تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 39 رای - 3.26 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جلسه جلسه قرآن برای نقد و بررسی تلاوت اعضاء انجمن
سلام علیکم

هدف از ایجاد این صفحه برگزاری یک جلسه ی قرآن مجازی هست که در آن هر یک از اعضای انجمن با هر سطح تلاوتی که دارد حضور پیدا کرده و تلاوت خود را عرضه کند تا دیگران آن را شنیده و ضمن آشنایی بیشتر با یکدیگر به نقد آن نیز بپردازیم. حتی آن دسته از دوستانی که اشراف لازم بر تکنیک های تلاوت ندارند نیز از دید یک مستمع قرآنی صاحب نظر باشند که آیا از شنیدن تلاوت مورد نظر بهره ای می برند یا خیر...
(هنگام شنیدن تلاوتها حتما قرآن را نیز باز کرده و به آیات مربوطه نگاه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.)
برای شروع جلسه من از تلاوت خودم آغاز می کنم. یک تلاوت کوتاه 8 دقیقه ای از انتهای سوره ی یاسین (ص 445) که امیدوارم دوستان با نقد این تلاوت و همچنین ارائه ی تلاوتهای خودشان به فعالیت این جلسه ی مجازی رونق دهند...
تلاوت من را از اینجا دانلود کنید...

[عکس: 3256.jpg]

پاسخ }}
آگهی
سلام
خیلی ممنونم از ایده ی بسیار خوبتان
شما واقعاً صدای زیبایی دارید ولی به نظر من صدای شما برای تلاوت¬های محزون و تقلید از استاد منشاوی مناسب نیست. صدای شما قابلیت بسیار خوبی داردو جذاب و دلنشین است. شما احتمالاً بهترمی توانید تلاوت های شاد مثل استاد شحات یا شورانگیز مثل استاد مصطفی داشته باشید. تلاوت شما بسیار تقلیدی است پس جای خلاقیت های فردی کجاست؟به نظر بنده صدای شما حتی از آقای عباس هاشمی نفر اول مسابقات اوقاف هم بسیار بهتر است و از هر لحاظ ارتفاع، طنین، شدت و ... مشکلی ندارد. ولی ممکن است فکر کنید که صدای زیبا نیاز چندانی به تنوع لحنی ندارد اما شما نباید مَد ها را که فرصتی مناسب برای تحریر هست از دست بدهید و مدهای شما بسیار کوتاه است و خیلی رعایت نمی شود. اگر درست شنیده باشم شما در لحظه ی 4:16 تحریر خوبی را روی کلمه ی ((مَرَّه)) می زنید. شما که قابلیت تحریر خوبی دارید بهتر نیست که بر روی مدها و ... تحریر بیشتری بزنید. برای مردم پسندتر شدن هم بهتر است از نوعی از تحریر که فکر کنم به آن تحریر پله ای می گویند استفاده کنید. این نوع تحریر در سوره ی آل عمران استاد اللیثی در آیه ی ((ان فی خلق السماوات و الارض و...)) استفاده شده است که بر روی دو کلمه ی ((اللیل)) و (( و النهار)) این نوع تحریر را به کار می برد. شما در ابتدا از نغمه ی بیات دوگاه استفاده کردید که مرحوم منشاوی و استاد مصطفی از آن استفاده می کنند. ولی فکر نکنم برای تلاوت های زیر 10 دقیقه استفاده از بیات دوگاه مناسب باشد. به نظر من شما بهتر است برای شروع تلاوت خود از ردیف لحنی: بیات عشیران، بیات حسینی، بیات اصلی استفاده کنید. البته این ها فقط نظرات بنده درباره¬ی تلاوت شما بود و هر چه باشد شما واقعاً تلاوت خوب و ممتازی دارید. ان شاء الله که همه¬ی ما در جهت بالا بردن کیفیت تلاوت خود برای رضایت خداوند و دعوت هر چه بیشتر مردم به سوی خداوند و تدبر در آیات قرآن، گام برداریم. ببخشید که عرایضم خیلی طولانی شد. درضمن از راهنمایی های شما برای دوست و شاگردم آقای ((مبتدی)) ممنونم
یا علی
اللهم عجل لولیک الفرج

اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها
بعدد ما احاط به علمک

qoran74.blogfa.com
پاسخ }}
سلام دوستان عزیز.خیلی ممنون از آقا مسعود که بالاخره این تاپیک رو اجرا کردند.بنده واقعا خجالت می کشم که قرائت خودم رو در این جمع نورانی قرار بدم چون اصلا در حدی نیستم ولی به هر حال به قصد استفاده بردن از نظرات شما دوستان و ارتقای سطحم خوشحال میشم نظرتون رو بفرمایید.این تلاوت کوتاه از آیات سوره مبارکه انسانه که البته متاسفانه کامل ضبط نشده و 4 دقیقه انتهایی اون حذف شده.بنده این تلاوت رو در جلسه استاد سید رضا اسماعیلیان از اساتید مجرب و خوب شهر رشت انجام دادم.مدتش هم حدود 5 دقیقه است(البته با حذف توضیحات استاد در خلال تلاوت)
دانلود
پاسخ }}
سلام
ممنونم که با این صفحه همکاری میکنید..
از qoran74 هم ممنونم برای نکاتی که گوشزد کردند..
دوست عزیزم آقای صدفی تلاوت شما رو شنیدم و در حد اطلاعات کم خودم چند تا نکته به نظرم می رسه که عرض می کنم.. نمی دونم ارتفاع صوتی شما مثل اکثر تلاوتهای مجلسی استاد منشاوی از این هم بالاتر خواهد رفت یا نه مثل تلاوتهای استودیویی ایشون در ادامه هم تو همین حد تلاوت خواهید کرد.. اگه قراره بالاتر برید فکر کنم شروع تلاوتتون یه کم بالا افتاده باشه.. شایدم دامنه ی فرکانسی صداتون وسیع باشه و بتونید بالاتر هم برید که خب مشکلی نیست.. شما آهنگهای استاد رو خیلی خوب دارید تقلید می کنید اما فکر می کنم از لحاظ صوتی کمی مصنوعی می خونید. یعنی مدام تو یه صدای استعاری حرکت می کنید.. بهتره با حجم طبیعی صدای خودتون بخونید البته به مرور که اوج می گیرید طبیعتا حجم کمتر میشه اما نباید این کم شدن تو ذوق بزنه.. نکته ی بعدی هم تو تفخیمهای شما (حروف مستعلیه - ر - لام جلاله ) هست که تقریبا اکثر اینها رو با غنچه کردن لبها و حالت ضمه ادا می کنید که درست نیست.. اگه به تلاوت بزرگان مصری توجه کنید معمولا تفخیمشون شبیه به ( آ ) فارسی ادا میشه که برای درک بهتر این مفهوم می تونید به تلاوتهای تصویری اساتید مصری نگاه کنید و فرم صحیح لبها و دهان موقع تفخیم رو الگوبرداری کنید...ممنون از همکاریتون

پاسخ }}
سلام .تلاوت دوست عزیز و بزرگوار آقای مسعود عباسی زیبا بود در اول باید تشکر کنم از این حسن سلیقه و پیشنهاد بسیار عالی حضرت عالی چند نکته به نظر بنده ی حقیر رسید که ان شاء الله موجب پیشرفت بنده و دیگر دوستان شود. 1- در بعضی قسمت های تلاوت حضرت عالی پدیده ی تکرار ردیف به وجود آمد که شاید کمی برای عامه ناخوشآیند باشدو مخصوصا در مقام صبا قسمت قرار اگر کمی متنوع تر اجرا می شد بهتر بود. 2- در بعضی نکات بسیار بسیار ریز تجویدی اگر دقت بیشتری شود شاید تلاوت در نظر اساتید بهتر جلوه کند.و بنده همچنین بر این باورم که اگر بعضی نو آوری ها در تلاوت استادانه ی جناب عالی به وجود آید خیلی گیرا تر خواهد شد. این حرف ها را به پای یک فرد فنی و قاری حرفه ای حساب نکنید. التماس دعا.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکمA40

تشکر ویژه از جناب مسعود عباسی بابت راه اندازی این قسمت مهم!
جناب عباسی تلاوت زیبای شما را گوش دادم و لذت بردم! نکات مورد نظر را دوستان عزیز فرمودند! چند نکته هم به ذهن بنده می رسد که بد نیست لحظاتی از وقت زیبایتان را به خواندن موارد متبوع بنده اختصاص دهید!
1. تصور می کنم زودتر از حد معمول اوج گرفتید و فضای ذهن مستمع را برای شنیدن پرده های بالایی صدایتان آماده نکردید! بیشتر از 2 دقیقه طول نکشید که شما اوج گرفتید! البته این کار در نوع خود یک نوع هنرنمایی است و از هر فردی بر نمی آید! اما تصور می کنم در این قرائت زیاد مناسب نبود که زود اوج بگیرید!
2. تکرار ردیف های صوتی که داشتید خسته کننده بود! برای مثال دقیقه 4 بود اگر اشتباه نکنم که (( قل یحییها الذی...)) را قرائت می کردید!
3. ابتدای بعضی از الحان با انتهای آنها یکسان نبود! مثلا ابتدای لحن را برای اوج صبا آماده می کردید بعد در انتها تحریری را به کار می بردید که معمولا برای انتهای حجاز به کار می رود! یا بعضی از انتهای لحن های اجرایی شما بیشتر به سه گاه می خورد تا صبا!
4. بعضی از نکات تجویدی را یا چشم پوشی می کردید یا آنقدر غلیظ ادا می کردید که از عربی هم یک چیزی آن طرف تر می شد!!! مثلا در کلمه الاخضر، حرف ((خ)) را بسیار غلیظ ادا کردید! و اخفاهایی هم که بر روی حروف ((ش)) و ((ف)) انجام می دادید زیاد مشخص نبود!‌ یعنی اینکه بنده که چیزی نمی دانم نمی توانستم بفهمم که در حالی که دارید عمل اخفا را انجام می دهید کدام حرف را می خواهید بعد از اخفا ادا کنید! یا اینکه در قسمت اوج صبا دقیقه 6 و 40 بود فکر کنم قسمت (( او لیس الذی .... علی ان یخلق... )) قسمت (( ان یخلق )) جایی که ادغام (( ی )) را انجام دادید مستمع که بنده باشم تصور کردم حرف ((ش)) را اخفا می کنید! اگر دوباره گوش دهید متوجه عرض بنده خواهید شد!
5. قسمتی که وارد دستگاه رست شدید تصور نمی کنید بدون پیش زمینه بود؟!

