تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 20 رای - 3.35 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحریر
سلام.من حدود 15 سال دارم و نه ماهه که تلاوت قرآن رو شروع کردم و به سبک استاد منشاوی تلاوت می کنم.مشکل اصلی من در قرائت توی تحریر هاست.تحریر های منشاوی ریز و حنجره ای است و من وقتی می خوام تحریر بزنم تبدیل به خروسک می شه.به نظر شما دلیلش چیه و جه طور میشه این مشکل رو حل کرد؟

پاسخ }}}}

آگهی
sadafi نوشته: سلام.من حدود 15 سال دارم و نه ماهه که تلاوت قرآن رو شروع کردم و به سبک استاد منشاوی تلاوت می کنم.مشکل اصلی من در قرائت توی تحریر هاست.تحریر های منشاوی ریز و حنجره ای است و من وقتی می خوام تحریر بزنم تبدیل به خروسک می شه.به نظر شما دلیلش چیه و جه طور میشه این مشکل رو حل کرد؟
سلام دوست عزیز.
همون طوری که خودتون گفتید 15 سال دارید. و هنوز صداتون کامل به بلوغ نرسیده.
تبدیل شدن تحریر در سنین نوجوانی به خروسک یک امر عادیه و برای همه قاریان در نوجوانی اتفاق افتاده است و شما نباید زیاد نگران باشید.
اما راه حلش به نظر من اینه که زیاد در هنگام تمرین قرائت اوج نگیرید و صداتون رو بالا نبرید تا به صدا فشار نیاد. در ضمن از خوردن بعضی از غذاها مثل غذاهای چرب و... خودداری کنید. شما باید تقریبا یکی 2 سال دیگه صبر کنید تا بتونید تحریرهای کامل و زیبایی از صداتون تولید کنید.
اگه یه خورده سر بسته توضیح دادم ببخشید.
اگه خواستین بیشتر توضیح بدم بهم بگین.

یا علی

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !

پاسخ }}}}

توضیحات نسبتا کاملی رو دوست عزیزمون دادن
پیشنهاد میکنم برای تمرین و کار عملی از تک تحریر ها شروع کنید و اجازه ندهید صدایتان خارج شود.
برای تقویت اطلاعاتتون هم ، در مورد تحریر و تفاوتهای اون با چه چه ، کمی تحقیق کنید . چون هنوز راه زیادی رو حنجره شما باید طی کند

[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]

پاسخ }}}}

خیلی ممنون.توضیحات کاملی بود.لطف کردید.

پاسخ }}}}

سلام
من 19 سال دارم و مقلد استاد منشاوی هستم و 1 سال که تلاوت میکنم. اما چطور باید حرفه ای بخونم؟؟
آخه فقط من تلاوت هاشو گوش میدم و از گوش دان یاد گرفتم. اما حرفه ای نیستم....
و چطور میتونم صدام رو شبیه به استاد منشاوی کنم. آخه صدام کلا فرق می کنه. زیبا نیست (:

پاسخ }}}}

kamrava نوشته: سلام
من 19 سال دارم و مقلد استاد منشاوی هستم و 1 سال که تلاوت میکنم. اما چطور باید حرفه ای بخونم؟؟
آخه فقط من تلاوت هاشو گوش میدم و از گوش دان یاد گرفتم. اما حرفه ای نیستم....
و چطور میتونم صدام رو شبیه به استاد منشاوی کنم. آخه صدام کلا فرق می کنه. زیبا نیست (:

سلام علیکم دوست گرامی.
برای شروع قرائت تقلید از استاد منشاوی بهترین روش است.
اما شما برای حرفه ای خواندن هنوز راه زیادی را در پیش دارید.
و تنها راه اینکه یک قاری حرفه ای بشوید این است که هر روز به نوای اساتید همچون منشاوی گوش دهید. و به صورت قطعه به قطعه تلاوت های منشاوی را تقلید کنید تا به قول معروف تقریبا یک منشاوی خوان شوید.
در ضمن هیچ موقع به خودتان القا نکنید که صدایتان خوب نیست. چون خداوند متعال به هر کس به اندازه ای استعداد داده و شاید استعداد شما در منشاوی خواندن نباشد و صدای شما 180 درجه با صدای منشاوی فرق کند. اما شما فعلا چاره ای جز تقلید از استاد منشاوی را ندارید تا انشالله در چند سال آینده با تقلید از چند استاد دیگر به عنوان یک قاری حرفه ای شما را بشناسیم.
شاید استعداد شما در تقلید از استاد مصطفی اسماعیل یا هر کس دیگری باشد.پس نا امید نشوید و به سرزنش های دیگران هم گوش ندهید. و به رحمت خداوند امیدوار باشید.

