MyBB Internal: One or more warnings occurred. Please contact your administrator for assistance.
تلاوت کدام قاری عوام پسند تر است

تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 27 رای - 3.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تلاوت کدام قاری عوام پسند تر است
محمدشحات انور

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: تـبــارک ، Safari ، yaseman9 ، سـجـّـا د ، Bahar ، qoran74 ، iambehnam

آگهی
بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر حقیر در حال حاضر دو قاری هستند که تلاوتهایشان بسیار عامه پسند و در عین حال فنی هست.

این دو قاری گرامی یکی از آنها ایرانی و دیگری مصری هست...

فکر میکنم دیگه فهمیده باشید کیا رو میگم...

بله درست حدس زدید...

استاد حاج حامد شاکرنژاد و استاد محمود شحات انور...

بنده همین دوشنبه که حاج حامد شاکرنژاد محفلی در شیراز داشتند و من به اتفاق یکی از دوستان رفتم،
وقتی جلسه تمام شد خیل جمعیت مانع رفتن ایشون میشد...

دو سال پیش هم که ایشون در شهر خودمون تلاوت داشتن،45 خوندن...
باورتون نمیشه،ولی مردم عادی بعد از تلاوت میگفتن چرا شما اینقدر کم خوندید؟؟؟

مردم عادی که چیزی از فنون قرائت نمیدونن این حرف رو میزدن....

خیلی حرفهای دیگه هم در این مورد هست که اینجا نمیشه گفت....

ببخشید طولانی شد...
التماس دعا

[عکس: mousaviblogfa.jpg]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Safari ، yaseman9 ، سـجـّـا د ، Bahar ، qoran74 ، iambehnam

حامد شاکر نژاد و محمود شحات انور

[عکس: ghalvash_ahzab_islammovie_ir.gif]
وَلا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ وَدَعْ أَذَاهُمْ وَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: GHARIAN ، Safari ، yaseman9 ، Bahar ، qoran74 ، iambehnam

دوست قرانی quran74
سلام علیکم
لطفا در مورد بزرگان از الفاظ سخیف استفاده نفرمایید.
سلام علیکم
واقعا تمامی بزرگان تلاوت از محمد رفعت عبدالفتاح شعشاعی مصطفی اسماعیل عبدالباسط منشاوی شعیشع و غیره رحمت الله علیهم اجمعین به قدری زیبا تلاوت میکنند که مشکل میباشد انسان انتخاب کند که بهترین قاری کدام میباشد.
ولی بر این عقیده هستم که هیچ قاری مانند مرحوم استاد عبدالباسط به این اندازه بر مردم موثر نبوده اند.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: سـجـّـا د ، hani_hp ، Bahar ، Safari ، مهدی رضایی ، یانور

بسم الله الرحمن الرحیم .

سلام علیکم دوستان . نظراتتان عالی بود .
بله من هم با نظر دوستان موافقم .
در ایران جناب استاد حامد شاکر نژاد ، شاید به جرئت بتونم بگم که تلاوت هایشون خیلی عوام پسنده . یعنی هم کسی که فنّی هست خوشش میاد و هم کسی که هیچی حالیش نمیشه .
یعنی واقعا مستمع به وجد میاد و اگر واقعا بره تو اوج معانی واقعا میره تو حال و خیلی ....
در مصر هم قبلا استاد مصطفی اسماعیل بودند که مصری ها واقعا پای تلاوت هاشون بسیار تشویق می کردند و خیلی طرفدار داشتند و دارن . و استاد بزرگ ، استاد شحات محمد انور هم تلاوت های بسیار زیبایی داشتند . با وجود اینکه می گید نسبت به عبدالباسط کمتر شناخته شده هستند امّا هر کس ایشون رو بشناسه حتما میگه تلاوت های بهتری نسبت به عبدالباسط داره . من خودم چند بار امتحان کردم بین دوستان و اشنایان .
و در حال حاضر هم در مصر جناب استاد محمود شحات انور به نظر من دارن زیبا ترین و عوام پسند ترین و خواص پسند ترین و ... تلاوت ها رو می خونند .

البته استاد محمود نه فقط در مصر بلکه در ایران و شاید بتونم بگم کل جهان اسلام طرفدار دارن و تلاوت هاشون به اونجا رسیده و همه هم تلاوت هاشون رو دوست دارن .
و استاد شاکر نژاد هم نه تنها در ایران بلکه باز هم می تونم بگم در کل جهان اسلام آوازشون پیچیده و واقعا تلاوت های زیبا و تاثیر گذاری دارند .
با تشکر .
انشاءالله در پناه قرآن محفوظ باشید.

