تبلیغات شما در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (بهمن ۲۳, ۱۳۹۴)

رتبه موضوع:
  • 10 رای - 3.2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سؤالات و پرسش های مربوط به صوت
سلام علیکم...!!!
از وقتی با دیاپازون آشنا شدم یه مشکل خیلی عجیب برام پیش اومده... و اونم این که باعث شده تا پی ببرم که مساحت صوت متغیری در طول شبنه روز و کلا در زمان های مختلف دارم... این مسأله فقط شامل کاهش یا افزایش تعداد پرده ها نمی شه؛ یعنی صرفا مساحت...

قضیه از این قراره که گاهی پایین ترین پرده ای که توش تلاوت می کنم، اصلا در صدام وجود نداره و گاهی اوقات مثلا دارم تو همون پرده تلاوت می کنم و متوجه می شم دو سه پرده به زیر صدام اضافه ضده... گاهی این پرده ها مطلوب هم میشن... مشابه همین قضیه تو اوج صدای بنده هم وجود داره و قضیه ی اضافه شدن حتی دو سه پرده در اوج صدام هم برقراره... خلاصه چرا این طوری می شه؟. گاهی تو خونه فلان پرده بالا و دو تا بیشتر هم میاد ها، ولی وقتی می رم جلسه اون پرده ها نیستن و حسابی ضایع می شم....
پاسخ }}
سپاس شده توسط: مجتبی امیری ، OnlyGod260 ، یانور ، عارف
آگهی
سلام
ب نظر من اگه آدم حداقل واسه وجوده خودش تلاوت کنه اینجور مسائل پیش نمیاد..رسیدن ب این مرحله ک آدم واسه خودش تلاوت کنه باز مراحلی داره ک توی ی کلمه میشه(( تهذیب))

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
پاسخ }}
سپاس شده توسط: تـبــارک ، یانور
(۱۳۹۳-۱۱-۱۴, ۰۳:۰۳ ب.ظ)A.Ghasemzadeh نوشته:  سلام علیکم...!!!
از وقتی با دیاپازون آشنا شدم یه مشکل خیلی عجیب برام پیش اومده... و اونم این که باعث شده تا پی ببرم که مساحت صوت متغیری در طول شبنه روز و کلا در زمان های مختلف دارم... این مسأله فقط شامل کاهش یا افزایش تعداد پرده ها نمی شه؛ یعنی صرفا مساحت...

قضیه از این قراره که گاهی پایین ترین پرده ای که توش تلاوت می کنم، اصلا در صدام وجود نداره و گاهی اوقات مثلا دارم تو همون پرده تلاوت می کنم و متوجه می شم دو سه پرده به زیر صدام اضافه ضده... گاهی این پرده ها مطلوب هم میشن... مشابه همین قضیه تو اوج صدای بنده هم وجود داره و قضیه ی اضافه شدن حتی دو سه پرده در اوج صدام هم برقراره... خلاصه چرا این طوری می شه؟. گاهی تو خونه فلان پرده بالا و دو تا بیشتر هم میاد ها، ولی وقتی می رم جلسه اون پرده ها نیستن و حسابی ضایع می شم....

سلام علیکم

مشکل شما در عدم تثبیت و گم کردن نت شروع تلاوت هست . که این از عدم شناخت نیم پرده ها ، ربع پرده ها و فواصل بین پرده هاست . گاهی در منزل از نت ( دو ) شروع می کنید اما در جلسه به اشتباه مثلا از نت ( می ) شروع می کنید و همین باعث تغییرات در کمیت و کیفیت اوجها هم می شود .. روی تسلط بر نت شروع تلاوت طوری تمرین و تفکر کنید که هیچ عامل بیرونی و درونی باعث اشتباه در نت شروع تلاوتتان نشود .

برای تسلط بیشتر و اینکه نت را گم نکنید راهی به شما پیشنهاد می کنم تا زمانیکه ان شاء الله به تسلطی برسید که نتها برای شما ملکه شود و نیازی به این راهها هم نداشته باشید به ارتفاع صوتی کلمه بالله در استعاذه دقت کنید . کم و زیاد شدن ارتفاع صوت در این کلمه باعث عدم شروع تلاوت در پرده مناسب خواهد شد .

