تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 29 رای - 3.79 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آفـــــــــت قرائت
ميان قاريان، رسم بر اين است كه قرائت خود را با جمله «أعوذ باللّه من الشيطان الرّجيم» آغاز مي‌كنند. اين ادب قرائت، بر اساس فرماني است كه خداوند به پيامبرش چنين فرموده: «فَأِذا قَرَأتَ القُرآن فَاستَعِذ بِاللّهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيمِ؛ و هنگامي كه قرآن مي‌خواني، از شرّ شيطان رانده شده به خدا پناه ببر.» (سوره نحل، آيه 98)
اصولاً وقتي انسان در معرض گناه و معصيتي قرار مي‌گيرد، بايد از شرّ وسوسه‌هاي شيطان به خدا پناه برد تا خداوند نيز او را حفظ كند؛ اما مگر قرائت قرآن، خطري به دنبال دارد كه خداوند به پيامبرش و در حقيقت به مؤمنان، دستور مي‌دهد تا هنگام تلاوت قرآن، جمله استعاذه را بر زبان آورند؟
حقيقت آن است كه هر كار نيكي، ممكن است آفاتي به همراه داشته باشد. همان‌طور كه خدمت به محرومان و يا عبادت، راز و نياز، با منت‌گذاري و يا عُجب و ريا باطل مي‌شود؛ قرائت قرآن نيز ممكن است، دچار آفات (خود‌نمايي، تكبّر، فخر فروشي، كسب در آمد و يا دنياگرايي) گردد و بايد براي رهايي از اين خطرات به خدا پناه بُرد.
از سوي ديگر، قرائت، مقدمه تدبّر و تفكر در آيات است و تنها روح پاك و عقل سليم، قدرت فهم صحيح كلام الهي را دارد و كسي كه قلبش مريض و يا منطقش دچار تحجّر و تعصّب است، نه تنها از قرائت قرآن بهره‌اي نمي‌برد، بلكه دچار پليدي و گمراهي بيشتري مي‌گردد. آيات قرآن، دانه‌هاي باراني است كه اگر بر زمين پاك و پاكيزه ببارد، طراوت و شادابي به همراه دارد و اگر بر مُرداب و لجن‌زار فرو ريزد، جز بوي تعفّن به شام نرسد.
باران كه در لطافت طبعش خلاف نيست
در بـاغ لالـه رويـد و درشـوره زار خـس
(گلستان سعدي)
تاريخ، شاهدي صادق و ساكت بر اين مدعاست كه: اگر انس با قرآن، با درك درست كلام خالق همراه نگردد، فاجعه گروه‌هايي (قاسطين، ناكثين و مارقين) به وجود مي‌آيد كه در برابر حكومت علي عليه‌السلام قيام كردند.
دو گروه اول براي رسيدن به حكومت دنيا، دو جنگ صفين و جمل را به راه انداخته و با امير المؤمنين(ع) جنگيدند، اما گروه سوم به دنبال دنيا نبودند، بلكه با تمسّك به آيه «…إن الحُكمُ اِلاّ لِلّهِ…؛ حكم تنها از آن خداست…» (سوره يوسف، آيه 40و67) در مقابل علي‌(ع) صف كشيدند كه: يا از حكومت خود توبه كن يا به ستيز با تور بر مي‌خيزيم! و عجيب‌تر آن‌كه ابن‌ملجم از سوي همين گروه و با قصد تقرّب به خداوند، علي(ع) را در محراب عبادت به شهادت رساند!
گرچه ما معتقديم با حفاظت الهي، قرآن دچار تحريف نگرديده و چيزي از آن كاسته و يا به آن افزوده نشده است؛ اما اين مربوط به الفاظ قرآن است و در مورد تفسير معاني آيات، چنين ادعايي وجود ندارد، زيرا در طول تاريخ انحرافات بسياري در فهم كلام الهي رخ داده كه نمونه آن، اعتقاد به جبر در مورد بشر و يا جسم داشتن خداوند است.
به هرحال خطري كه ممكن است اهل قرآن (قاريان، حافظان، عالمان و مفسّران) را تهديد كند، چنان عظيم است كه قرآن، شرط قرائت را،استعاذه به خدا از شرّ شيطان دانسته و اين شرط در مورد هيچ امر عبادي و يا غير عبادي ديگر نيامده است.

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !

پاسخ }}}}

آگهی
تا الان به این موضوع توجه نکرده بودم
اگر میشه یک پست بزار که چرا ایرانی ها در اخر تلاوت میگن صدق ا... العلی العظیم ولی عرب ها میگن صدق ا... العظیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون

پاسخ }}}}

(2011-08-20, 05:18 PM)sh_h_ahmadi نوشته: تا الان به این موضوع توجه نکرده بودم
اگر میشه یک پست بزار که چرا ایرانی ها در اخر تلاوت میگن صدق ا... العلی العظیم ولی عرب ها میگن صدق ا... العظیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون
دوست عزیز این یه بحث اختلافیه از این بحث ها به شدت پرهیز کنید ممکنه این موضوع به نظر شما خیلی ساده بیاد اما بعضی وقت ها اختلاف های خیلی کوچک باعث بروز ناراحتی های بزرگی میشه من در جایی زندگی می کنم که از این بحث های کوچکی که بعدن به معضل تبدیل شدند زیاد دیدم

پاسخ }}}}

(2011-08-20, 05:18 PM)sh_h_ahmadi نوشته: تا الان به این موضوع توجه نکرده بودم
ممنون

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

دلیلش این است که ما شیعه هستیم و قائل به برتری امیرالمومنین علی علیه السلام بر دیگر صحابه ! و آنها قائل به برتری ابوبکر و عمر و عثمان بر امیرالمومنین علی علیه السلام ! و از چند نفر از آقایان بکری پرسیدم که چرا این گونه صدق الله می گوئید ؟! پاسخ داد : ما اعتقاد داریم آوردن نام علی در کنار نام خدا شرک است ! حال این عقیده ی کل جماعت بکری است یا نه، اطلاعی ندارم ! لکن ظاهرا آن آقا از شیوخ و بزرگان منطقه خودشان بود ! و الله اعلم بالصواب !

ضمنا تمامی عرب ها، بکری نیستند بلکه عرب شیعه هم داریم !!! هم چنان که تمام ایرانی ها شیعه نیستند ! و مسیحی و یهودی و ارمنی و بهایی و بکری و ... هم داریم ! ماشاءلله چه جمعیت کم اما پربرکتی !!!!!!

و من الله التوفیق
التماس دعا/یاحقA03

پاسخ }}}}

سلام دوست عزیز این( علی) در تصدیق ربطی به شیعه وسنی بودن ندا رد وحتی حدیثی ازامام باقر در مورذ تلاوت صدق الله بدون لفظ(علی)که یکی ازصفاث خداوند است وجوددارد ،من خودم ازیکی ازقاریان مصری(غلوش) شنیدم که <باکلمه (علی)بسیار خوش آهنگتر وزیباتراست ونمیدانم چراما(مصریان)اینگونه تلاوت نمیکنیم >،واین صحبتها وحب وبغضها نزد عوام است نه علما وبزرگان دین .والله اعلم

یارب زدنی علما.خادم الزهرا(س)
[عکس: %D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C_%D8%B1%D8%B6%D8...DB%8C1.jpg]

پاسخ }}}}

(2011-09-16, 02:53 PM)M.Safari نوشته: بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

دلیلش این است که ما شیعه هستیم و قائل به برتری امیرالمومنین علی علیه السلام بر دیگر صحابه ! و آنها قائل به برتری ابوبکر و عمر و عثمان بر امیرالمومنین علی علیه السلام ! و از چند نفر از آقایان بکری پرسیدم که چرا این گونه صدق الله می گوئید ؟! پاسخ داد : ما اعتقاد داریم آوردن نام علی در کنار نام خدا شرک است ! حال این عقیده ی کل جماعت بکری است یا نه، اطلاعی ندارم ! لکن ظاهرا آن آقا از شیوخ و بزرگان منطقه خودشان بود ! و الله اعلم بالصواب !

و من الله التوفیق
التماس دعا/یاحقA03
دلیل علی العظیم گفتند شیعیان ربطی به اعتقادمون به ولایت امام علی علیه السلام ندارد

بلکه این از اسماء خداوند هست که در آیة الکرسی هم آمده:...ولا یئوده حفظهما وهوالعلیّ العظیم.

همچنین جزء اسماء الله الحسنی هم می باشد

اما اینکه اهل سنت چرا نمی گویند الله اعلم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}

(2012-04-18, 02:28 AM)zahra20 نوشته:
(2011-09-16, 02:53 PM)M.Safari نوشته: بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

و من الله التوفیق
التماس دعا/یاحقA03
دلیل علی العظیم گفتند شیعیان ربطی به اعتقادمون به ولایت اما علی علیه السلام ندارد

بلکه این از اسماء خداوند هست که در آیة الکرسی هم آمده:...ولا یئوده حفظهما وهوالعلیّ العظیم.