[عکس: ramazan1435_1.jpg]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: hani_hp ، A.Maarefi ، Bahar ، GHARIAN ، Safari ، qoran74 ، iambehnam

سلام علیکم
به نظر منطقی نمی اید که مرحوم استاد شهات انور با مرحوم استاد عبدالباسط مقایسه گردد زیرا اختلاف بسیار زیاد است. به نظر حقیر مبتوان مرحوم استاد عبدالباسط را با مرحوم استاد مصطفی اسماعیل استاد منشاوی استاد عبدالفتاح استاد حصان و امثا لهم قیاس کرد اما نه با مرحوم استاد شهات . قبول دارم بعضی از تلاوتهای مرحوم شهاد مانند سوره نسا - انفطار حاقه معارج- کهف شمس و... واقعا زیبا و ماندگار هستند اما با بزرگان تلاوت هنوز اختلاف زیادی دارند.

پاسخ }}}}

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

عوام پسند بودن همواره یکی از مسائلی است که ذهن برخی از قاریان را معطوف خود می کند. اینکه قاری علاوه بر توجه به بعد فنی تلاوت خویش، به نوعی تلاوت کند که مورد قبول و پذیرش هر دو طیف قاری و غیرقاری قرار بگیرد مسئله مهمی می نماید. افرادی که با قرائت قرآن آشنایی ندارند و مانوس نیستند و صرفا استماع آیات الهی برایشان در مجالس ختم، مسجد(قبل از اذان) و یا ترتیلی که از رادیو و تلویزیون پخش می شود منحصر می شود اولین نشانه یک قاری خوب را « صدا » و « صوت » می دانند. عوام دیگر فاکتورهای ویژه برای صوت را در نظر نمی گیرند و کاری به این مسئله ندارند که صوت قاری از انعطاف لازم برخوردار است یا نیست، شدت دارد یا ندارد ، صوت قاری دارای ارتفاع بالایی است یا نه و ... آنها فقط صوت قاری را می شنوند و با این مسائل کاری ندارند. نکته ی دیگری که معمولا در همه جا مشاهده می شود توجه به نفس های بلند در تلاوت است. هر چقدر قاری از نفس های بلند در تلاوت خود استفاده کند بیشتر مورد توجه و تلطف مستمع عام قرار می گیرد. شاید یکی از دلایل ویژه توجه به تلاوت مرحوم استاد عبدالباسط نیز همین ویژگی سبک تلاوت ایشان باشد. و شاید بتوان یکی از دلایل عدم توجه عوام به دیگر قراء را ناشی از همین مسئله دانست. برای مثال استاد حصان در تلاوت های خویش غالبا از نفس های کوتاه استفاده می کند و در تلاوت ایشان نفس های بلند بسیار کم پیدا می شود. اما در باب پاسخگویی به سوالی که زمینه ایجاد این تایپک شده است درست می بینم به نکته ای از صحبت های آقای ابوالقاسمی اشاره کنم. جناب ابوالقاسمی طبق تقسیم بندی که انجام داده اند قاریان را از لحاظ سبک تلاوت و البته بیشتر با توجه به نوع صوت به 4 دسته تقسیم کرده اند : دسته اول شامل قاریانی مانند کامل یوسف، عمران، شعیشع، شحات، متولی، سعید مسلم، علی البنا، شعشاعی و رفعت می شود که این دسته دارای دو اکتاو کامل صوتی و حتی برخی بالاتر می باشند. از سه منظر کامل هستند و می توانند در درجات مختلف صوتی بم، توسط و اوج صدا هنرنمایی کنند. دسته دوم قاریانی مانند منشاوی، عبدالباسط، عبدالحکم، طبلاوی و محمود رمضان هستند که صوتشان توانایی صوتی دسته اول را ندارد اما هم بم خوبی دارند و هم توسط کامل و در اکثر تلاوت هایشان اوج بصورت واقعی دیده نمی شود. در صورتی که توانایی اجرای اوج نغمات را دارند اما این کار را نمی کنند. تلاوت این دسته عوام پسندتر و مردمی تر است و بیشتر مورد توجه عموم مردم قرار می گیرد. دسته سوم از قاریان شامل اساتیدی مانند بدر حسین، احمد شبیب، غلوش و حصان می شود که بم کاملی ندارند و در تلاوت هایشان هم تاکید زیادی بر بم خوانی ندارند اما در پرده توسط و اوج صدایشان هنرنمایی های فوق العاده ای انجام می دهند. دسته چهارم هم شامل قاریانی مانند اللیثی، سید سعید، طنطاوی و صیاد می شود که نه در پرده بم صوت توانایی اجرای کامل و بدون نقص دارند و نه در پرده اوج، بلکه در پرده توسط توانایی شگرفی در اجرای نغمات دارند.

