خطا‌‌ها‌ی زیر رخ داد:
Warning [2] log10() expects parameter 1 to be double, string given - Line: 48 - File: inc/plugins/hpmpexp.php PHP 5.6.35 (Linux)
File Line Function
[PHP]   errorHandler->error
/inc/plugins/hpmpexp.php 48 log10
/inc/class_plugins.php 139 hpmpexp_postbit
/inc/functions_post.php 784 pluginSystem->run_hooks
/showthread.php 1057 build_postbit

تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 22 رای - 3.27 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت مهجور ماندن قراء بزرگ در ذهن قرآن دوستان جوان
به نام تو

اين مطلب رو از يه خاطره شروع مي كنم... سال 78 بود كه استاد بسيوني به ايران اومد و تلاوتي در گوهردشت كرج داشت. اون جلسه اولين باري بود كه من در محفل قرائت يه قاري مصري شركت مي كردم. تا قبل از اون نه فيلمي از قرائت يه قاري مصري ديده بودم و نه محفلي.. اون شب استاد يه تلاوت معمولي انجام داد. اين كه ميگم معمولي اين نظر الان منه ولي اون زمان به نظرم زيباترين تلاوت عمرم رو شنيده بودم. حتي كار به جايي رسيد كه بعد از چند سال منشاوي شنيدن و تقليد كردن يهو رفتم سمت تقليد از بسيوني.. تا امروز تو محافل مختلفي شركت كردم. چه مصري چه ايراني. مطمئنا دوستان با تجربه تصديق مي كنند كه تاثير شنيدن تلاوت در يك محفل به مراتب بالاتر و بيشتر از تلاوتيه كه شما از راديو و نوار و سي دي بشنويد. خلاصه يه مدت مشغول بودم تا ذهنم از اون حال و هوا خارج شد و تنها يه نوار از اون تلاوت داشتم كه ناخودآگاه با مقايسه ي ذهني به اين نتيجه رسيدم كه اشتباه كردم.. منشاوي كجا و اين تلاوت كجا.. قصد تضعيف قاري خاصي رو ندارم اما به هر حال سطح تلاوت قراء مصري با هم برابر نيست ديگه.. شايد تا ده سال پيش كه اينترنت زياد تو ايران فراگير نشده بود و صدا و سيما هم چندان تلاوت جديدي پخش نمي كرد علی رغم تمام اين كمبودها يه حسني وجود داشت كه عرض مي كنم.. اون زمان معرفي قراء كم كم و توسط اساتيد اهل فن تو جلسه ها انجام مي شد و استاد بود كه با توجه به سابقه ي ذهني خودش از قراء مختلف اونا رو طبقه بندي ميكرد و معرفي... پس اين كانال علمي جلوگيري ميكرد از سردرگمي و احيانا به اشتباه افتادن بچه ها.. حتي يادمه اون زمان اساتيد به شاگردان خودشون تو هر مقطعي اجازه نمي دادند كه مثلا طرف بره يه تلاوت از استاد رفعت رو فقط گوش كنه چه برسه به تقليد.. چون مي دونستند كه اين بچه با توجه به سابقه ي شنوايي كمي كه تو تلاوت داره و علم اندكش توانايي درك تلاوت رفعت رو نداره و احتمالا زده خواهد شد.. اما امروز آفتي به نام اينترنت و تلويزيون و راديو هست كه پر شده از تلاوت هاي قراء قديم و جديد كه هر كس بصورت كاملا بي برنامه مي تونه اونا رو بشنوه.. اينه كه چون نگاه علمي روي اين انتخابها نداره بيشتر دنبال جذابيتهاي كاذب ميره... مثلا يه پسربچه ي پونزده ساله عملا دركي از تطبيق معنا و صوت و لحن نداره و نگاه ميكنه كي موسيقايي تر ميخونه... كي بيشتر اوج ميخونه... و امثالهم.. حالا شما بيا همزمان امكان شنيدن يه تلاوت بي كيفيت ضبط از مصطفي اسماعيل و يه تلاوت با كيفيت عالي از فلان قاري جوان رو به اين بنده خدا بده... همون اول كه هوا و نويز نوار