موفق باشید

[عکس: 777.jpg]
پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، هدیه ، یانور ، عارف
ممنون از توضیحات شما بزرگواران... ولی سؤال کمی متفاوت است
من نت پایین رو با همون دیاپازون تقریبا همیشه سل قرار می دم...حالا گاهی در همین حال جواب جواب صوتم تا سل دو اکتاو بعد می رسه و گاهی نه... اینجاس که من متوجه میشم در بالاترین نت، گاهی دچار مشکلم و گاهی نه... اینجاش برام عجیبه...

و ضمنا گاهی که دارم از نت سل شروع می کنم، می فهمم که صدام هنوز دو پرده دیگه پایین میاد؛ ولی گاهی همون سل هم به زور اجرا میشه.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: هدیه ، تـبــارک ، یانور ، عارف
(۱۳۹۳-۱۱-۱۴, ۰۹:۱۴ ب.ظ)A.Ghasemzadeh نوشته:  ممنون از توضیحات شما بزرگواران... ولی سؤال کمی متفاوت است
من نت پایین رو با همون دیاپازون تقریبا همیشه سل قرار می دم...حالا گاهی در همین حال جواب جواب صوتم تا سل دو اکتاو بعد می رسه و گاهی نه... اینجاس که من متوجه میشم در بالاترین نت، گاهی دچار مشکلم و گاهی نه... اینجاش برام عجیبه...

و ضمنا گاهی که دارم از نت سل شروع می کنم، می فهمم که صدام هنوز دو پرده دیگه پایین میاد؛ ولی گاهی همون سل هم به زور اجرا میشه.

این تفاوتها ( چه مورد اول و چه مورد دوم ) به علت افت توان و صلابت صوت در روزهای مختلف هست . صوت انسان همیشه توان مشابهی در طبقات بم و اوج نداره . قضاوت شما در مورد صوتتتان می بایست بر اساس همین تفاوت در توان صوت باشه .

گاهی به علل مختلف از قدرت و توان صوت خصوصا در پرده های بم و نتهای پایین کاسته میشه و قادر به انجام کیفیت قبلی که از او دیدید نیست . باید عللی رو که صوت شمارو تحت تأثیر قرار میده شناسایی کنید و زمانی که تلاوت دارید از آنها پرهیز کنید . عللی مانند : نوع تغذیه در روز تلاوت ، خسته نکردن صوت در اثر تکلم ، صاف کردنهای صدا که به تارهای صوتی ضربه وارد می کند و امثالهم . صوت شما صوت حساس و لطیفی هست و به مراقبت بیشتری نیازمند می باشد .

توضیحات ارسال قبلی را رعایت کنید تا نیاز شما به دیاپازون نیز برطرف شود .

موفق باشید

پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، یانور ، عارف
سلام علیکم و رحمه الله
تارهای صوتی هم مانند دیگر اعضای بدن در زمانهای مختلف حالتهای مختلف دراد.
مثلا کسی که درحالت نشسته با پاهای کشید, بدون خم کردن زانوها ممکنه در یک ساعتی بتونه دستانش را به مچ پا برسونه و در یک وقت دیگه ممکنه تا نوک انگشتان پایش را هم بتونه لمس کنه.ولی برای کسی که بدنش را طی یک مدت زمان مشخصی گرم کنه احتمالا همیشه به یک حد مشخص میتونه از بدنش انعطاف نشان بده.
لذا فکر میکنم که اگر بدون گرم کردن صدا کسی بخواهد بخواند, در هر زمان مساحت صداش تابع چیزهایی مثل مقدار صحبتهای آن روز و یا دامنه آنها,آشامیدنیها یا خوردنیهای آن روز و ... باشه...مثلا مساحت صدا ممکنه در صبح یا قبل از ظهر کمتر از عصر یا شب همان روز باشه....ولی در کل گرم کردن صدا خیلی میتونه موثر باشه.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، sadra75 ، یانور
سلام...باز هم سؤال

بعضی می گویند: فشار به صدا در دوران بلوغ و دو رگه شدن صدا موجب آسیب رسیدن به صدا و بعضا صدمات غیر قابل جبران می شه!!!

