - اسرآء - حجرات ، قاف ، انشراح ، توحید - لقمان ، حاقه - یوسف ، حاقه - نجم ، قمر ، رحمن- آل عمران - مریم ، نازعات - لقمان ، نازعات ، علق - احزاب ، حاقه و... زیبایی چشمگیرتری دارند.
گمان می کنم دلایل بالا برای ترجیح این سبک بر سایر سبکها ، کاملا کافی و وافی باشد!
التماس دعا

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

بنده خودم از اول دوست دار تلاوت های استاد شحات انور و استاد غلوش بودم. تا یکی از نزدیکانم به من گفت که تقلید از این دو استاد کار دشواری است و عملا غیر ممکن است. تا این که از استادم اجازه ی پیروی از سبک استاد شحات رو گرفتم و حدود چهار پنج سال به پیروی از سبک ایشان ادامه دادم و اما.....
اما حالا گرچه پایه ی تلاوتم رو بر اساس سبک استاد شحات قرار داده ام؛ به حمد خداوند از تلاوت های اساتیدی همچون استاد مصطفی اسماعیل ، عبدالباسط، منشاوی، حاج حامد آقا و از همه مهم تر استاد محمود شحات استفاده می کنم.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام
بنده چون بدون استاد کار می کنم خودم اول از شحات شروع به تقلید کردم(به خاطر سبک زیباشون مخصوصاً اوجها) و بعد از اون از مصطفی اما بعداً با مشورت با دوستان در انجمن شروع کردم به تقلید از مرحوم منشاوی(به دلیل قابلیت خوب در صداسازی) خصوصاً از تلاوت سوره حشرشون

اللهم عجل لولیک الفرج

اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها
بعدد ما احاط به علمک

qoran74.blogfa.com

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

من هم عاشق تلاوت های شحات انور هستم
قبلا که خدا توفیق داده بود از ایشون تقلید می کردم (بنا به علاقه خودم ،چون استاد نداشتم و ندارم)
مخصوصا یک نوار آموزش الحان از سوره مائده و انعام که توی ایران تلاوت داشته اند را به کرات گوش داده ام
الآن هم که یک چند سالی است از دل و دماغ افتادم و دیگه حوصله تمرین کردن ندارم

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

استاد شیخ کامل یوسف البهتیمی و استاد شیخ محمد عمران

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

من قاری نیستم ولی خیلی دوست دارم از اقای شاکرنژاد تقلید کنم که ان شاءالله روزی شروع خواهم کرد

پروردگارا! به نفس من تقوایش را مرحمت کن، تو ولی و مولای آن هستی، و آن را تزکیه فرما که تو بهترین تزکیه کنندگانی.

[عکس: 38.gif]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام.من مقلداستاد محمد اللیثی واستادمحمود شحات هستم.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: