تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 52 رای - 3.52 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش صحیح حفظ قرآن چیست ؟
بسم الله الرحمن الرحیم

براى حفظ قرآن لازم است به موارد ذيل توجه نموده و عامل باشيد:
1- تصميم جدى و باقى ماندن بر تصميم.
2- جواب‏هاى قانع كننده‏اى براى سؤال‏هاى ذيل داشته باشيد، چرا حفظ مى‏كنم؟ فايده‏اش چيست؟ قرآن چيست؟ سخن كيست؟ روى من چه اثراتى ممكن است داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چيزى از قرآن براى من مهمتر است؟ چه كتابى از اين مهمتر است؟ و...
3- قرائت صحيح و روان قرآن، در هيچ جاى قرآن مشكل قرائت نداشته باشيد.
4- استفاده از يك قرآن (خط عثمان‏طه) بدون ترجمه در هنگام حفظ به معانى كمتر بينديشيد انرژى را در ترجمه هدر ندهيد.
5- با صوت قرآن مأنوس باشيد و مرتباً نوار گوش كنيد. سعى كنيد جزء به جزء گوش دهيد و يا از نوارهاى تكرارى (مثل سه بار تكرار آقاى پرهيزكار)استفاده كنيد. از نوارى استفاده كنيد كه قرائت صحيح ترتيل دارد و دوست داريد.
6- وقت؛ وقت را به دو قسمت كنيد:
1- براى حفظ،
2- براى تكرار. زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مكانى آرام و اوائل صبح بعد از نماز صبح باشد و تكرار هر موقع بود مهم نيست شب يا روز.
7- قسمتى از قرآن را انتخاب كنيد (يك صفحه يا چند آيه) بستگى به استعداد خودتان دارد اول ده مرتبه آن را بخوانيد (از روى متن) و سپس از حفظ براى كسى بخوانيد كه او غلطهاى شما را بگويد.
8- آيه به آيه از حفظ بخوانيد.
9- در مكان ثابت اثر بيشترى دارد دنبال جايى باشيد كه به شما احساس آرامش مى‏دهد عجله نكنيد، حوصله داشته باشيد و مطمئن باشيد كه شما حافظ قرآن خواهى شد. بلكه بالاتر قرآن حافظ شما خواهد بود.
10- هرگونه كه حفظ مى‏كنيد به همان روش تكرار كنيد.
11- سعى كنيد در هنگام حفظ، زبان كار كند، صدا بيرون بيايد، شمرده شمرده با تأنى بخوانيد. 12- صداى خودتان را ضبط كنيد مجدداً گوش كنيد.
13- هر روز كه حفظ مى‏كنيد از اول محفوظات را از حفظ بخوانيد، بعداً هفته‏اى يك بار و به مرور زمان ماهى يك بار دوره كامل داشته باشيد و بعداً هر سه ماه يك بار اگر به اين نحو حفظ كنيد تا قيامت هم فراموش نمى‏كنيد و قرآن خودش در سختى‏ها يار و مددكارت خواهد بود.

*منبع
سایت نهاد
[عکس: final.jpg]
پاسخ }}
آگهی
راه های باقی ماندن محفوظات و فراموش نکردن آنها

برای این امر، دو روش وجود دارد:
روش اول، روش فردی؛ به این صورت که هر هفته یک ختم قرآن شود و حافظین قرآن در قدیم این کار را می کردند تا محفوظات خود را فراموش نکنند. توضیح مطلب این که روز شنبه از اول قرآن تا سوره ی مائده؛ یک شنبه، از سوره ی مائده تا یونس؛ دوشنبه، از یونس تا اسراء؛ سه شنبه از اسراء تا شعراء؛ چهار شنبه از شعراء تا صافات؛ پنج شنبه از صافات تا ق و جمعه از سوره ی ق تا آخر قرآن.
روش دوم: روش جمعی؛ به این صورت که دو نفر حافظ قرآن هر روز در ساعاتی معین آن چه که از قرآن حفظ کرده اند را برای یک دیگر بخوانند و آن ها را تکرار کنند. در این روش، هم اشتباهات احتمالی برطرف می شود و هم آیات حفظ شده کاملا در ذهن باقی می مانند.