آیا این صدمات باعث از بین رفتن لطافت و انعطاف صدا و تحریرهای ریز از حنجره ی انسان هم می شه؟ و آیا این صدمات واقعا جبران ناپذیر اند؟ یعنی هیچ راهی برای رسیدن صدا به حالت مطلوبش نیس؟
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
(۱۳۹۳-۱۱-۲۲, ۰۹:۰۰ ب.ظ)A.Ghasemzadeh نوشته:  سلام...باز هم سؤال

بعضی می گویند: فشار به صدا در دوران بلوغ و دو رگه شدن صدا موجب آسیب رسیدن به صدا و بعضا صدمات غیر قابل جبران می شه؟

آیا این صدمات باعث از بین رفتن لطافت و انعطاف صدا و تحریرهای ریز از حنجره ی انسان هم می شه؟ و آیا این صدمات واقعا جبران ناپذیر اند؟ یعنی هیچ راهی برای رسیدن صدا به حالت مطلوبش نیس؟

با سلام و پوزش از محضر اساتید
فشار به صدا در هر زمان چه بلوغ و چه غیر بلوغ مخرب و ویران کننده است.تارهای صوتی بسیار ظریف و حساس هستند.و زیاد آسیب پذیر اند
و این آسیب پذیری در دوره ی بلوغ صوتی و تغییر صدا بیشتر مشهود است.یک تعریغی هستش که حقیر معمولا تو حلسات آموزشی تلاوت اونرو برای نو آموزان و مبتدیان تلاوت مثال میزنم.آن مثال این است.

بلوغ در صدا به تعریفی ساده و قابل فهم مانند بلوغ و تحول در دندان است ما دو نوع دندان داریم:
1- دندان شیری(قبل از 7 سالگی)2- دندان دائمی(بعد از 7-8 سالگی)
در تحول و بلوغ و رشدی در دندان، دندان های قبلی میریزند و دندان های جدید در می آیند.
و اینجا سوال این است :
در این مدت که دندان های تازه در حال رشد است و با تازگی در آمده است، میتوان مانند قبل غذاها و خوردنی سفت را در آن زمان خورد؟
آیا میتوان در این مدت جایگزینی(1-2سال)به دندان ها فشار آورد و مانند قبل از آنها استفاده کرد؟
پاسخ کاملا مشهور اسیت باید در آن زمان احتیاط به عمل آورد تا بعد از گذراندن این دوره به این نتایج دست یافت:
1- دندان های سالمی داشته باشیم2-دندان ها کج نشوند 3-به رشد طبیعی خود برسند و...
اما آیا بعد از گذراندن این دوره هم میتوانیم هر طور فشاری به دندان وارد کنیم؟ باز هم پاسخ منفی است.

البته که ما میدانیم تارهای صوتی بسیار حساس نر و آسیب پذیر تر هستند و در دوران بلوغ حدود1-2 میلیمتر بیشتر یا کمتر در مواردی کلفت تر و زحیم تر میشوند.و چون تارهای صوتی زخیم تر شده اند ،ارتعاشات کمتری را ایجاد خواهند کرد و در نتیجه صدای بم تری ایجاد خواهد شد.

اما اگر در این زمان حایگزینی(صدای قبلی و جدید) اگر احتیاط به عمل نیاورده شود با توجه به فشاری که به تارهای صوتی وارد شده است(کم یا زیاد)به همان میزان در مساحت صوتی - شدت صوتی-تحریر-و از همه مهمتر طنین و انعطاف تاثر خواهد گذاشت.

پس از همه مهمتر این است که در سن بلوغ صوتی باید صوت را با تمرینات صوتی مناسب پرورش داد نه این که فشار آورد و کلا نخوند.

تحریر 2 بخش مهم دارد1- بخش تارهای صوتی و ساختار صوتی 2- بخش تمرین و قابلیت ذهنی
بخش دوم قابل پرورش است اما بخش اول تا حدی برای افراد محدودیت دارد.

اگر فرد در بلوغ به صدای خود آسیب برساند و در نتیجه تحریر پذیری او نیز دچار مشکل شود.بستگی به (میزان آسیب)دچار مشکل میشود.