همچنین جزء اسماء الله الحسنی هم می باشد

اما اینکه اهل سنت چرا نمی گویند الله اعلم

سلام علیکم

ممنون از اینکه من رو متوجه اشتباهم کردید[عکس: a03.gif] البته اون بنده ی خدا که اهل سنت هم بود نمی دونم طبق چه قاعده ای اون صحبت رو به من گفت !! به قول شما الله اعلم

باز هم متشکر

التماس دعا.یاحق

پاسخ }}}}

سلام علیکم

در ادامه مبحث آفت قرائت که توسط برادر بزرگوار حاج مسعود عزیز مطرح شد مطالبی را خدمت شما عرض می نمایم . دوستان قرآنی آنچه باعث ورود انواع آفات به دین و ایمان ما و بالتبع آن قرائت قرآن ما می شود از یادبردن خداست .ذکر خدا مرتبه ای است بس والا که به فرموده امام سجاد (ع) : «اگر واجب نبود پذیرش دستورت، منزهت می دانستم که نامت را بر زبان آرم، با آنکه ذکری که از تو می کنم، به اندازه من است نه به اندازه تو» !امام صادق (ع) می فرماید: «هر چیزی حدی دارد که وقتی به آن رسد پایان می پذیرد، جز ذکر خدا که حدی که با آن پایان گیرد ندارد. خدای عزوجل فریضه هایی واجب کرده است و هر که آنها را انجام دهد، همان حدود پایان آنها است. یکی از آنها رمضان است که روزه داری آن همان حد و پایانش می باشد. خداوند حج را واجب کرده است و هر که حج کند به پایان آن رسیده است، ولی تنها ذکر خداست که خدای عزوجل به اندک آن راضی نشده و برای آن پایانی مقرر نکرده است. سپس این آیه را خواند: «یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکرا کثیرا وسبحوه بکرة واصیلا» ای کسانی که ایمان آورده اید یاد کنید خدا را بسیار و تسبیح گوئیدش در بامداد و پسین. پس فرمود: خدا برای آن حدی مقرر نکرده که در آن به پایان رسد، امام (ع) فرمود: پدرم بسیار ذکر خدا می کرد، من به همراه او می رفتم و او ذکر خدا می گفت، با او غذا می خوردم و او ذکر خدا می گفت و هر آینه که در گفتگوی با مردم بود و آنش از ذکر خدا باز نمی داشت. و من می دیدم زبانش به کامش چسبیده بود و می فرمود: «لا اله الا الله » و شیوه اش این بود که ما را گرد می آورد و دستور می داد به ذکر خدا تا آفتاب می زد و هر کدام ما که قرائت قرآن می دانستیم، دستور قرائت می داد و هر کدام که قرائت نمی دانستیم او را دستور به ذکر می داد..... چه خوب است که به قرائت قرآن به چشم ذکرخدا نگاه کنیم آنوقت محال است آفتی دامنگیر تلاوت ما شود چراکه خدا در نظرمان است نه دنیا و آفات آن.از آنجا که عوامل غفلت در زندگی مادی بسیار فراوان و تیرهای وسوسه شیاطین از هر سو به طرف انسان پرتاب می گردد، برای مبارزه با آن راهی جز «ذکر کثیر» نیست. «ذکر کثیر» به معنی واقعی کلمه، یعنی توجه با تمام وجود به خداوند، نه تنها به واسطه زبان و لقلقه لسان.تداوم بر ذکر خدا در همه شئون زندگی و توجه به دستورات الهی، انسان را چنان مجذوب حق تعالی می کند که وی را تسلیم محض کرده و تمام جاذبه های مادی و غیرخدایی را از دلش بیرون می کند و به اعلی علیین متصل می سازد و گرد و غبار گناه را از دلش می نشاند و دلش را حرم امن خدا قرار می دهد. «جبرئیل به نزد رسول (ص) آمد و گفت: حق تعالی سلام می گوید و می فرماید که: «امت ترا عطایی دادم که هیچ امتی را نداده ام، گفت: این چیست؟ گفت: ذکر حق تعالی در همه اوقات و در همه احوال.»و باز در قرآن فرمود: نام پروردگارت را صبح و شام یاد کن.امام صادق (ع) فرمود: خدای عزوجل می فرماید: ای انسان! مرا در میان مردم یاد کن تا تو را در میان گروه بهتری از فرشته ها یاد کنم..... دوستان و عزیزان قرآنی البته بنده درست است که این مطالب را نوشتم اما والله میزان ذکرخدا در من بسیارناچیز است لکن باید می نوشتم تا شاید اول تلنگری شود برای خودم .

[عکس: 777.jpg]

پاسخ }}}}

به دلیل اهمیت موضوع ، تاپیک به روز شد

[عکس: 777.jpg]

پاسخ }}}}

--<<بسم الله الرحمن الرحیم>>--
دو مرحله مهم تربیتی :(در اندیشه رهبر)

1-تاکید بر انس با قرآن و درک آن بصورت فکری و عملی(حداقل تا حدی)...
2-تاکید بر آشنایی با سیره و عترت و بکار گیری این دو مرحله در عمل...
و هر طرحی دیگر باید در راستای رسیدن بهتر و راحتتر به اهداف دو مرحله باشد...
پس:
چرا اکثر طرح های تربیتی بر اساس این دو مرحله نیست ...؟
چرا قرآنیان ما هیئتی مرام(به معنای واقعی هیئتی) نیستند؟
چرا هیئتی ها ، قرآنی نیستند...؟
و دهها چرای دیگر...

و این یکی از آفت ها است...

والسلام

[عکس: 111945_239.jpg]

پاسخ }}}}