مواردی که باید از آن ها دوری کرد

1ـ نا امیدی: هیچ گاه نباید نا امید شد و باید دانست که با پشتکار و اراده ی قوی است که عده ای توانسته اند به مقام های بالا برسند و حافظ قرآن شوند.
2ـ نباید در حفظ قرآن عجله کرد؛ زیرا نگه داری محفوظات قرآنی، مشکل تر از حفظ قرآن است و این نیاز به پشتکار و استمرار دارد.
3ـ نباید در انتظار تشویق دیگران بود بلکه باید حفظ قرآن فقط برای رضای خدا و انس با قرآن باشد.
4ـ حافظ قرآن باید از پیروی و تقلید از دیگران پرهیز کند؛ زیرا تجربه نشان داده است که عمرِ تقلید کوتاه است و نمی توان بر آن پایدار ماند. البته این به معنای کنار گذاشتن تجربه ی دیگران نیست؛ بلکه منظور یافتن راهی مناسب با قابلیت و استعداد خود است.
[عکس: final.jpg]
پاسخ }}
کسی که حافظ قرآن میشود یقین کند که قرآن هم حافظ اوست ان شاءلله.
پاسخ }}
سلام A38
نماز روزه هاتون قبولA03
من عضو جدیدم تو رو خدا کمکم کنیدA18
من 20 سالمه میخوام قرآن رو حفظ کنم دانشجو هم هستم خیلی وقتم محدوده تو رو خدا کمکم کنید من اصلا نمیدونم باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟A18
پاسخ }}
(۱۳۹۱-۰۵-۲۱, ۰۸:۴۴ ب.ظ)محیا سی نوشته:  سلام A38
نماز روزه هاتون قبولA03
من عضو جدیدم تو رو خدا کمکم کنیدA18
من 20 سالمه میخوام قرآن رو حفظ کنم دانشجو هم هستم خیلی وقتم محدوده تو رو خدا کمکم کنید من اصلا نمیدونم باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟A18
سلام علیکم
با اجازه اساتید بزرگوار بنده روش اصولی حفظ قرآن رو توضیح می دم
این روش توسط استاد خودم استاد امیر کارگر حافظ کل قرآن و قسمت هایی از نهج البلاغه بیان شده است.(با اندکی تصرفA05)

روش حفظ قرآن:

۱-در ابتداوقت خود را بین ۳ چیز تقسیم می کنیم:

۱-حفظ آیات جدید.

۲-مرو آیاتی که چند روزی بیشتر نیست(۶ روز) که حفظ کرده ایم.

۳-مرور آیاتی که مدت بیشتری از حفظ آنها گذشته.

۲-باید قبل از حفظ آیات مقدماتی را انجام دهیم تا آیات به خوبی در حافظه بمانند و احیانا اشتباه حفظ نکیم (که اصلاح این موارد کار حضرت فیل است.A65)

ابتدا روان خوانی را باید یاد بگیریم و برای این کار می توانیم از ترتیل یک استاد خوب (مثلا استاد منشاوی) استفاده کنیم، به این صورت که چند بار آیات مورد نظر را گوش دهیم تا جایی که بتوانیم با نوار تکرار کنیم.

بعد از این کار خودمان چند بار بخوانیم و سعی کنیم تا جایی که می توانیم شبیه به نوار بخوانیم.

تا اینجا مقدمات بود،(اگر انجام ندهیم کیفیت حفظ بدجوری افت خواهد کرد) وبا حافظه تصویری و صوتی طرحی کلی از آیات در ذهن خود ایجاد کرده ایم، ولی هنوز جزئیات را در ذهن نداریم.

۳-در این مرحله آیات را به چند بخش تقسیم می کنیم. مثلا اگر آیه ای ۴ خط باشد و جمله ای از آن که قابل فهم برای ما هست نیم خط باشد آن نیم خط را را چند بار از رو تکرار می کنیم و بعد همین را از حفظ چند بار تکرار می کنیم.(باید مثل اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم گفتن بدون مکث و به این روانی این قسمت را بتوانیم از حفظ بخوانیم.)

قسمت دوم را نیز به همین صورت حفظ می کنیم.

قسمت سوم را نباید به این روش حفظ کنیم مگر اینکه دو قسمت قبل را چند بار پشت سر هم تکرار کنیم تا در اتصال جملات بعدا به مشکل بر نخوریم

بعد از ۴ الی ۵ قسمت را که حفظ کردیم و به همان صورت تکرار برای راحت شدن کار از قسمت ۲تا۵ و ۳تا۶ و به همین نحو ادامه می دهیم تا به انتهای آیه برسیم و بعد کل آیه را نیز چند بار به تنهایی تکرار می کنیم و در انتهای تلاوت آیه نیز شماره اش را بلند تلاوت می کنیم(یعنی جزئی از آیه فرضش می کنیم.)

اتصال آیات را نیز باید مثل اتصال جملات و عبارات درست کنیم.( توضیحات بالا)

و در آخر کار حداقل یک بار کل آیات را از حفظ می خوانیم.

