تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 20 رای - 3.35 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحریر
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم.
دوست عزیز جناب « Sahab1722 »، بنده منظورم این بود که ابتدای کار در قرائت باید با تقلید از استاد عبدالباسط باشد. سپس استاد منشاوی! گویا شما اشتباه متوجه شدید! ضمنا برای تقلید از استاد عبدالباسط و استاد منشاوی 2 سال کافی است! 1 سال استاد عبدالباسط! 1 سال استاد منشاوی! نه چندین سال کار با استاد منشاوی و عبدالباسط!!! شما می فرمایید در ابتدای کار از استاد شحات انور تقلید شود! به نظر بنده این کار اشتباه محض است! تقلید از استاد شحات انور در ابتدای کار قرائت هم به صدای قاری ضربه می زند و هم قاری را در یاد گرفتن الحان و دستگاه ها سردرگم می کند! ضمنا قاری مبتدی در ابتدای کار قرائت باید شالوده اصلی قرائتش را با تقلید از استاد مورد نظر تشکیل بدهد! با تقلید از استاد شحات انور، دامنه قرائت ما ضعیف می شود و نمی توانیم در آینده الحان را با توجه به قطعه هایی که از قاری مورد نظرمان می شنویم کامل و بدون نقص اجرا کنیم! ارتفاع صوتی بالای صدای استاد شحات به هیچ وجه مناسب یک قاری مبتدی نیست! البته ناگفته نماند بنده خودم در مقطعی مقلد استاد شحات محمد انور بوده ام! اما تقریبا 4 سال بعد از شروع کار قرائت سراغ استاد شحات محمد انور رفتم! نه همان ابتدای کار!!!
ضمنا با این موضوع که به هر قاری صدایمان خورد از او تقلید کنیم کاملا مخالف هستم! زیرا صدای هیچ فردی مانند دیگری نیست! و نمی تواند مانند دیگری هم بشود! شما خودتان استاد هستید و این مسئله را بهتر درک می کنید که افرادی در جلسات قرآن حاضر می شوند که به هیچ صدایشان به استاد منشاوی یا عبدالباسط نزدیک نیست! اما مجبورند برای گسترده کردن دامنه قرائتشان از این دو استاد تقلید کنند! چه به قول شما صدایشان بخورد!!!! چه صدایشان نخورد!!!!

التماس دعا
جزاءکم الله خیرا
« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
پاسخ }}
آگهی
Heart 
سلام جناب صفري ظاهرا منظور منو متوجه نشديد شايدم من كم توضيح دادم. بيشتر توضيح ميدم .

ضمنا با این موضوع که به هر قاری صدایمان خورد از او تقلید کنیم کاملا مخالف هستم! زیرا صدای هیچ فردی مانند دیگری نیست! و نمی تواند مانند دیگری هم بشود! نقل از اقاي صفري

منظورم از اينكه صدامون بهش بخوره رو هم قبلا توضيح دادم يعني مثلا اگه صدامون راسته يعني حجمي و كلفته از اساتيدي مثل منشاوي وطاروتي و محمد عمران و... تقليد كنيم . اگر صدامون نازك و چپه از اساتيدي مثل شحات انور مصطفي اسماعيل و عبدالباسط و...

اگر كسي روخواني و روانخواني و تجويدش در حد متوسطي باشه و اشنايي متوسطي هم با قرائت قران داشته باشه ميتونه ابتدا با يادگيري مقامات قراني يعني همون 7 يا 8 دستگاه از هر قاري اي كه صداش بهش ميخوره تقليد كنه . البته سوره ي شروع تقليد رو بايد استاد حرفه اي تعيين كنه تا سخت نباشه . اينم كه گفتن دوست عزيزمون چاره اي بجز تقليد از منشاوي نيست حقير قبول ندارم . ميشه از اساتيد ديگري مثل عبدالباسط شحات انور و... تقليد رو شروع كرد منتها شرطش رو دربالا گفتم

البته گفتم اين نظر شخصيه منه كه تست هم شده هم بوسيله من هم توسط اساتيد ديگه حقير استاد نيستم ولي تو همه ي موارد نيازي به استاد كامل بودن نيست .