عذرخواهی می کنم اگر جسارتی شد! نکاتی بود که به نظر بنده رسید!

و من الله التوفیق
التماس دعا/یاحقA59
« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
پاسخ }}
سلام : این تلاوت من رو هم اگه بشه نظر بدید دوستان.........شب اول ماه مبارک رمضان 1390 خوندم 1390/05/11

سوره قصص آیات 56 الی 63
مدت : 10 دقیقه
حجم : 2.44 مگابایت
البته یه غلط اعرابی زدم کلمه زینتها ولی درستش کردم

دانلود
پاسخ }}
(۱۳۹۰-۰۵-۱۲, ۰۳:۰۶ ب.ظ)محمد رضا ندرلو نوشته:  سلام : این تلاوت من رو هم اگه بشه نظر بدید دوستان.........شب اول ماه مبارک رمضان 1390 خوندم 1390/05/11

سوره قصص آیات 56 الی 63
حجم : 2.40 مگابایت

دانلود

سلام
آفرین ... من که بیشتر از این تلاوت لذت بردم تا اینکه ایراد ببینم اما چند تا نکته ی کوچیک هم مدنظر بگیریم بد نیست...
فکر می کنم شما بالا شروع کردید (نت دو‌). شاید اگه یه پرده پایین تر شروع می کردید خیلی از ایرادها اتفاق نمیفتاد.. مثلا همون غلط اعرابی فکر میکنم به این علت بود که ذهن شما درگیر شده بود با اینکه صداتون بالا افتاده و تمرکزتون کم شده بود.. تو الذین آیه 62 هم تاثیر منفی بالا افتادگی صدا مشهوده... حالا یا کلا پایین تر از این تو صداتون نیست که باید روش اوج گیریتون رو عوض کنید( مثلا به شیوه ی استاد شحات برید تو رست یا مثل استاد عبدالباسط وارد بیات بشید که کمتر از یک اکتاو صدا رو بالا می برند) یا اگه هست که پایین شروع کنید... راستی شما اصلا بم خونی نکردید که تو بالا افتادگی های صدا خیلی کمک میکنه به رفع خستگی... من خودم به این نتیجه رسیدم که چند تا روش اوج گیری مختلف رو تمرین داشته باشم تا با توجه به نت شروع تلاوت که اتفاقی بالا و پایین میشه ادامه ی تلاوتم رو برنامه ریزی کنم... حتی قاریان بزرگ هم اصرار بر خوندن به شکل برنامه ریزی شده از قبل ندارن و همه چی بستگی داره به شرایطی که تو تلاوت پیش میاد... مدت نگهداشتن غنه هاتون یکسان نبود... موقع فرود هم که یه مد منفصل رو نکشیدید.. اینا هم میتونه ناشی از استرس اون بالا افتادگی باشه... چند تا مورد هم عدم رعایت وقف و ابتدای صحیح داشتید... یه جورایی با عجله می خوندید... اگه تلاوت درسی بوده که هیچ اما اگه آزاد خونی بوده تنظیم تلاوت خوب نبود... انتخاب آیات شروع و ختام تلاوت و عدم تکرار آیات رو عرض می کنم.... اما در کل زیبا بود و تاثیرگذار....آفرین...التماس دعا