۴-هر روز مرور ۶ را نباید فراموش کرد (۶ درس آخر را باید از حفظ بخوانیم و معمولاَ ۳ درس آخر به دقت بیشتری نیاز دارد.)

۵-هر روز یک دهم از کل محفوظات را ار حفظ می خوانیم(برای حافظان بیشتر از ۱۰ جزء کمترمی شود.)

برای بهتر شدن حفظ و درک بهتر از آیات می توان معنی لغات قرآن را نیز آموخت و یکی از بهترین منابع ترجمه لغات استاد بهرام پور میباشد.
البته این مصحف ترجمه مقابل برای حفظ مناسب نمی باشد.

مباحث آموزشی در زمینه اخلاق قرآنی توسط استاد عباس سلیمی
پاسخ }}
به عنوان مثال برنامه ما روزی یک صفحه حفظ جدید است و ما می خواهیم صفحه ۱۱ قرآن را حفظ کنیم در اول صبح صفحه ۱۱ را ابتدا چند بار گوش می کنیم سپس سعی می کنیم با نوار تکرار کنیم و سپس خودمان بدون نوار می خوانیم.(مقدمات واجب)

قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ
إِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا
وَإِنَّا إِن شَاءَ اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿٧٠﴾

قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لَّا ذَلُولٌ تُثِيرُ الْأَرْضَ
وَلَا تَسْقِي الْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لَّا شِيَةَ فِيهَا
ۚ

قَالُوا الْآنَ جِئْتَ بِالْحَقِّ
ۚ
فَذَبَحُوهَا وَمَا كَادُوا يَفْعَلُونَ ﴿٧١﴾

وَإِذْ قَتَلْتُمْ نَفْسًا فَادَّارَأْتُمْ فِيهَا
ۖ
وَاللَّهُ مُخْرِجٌ مَّا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ﴿٧٢﴾

فَقُلْنَا اضْرِبُوهُ بِبَعْضِهَا
ۚ
كَذَٰلِكَ يُحْيِي اللَّهُ الْمَوْتَىٰ وَيُرِيكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ ﴿٧٣﴾

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم مِّن بَعْدِ ذَٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً
ۚ
وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْأَنْهَارُ
ۚ
وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاءُ
ۚ
وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ
ۗ
وَمَا اللَّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ ﴿٧٤﴾
۞
أَفَتَطْمَعُونَ أَن يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَقَدْ كَانَ فَرِيقٌ مِّنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِن بَعْدِ مَا عَقَلُوهُ وَهُمْ يَعْلَمُونَ ﴿٧٥﴾

وَإِذَا لَقُوا الَّذِينَ آمَنُوا قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلَا بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ قَالُوا أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ لِيُحَاجُّوكُم بِهِ عِندَ رَبِّكُمْ
ۚ
أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٧٦﴾

بعد شروع به جمله جمله کردن این آیات می کنیم«
قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ
» را چند بار از رو می خوانیم و بعد هم از حفظ مانند صلوات فرستادن بدون مکث می خوانیم. جمله دوم را می خوانیم«
إِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا
» و سپس می خوانیم:«
قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ إِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا
» قسمت سوم را هم جدا می خوانیم:«
وَإِنَّا إِن شَاءَ اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿٧٠﴾
»
توجه کندکه شماره هم جزئی از آیه است و باید تکرار شود.

حال کل آیه را می خوانیم«
قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ إِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا وَإِنَّا إِن شَاءَ اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿٧٠﴾
» (شماره هم جزئی از آیه است.)آیه بعد را هم جدا جدا حفظ می کنیم:«
قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لَّا ذَلُولٌ تُثِيرُ الْأَرْضَ»
و بعد:«
وَلَا تَسْقِي الْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لَّا شِيَةَ فِيهَا
ۚ
»

و همین طور تا آخر آیه. حال این دو آیه با هم و از حفظ می خوانیم «
قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ إِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا وَإِنَّا إِن شَاءَ اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿٧٠﴾ قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لَّا ذَلُولٌ تُثِيرُ الْأَرْضَ وَلَا تَسْقِي الْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لَّا شِيَةَ فِيهَا
ۚ
قَالُوا الْآنَ جِئْتَ بِالْحَقِّ
ۚ
فَذَبَحُوهَا وَمَا كَادُوا يَفْعَلُونَ ﴿٧١﴾ »
و تا آخر صفحه را با همین روند
پیش می رویم و وقتی به آیه ۷۵ رسیدیم آیه ۷۰ را تکرار نمی کنیم و ۷۱ تا ۷۵ را می خوانیم و وقتی آیه ۷۶ را حفظ کردیم آیات ۷۲ تا ۷۶ را تکرار می کنیم. و حال که صفحه به پایان رسید حداقل ۱ بار کل صفحه را با هم یکجا می خوانیم. اگر در حین قرائت در نظر بگیریم که چه صفحه و آیه ای را تلاوت میکنیم کم کم شماره آیات و صفحات برای ما ملکه می شود.

