تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 41 رای - 3.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال راه های افزایش نفس قاری
باسلام
داشتن نفس طولانی یکی از رموز موفقیت یک قاری محسوب میشود.
بنده به شخصه نفس کمی دارم می خواستم در این تاپیک از تجارب دوستان بهره بگیرم
باتشکر
پاسخ }}
سپاس شده توسط: CR7 ، A.Ghasemzadeh ، sadra75 ، سادات ، عارف ، rahmati
آگهی
به نام خدا
من نکاتی رو که از استاد حامد شاکرنژاد شنیدم براتون بازگو میکنم که برای خودم خیلی مفید و تاثیرگذار بود
۱-استرس رو بزارید کنار
۲-در هنگام تلاوت ،قبل از نفس اصلی ، دو تا نفس کوتاه بگیرید ، بدون اینکه کسی متوجه بشه(واقعا موثره!!!)
۳-یک تمرین هم وجود داره که باعث میشه بتدریج میزان نفستون افزایش پیدا کنه. استاد شاکرنژاد این تمرین رو از قول یکی از پزشکان مشهور نقل میکردند و اون روش اینه:
در یه جای خلوت خیلی آروم ،عمل دم و بازدم رو انجام بدید،یعنی خیلی آروم نفس بکشید و خیلی آرو هم نفستون رو بدید بیرون .اینکار باید به مدت نیم ساعت در روز انجام بشه
اگر دوستان راه های دیگری بلدن ،دریغ نکنن! A03
پاسخ }}
سپاس شده توسط: تکتم2 ، reza-m ، A.Ghasemzadeh ، sadra75 ، سادات ، عارف ، rahmati
منتظر نظر بقیه دوستان وقاریان محترم هم هستم.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: یانور ، عارف ، rahmati
به نام خدا
سلام
با عرض معذرت از اینکه خیلی خیل کم توفیق دارم ب انجمن سر بزنم و از محضر دوستان استفاده کنم ان شاءالله در زیر چند نکته رو در مورد افزایش طول صوت قراء عزیز تقدیم محضرتون می کنم.
اول این که ظرفیت طول صوت قاری به خلاف بسیاری از ویژگی های صوتی قابل تغییر است و امکان ازدیاد و تقویت آن با تمرینات اصولی وجود دارد.
میزان مناسب طول صوت یک قاری بین 35 تا 45 ثانیه است که ان شاءالله دوستان با تمریناتی که به امید خدا در روز های آینده عرض می کنم به این میزان نفس دسترسی خواهند داشت.
فقط دو تا نکته رو ان شاءالله باید همگی بهش توجه داشته باشیم. اول این که طول صوت ممکن هست که بر اثر عدم تمرین دچار افت بشه. فلذا سعی کنید تمرینات این قسمت رو به هیچ وجه تعطیل نکنید. و دومیش هم اینه که گاهی مشاهده میشه که قراء تازه کار برای افزایش طول نفس خودشون از راه تایم گرفتن برای حبس نفس استفاده می کنند که کاملا غلط هست چرا که اگر بخواهیم برای ورزش از نفسمون استفاده کنیم این راه خوبیه اما توی تلاوت چون بحث فراز و نشیب های کلام و متن هست این تمرینات غیر مفیده. فلذا سعی کنید تمام تمرینات حبس نفسی که توسط برخی افراد تجویز میشه رو نادیده بگیرید.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
بقیه نظری ندارند؟
پاسخ }}
سپاس شده توسط: یانور ، یا فاطمه (س) ، rahmati
با سلام خدمت دوستان

در جهت افزایش نفس تمرینات متفاوتی وجود دارد از جمله ورزشهای شنا و رزمی و دومیدانی و کوهنوردی و ... ولی نکته ای که حائز اهمیت است این است که در زمان تلاوت و مخصوصا دو ساعت قبل از تلاوت باید شکم قاری خالی از غذای اضافه باشد و نکته مهم دیگه اینه که بحث نفس گیری در تلاوت یک بحث مهم و علمی هستش و نحوه نفس دهی یا خروج صدا مهم تر از خود نفس گیری است یعنی روی مخارج حروفی مثل حرف (ح) و امثالهم باید مدنظرتون باشه نفس زیادی هدر نره و ... .

اما مشکل اساسی قاریان ایران نسبت به قراء مصری در نحوه نفس گیری است که متاسفانه من خودم شاهد بودم برخی از اساتید بزرگ ما هم نحوه نفس گیری صحیح را نمی دانند !

دوستان عزیز روش نفس گیری صحیح در قرائت دیافراگمی است نه شکمی یا سینه ای ( اشتباه بهتون نگن دیافراگمی ، شکمی نیست !!! )
تمرین نفس گیری دیافراگمی یه تمرین عملی است که حتی برخی از بازیگران توسط این نوع از نفس گیری بازی کردند مثل عرب نیا در نقش مختار !

بیشترین رمز موفقیت قاریان مصر نفس گیری صحیح است که باعث میشود صدای قاری مستقیما از گلو بیرون نیاد !