صدمات وارد شده تا حد زیادی قابل جبران هستند(بستگی به تمرینات مناسب صوتی-قدرت صدای فرد-و موقعیت محیطی فرد)
اما هیچگاه به آن حالت مطلوب نمیرسد .اما باز هم تا حد زیادی قابل پرورش است.

یعنی با تمرینات مناسب (بستگی به میزان آسیب دیدگی)میتوان تا مطلوب و قابا قبول و بعضا استانداردی نواقص صوتی را جبران کرد.
(مورد داشتیم مساحت صدای فرد به دلیل تخریب 2دانگ شده بود یعنی 1 اکتاو که مقدار نسبتا پایینی است اما با تمرینات و پشتکار مناسب و البته شرایط محیطی و صوتی قوی فرد بعد از چند سال به 5 دانگ رسانده بود یعنی 2 اکتاو و نیم)
اما در مقایسه با صدایی که آسیب ندیده و تمرین صوتی دارد نتیجه گیری پایینتر خواهد بود.
البته تنها عاملی که به صدا آسیب میرسونه خواندن نیست بیشتر فشار های ورزشی و کار های سنگین است که بعدها ان شاءالله به اون اشاره خواهیم کرد.
تابع قوانین انجمن بزرگ قاریان

به گوش کردنش می ارزه !!((هر کی دنبال چیزی میگرده که بتونه باهاش به حال معنوی برسه اینو توصیه میکنم))

http://www.gharian.ir/showthread.php?tid=6144&pid=42791#pid42791

خاک پای قاریان بی ریا...

السلام علیک یا فاطمه الزهرا سیده نساءالعالمین.

پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، یانور
با سلام
ببخشید بنده ی سوالی داشتم
نمیدونم اینجا جاشه یا نه.ولی بی ربطم نیست
میگم در ی طبقه صوتی برابر من صدای شحات و اللیثی رو که گوش میدم،صدای لیثی شفاف تر و جوندار تر به نظر میرسه...میخواستم بدونم این بدلیل چیه؟؟ این اسمش زنگ صداست یا چیز دیگه ای؟
ممنون
تلاوتها و کلیپهایی که بنده قرار میدم
از یوتیوب هستن
بخورید و اسراف کنید

پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، یانور
(۱۳۹۳-۱۱-۲۳, ۰۵:۱۸ ب.ظ)سعید پلیمر نوشته:  با سلام
ببخشید بنده ی سوالی داشتم
نمیدونم اینجا جاشه یا نه.ولی بی ربطم نیست
میگم در ی طبقه صوتی برابر من صدای شحات و اللیثی رو که گوش میدم،صدای لیثی شفاف تر و جوندار تر به نظر میرسه...میخواستم بدونم این بدلیل چیه؟؟ این اسمش زنگ صداست یا چیز دیگه ای؟
ممنون

سلام علیکم

البته بنده اینگونه قیاسها را برای شما بی فایده می دانم A03

صدای مرحوم محمد اللیثی حقیقتا بسیار صدای زیبا و محزونی هست ایشان زنگ زیبایی هم در صوتشان دارند . اینکه صدا هم محزون باشد و هم زنگ دار خیلی بر زیبایی و حزن تلاوت قاری اضافه می کند که مرحوم اللیثی هر دو موهبت را دارا بودند . کمتر قاری را بنده اینطور دیده ام . اما قدرت صوتشان نسبت به صوت شیخ شحات انور پایین تر است در مجموع صوتشان از صوت شیخ شحات زیرتر و به تعبیری تیزتر است نه قدرتمند تر .

حتی صوت استاد شحات انور هم نسبت به مثلا شیخ عبدالفتاح شعشاعی و محمود عبدالحکم از قدرت کمتری برخوردار هست شما اگر از روی نوارهای قدیمی بخواهید قدرت و استحکام صوت شحات انور و عبدالباسط و شعشاعی را با هم مقایسه کنید یقینا می گویید شحات انور و عبدالباسط بالاتر از شعشاعی هستند در صورتیکه اینطور نیست . اما بله مجموعه ای از ترکیب قدرت ، لطافت ، نرمی تحریرها و زنگ در صدای شحات انور در بالاترین سطوح قرار دارد .

موفق باشید

پاسخ }}
سپاس شده توسط: A.Ghasemzadeh ، یانور ، sadra75 ، سعید پلیمر