کار دیگری که باید انجام دهیم مثلا بعد ار ظهر خواندن صفحات ۶ تا ۱۱ از حفظ است که صفحات آخر وقت و انرژی بیشتری می برند.

سومین کار تلاوت یک دهم از کل محفوظات است که مثلا شب صفحه ۱ را از حفظ می خوانیم.و روز بعد صفحه ۲ و الی آخر.
با آرزوی موفقیت برا همه عزیزان
التماس دعا
A38
مباحث آموزشی در زمینه اخلاق قرآنی توسط استاد عباس سلیمی
پاسخ }}
سلام.کی میتووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووونه منو کمک کنه؟
من تصمیم جدی دارم واسه حفظ اما بلد نیستم چکار کنم/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18
تو رو خدا کمکم کنید A16
پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، سعید پلیمر ، یانور ، Mohtasham ، Bahar ، زینب74
(۱۳۹۲-۰۳-۰۳, ۰۲:۳۸ ب.ظ)محیا فارماسیست نوشته:  سلام.کی میتووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووونه منو کمک کنه؟
من تصمیم جدی دارم واسه حفظ اما بلد نیستم چکار کنم/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18 A18
تو رو خدا کمکم کنید A16

سلام

توی این تاپیک شرایطتون رو ذکر کنید واینکه در روز چقدر وقت دارید وقدرت حافظتون ؛ تا ان شاء الله بهتون برنامه بدیم

http://www.gharian.ir/Thread-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85--931?pid=36029#pid36029
بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...
پاسخ }}
سپاس شده توسط: یا حیدر کرار ، Mohtasham ، sadra75 ، Bahar ، A.Ghasemzadeh ، زینب74
سلام

1. توی این راه باید حوصله و پشتکار و انگیزه و هدفی وجود داشته باشه و همون اول یک یا علی و بسم الله الرحمن الرحیم گفته بشه ( چون کاری که با بسم الله الرحمن الحیم شروع نشه،ابتر است) و توکل قلبی به خدا که بی تاثیر نیست.
2. به نظر من فقط باید زیر نظر یک استاد بود توی این راه.
3. یک میانگین از وقتامونو بگیریم و ببینیم که چه وقتی کلا بیکاریم و خسته هم نیستیم.
4. حفظ کردن به روشی باشه که نشینیم 2 ساعت حفظ کنیم،حفظ باید کوتاه باشه اما در چند تا وقت برای اینکه اگه بشینیم 2 ساعت حفظ کنیم علاوه بر خستگی جسمانی گیرایی مغر هم میاد پایین پس باید در دو تا وقت یا بیشتر حفظ کنیم تا بازدهی بهتر باشه.
5. ترتیلی هم که گوش میکنیم بی تاثیر نیست من خودم خلیل الحصری گوش میدادم حالا بازم شاید سلیقه ی یکی فرق کنه.
6. هر آیه ای که حفظ میشه برگردیم از اول دور کنیم نه اینکه حفظ کردیم بریم آیه ی بعدی و از اخر حفظ دور کنیم به نظرم این کار اشتباه هست اما نه کاملا اشتباه پس بهتره هر آیه ای که حفظ شد از اول یک مرور یا حتی با چشم یک نگاه بکنیم.
7. کمک گرفتن از معنی آیات هم تاثیر داره برای اینکه جاهای شبیه بهم رو اشتباه نکنیم.
8.سعی کنیم علاه بر حفظ و یادگیری معانی و تدبر یک گوشه چشمی هم به تفاسیر داشته باشیم.
9. توی این راه نباید عجله داشت زمان حفظ هم مثل برق میگذه و وقتی به خودمون میایم میبینیم چیزی از حفظ کل قرآن باقی نمونده.
10.
11.
12. ===========> توکل و همت و پشتکار .....
13.
14.

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
پاسخ }}
سپاس شده توسط: Bahar ، یانور ، Mohtasham ، A.Ghasemzadeh ، زینب74 ، sara-z ، oldozeli ، GHARIAN
بسیار مطلب مفیدی بود ...اجرکم الی الله
پاسخ }}
سپاس شده توسط: GHARIAN