طبق این دسته بندی و شرایط و ویژگی هایی که در ابتدا به آن اشاره شد می توان از قرائت های دسته دوم به عنوان قرائت های عوام پسندانه و مردمی نام برد.

والله الموفق و المستعان
التماس دعا.یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !

پاسخ }}}}

(2012-05-20, 09:05 AM)سید محمد رضا مرتضوی نوشته: سلام علیکم
به نظر منطقی نمی اید که مرحوم استاد شهات انور با مرحوم استاد عبدالباسط مقایسه گردد زیرا اختلاف بسیار زیاد است. به نظر حقیر مبتوان مرحوم استاد عبدالباسط را با مرحوم استاد مصطفی اسماعیل استاد منشاوی استاد عبدالفتاح استاد حصان و امثا لهم قیاس کرد اما نه با مرحوم استاد شهات . قبول دارم بعضی از تلاوتهای مرحوم شهاد مانند سوره نسا - انفطار حاقه معارج- کهف شمس و... واقعا زیبا و ماندگار هستند اما با بزرگان تلاوت هنوز اختلاف زیادی دارند.

سلام علیکم

دوست گرامی از نظر خوب شما متشکرم .
در مورد مطلبی که به آن اشاره کردید باید عرض کنم اصلا همینکه نظرات در برخی موارد مثل همین موردی که شما به آن اشاره فرمودید متفاوت هست این یعنی اختلاف سلیقه . اختلاف سلیقه هم در مواقعی ایجاد می شود که یک نظر قطعی و ثابت شده در مورد موضوعی وجود نداشته باشد . یا تعصبات داخل موضوع شود . تعصبات ممکن است چه در نزد عوام و چه در نزد خواص ، عقلانیت را تحت الشعاع قرار داده باشد که البته تعصبات در نزد خواص شکل مستتری دارد و بالطبع آثار مخربتری هم برای خود او و هم برای جامعه به دنبال خواهد داشت . اما حالا به هر دلیلی که اکثرا هم برچسب علمی هم به آن می زنیم این قیاسها صورت گرفت ما نباید ناراحت شویم که چرا شعیشع مثلا با بدرحسین مقایسه شده . در مورد نقدی که شما داشتید پاسخ بنده این هست همانطور که عبدالباسط را با منشاوی ، عبدالفتاح ، مصطفی و حتی رفعت مقایسه می کنیم و اشکالی هم ندارد قیاس مرحوم شحات انور هم با مرحوم عبدالباسط اشکالی ندارد . سطح تلاوت ایشان هم مانند استاد عبدالباسط بالاست . در پایان از مطالب بسیار مفید جناب حاج مسعود صفری در باب عوام پسند بودن تقدیر و تشکر می کنم. والله ولی المؤمنین

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Safari ، GHARIAN ، سـجـّـا د ، Bahar ، sadafi ، یانور ، qoran74

به نظرم هر قاری دوست داره عوام پسند بشه بره ببینه که محمود شحات چیکار کرده .اونم اون کار رو بکنه.دوستان خواهشا ایراد نگیرید بذارید پای تعصب .گر چه از رو تعصب نمیگم.A57لازمه که این نکته رو بگم دوستانی که می خواهند استاد محمود را به شهرشان دعوت کنند.حتما چندتا امبولانس خبر کنن اخه ممکنه که از بس که ایشون زیبا می خونن و مردم نیز از ته دل ایشون رو دوست دارن خدایی نکرده کار به بیمارستان بکشه دوستان باور کنید که برای خنده نگفتم.

وعده ما کنکور سراسری تجربی سال 1395 هجری شمسی

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: تـبــارک ، Safari ، GHARIAN ، Bahar ، baloch ، سـجـّـا د ، qoran74 ، iambehnam

(2012-05-20, 09:05 AM)سید محمد رضا مرتضوی نوشته: سلام علیکم

خیلیا شاید فکر میکنن تلاوتهای زیبای شحات همین چند تا تلاوت معروفا که تو سی دی ها اومده بیرون.مثل کهف،شمس و انعام و..... .ولی باید بگم که اصلا اینطور نیست.من بیش از 200 تا تلاوت از استاد شحات گوش دادم.مثلا یه قطعه ای یه بار شنیدم بسیار زیبا و ملکوتی که تو هیچکدوم از اون 200 تا،تا به حال نشنیده بودم.
کساییکه 100تا عبدالباسط گوش دادن نباید با 10 تا شحات شنیدن طومار شحات رو درهم بپیچن.
البته اینجا اصلا بحث قیاس نیست.فقط خواستم گوشزد کنم.

تلاوتها و کلیپهایی که بنده قرار میدم
از یوتیوب هستن
بخورید و اسراف کنید

پاسخ }}}}