تلاوت مصطفي كه 60 سال پيش ضبط شده رو بشنوه مي خوره تو ذوقش و ميره سراغ اون يكي... حالا تصور كنيد اين آقا يا خانم بره تو محفل تلاوت اون قاري هم شركت كنه... شما هزار تا دليل بيار كه ايشون اصلا در حد و اندازه ي مثلا منشاوي نيست اما اون ناخودآگاه اسير جذابيتهايي شده كه نوار كهنه ي منشاوي اونا رو نداره... تاكيد مي كنم نوار اون تلاوت و نه خود اون تلاوت.. تصور كنيد همين امروز استاد منشاوي بياد تهران و يه تلاوتي مثل انفطار فجر بلد رو بخونه و اين آقا تو اون محفل هم باشه... اونوقت دو تا محفل رو كه مقايسه كرد مي گه منشاوي بهتره.. پس حق بديم به جووني كه ميگه من از آقاي ايكس تقليد مي كنم نه منشاوي.. اينجاس كه معتقدم اينترنت و كلا وسايل ارتباط جمعي علی رغم تمام مزايايي كه دارن براي نوجوون و جوون قرآني ما آفت هستند... چطور بايد به نوجوانی كه مست محفل استاد علي الحسيني شده ثابت كرد كه اگه تو محفل شوري ق طارق عبدالباسط بودي مرگت حتمي بود ( تيكه به ابوالفضل بخشنده!) شما بريد تو وبلاگ من و تلاوت علي الحسيني تو امام زاده حسن كرج رو بشنويد... من كه تو اون محفل بودم و اونو ضبط كردم عرض مي كنم كه اين فايل صوتي يك دهم حس و حال اون محفل رو هم نداره.. حالا چطور بايد نوار فتح طارق بلد شمس استاد بهتيمي بياد به مبارزه با محفل 2012 شمس محمود شحات.؟ اگه به منه كه ميگم شمس محمود شحات نصف شمس بهتيمي تو اون تلاوت هم نيست اما محفل زنده و فيلم شبكه ي قرآن كجا و اون نوار پوسيده كجا؟! قديم سه چهارتا استاد رو بيشتر نميشناختيم و از هركدوم به زور ده تا تلاوت با كيفيت داشتيم... تا تلاوت اولي رو بطور كامل نميخورديم اصلا نوار تلاوت بعدي گيرمون نميومد... اونوقت امروز خروار خروار تلاوته كه تو دست بچه ها جابجا ميشه... يه مثال ديگه بزنم.. تا حالا ديديد اين فوتبال دوستايي كه عشق فوتبال خارجي دارن؟ وقتي مثلا من بهشون ميگم عشق است استقلال.. طرف كه يه عمره فوتبال بارسلونا رو ديده يه لبخندي ميزنه و ميگه مگه استقلال هم فوتبال بازي ميكنه؟! كسي كه فوتبال بارسلونا رو ديده طبيعيه كه به بازي استقلال و پرسپوليس بگه توپ بازي ميكنن نه فوتبال... راست هم ميگه اما من كه تا حالا تو فوتبال بارسلونا ريز و دقيق نشدم درك نميكنم حرفشو... اينجاست كه وقتي چهارتا استاد درجه يك تلاوت اين مملكت ميان و ميگن مثلا فلان آقا هنوز خيلي مونده تا به امثال شحات انور برسه يه عده چون دركي از اون تلاوتهاي كلاس بالا ندارن بهشون برميخوره و ميگن طرف از حسوديش اين حرفو زد...
اما راه حل چيه؟
يه پيشنهاد...
تمام محافل و فيلمها و كليپهاتون رو يه مدت بذارين كنار و البته تعصبتون رو... بعد برين بهترين تلاوتي كه ازين قراء جديد ضبط كردين رو بذارين كنار مثلا اين تلاوتها و با حوصله و در حالي كه روبروتون قرآن معني دار هست گوش بديد... چند روز اين كار رو انجام بديد و بعد من دربست مخلص شما هستم...
منشاوي:
انفطار فجر بلد
ق رحمن
يوسف 1 تا 27

مصطفي اسماعيل:
حجرات ق انشراح اخلاص
لقمان نازعات علق
حج 1 تا 29

بهتيمي :
فتح طارق بلد شمس
اسراء 1 تا 24
فرقان قيامة علق

عبدالباسط:
حج بلد
شورا ق طارق
يوسف 1 تا 29

شعيشع :
آل عمران 33 تا 47
قصص شمس
نجم قمر تين

و اساتيد ديگه از اين دست...