پاسخ }}
من تازه کلاس صوت و لحن ثبت نام کردم!! ولی با توجه به تلاوتهای زیادی که گوش کردم خصوصا تلاوتهای ایرانی به نظرم عالی خوندین و میتونین پیشرفت خوبی داشته باشین.
[عکس: 02080009159088069433.jpg]
[عکس: 55812332585491274617.gif]حسبنا الله و نعم الوکیل[عکس: 55812570668510583124.gif]
پاسخ }}
(۱۳۹۰-۰۵-۱۲, ۰۳:۴۲ ب.ظ)مسعود عباسی نوشته:  
(۱۳۹۰-۰۵-۱۲, ۰۳:۰۶ ب.ظ)محمد رضا ندرلو نوشته:  سلام : این تلاوت من رو هم اگه بشه نظر بدید دوستان.........شب اول ماه مبارک رمضان 1390 خوندم 1390/05/11

سوره قصص آیات 56 الی 63
حجم : 2.40 مگابایت

دانلود

سلام
آفرین ... من که بیشتر از این تلاوت لذت بردم تا اینکه ایراد ببینم اما چند تا نکته ی کوچیک هم مدنظر بگیریم بد نیست...
فکر می کنم شما بالا شروع کردید (نت دو‌). شاید اگه یه پرده پایین تر شروع می کردید خیلی از ایرادها اتفاق نمیفتاد.. مثلا همون غلط اعرابی فکر میکنم به این علت بود که ذهن شما درگیر شده بود با اینکه صداتون بالا افتاده و تمرکزتون کم شده بود.. تو الذین آیه 62 هم تاثیر منفی بالا افتادگی صدا مشهوده... حالا یا کلا پایین تر از این تو صداتون نیست که باید روش اوج گیریتون رو عوض کنید( مثلا به شیوه ی استاد شحات برید تو رست یا مثل استاد عبدالباسط وارد بیات بشید که کمتر از یک اکتاو صدا رو بالا می برند) یا اگه هست که پایین شروع کنید... راستی شما اصلا بم خونی نکردید که تو بالا افتادگی های صدا خیلی کمک میکنه به رفع خستگی... من خودم به این نتیجه رسیدم که چند تا روش اوج گیری مختلف رو تمرین داشته باشم تا با توجه به نت شروع تلاوت که اتفاقی بالا و پایین میشه ادامه ی تلاوتم رو برنامه ریزی کنم... حتی قاریان بزرگ هم اصرار بر خوندن به شکل برنامه ریزی شده از قبل ندارن و همه چی بستگی داره به شرایطی که تو تلاوت پیش میاد... مدت نگهداشتن غنه هاتون یکسان نبود... موقع فرود هم که یه مد منفصل رو نکشیدید.. اینا هم میتونه ناشی از استرس اون بالا افتادگی باشه... چند تا مورد هم عدم رعایت وقف و ابتدای صحیح داشتید... یه جورایی با عجله می خوندید... اگه تلاوت درسی بوده که هیچ اما اگه آزاد خونی بوده تنظیم تلاوت خوب نبود... انتخاب آیات شروع و ختام تلاوت و عدم تکرار آیات رو عرض می کنم.... اما در کل زیبا بود و تاثیرگذار....آفرین...التماس دعا

با تشکر از آقای ندرلو بابت تلاوت خوبشون و همچنین تحلیل دوست عزیز آقای عباسی.
جاهایی که علامت زدم رو کاملا موافقم و نکات خوبی رو اشاره کردند.
آقا محمدرضا صدای شما و نحوه ادای حروفتون خیلی شبیه به استاد شعبان صیاده.شما الحان اصیل رو بسیار عالی ودلربا تلاوت میکنید و این یه ویژگی بسیار خوبه.راهکار آقای عباسی هم برای بالا نیوفتادن صدا تایید میشه.علاوه بر اونها استفاده از از الحانیکه صدای مارو سوق به بالا میده باید پرهیز کنیم.راهکار دیگه استفاده از الحانی هست که عکس حالت قبل کنترل صدامونو به خودمون برمیگردونه.من شنیدم که در زمانیکه تلاوتتون در پرده های بالا داشت اجرا میشد و صدای شما دچار گرفتگی شد یک لحن حجاز بکار زمزمه کردند که به نظر من اگه همون لحن رو انتخاب میکردید بهتر بود ( شما لحنی از حجاز خوندید که به بالا هدایت میکنه صدارو).راههای دیگه ای هم هست که اینجا مجالش نیست بگیم.
تند و کند شدن نغمات و ادای کلمات هم مطلب دیگه ایه که هممون (مخصوصا ایرانیها) بهش مبتلا هستیم.درمانشم خواندن ترتیل مداوم و با سرعتهای مختلفه
از نکات تجویدی باید خدمتون عرض کنم که سعی بسیار زیاد در ادای حروف کوتاه به لهجه عرب باید تو دستور کار هممون قرار بگیره.اونچیزی که در تلاوت شما بیشتر خودشو نشون میداد حرکت ضمه و حروف مضموم بود که کاملا فارسی ادا میشد.

از تلاوتتون حظ کافی بردیم.اگرم جسارتی کردیم طلب عفو میکنیم
موفق باشید
[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]
پاسخ }}