تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 141 رای - 2.79 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارائه برنامه حفظ قرآن کریم
(2012-01-23, 01:07 PM)hera23 نوشته: سلام
من hera23 هستم.

هر روز ایمیلمو چک میکنم که کار حفظو شروع کنم. ولی متاسفانه هنوز برنامه ای رو دریافت نکردم!

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

مطمئنید ایمیل نرسیده ؟؟؟ بنده همون روزی که شما امر فرمودید برنامه و راهنمایی های لازم رو به همون ایمیلی که ذکر کرده بودید ارسال کردم... حتما اشتباه از ناحیه بنده بوده. شدیدا عذرخواهی می کنمA03

به خاطر اینکه مشکل نرسیدن ایمیل بوجود نیاد، همین جا پاسخ تون رو ارائه میدم. ان شاء الله که مورد استفاده تون قرار بگیره.

با توجه به اینکه پیش از این فرمودید به اندازه 30 دقیقه در روز برای حفظ آیات قرآن وقت دارید، باید به شما عرض کنم 30 دقیقه دیگه هم باید به این زمان اضافه کنید تا وقت برای مرور آیات هم داشته باشید. چنانچه سطح روخوانی و روانخوانی شما مناسب باشه این زمان کمتر هم خواهد شد. البته این به شرطی هست که شما در زمان حفظ کار رو به صورت کامل انجام داده باشید و حفظ تون درست و اصولی باشه. با این وصف برای نکته اول خدمت شما عرض میشه که زمان مرور و حفظ تون را به 1 ساعت افزایش بدهید.
نکته دوم اینکه اگر مشکلی در قرائت قرآن(قرائت در اینجا به منظور قرائت تحقیق نیست!)دارید حتما پیش از هرکاری اون مشکلات رو رفع کنید بعد به دنبال حفظ برید.

نکته سوم در مورد زمان و مکان حفظ هست. اینکه شما یک ساعت مشخصی رو در روز برای حفظ انتخاب کنید و تا انتهای دوره حفظ تون هم به اون ساعت پایبند باشید. مثلا بعد یا قبل از نماز صبح. یا عصر ساعت 5 تا اذان ! هر زمانی که خودتون می دونید در اون وقت بهتر می تونید روی حفظ تمرکز کنید و خستگی ناشی از کار یا اعمال دیگه ذهن شما رو آشفته نکرده، اون زمان رو انتخاب کنید. ضمنا یک مکان آرام و بدون زرق و برق هم برای حفظ انتخاب کنید که تا انتهای دوره حفظ چه برای مرور و چه برای حفظ در اون مکان بنشینید و حفظ و مرور کنید. چرا که مکان یکی از عواملی هست که باعث میشه ذهن انسان قابلیت های ذهنی خودش رو پیدا کنه و از اونها بهتر استفاده کنه. یک مثال ساده در این مورد برای شما می زنم. فرض کنید برای مطالعه درس همیشه پشت میز میشینید، حالا بعد از مدتها که شما به اون حالت پشت میز نشینی در مطالعه عادت کردید مجبور میشید و شرایط طوری برای شما بوجود میاره که به حالت نشسته مطالعه کنید. مطالعه شما دیگه اون کارایی قبلی رو نداره. ذهن شما تا خودش رو به اون وضعیت عادت بده زمان زیادی می بره و مشکلات دیگه ... به همین خاطر باید روی مسئله زمان و مکان توجه بیشتری داشته باشید.

نکته چهارم اینکه یک قرآن با قطع متوسط و با خط عثمان طه انتخاب کنید. ترجیحا اگر قرآن ترجمه نداشته باشه بهتر هست. چرا که در زمان حفظ باعث میشه مقدار زیادی از انرژی تون رو صرف خوندن ترجمه کنید. اگر علاقه داشتید می تونید در ساعت هایی غیر از ساعت حفظ از تفسیر نور یا نمونه برای فهم و برقراری ارتباط با آیات استفاده کنید. یک ترتیل مناسب هم برای حفظ و مرور انتخاب کنید. پیشنهاد حقیر برای شما ترتیل یکی از این دو استاد است: استاد منشاوی ، استاد الحصری .

نکته پنجم اینکه هیچ وقت از حفظ کردن ناامید نشید. اگر زمانی مشکلی براتون پیش اومد که نتونستید بر اساس برنامه حفظ و یا مرور کنید ناامید نشید. چرا که اگر بخواید به خودتون تفکرات منفی رو القا کنید که " من نمی تونم " یا " نمیشه! سخته " یا هر نوع جمه منفی دیگه ای رو برای خودتون تکرار کنید عقل غیر ارادی شما هم اون رو تایید می کنه و از اون انگیزه اولیه شما به شدت کاسته میشه. چرا که عقل غیر ارادی کاملا در خدمت شماست. شما هر چیزی اراده کنید اون هم قبول می کنه. پس نباید با رخ دادن هر اتفاق و بوجود اومدن هر مشکلی سریع تفکرات منفی رو روی کار بیاریم و همش از " نه و نمیشه و اگر و اما و ... " استفاده کنیم. توی راه حفظ قرآن هم منتظر تشویق و پاداش هیچ کس نباشید برترین و بهترین پاداش و تشویق برای هر کس از جانب خداوند متعال هست که مطمئنا پاداش بسیار بزرگی برای بندگان خالصش که شما هم در زمره اون بندگان هستید در نظر گرفته...

نکته ششم روش حفظ شما هست. برای حفظ بنده روش های متعددی دارم که چند تایی از اون ها رو خدمت دوستان ارائه دادم. روش حفظ شما این طور هست.
1- در مرحله اول خودتون 3 بار کل صفحه رو روخوانی کنید. بدون اینکه حفظ کنید یا کار خاص دیگه ای انجام بدید. فقط 3 بار کل صفحه ای رو که قرار هست طبق برنامه حفظ بشه روخوانی کنید. با هر لحن و صوتی که دوست دارید.

2- در مرحله دوم همون صفحه رو با ترتیل استاد بخونید تا مشکلات صوت و لحن و تجوید شما در صفحه مورد نظر مرتفع بشه و ذهن شما آشنایی بیشتری با آیات پیدا کنه.

3- در مرحله سوم صفحه رو دو آیه دو آیه تقسیم کنید و هر دو آیه رو 3 بار تکرار کنید تا حفظ بشید. بعد از حفظ دو آیه اول، از اعوذ بالله شروع به تلاوت کنید و آیاتی رو که حفظ کردید بخونید تا مطمئن بشید مشکلی در حفظ آیات نداشتید. بعد از اینکه در دو آیه اول مشکلی نداشتید سراغ آیات بعدی صفحه برید و همین طور تا انتهای صفحه حفظ رو ادامه بدید و بعد از پایان هر دو آیه از ابتدای صفحه شروع کنید به خوندن از حفظ. یعنی اگر شما تا دوآیه سوم صفحه پیش رفتید باید از ابتدای صفحه که در واقع شامل 6 آیه میشه شروع به خوندن کنید. بعضی از صفحات هم که قابلیت تقسیم به ترتیب دوآیه دوآیه رو ندارن ، می تونید پشت سر هم حفظ کنید. اما با همین روشی که عرض کردم خدمت تون.

نکته آخر هم برنامه حفظ شما هست که از روز شنبه هفته آینده برای شما برنامه ریزی شده:

شنبه: حفظ صفحه 2 قرآن کریم
یکشنبه: ابتدا مرور صفحه 2 قرآن کریم / سپس حفظ صفحه 3
دوشنبه: حفظ ص 4
سه شنبه: ابتدا مرور ص 2 و 3 / سپس حفظ صفحه 5
چهارشنبه: حفظ ص 6
پنج شنبه: ابتدا مرور ص 5 و 6 / سپس حفظ 7
جمعه: مرور 7 صفحه ای که حفظ شده است / سپس حفظ ص 8
شنبه: حفظ صفحه 9
یکشنبه: ابتدا مرور صفحه 9 / سپس حفظ صفحه 10
دوشنبه: حفظ ص 11
سه شنبه: ابتدا مرور ص 10 و 11 / سپس حفظ صفحه 12
چهارشنبه: حفظ ص 13
پنج شنبه: ابتدا مرور ص 12 و 13 / سپس حفظ 14
جمعه: مرور 14 صفحه ای که حفظ شده است / سپس حفظ ص 15
شنبه: حفظ صفحه 16
یکشنبه: ابتدا مرور صفحه 16 / سپس حفظ صفحه 17
دوشنبه: حفظ ص 18
سه شنبه: ابتدا مرور ص 17 و 18 / سپس حفظ صفحه 19
چهارشنبه: حفظ ص 20
پنج شنبه: ابتدا مرور ص 19 و 20 / سپس حفظ ص 21
جمعه: مرور تمام جزء 1

خوب دوست گرامی، این از برنامه حفظ جزء 1 شما. چنانچه هر مشکلی داشتید بنده ی حقیر در خدمت تون هستم.

و من الله التوفیق
التماس دعا.یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: تـبــارک ، hera23 ، عبد عاصی ، sara-z ، ناسک ، meftah

آگهی
سلام
نمیدونم منظور از شرایط چیه
اما در کل
من بچه که بودم جزء 30 رو حفظ بودم! خسته نباشمA03 بعد الان کلیش رو یادم رفتهA16 اما خب کلیش هم یادمه!
میخوام شروع به حفظ کنم اما اصلا بلد نیستم از کجا و چجوری..
روزی 1 ساعت هم بیشتر فکر نمیکنم برسم شاید هم کمترA16
کلا اول اول راهم دیگه یجورایی صفر کیلومتر
کمک بفرمایید جناب صفری

ای دور از نظرم بگو کجایی... آقا جان به خدا بس است جدایی

اللهم عجل لولیک الفرج . . .

ختم قرآن تا ظهور . . .

http://www.daqdaqeh.blogfa.com

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Safari ، Mohtasham ، حافظ ، تـبــارک ، sara-z ، ناسک ، یانور

(2012-02-21, 02:45 PM)a_tiye نوشته: بازم سلام
خب من الان باید چیکار کنم؟ پس من چی؟؟

به همین روشی که بالا برای hera23 گفتد عمل کنم یعنی؟

بعد یه سوال! این حفظ حتما حتما باید هر روز باشه؟ اگه وسطش وقفه بیفته و یا نشه مشکلی پیش میاد؟ پشت هم نباشه مثلا..
بعدش یه سوال دیگه! نمیشه از جزء 30 شروع کرد و بر عکس اومد جلو؟A03

سلام علیکم

عجله نکنید خواهر. من هستم و راهنمایی تون می کنم. کمی صبر داشته باشید ان شاء اللهA03

اون روشی هم که برای اون بنده ی خدا گفتم مختص خودش بود. شما با روش دیگه ای و به طریق دیگه ای حفظ خواهید کرد. فقط اگه عجله نکنید بنده در خدمت تون خواهم بود...A03

از جزء 30 هم نمیشه شروع کرد و رو به عقب حفظ کنید !! ترتیب آیات و سوره ها به هم می خوره. ضمن اینکه از جزء 26 تا جزء 30 آیه ها کوتاه هستن. اگر شما بخواید ابتدا این جزء ها رو حفظ کنید بعدش برای حفظ آیات بلند و نیمه بلند به مشکل اساسی بر می خورید. اما اگه از ابتدای قرآن حفظ کنید با انواع شکل آیه ها آشنا میشید و زمانی که به جزء های بالاتر می رسید یک حافظ با تجربه هستید و مشکلی در حفظ آیات ندارید !

بازم میگم عجله نکنید. من هستم جوابتون رو خواهم داد.

التماس دعا.یاحق

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Mohtasham ، sara-z ، حافظ ، a_tiye ، ناسک

سلام.ببخشید که من اظهار نظر میکنم تو این جمع.فقط میخواستم بگم که بنظر من شخص حافظ میتونه ابتدا از جزء 30 شروع کنه و بعد به سراغ جزء 1 بیاد.

چون آیات سوره بقره بلند و سوره بقره هم 49 صفحه است ممکنه خدای نکرده یاس در فرد ایجاد بشه

بعد به نظر من بعد از حفظ 5 یا6 صفحه حافظ نباید 2 یا 3 روز حفظ کنه و فقط باید به مرور بپردازه البته این با توجه به وقتی که میزاره باید تغییر کنه

ببخشید بازم..................................

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛
کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: سعید پلیمر ، sara-z ، Safari ، a_tiye ، ناسک ، یانور

(2012-02-21, 09:15 PM)محمد مهدی فروغی نوشته: سلام.ببخشید که من اظهار نظر میکنم تو این جمع.فقط میخواستم بگم که بنظر من شخص حافظ میتونه ابتدا از جزء 30 شروع کنه و بعد به سراغ جزء 1 بیاد.

چون آیات سوره بقره بلند و سوره بقره هم 49 صفحه است ممکنه خدای نکرده ایجاد یاس در فرد ایجاد بشه

بعد به نظر من بعد از حفظ 5 یا6 صفحه حافظ نباید 2 یا 3 روز حفظ کنه و فقط باید به مرور بپردازه البته این با توجه به وقتی که میزاره باید تغییر کنه

ببخشید بازم..................................

سلام علیکم

راه شما برای حفظ، اصولی نیست. اگر شما آمار بگیرید بیش از 90 درصد کسانی که به قصد حفظ کل ابتدا جزء 30 را حفظ کرده اند ، به علت مرور نکردن، کار حفظ را رها کرده اند و ادامه نداده اند.

اگر حفظ سوره بقره یک ماه و نیم طول می کشد و ممکن است باعث خسته شدن حافظ مبتدی بشود، حفظ سور جزء 30 بیش از دو ماه طول خواهد کشید. به دلیل اینکه حفظ ترتیب آیات و مرور آیات کوتاه بسیار زودتر از آیات بلند انسان را خسته می کند و حافظ مجبور می شود زمان های مرورش را افزایش بدهد. به همین دلیل کمی از کار حفظ دور می شود و بیشتر به مرور می پردازد !! همین دور شدن از حفظ خود مشکل ایجاد می کند !!

ضمنا این مسئله را هم در نظر داشته باشید سوره بقره که دو جزء و نیم از قرآن را در بر گرفته است تنها 286 آیه دارد !! اما جزء 30 به تنهایی 539 آیه دارد !! کدام کار عاقلانه تر است ؟! حفظ 286 آیه در یک ماه و نیم ؟! یا حفظ 539 آیه در بیش از دو ماه !!

اما اینکه فرمودید حافظ بعد از حفط 5 یا 6 صفحه نباید تا دو سه روز حفظ داشته باشد با اصول اساسی حفظ قرآن در تضاد است. نیازی نیست که حافظ چند روز کل کار حفظش را تعطیل کند و فقط به مرور بپردازد ! می تواند در کنار حفظ مرور هم داشته باشد. هیچ اشکالی هم ندارد.

بعد از به رگبار بستن نظرات ارائه شده توسط شماA05 تشکر می کنم از نظری که دادید.A03

و من الله التوفیق
التماس دعا.یاحقA03

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: sara-z ، m.m.f ، سعید پلیمر ، a_tiye ، ناسک ، ناجی دلها

سلام دوست عزیز
من تجربه حفظ ازجزسی روندارم ولی حفظ ازجزیک برام خیلی راحت بود البته این تجربه شخصی من ....

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ }}}}

سلام آقای صفری چیزی که من گفتم از روی تجربه شخصی بود.بعد هم توجه کنید بنده عرض کردم با توجه به زمان که میگذارد برنامه تغییر میکند.

بعد اگر جزء 30 539آیه دارد.به طور میانگین میتوان گفت که هرکس حداقل 100 آیه از حفظ دارد و بقیه نیز به گوشش آشنا تر است تا مثلا آیات طلاق اواخر جزء 2.
پس از منظر روان شناسی روحیه در فرد ایجاد میکند تا با انرژی به سراغ جزء 1 برود(مخصوصا اگر فرد یک نوجوان باشد) چون با استفاده از قوانین بالا در عرض یک ماه راحت میتوان جزء 30 را حفظ کرد(انشاءالله)

من هم از شما بابت نقدتان متشکرم چون این تاپیک برای ارتقاء بخش حفظ در سایت است اینگونه بجث ها موجب پیشرفت و علاقه نسبت به حفظ میشودA40

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛
کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.

پاسخ }}}}

باسلام وعرض تشکر بنده هم میخواهم برنامه ای برای حفظ یکساله از شما دریافت کنم با توجه به اینکه آنقدر انگیزه دارم که توانستم سوره مبارکه یوسف رایکروزA32ه حفظ کنم.اما ممکن است به علت مشکلاتی مانند خانه داری وغیره وقفه هایی در برنامه پیش بیاید.ضمنا بنده تا حدودی میتوانم تجوید را اجرا کنم مثلا در تمایز ادای مخارج بعضی از حروف ناموفقم .آیا با این شرایط حفظ قابل قبولی خواهم داشت یانه؟

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: sara-z ، m.m.f ، یانور ، Safari ، تـبــارک ، yaseman9 ، Fateme.a ، ناسک ، ناجی دلها

سلام
من هم میخوام که قرآن رو به طور کامل حفظ کنم.... باید بگم که در روز با توجه به مشغله زیادی که دارم 1 تا 1/5 ساعت میتونم روی این کار مداوم وقت بگذارم. البته ممکنه تو طول روز به صورت پراکنده یه وقتهای کوچیکی پیدا کنم که بتونم روی این کار وقت بگذارم...
آیا با این فرصت کم بازم میتونم قرآن رو به طور کامل و موندگار حفظ کنم؟ اگه اینطور هست راهنماییم کنید....

"هرکس بر خدا توکل کند،خداوند او را کافی است"
[عکس: 6266d1224462625-383889ymrzbknnl8215.gif]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: sara-z ، ناسک ، GHARIAN ، Mohtasham ، Safari ، yaseman9 ، ferdos

سلام یاسمن جون عزیز من هم مشغله هایی مثل شما دارم ولی به نظر من روزی 1 یا 1/5ساعت در روز برنامه ی خیلی مفیدی رو به شما می دهد و مقدار زمان خیلی مناسبی است شما می تونید نيم ساعت رو به صبح ها و نيم ساعت را به عصرها اختصاص بدهيد صبح ها رو زمان حفظ جدیدتون قرار بدهيد و عصرها رو دوره کنید ........ان شاءالله موفق باشید اگه سوالات ديگری هم داريد و برنامه ی اختصاصی میخواهيد در خدمتم........A03A57A38A40

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Safari ، yaseman9 ، یاسمن ، sara-z ، ناسک ، یانور