جهت آموزش اون و پیدا کردن محل دیافراگم از یکی از اساتید که مسلط هستند یا حتی مثل خودم از کارگردان تئاتر کمک بگیرید و نفس گیری دیافراگمی باعث میشه که هر روز حجم نفس گیری افزایش پیدا کنه !

با آرزوی موفقیت
پاسخ }}
سلام علیکم ورحمه الله
خوب جناب شحات نمیشه, چیزائی را که یاد گرفتی اینجا مطرح کنی؟
پاسخ }}
سپاس شده توسط: یانور ، A.Ghasemzadeh ، rahmati
سلام
واسه نفس گرفتن دیافراگمی یا بطنی و..من خودم ی مدت،چ تو خونه یا هرجا دیگه چندین بار نفس عمیق میکشیدم و دستامو شانه هامومینداختم پایین و ب شکمم فشار میاوردم و چون اولاش بود فشازی ک میومد ب شکمم رو حس میکردم ولی ب مرور این فشاره برداشته شد و طبیعی.اولا ک اینطور نفس میگرفتم نفسم زود تموم میشد ولی باز ب مرور و با تمرین، ناخوداگاهم خودش ماهیچه های شکم رو واسه کنترل نفس کنترل میکنه.الانم هم ی ذره نفس ک درست میگیرم توی اوج راحت25 ثانیه میتونم بخونم.اینجور نفس گیری در دراز مدت ب دست میاد،پس ناامید نشید.اینم بگم ک کیفیت صدامم از موقعی ک این نفس گیری رو یاد گرفتم خیلی بهتر شده.ورزش های هوازی هم کمک زیادی میکنه واسه افزایش حجم تنفسی.اگرم میتونید روزی چند بار و توی زمانهای مختلف اینجوری نفس بگیرید(بعد نفس گیری دست ها و شانه ها ب طرف پایین بیوفته و فشار اوردن ب شکم)و نفستونو نگه دارید و همزمان با نگه داشتن نفس شنای دست برید یا بارفیکس،ک خیلی هم عالیه

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
پاسخ }}
سپاس شده توسط: مجتبی امیری ، ایمان شحات ، rahmati
با سلام خدمت دوستان عزیز
خدمتتون عرض کردم که در مورد نفس گیری دیافراگمی منم خودم از یه استاد کمک گرفتم چون این نوع روش نفس گیری نیاز به تمرین عملی دارد زیاد نمیشه با توضیح دادن تئوری اونو یاد گرفت فقط نکته ای که ضروریه بدونید اینه که دیافراگم یه پرده ای هست بین سینه و شکم که منبع ذخیره نفس هست
و یکی از راه های عملی که متوجه بشید نفس رو درست گرفتید اینه که موقع نفس گیری دستتون رو روی پرده دیافراگم بزارید تا متوجه ورود نفس به اون فضا بشید .

و از فواید این نوع روش نفس گیری این هستش که دیگه قاری با کنترل مناسب صدا مشکل نداره و یکی هم اینکه از فشارهای غیرمتعارف در صدا جلوگیری میکنه و آسیب به حنجره وارد نمیشه و دیگر اینکه بازدم نفس به راحتی قابل کنترل هست .
پاسخ }}
سپاس شده توسط: احمد شحات ، sadra75 ، rahmati
بدون شک داشتن نفس طولانی یکی از رموز موفقیت یک قاری محسوب می شود و حدود ۶۰ درصد تلاوت وابسته به آن است.

البته هستند قاریانی که با همان نفس کم تلاوت های زیبایی از خودشان به جای گذاشتند،اما چیزی که مردم می پسندند یکی نفس طولانی و دیگری صوت قوی است که کمبود یکی از این دو ضعف قاری محسوب میشود.

اگر شما هم از کمی نفس خود رنج می برید نگران نباشید و آموزش زیر را دنبال کنید:

درکنار ورزش سعی کنید تمرین زیر را به صورت روزانه و هرروز ۵ مرتبه تکرار نمایید

زمانی که معده شما خالی است معمولا بهترین زمان قبل و بعد از نماز صبح ،قبل از صبحانه،قبل از ناهار و قبل از شام می توانید این تمرین را انجام دهید.

روی زمین به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید و دست های خود را به صورت آزاد رها کنید،توجه داشته باشید بدن شما باید کاملا ازاد بوده و هیچگونه تنشی نداشته باشد.

هوا را وارد شکم خود نمایید و زمانی که احساس پر بودن کردید بدون وقفه با صدای ((س)) سعی در خارج کردن آن نمایید ،به گونه ای این کار را انجام دهید که خشی در صدای شما وجود نداشته باشد وگرنه باعث آسیب به حنجره شما خواهد شد.

تذکر: این کار را در حداکثر ۱۰ دقیقه می توانید انجام دهید.

منبع:چشمه تلاوت
پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Maarefi ، A.Ghasemzadeh