تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 141 رای - 2.79 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارائه برنامه حفظ قرآن کریم
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

« و ما خلقت الجن و االنس الا لیعبدون »

سلام علیکم و رحمه الله.

عزیزانی که قصد دارند شروع به حفظ قرآن بنمایند در این تایپک اعلام نمایند تا برنامه مختص به آنها برایشان ارائه شود تا با صرف کمترین زمان بهترین نتیجه را در حفظ قرآن کریم بگیرند. و در کمترین زمان ممکن که 15 ماه می باشد قران را به بطور کامل حفظ بنمایند.

حتی اگر می خواهید 1 جزء از قرآن را حفظ کنید آن را با برنامه ریزی صحیح حفظ کنید. تا هیچ وقت آن را از خاطر نبرید.

برنامه ای که به شما ارائه می شود بر اساس همان اطلاعاتی است که شما به ما می دهید. یعنی اگر شما 1 ساعت در روز وقت حفظ و مرور دارید برنامه برای شما طبق همین وقت ارائه می شود. یا اگر مثلا شما در روز 3 ساعت برای حفظ و مرور وقت دارید برنامه ای که ارائه می شود بر اساس همین زمان است.

خرد ما در مقابل خداوند، جهل است...

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان (علیه السلام)

التماس دعا
و من الله التوفیق
« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
آگهی
با سلام
اینجانب به مدت 3 ماه است که به حفظ قرآن مشغول هستم و تاکنون موفق به حفظ 29 صفحه از قرآن شده ام اوایل حفظ در رابطه با تحویل دادن حفظ به استاد مشکلی نداشتم ولی با گذشت زمان و اضافه شدن صفحات حفظ با مشکل عدم تثبیت آیات مواجه شده ام به گونه ای که در ارائه محفوظات به استاد دچار مشکل هستم .{ من در صبحها و شبها می توانم به خوبی به حفظ آیات بپردازم } و من خود این مشکل را از عدم داشتن برنامه مدون میدانم. و قابل ذکر است که در روز 3 الی 4 ساعت میتوانم به حفظ قرآن مشغول شوم. ببخشید اما من در یک موسسه ای ثبت نام کرده ام که در هفته 3 روز با استاد خود تماس گرفته و یک صفحه حفظ جدید تحویل میدهم به همراه 10 صفحه آخر حفظ و 5 صفحه از محفوظات قبلی سوال می شود . لطفا یک برنامه ریزی ای برایم بفرستید که بتوانم انشاءالله در حفظ قرآن موفق شوم . من الان کمی ناامید شده ام .لطفا با راهنمایی هر چه سریعتر خود این مشکل مرا برطرف نمائید.
با تشکر
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
به نام خدا
سلام

دوست عزیز برای حفظ صفحات جدید و مرور و تثبیت محفوظات قبلی این رویه را در پیش بگیرید : فرض را بر این می گذاریم که شما برای جلسه بعدی قرار است که 2 صفحه را حفظ کرده و تحویل دهید . شما 2 صفحه جدید را حفظ می کنید به همراه مرور صفحات 1 تا 4 . برای جلسه بعدی 32 تا 33 را حفظ می کنید همراه با مرور صفحات 5 تا 9 . جلسه بعد حفظ صفحات 34 تا 35 همراه با مرور صفحات 10 تا 14 . جلسه بعد حفظ 36 تا 37 همراه با مرور صفحات 15 تا 18 . در جلسه بعد حفظ جدید انجام ندهید و فقط از صفحات 1 تا 18 را مرور کرده و تحویل دهید . جلسه بعد صفحه 38 حفظ بهمراه مرور جزء یکم قرآن و........ .

تذکر :
1- صفحات بیان شده تقریبی است و به میزان توانایی و وقت شما در حفظ قرآن بستگی دارد
2- مباحثه کردن : یکی از مهم ترین ابزار ها برای فراموش نکردن محفوظات استفاده از مباحثه است . کسی که میزان محفوظاتش مساوی شما یا از شما بیشتر است را برای مباحثه انتخاب و با انتخاب شیوه آیه به آیه یا صفحه به صفحه به مرور بپردازید . معمولا این عمل پس از تحویل دروس انجام می پذیرد .

یا علی
اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ

پاسخ }}
سپاس شده توسط:
سلام
من 3جز ابتدای قرآن رو حفظم حدودا سه ماهی میشه که مرور نکردم فعلا به علت نداشتن وقت نمیتونم حفظ کنم ولی حیفم میاد 3جز رو فراموش کنم الان تا حدودی یادم هست ولی نمیتونم موقعیت آیه رو در صفحه به یاد بیارم حدودا روزی 1ساعت برای مرور وقت دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
التماس دعا
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
در کمترین زمان ممکن که 15 ماه می باشد قران را به بطور کامل حفظ بنمایند.