و من الله التوفیق

پاسخ }}}}

واقا ممنون.شما خیلی منو امیدوار کردید.
من سوالات زیادی دارم.که در روز های آتی خواهم پرسید.
خدانگهدار

پاسخ }}}}

Star 
با تشكر از توضيحات خوب دوستان و مدير محترم سايت.
خدمت اون دسته از قاريان جوان عرض كنم كه، تا روي طبقات صوتي بصورت كامل سوار نشيد نمي تونيد تحرير خوب بزنيد.
اون دسته از قاريان محترمي كه از استاد منشاوي تقليد مي كنن در ابتداي تقليد اگه سرعت تحريرشون رو پايين بيارن مي تونن روي تحريرها سوار شده و بعد كه تبحر بيشتري پيدا كردن سرعت تحرير رو بالا ببرن.
موفق باشيد التماس دعا.

پاسخ }}}}

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
یادآوری تحریر و انواع تحریر
تحریر

که از تکنیکهای صوتی است به معنای نوشتن و آزاد کردناستعمال شده است ولی در عرف موسیقی منظور دیگری را می رساند.تحریر را غلت و ترجیع نیز گفته اند و برای آن تعاریفی نموده اند از جمله اینکه :

غلت عبارت است از تکرار پی در پی نت اصلی با نت فوقانی خودش که طبیعتا تعداد تکرار نت مذگور بنا به سلیقه خواننده و بستگی به ملودی آواز دارد.غلت و ترجیع در فرهنگهای فارسی و عربی به معنای گردانیدن یا چرخانیدن چیزی بر روی خود بکار رفته است.

در موسیقی ایرانی این کلمه را در مورد کیفیتی از آواز خوانی بکار می برند که خواننده بدون تلفظ حرف و کلام نغماتی را در حرکتی از حرکات الفبا بخواند.به عبارتی دیگر تحریر،صوتی آهنگین است که عبور هوا و ارتعاش تارهای صوتی بدون کلام بوجود می آید.تحریر یا غلت همان است که عوام و کسانی که قوانین و اصطلاحات موسیقی بی اطلاعند به آن چهچهه می گویند.

انواع تحریر در موسیقی ایرانی

تحریرچکشی – تحریر مقطع – تحریر زیرورو – تحریر غنه – تحریر بلبلی – تحریر دوتایکی – خورده تحریر – تحریر ضربی – تحریر هلهله – تحریر فلکی که البته تحریر جوادخانی و تحریر نغمه همه از مواردی است که نام برده شده و هر دو در دستگاه شور و بدون کلام اجرا می شوند

ادوات تحریر

حرکاتی از قبیل ( اَ – اِ – اُ – او – ای ) که بوسیله خواننده در شروع هر تحریر ادا می شود و تحریر بر اساس این حرکات روند خود را ادامه می دهد.اگر عمیق تر در مسئله تحریرها بنگریم می بینیم که از تکرار یا ترکیب این حرکات تحریرها نیز شکل می گیرند ( اَ اَ اَ ...... ) (ها ها ها .....) (اَ اَ اَ .....) ( هِ هِ هِ ) و .... که این ترکیبات می توانند سه تایی و گاه چهارتایی و بیشتر باشد و با حرکات مختلف ( اَ اِ ها ها ....)

دیگر ادوات تحریر کلماتی است که از قبیل (ای – امان – وای – حبیب – محبوب من – جانم – و ....) که خواننده با سلیقه و مناسبتهای ملودیک به شعر اضافه می کند و در حقیقت دستمایه شروع تحری هستند.

انواع تحریر در موسیق عربی

که در سرودخوانی و تواشیح مجاز شمرده شده است و بعضی از موارد ان نباید در تلاوت قرآن استفاده شود عبارتند از :

1 – ترجیع : گردانیدن آواز در گلو و پیچاندن و چرخش صدا در حنجره است که بعضی از علما آنرا غنا می دانند و از این تحریر نباید در تلاوت قرآن استفاده نمود.

2 – ترقیص : حرکت زیاد در حروف مدی یا آرام گرفتن بر حرف ساکن و سپس عبور ناگهانی از آن است.یا در کلامی دیگر آهنگ دادن به کلام با بالا و پایین بردن صوت است که از این نوع تحریر نیز نبایستی در تلاوت قرآن سود جست.

3 – تحزین : تظاهر به اندوه و ناراحتی است که این ویزگی در غنای قدیم عربی (نوح) نام داشته و هنوز شنیده می شود و در مواقع غم واندوه مناسب است.از طرف دیگر تحزین به معنی محزون خواندن در هنگام تلاوت قرآن است که مورد تأکید اسلام می باشد.