اما پيشنهاد ديگه اينكه تو همين تاپيك يه پست بزنيد و بگيد برو عمو... چرت و پرت نگو!!!

.............................
در پايان عرض ميكنم كه منظور من نفي قراء جديد نيست چرا كه ما به هر حال نياز داريم كه مجالسي برپا بشه براي خوندن قرآن و شنيدن قرآن... فقط منظورم اينه كه هر كسي رو در حد خودش بشناسيم و تو شناختمون به بي راهه نريم... علت تمام اين جر و بحثهايي كه تو سايت راه ميفته همين افراطهاست... آرزوي قلبي همه ي ماست كه روزي قرائي بيان در حد اساتيد نسل طلايي مصر بلكه بالاتر...اما امروز نداريم...واقعا نداريم!

پاسخ }}
آگهی
سلام
قبلا اگه اینترنت واین جوربرنامه هانبودواساتیداگه بودندکم بودندولی بنظرم درست وحسابی بودکیفیت کلاسشون وجلساتشون بالاتربودامروزکه هرجارونگاه میکنی موسسه قرانی وهرجابخوای انواع سی دی وبقول جناب عباسی دراینترنت هم که دیگه همینجوری ماشاءالله پره اما حالا امکانات بیشتره اما بنظرم کیفیت دیگه نداره .......این که درقدیم اساتیدبه شاگردان توصیه میکردندچه تلاوتی رو و اجازه نمیداندبه شاگردانشون ولی الان اساتیدنمیگم بدنداما بنظرم به درجه ای نرسیدندکه بخوان این اموزشهاروبه کسی دیگه ای منتقل کنندالبته نه همه وبعضی ازاساتیدمتاسفانه سلایق خودشون رومیخوان تحمیل کنندبه شاگرد......ولی درهرحال اگه همین اینترنت هم نبودماکه دیگه کلا هیچی اطلاعی نداشتیم ازقران ویاحتی اسامی قراء.........ولی واقعااینوروکه راست میفرمایندتلاوتی روکه حضورداریددراون واقعاتاثیری خاصی داره تااینکه بخوایدهمون تلاوت روبه صورت ضبط شده ببیننید.......من اصولا هرتلاوتی روگوش نمیدم مگراینکه دوستان معرفی کرده باشند
اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
پاسخ }}
سلام

آفرین بر همگی (غیراز آقا مسعود A05)

اینی که آقای بخشنده گفتند و اینی که آقا مسعود گفتند خیلی مثل همه اما تفاوت هایی هم داره.

این حرف آقا مسعود که خیلی ها چسبیدن به تلاوت های جدید و تلاوت های قدیمی رو ول کردن خیلی شاید درست نباشه. البته این جور افراد خیلی هستند ها ولی بازم اگر نسبت به کل قراء نوجوونمون بسنجیم می رسیم به بعضیا که با این وجود که با سبک جدید تلاوت می کنند، به بررسی آثار گذشتگان و به قول استاد شاه میوه ((میراث لحنی گذشتگان)) می پردازند. نمونه اش : .......A23

البته حق دارید. چون ما الآن قاری جوون و نوجوون زیاد داریم و بسیاریشون این راه غلط رو دارند طی می کنند اما در برابر سایرینی که مقرئ و محققند تعدادشون اندکه و خیلی به چشم نمیان.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
قسمت آخر صحبت آقای عباسی خیلی قشنگ بود:
(۱۳۹۰-۱۰-۲۲, ۰۶:۰۴ ب.ظ)مسعود عباسی نوشته:  

در پايان عرض ميكنم كه منظور من نفي قراء جديد نيست چرا كه ما به هر حال نياز داريم كه مجالسي برپا بشه براي خوندن قرآن و شنيدن قرآن... فقط منظورم اينه كه هر كسي رو در حد خودش بشناسيم و تو شناختمون به بي راهه نريم... علت تمام اين جر و بحثهايي كه تو سايت راه ميفته همين افراطهاست... آرزوي قلبي همه ي ماست كه روزي قرائي بيان در حد اساتيد نسل طلايي مصر بلكه بالاتر...اما امروز نداريم...واقعا نداريم!

اما اینم باید در نظر گرفت که الانم قاریای خیلی خوبی داریم، و اگه بخوایم فقط روی قدما مانور بدیم، هیچ موقع پیشرفت نمی کنیم!
البته یه مسئله دیگه هم فهم قاری که به نظر من تو این زمینه هم قراء الان به گرد پای قدما نمی رسن، فهم منشاوی و مصطفی و .... کجا، فهم.... کجا!!!
التماس دعا...
پاسخ }}
من عاشق قاریان نسل اولم دوستان اون تلاوت های که استاد مسعود گفتند رو حتما گوش کنید

و به همه شما برادران و اساتید گل توصیه می کنم حتما تلاوت های شیخ بزرگوار استاد محمد الصیفی رو بشنوید خیلی معنوی و جذابه
پاسخ }}
به نظر من قراء بزرگ مهجور نیستن.حتی در زمان خودشونم مهجورنبودن.ولی حالا که فوت شدن همه بیشتر تلاوتاشونو تحلیل می کنن اگه زنده بودن کسی این کارا رو نمی کرد به جاش همش انتقاد می کردن.

به عنوان مثال من چند سال قبل یه کار لحنی خیلی جالب از بهترین قاری حال حاضر مصر (به نظر خودم دارم می گم بهترین قاری,باز شر نشه!!!)دیدم !ولی الان بیای بگی مسخره هم می کنن وبه قول یکی از این برادرا تو سایت اسمشو می ذارن دلقک بازی لحنی!!!به هرحال خوبه به قراءزنده هم اهمیت بدیم تا از دستشون ندادیم

همیشه عادت داریم تا وقتی طرف زندس انتقاد و بدگویی کنیم.بعد که مرد می ریم همایش می ذاریم و بزرگداشت می گیریم برای بررسی آثارش تو زمان حیاتش بعدش می گیم حیف شد!!!!فلانی عجب عجوبه ای بوده یا عجب حنجره ای داشته...!!!!آخه چرا واقعا؟؟؟؟؟؟

اصلا من نمی دونم چرا خیلی ها به قراءجدید آلرژی دارن!!!شبکه ی قران به جای این که تلاوت های جدید پخش کنه همش تکراری پشت تکراری.رادیو قرانم همینطور.ماه رمضون قاری دعوت می کنن.یه جا روهم محض رضای خدا پوشش نمی دن.آخه برای چی پس دعوت می کنن؟؟؟؟

البته من این جا نخواستم تاپیک و قراء قدیمی رو ببرم زیر سوال.فقط خواستم نظرمو بگم....

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}
سلام عليكم
لازم دونستم جواب بعضى از دوستان رو به صراحت ورك عرض كنم.اميدوارم به كسى برنخوره.
قاريان نسل قبل به هيچ وجه برابرباقاريان نسل جديدنيستند.چراكه زمان،علاقه ى مستمع،رواج تلاوت،امكانات و... درآن زمان بسيارمتفاوت با حال است.بسيارى معتقدند اگروسايل ضبط صداى امروزى را درضبط صداى فراموش نشدنى عبدالباسط به كارميبردند،به قدرت صداى وى به آسانى پى ميبرديم.وياحتى سوز وتأثيرتلاوت بر روح مستمع رابه راستى كدام قارى همانند او اجراميكند.(مثلا سوره ى مريم استاد)حال آنكه شيخ مصطفى علاوه برقدرت كم صدا وكمى خش داربودن آن(به گفته ى قراء ديگربه علت كشيدن سيگاربوده)آنچنان صدارا بانغماتى كه اساس تلاوت قراء ديگربوده اخت كرده است كه مستمع كمبودصدا را حس نميكند و درگيرنغمه ميشود.چنان كه درمقام نهاونداستاد شما بسياردرگيرنغمه ايد.(مثلا حجرات قاف استاد).ازطرف ديگرتحريرهاى به واقع ملكوتى شيخ رفعت را درهيچ كس نميتوان ديد و يا چه كسى ميتواند همچون استادغلوش به تلاوت جان دهد؟
بله.به راستى نسل قبل به هيچ وجه مهجورنيستند.
خب حال به بررسى تلاوت يكى ازقراء ميپردازم كه بسيارمورد نقد قرارميگيرد.
روحانيت،تأثيرگذارى،استفاده ى بجا از نغمات و... رابه راستى درتلاوت بسيارى ازقراء جديد ديده نميشود.به نظرشخص بنده به دليل توجه نداشتن به معنا ومفهوم آيات درپرورش قارى است.
دوست عزيزى كه اشاره داشتند استادشحات يافرزندان خلف وى ازدورخارج اند واصلا موردتوجه نيستند بايد خدمت جناب عالى عرض كنم كه ياتعصب بيش ازحدچشمانت رابسته ياقصدتخريب اين بزرگان راداريد.چرابايدكسانى واردبحث شوندكه اينطورنظرميدهند وقصد تخريب قراء ديگر رادارند؟
مثلاتلاوت سوره ى انعام استادشحات يا بروج استادانور ياآل عمران محمود راازبهترين تلاوت ها ميدانيم.
كمى ريزترشويم؛آيامعنويت در تلاوتى وجود نداردكه 5نفر رامسلمان ساخته؟
معنويت،صداى بيمه شده،تحريرهاى بجا،نغمات دل نشين ميتواند ازفاكتورهاى اساسى برترى محمودشحات باشد.دركناراين هاميتوان به بعضى تركيبات وى كه دربعضى اوقات به مفهوم آيه نميخورد هم ايرادگرفت،ولى نه آن گونه كه بقيه محاسن وى راازبين برد
پاسخ }}
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من یه سؤال داشتم: آقا مگه این قاریان جدید تقلید کننده از همون قاریان قدیم نیستند؟ و آیا منظور دوستان در مقایسه ی قاریان قدیم و جدید کیفیت فنی است یا صدا و اثرپذیری؟

به نظر من که از لحاظ فنی قاریان جدید از جمله استاد شاکرنژاد خیلی بالاتر از قاریان پیشین هستند

و البته از نظر صدا برعکس. چون من شنیدم بعضی قاریان گذشته ی مصر آن چنان صدایی داشتند که بدون میکروفن مجلس رو اداره می کردند

همچنین از نظر روانشناسی تلاوت می شه گفت قاریان گذشه خیلی بر مبحث اثرگذاری و مفاهیم آیات کار می کردند

درکل از نظر من آنچنان مهجوریتی نیست و خود من بیشتر تلاوت قدیمیا رو گوش می دم تا جدیدا حتی با کیفیت ضبط پایین تر

یاعلی
پاسخ }}
سپاس شده توسط: Mohtasham ، GHARIAN ، baloch ، 12the proof ، مسعود عباسی
نقل قول:به نظر من که از لحاظ فنی قاریان جدید از جمله استاد شاکرنژاد خیلی بالاتر از قاریان پیشین هستند
یکبار استاد ابوالقاسمی در برنامه ای در مورد استاد رفعت گفتند که متاسفانه برخی از قاریان جوان گمان می کنند که قاریانی امروزی از اساتید گذشته بهتر می خوانند در حالیکه این اشتباهی است بسیار بزرگ و ایشان خودشان را مثال زدند و گفتند که بنده نیز در دوران جوانی این فکر بد را داشتم که استاد رفعت خیلی زیبا نمی خواند اما بعد ها متوجه شدم که قاریان قدیمی مصر به مراتب بهتر از قاریان امروز می خواند اند به خصوص در معنویت

بنده با تمام احترامی که به شما برادر عزیز میگذارم نظر استاد ابوالقاسمی رو بیشتر می پسندم
پاسخ }}
سپاس شده توسط: یانور ، Mohtasham ، A.Ghasemzadeh ، Safari ، مسعود عباسی
من هم با این نظر موافقم

اما بالاخره استاد شاکرنژاد چکیده ای از اساتید رفعت و مصطفی و شحات هستند و با توجه به تکنولوژی الآن به نظرم استاد حامد گام بزرگی رو در بخش پیشرفت تلاوت برمی دارند

با توجه به این نکته بنده قاریان جدید رو قبول دارم
پاسخ }}
سپاس شده توسط: Mohtasham ، baloch ، 12the proof ، مسعود عباسی