راستي جناب صفري شما گفتيد كه براي اينكه دامنه قرائت قوي بشه از استاد منشاوي و عبدالباسط ابتدا شروع به تقليد كنن. اگه ملاك اين باشه چرا از استاد مصطفي اسماعيل تقليد نكنن اون كه دامنش خيلي بيشتر از عبدالباسط و منشاويه. بازم ميگم بنده با اين نظريه كه براي شروع قرائت همه بايد از استاد عبدالباسط و منشاوي شروع كنن و تقليد كنن موافق نيستم.دلايليشم خلاصه گفتم .
ضمنا قاری مبتدی در ابتدای کار قرائت باید شالوده اصلی قرائتش را با تقلید از استاد مورد نظر تشکیل بدهد بنقل از اقاي صفري عزيز

حقير معتقدم اصلا نيازي نيست در ابتدا ما شالوده و پايه قرائتمون رو روي استاد خاصي بنا كنيم ما ميتونيم ابتدا مقامات و الحان و دستگاهاي قراني رو در حد قرار جواب و جواب جواب ياد بگيريم لازم به رعايت پردهاي صوتي توي اين مرحله براي قاري مبتدي هم نيست. بعد از يادگيري مقامات امكان تقليد از خيلي از اساتيد مصري با توجه به جنس و نوع صدامون هست . اين روش خيلي راحت تره و زمان كمتري هم ميبره . شايد يكي از دلايل اصلي اي كه اساتيد فن تاكيد دارن براي شروع از استاد منشاوي و عبدالباسط شروع كنين اين باشه كه اين دو استاد از تجويد قوي و الحان ساده تر و داراي پيچيدگي كمتري نسبت به اساتيد ديگه برخوردارن . اما بنظر من تقليد از اين دو استاد هم دست كمي از اساتيد ديگه نداره بخصوص بعضي سوره ها كه خيلي حرفه اي خونده شده. بخصوص استاد منشاوي .
« به جانم قسم، آنکه خود را از کتب عقلی و صحف عرفانی دور کند، کتابهایی همچون تمهید القواعد، شرح قیصری بر فصوص الحکم و سرح العیون فی شرح العیون و مصباح الانس و شرح محقق طوسی بر اشارات و اسفار و شفاء و فتوحات مکیه، که دستهای نوریه آنها را هدیه نموده اند، همانا {جان} خود را از فهم خطاب محمدی (ص) {قرآن} دور کرده است و آنرا {جان خود را} از نیل به سعادت قصوایش محروم ساخته است. »
ترجمه فرمایش حضرت علامه حسن زاده در تعلیقات بر اسفار azha.ir

[ویدیو: http://www.shabakema.com/data/2016/06/27/video/5770c0afe55c4_Yousuf.mp4]

پاسخ }}
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم جناب « Sahab1722 »
در رابطه با دامنه قرائت و شروع از قرائت های استاد مصطفی اسماعیل، باید خدمتتان عرض کنم درست است که دامنه قرائت ایشان بسیار بهتر از اساتید دیگر همچون منشاوی و عبدالباسط و ... است اما تقلید از ایشان در مراحل ابتدایی قرائت بسیار سنگین و مشکل هست. الحان پیچیده ای که در قرائت های ایشان به کار می رود را یک قاری مبتدی به هیچ وجه نمی تواند اجرا کند. در نتیجه از اینکه نمی تواند لحن را به درستی بخواند از ادامه کار ناامید می شود! توصیه به تقلید از استاد منشاوی و عبدالباسط به علت راحت بودن کار و به قول معروف « روی غلتک افتادن » است! البته این دو استاد بزرگ هم در جای خودشان از الحان مختلف و پیچیده ای استفاده کرده اند. و قرائت هایی که برای تقلید توصیه می شود قرائت هایی است که تقریبا اکثر دستگاه ها با بعضی از گوشه های فرعی در آن اجرا می شود.
خوب شما می فرمایید لازم نیست از ابتدای کار قرائت ما شالوده اصلی را تشکیل بدهیم! خوب باشد! اما یک سوال! قرار، جواب و جواب الجواب دستگاه های مختلف را بر اساس قرائت کدام استاد می خواهید یاد بگیرید؟!؟!؟!؟!؟ مقامات رو چطور یاد می گیرید؟ از طریق وحی؟!؟!

در مورد این جمله شما که « ... حقير استاد نيستم ولي تو همه ي موارد نيازي به استاد كامل بودن نيست » شما که استاد و سرور ما هستید و در این مورد شکی نداریم اما در این مورد که در همه ی موارد نیازی به استاد کامل بودن نیست من مخالفم! و می گویم تا در کاری استاد نشده ایم! نباید در آن مورد اظهار نظر کنیم! و خودمان را هم گول نزنیم!!! و واقع بینانه به همه چیز نگاه کنیم! و تا چیزی را تجربه نکرده ایم به دیگران توصیه نکنیم! شاید اظهار نظر ما کلا اشتباه باشد و راه اشتباهی را به قرآن آموزان نشان دهیم! آن وقت چه می شود؟!؟!؟!

التماس دعا
جزاءکم الله خیرا

پاسخ }}
Heart 
سلام حقیر گفتم استاد نیستم ولی گفتم این روشی رو که توضیح دادم هم توسط خودم و هم توسط دیگران تجربه شده است در ضمن میشه اموزش مقامات رو از یه استاد ایرانی هم یاد گرفت حالا من اموزش مقامات رو با صدای استاد ایرانی میزارم البته با صدای استاد مصری هم میشه و بهتره اما بنظر من توی قسمت اموزش اولیه مقامات فرق زیادی بین استاد ایرانی و مصری نیست و استاد ایرانی تازه بنظر من تو یاین مرحله بهتره حالا بذارید فایل صوتیش رو قرار بدم بعد شما و بقیه دوستان اظهار نظر بفرمایید ببینیم کدوم بهتره . البته وقتی استاد ایرانی اموزش میده نمونه مصری رو هم قرار میده .
یه سوال مهم اینجا مطرحه که ایا برای یادگیری مقامات حتما باید مدتی مثلا دوسال از یه استاد خاص مصری تقلید کرد و مقامات رو تقلیدی از اون استاد یاد گرفت؟ یا اینکه نیازی به اینکار نیست و میشه 7 یا 8 دستگاه رو بصورت جدا و مسقل یاد گرفت مثلا با اموزش مقامات با صدای یه استاد ایرانی ؟ بنده معتقدم میشه اموزش مقامات رو با صدای یه استاد ایرانی هم یاد گرفت نیازی به تقلید دوساله برای اینکار نیست و با وقت حدود 1 تا 3 ماه میشه همه مقامات رو حتی با خیلی از مقامات فرعی و گوشه هاش براحتی یاد گرفت . مگر اینکه شخصی که میخواد شروع به یادگیری کنه اهنگ گیریش و لحن گیری و تقلیدش ذاتا ضعیف باشه که اونموقع باید وقت بیشتر مثلا 6 ماه رو اختصاص بده یا از همون روش سنتی قدیمی 2 سال تقلید از یه استاد برای یادگیریمقامات استفاده کنه. تازه این روش ضعفهایی داره شما اسم مقامات رو نمیدونید ونمی دونید این مقام معناش چیه کجاها بکار میره و کلی ضعفهای دیگه . یعنی بعد از دو سال دوباره باید یه سریاموزش مقامات رو با صدا و توضیحات استاد ایرانی بخونید و گوش کنید تا متوجه این موضوع بشید. نمیدونم تونستم برسونم منظورمو یا نه. امیدوارم رسونده باشم

راستی حرفهایی که بنده وشما و بقیه دوستان توی این انجمن میزنن یا از اساتیده یا تجربه شخصی. موفق باشید التماس دعا
از لینک زیر میتونید اموزش مقامات رو توی 8 جلسه دانلود کنید.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7185
« به جانم قسم، آنکه خود را از کتب عقلی و صحف عرفانی دور کند، کتابهایی همچون تمهید القواعد، شرح قیصری بر فصوص الحکم و سرح العیون فی شرح العیون و مصباح الانس و شرح محقق طوسی بر اشارات و اسفار و شفاء و فتوحات مکیه، که دستهای نوریه آنها را هدیه نموده اند، همانا {جان} خود را از فهم خطاب محمدی (ص) {قرآن} دور کرده است و آنرا {جان خود را} از نیل به سعادت قصوایش محروم ساخته است. »

[ویدیو: http://www.shabakema.com/data/2016/06/27/video/5770c0afe55c4_Yousuf.mp4]

پاسخ }}
Heart 
البته این جلسات اونی نیست که مد نظر منه ایشالا بهتر و کاملترشو بزودی قرار خواهم داد بشرط حیات.

پاسخ }}
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم جناب « Sahab1722 » عزیز.
بله میشود از یک استاد ایرانی هم مقامات را فرا گرفت، اما اگر هیچ تفاوتی بین قاریان ایرانی و مصری نبود هیچ گاه برای تقلید نباید سراغ استادان مصری می رفتیم و به همین استادان ایرانی اکتفا می کردیم! در قرائت قاریان ایرانی شاید آن چیزهایی که یک قاری مبتدی دنبال آن است وجود نداشته باشد یا اگر هم وجود داشته باشد کاربردی برای قاری نداشته باشد! در ضمن آموزش مقامات اساتید ( دغاغله،شاه میوه، ابوالقاسمی و ...) را کاملا گوش داده ام! و با روش آموزش مقامات توسط اساتید ایرانی آشنا هستم. و آموزش مقامات با صدای شما رو هم شنیده ام و لذت برده ام!
برای یادگیری مقامات لزوما نباید یک دوره دو ساله صرف بشود! با وقت بسیار کمتری می توان مقامات را از استاد مصری فرا گرفت! و این به هوش موسیقیایی قاری بستگی دارد که بتواند الحان و نغمات مختلف را در زمان کم در ذهن خود جای بدهد! اما قبول کنید فراگیری کامل مقامات با بسیاری از گوشه های فرعی در 1 تا 3 ماه به هیچ وجه امکان پذیر نیست! و اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد قطعا قاری مقامات را ناقص فرا گرفته است!
شما می فرمایید « ... این روش ضعفهایی داره شما اسم مقامات رو نمیدونید ونمی دونید این مقام معناش چیه کجاها بکار میره و کلی ضعفهای دیگه ... » تمام نکاتی که شما ارائه کردید بستگی به استاد صوت و لحن دارد! و همه چیز به قاری بستگی ندارد! استاد صوت و لحن در طی دوره فراگیری مقامات باید تک به تک نغمات،الحان، گوشه ها و تکنیک های صوتی را برای قاری بیان کند! و گرنه قاری، قاری نخواهد شد!!! البته نظر بنده این هست و به تجربه هم ثابت کرده ام که چنین چیزی امکان پذیر است!
منظور شما را کاملا فهمیدم! شما یک منتقد منصف از روش سنتی و قدیمی فراگیری الحان و نغمات و در کل قرائت قرآن هستید! و سعی در تغییر این روش دارید! البته از نکات مثبت آن استفاده می کنید و نکات مضر و منفی را کنار می گذارید و به جای آن روش های بدیع و نو جایگزین می کنید. که امیدوارم در این راه موفق و سربلند باشید.

التماس دعا
جزاءکم الله خیرا

پاسخ }}
نقل قول:1 – ترجیع : گردانیدن آواز در گلو و پیچاندن و چرخش صدا در حنجره است که بعضی از علما آنرا غنا می دانند و از این تحریر نباید در تلاوت قرآن استفاده نمود.

2 – ترقیص : حرکت زیاد در حروف مدی یا آرام گرفتن بر حرف ساکن و سپس عبور ناگهانی از آن است.یا در کلامی دیگر آهنگ دادن به کلام با بالا و پایین بردن صوت است که از این نوع تحریر نیز نبایستی در تلاوت قرآن سود جست.

3 – تحزین : تظاهر به اندوه و ناراحتی است که این ویزگی در غنای قدیم عربی (نوح) نام داشته و هنوز شنیده می شود و در مواقع غم واندوه مناسب است.از طرف دیگر تحزین به معنی محزون خواندن در هنگام تلاوت قرآن است که مورد تأکید اسلام می باشد.

4 – ترعید : در صورتی است که صدا به شکل رعد آسا ،غرنده و مهیب گردد.همچنین خواند با آهنگ لرزان را ترعید گویند که در تلاوت قرآن مورد استفاده قرار نمی گیرد.

5 – تطریب :آهنگ دادن به کلام با تأکید و کشش بی هنگام است.به عبارت دیگر مد بی جا برای مراعات لحن را تطریب گویند که در تلاوت قرآن پسندیده نیست.

میشه مثال هم بزنید مثلا بگید فلان قاری از فلان تحریر در فلان سوره استفاده کرد مثال بزنید بهتر متوجه می شم
پاسخ }}
سپاس شده توسط: Safari ، عبد عاصی ، یا فاطمه (س) ، A.Ghasemzadeh ، qoran74
برای یادگیری تحریر ها می تونید از روش زیر استفاده کنید:

1- تحریر رو خوب گوش کنید. حتی اگر شده فقط تحریر رو چندین بار استماع کنید تا توانایی اجرای ذهنی اون رو پیدا کنید.

2- تحریر رو به صورت تموج (ریتم بسیار بسیار آهسته) اما با همون ملودی اجرا کنید. اگر این کار رو بدون کلام انجام بدید بهتره.

3- مرحله به مرحله سرعت تموج رو زیاد کنید تا به مرحله ی سرعت اصلی برسید. البته این مرحله شاید برای هر تحریر - با توجه به ویژگی های هر صدایی- بین یک هفته تا ماه ها به طول بینجامد. تا توی یک سرعت خاص حرفه ای نشدید سراغ مرحله بعدی نروید.

4- تحریر رو توی کلام اجرا کنید.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سلام دوست عزيز
من هم به مدت هفت هشت ماه است كه از استاد منشاوي تقليد مي كنم و 15 سالم هم مي باشد.
خيلي خوش حال مي شوم كه با هم تبادل نظر كنيم.
در ضمن مهم ترين چيزي كه من راجب تقليد از ايشان فهميده ام اين است كه اگر هنگام خواندن روي صدا فشار بيايد بايد كلا با قرائت قرآن خداحافظي كرد چون بد جوري به تار هاي صوتي آسيب ميزند.
[font=Arial]

پاسخ }}
سپاس شده توسط: GHARIAN ، Safari ، arzmlk ، یا فاطمه (س) ، A.Ghasemzadeh ، qoran74
سلام. راهکاری که بتوان تحریرهای معروف استاد حامد در الحاقه رو اجرا کرد؟ تشکر
هر چه خود را حساب میکردم
چک برگشت خورده ای بودم...
پاسخ }}
سپاس شده توسط: Safari ، arzmlk ، یا فاطمه (س) ، tebyan ، Almahdi ، A.Ghasemzadeh ، qoran74