4 – ترعید : در صورتی است که صدا به شکل رعد آسا ،غرنده و مهیب گردد.همچنین خواند با آهنگ لرزان را ترعید گویند که در تلاوت قرآن مورد استفاده قرار نمی گیرد.

5 – تطریب :آهنگ دادن به کلام با تأکید و کشش بی هنگام است.به عبارت دیگر مد بی جا برای مراعات لحن را تطریب گویند که در تلاوت قرآن پسندیده نیست.

با نگاهی به ادوات تحریر در موسیقی ایرانی و تعمیق در موسیقی عربی به این نتیجه می رسیم که در موسیقی عربی به این نتیجه می رسیم که در موسیقی عربی این ادوات متفاوت است.در تلوات قران به دلیل رعایت نمودن قواعد تجویدی تحریر روی حرکات کوتاه و ساکن با تحریر روی حرکات کشیده و حروف مدی و حرکات کشیده مکان مانور بیشتری به قاری می دهد.اما در ابتهال و تواشیح و حتی اذان بدلیل برداشته شدن قیود تجوید ی مثل کشش روی حرکات کوتاه،مبتهل یا موشَّح یا مؤذن یا منشِد اختیارات بیشتری از قاری قرآن دارند.

التماس دعا
و من الله التوفیق

پاسخ }}}}

Heart 
سلام بنده نظر ديگه اي در مورد تقليد دارم . البته اكثر اساتيد قديمي نظرشون اينه كه اول بايد از استاد منشاوي يا عبدالباسط شروع كرد و بعد از چند سال تقليد از اين اساتيد سراغ اساتيد ديگري رفت اما بنده و تعدادي از اساتيد جديد معتقدم كه اگر كسي روخواني و روانخواني و تجويدش در حد متوسطي باشه و اشنايي متوسطي هم با قرائت قران داشته باشه ميتونه ابتدا با يادگيري مقامات قراني يعني همون 7 يا 8 دستگاه از هر قاري اي كه صداش بهش ميخوره تقليد كنه . البته سوره ي شروع تقليد رو بايد استاد حرفه اي تعيين كنه تا سخت نباشه . اينم كه گفتن دوست عزيزمون چاره اي بجز تقليد از منشاوي نيست حقير قبول ندارم . ميشه از اساتيد ديگري مثل عبدالباسط شحات انور و... تقليد رو شروع كرد منتها شرطش رو دربالا گفتم . موفق باشيد التماس دعا

يادم رفت اين رو بگم كه بنده خودم در كلاسي كه داشتم اين روش جديد رو با روش قديم روي افراد نوجوان و مختلفي تست و تمرين كرديم روشي كه بنده گفتم به مراتب خيلي بهتر و زودتر از روش سنتي و قديمي نتيجه داده و ميده . يا علي
چطور میتونم صدام رو شبیه به استاد منشاوی کنم. آخه صدام کلا فرق می کنه.

حقير قبلا هم توي قسمت اموزش صوت و لحن با صداي خودم گفتم بازم تاكيد و تكرار ميكنم كه ما در تقليد به هيچ وجه نبايد صدامون رو شبيه به استاديكه كه ازش تقليد ميكنيم دربياريم ما بايد با صداي خودمون بخونيم و فقط اهنگها رو از اون استاد تقليد كنيم . يعني فقط لحن رو از استاد بگيريم نه صوت رو چون در غير اينصورت در اكثر موارد باعث اسيب ديدن پرده صوتي و دورگه شدن صدا و .. خواهد شد .البته مقداري صدامون ممكنه تحت تاثير استاديكه ازش تقليد ميكنيم قرار بگيره كه اون طبيعيه ولي بيشتر از اين بنظر اساتيد بزرگ فن مثل استاد لطفي نيا مجاز نيستو باعث اسيب جدي به صدا ميشه .

« به جانم قسم، آنکه خود را از کتب عقلی و صحف عرفانی دور کند، کتابهایی همچون تمهید القواعد، شرح قیصری بر فصوص الحکم و سرح العیون فی شرح العیون و مصباح الانس و شرح محقق طوسی بر اشارات و اسفار و شفاء و فتوحات مکیه، که دستهای نوریه آنها را هدیه نموده اند، همانا {جان} خود را از فهم خطاب محمدی (ص) {قرآن} دور کرده است و آنرا {جان خود را} از نیل به سعادت قصوایش محروم ساخته است. »
ترجمه فرمایش حضرت علامه حسن زاده در تعلیقات بر اسفار azha.ir

[ویدیو: http://<a href="http://www.shabakema.com...uf.mp4</a>]

پاسخ }}}}