باسلام وخسته نباشید
برنامه حفظیمون بایدچندصفحه باشه که در15ماه قرآن رابطور کامل حفظ کنیم.؟
بهترین روش حفظ کردن چه روشی هست؟
اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم.
دوست گرامی « آسمان »، با توجه به اینکه به لطف خدا 3 جزء را حفظ هستید باید سعی کنید محفوظات را به خوبی نگه دارید و آنها را فراموش نکنید. حتما احادیث و روایات موجود در رابطه با جایگاه حافظان قرآن در قیامت را بخوانید. فراموش کردن محفوظات را برخی از فقها حتی گناه می دانند. یعنی می فرمایند اگر کسی قرآن را حفظ کرد، برای مرور آن همت نداشت. به ازای هر آیه ای که فراموش کند یک گناه برای او نوشته می شود! که بنده هم از وقتی که این مطلب را خواندم هنوز متعجب هستم از این موضوع!
می توانید برای اینکه راحت تر محفوظات را مرور کنید از ترتیل اساتید استفاده کنید. و مقدار زمان مرور را هم به صرفه تر کنید. 3 جزء از قرآن کریم که 61 صفحه و تا پایان آیه 91 سوره آل عمران می شود آن قدر زیاد نیست که مرورش وقت بسیار زیاد هم بطلبد! البته خوب هر کاری به نوبه ی خودش سخت هست و سختی مخصوص به خودش را دارد! اما بعضی از کارهای آسان را هم ما عادت داریم سختش می کنیم! اما در کل عرض می کنم برای مرور حفظیات قرآنی دو روش وجود دارد: 1-روش فردی؛ به این صورت که هر هفته یک ختم قرآن شود و حافظین قرآن در قدیم این کار را می کردند تا محفوظات خود را فراموش نکنند.(البته این نکته را برای حافظان کل قرآن عرض می کنم!روز شنبه از اول قرآن تا سوره ی مائده؛ یک شنبه، از سوره ی مائده تا یونس؛ دوشنبه، از یونس تا اسراء؛ سه شنبه از اسراء تا شعراء؛ چهار شنبه از شعراء تا صافات؛ پنج شنبه از صافات تا ق و جمعه از سوره ی ق تا آخر قرآن.2- روش جمعی؛ به این صورت که دو نفر حافظ قرآن هر روز در ساعاتی معین آن چه که از قرآن حفظ کرده اند را برای یک دیگر بخوانند و آن ها را تکرار کنند. در این روش، هم اشتباهات احتمالی برطرف می شود و هم آیات حفظ شده کاملا در ذهن باقی می مانند.
اگر می توانید از یکی از دو راه بالا استفاده کنید ، و گرنه نظر بنده این هست که از ترتیل اساتید استفاده کنید. و اگر بتوانید مرور را بعد از اذان صبح قرار دهید بهتر است از اینکه مرور را به غروب موکول کنید. البته مرور در آخر شب هم اشکالی ندارد.اما به شما توصیه جدی می کنیم که حتما حفظ را دنبال کنید.

التماس دعا
و من الله التوفیق

پاسخ }}
سپاس شده توسط:
سلام.
من چند سال پیش به حفظ قرآن میپرداختم.البته به صورت منظم نبود.و ختم میشد به تابستانها.8 جزء اول و دو جزءآخر رو حفظ کردم.موقع حفظ حسن حفظم خوب بود.تقریبا هر مسابقه ای که شرکت میکردم نفر اول میشدم.اما تقریبا شاید بتونم بگم حدود 5،6 سال از اون موقع میگذره و متاسفانه من بطور کلی از فضای حفظ فاصله گرفتم.الان دوباره مدتی هست که خلا حفظ قرآن رو در زندگیم به روشنی حس میکنم.این شد که تصمیم به شروع دوباره گرفتم.اما متاسفانه حجم عمده ای از محفوظات قبلیم به فراموشی سپرده شده.شاید بتونم ادعا کنم تا وسطای جزء 4 رو به خاطر میارم اونم نه کامل اما بقیه رو نه.
دیدن این تاپیک رو برای خودم یه نشونه میدونم که نباید بهش بی توجهی کنم.از شما میخوام که راهنمایی کنید.
تصمیم دارم انشاءلله بعد از امتحانای ترمم دوباره شروع کنم.
.
.
.

[عکس: 96680328333612244356.jpg]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم

الحمدلله رب العالمين، در طي ساليان گذشته،(به نقل از خودتان 5 سال پيش) 10 جزء از قرآن كريم را حفظ كرده ايد! جاي شكرش باقي است كه همين 10 جزء را هم حفظ كرده ايد! و ما به شما تبريك مي گوئيم! اما راه حل مسئله بسيار آسان است! زياد نگران نباشيد!
خوشحاليم از اينكه باز هم به سمت قرآن برگشته ايد و به سمت قرآن توبه كرده ايد!
اما راه حل و به نوعي پيشنهاد بنده ي حقير به شما دوست گرامي اين چنين است كه:
از فردا(هر وقت كه اين پيام را ديديد فردايش آغاز به كار كنيد يا هر وقت كه آماده بوديد! اجباري نيست كه از همين فردا شروع كنيد!!!!) از يكي از آشنايان تقاضا كنيد از شما مقدار محفوظاتتان را سوال كند ! از هر جزء 5 سوال. ببينيد تا چه حدي از آيات در ذهنتان باقي است. نقاط ضعف و قوت تان را شناسايي كنيد. در جاهايي كه كمتر مشكل داريد زياد تمرين نكنيد و وقت را اختصاص دهيد به آياتي كه ناقص در ذهنتان باقي مانده و يا به كلي از ذهنتان پاك شده است.
تا زماني كه تمامي 12 جزء را كاملا يادآوري نكرده ايد و اطلاعات پاك شده را به قولي ريكاوري نكرده ايد! نبايد آيات جديد حفظ كنيد. چون موجب خستگي شما مي شود و ممكن است از ادامه كار منصرف شويد! چون شما بايد از يك طرف دوباره آياتي را كه فراموش كرده ايد حفظ كنيد و از طرف ديگر هم به مرور آنها بپردازيد تا دوباره فراموش نشوند! طبيعتا اگر بخواهيد حفظ جديد داشته باشيد به ذهن شما فشار مي آيد و از لحاظ روحي هم خسته مي شويد! پس حفظ جديد فعلا در دستور كار ما و جزو برنامه هاي ما نيست!
اولويت اول شما بايد مرور دوباره و جواب دادن به پرسش ها و يافتن نقاط ضعف و قوت باشد. تا از وضعيت خودتان آگاه شويد كه در چه سطحي قرار دهيد. اولويت دوم حفظ آياتي است كه فراموش كرده ايد و يا ناقص در ذهنتان باقي مانده است. مطئمن باشيد در اين قسمت كار شما بسيار راحت و ساده است. چون شما آياتي را كه مي خواهيد حفظ كنيد هم ذهن شما با آنها آشنايي دارد و هم چشمان شما چندين بار آنها را ديده و هم به كرات با گوش هايتان اين آيات را تكرار كرده ايد. حفظ اين آيات بسيار آسان است. اما نياز به كمي همت دارد!
بهترين زمان براي حفظ و مرور صبح ها بعد از اذان صبح يا اگر خوابتان نمي آمد دقايقي قبل از اذان صبح است. (هنگام غروب آفتاب و شبها قبل از خواب هم توصيه مي شود!)اما بسته به موقعيت و شرايطي كه در آن هستيد مي توانيد برنامه ريزي را خودتان انجام دهيد.

يك توصيه دوستانه: هيچ وقت از قرآن جدا نشويد. مطئمن باشيد كليد حل همه مشكلات در همين قرآن است. دنبال راه هاي ديگر نرويد! البته شايد آنها ميان بر باشند! اما اين شاهراه است و از اين راه شما مي توانيد به هر چيزي كه مي خواهيد دست پيدا كنيد! همان طوري كه ديگران رسيده اند و ما هم رسيده ايم! همان طوري كه روزانه براي هر چيزي برنامه اي داريد براي قرآن هم برنامه داشته باشيد و هيچ روزي را بدون قرآن سپري نكنيد تا ببينيد معجزه مي كند يا نه!!

اميدوارم سخنان بنده ي حقير مورد استفاده شما و ديگر عزيزان قرار بگيرد.ببخشيد اگر جسارتي شد و توصيه اي كردم! بنده اصلا در حد و اندازه توصيه كردن نيستم! اما شرايط اين طور شد كه اين كلمات بر روي اين صفحه نگاشته بشود!

باز هم اگر سوال و يا مشكلي بود در خدمتتان هستم. همچنين ديگر دوستان هم مي توانند سوالاتشان را مطرح نمايند.

در پناه قرآن محفوظ باشيد...
التماس دعا
ياحق:):heart:

پاسخ }}
سپاس شده توسط:
با سلام.
ممنون از وقتی که گذاشتید جناب آقای صفری.
فقط بگم که شروع کردم ؛قبل از اینکه حتی امتحانام تموم بشه.به آیه 120 بقره رسیدم.تا اینجا مشکل چندانی نداشتم اما بقیه رو مطمئن نیستم.
التماس دعا.
.
.
.

[عکس: 96680328333612244356.jpg]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
به نام خدا
سلام

دوستان می توانند برای حفظ منظم قران مجید از برگه ارزیابی حفظ استفاده کنند . امیدوارم برای دوستان مفید باشد .
این برگه رو بنده با world 2010 درست کردم . اگر کسی در نمایش این فایل مشکل داشت اطلاع بده .

لـیـنـک دانــلـود
یا علی

فایل‌های پیوست
.rar   برگه ارزیابی حفظ pdf.rar (اندازه 332.82 KB / تعداد دانلود: 255)
.rar   برگه ارزیابی حفظ با word 2003.rar (اندازه 17.36 KB / تعداد دانلود: 120)
.rar   برگه ارزیابی حفظ.rar (اندازه 32.24 KB / تعداد دانلود: 179)
اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ

پاسخ }}
سپاس شده توسط: