زمان کنونی: ۱۳۹۹-۱۲-۱۲، ۰۵:۰۱ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 41 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش مقامات توسط اساتيد مصري
نویسنده پیام
عضو انجمن قاریان
*
موضوع‌ها: 0
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #11
RE: آموزش مقامات توسط اساتيد مصري
سلام علیکم و رحمه الله
جناب آقای سفری
من در فهم مقام یک سوالی برام پیش اومده,لطفا راهنمائی فرمائید.
اگر چند قاری حرفه های مثلا اساتید منشاوی و مصطفی اسمعیل و عبدالباسط بخوهند آیات 1-20 سوره بقره را با یک وقف و ابتدای مشترک و فقط با مقام بیات بخوانند,در اینصورت بجز تفاوت در صوت بقیه خواندنشان دقیقا مشابه هم هستش؟
یعنی اگر ما هر متنی را چه فارسی و چه عربی بخواهیم در مقام بیات (یا هر مقام دیگه) بخونیم , دقیقا آهنگش همونی میشه که در فایل آموزشی استاد بسیونی آورده شده است؟
ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
استاد ابوالفضل بخشنده
*
موضوع‌ها: 107

ارسال: #12
(۱۳۹۳-۱۰-۲۷, ۰۵:۱۸ ب.ظ)عارف نوشته: سلام علیکم و رحمه الله
جناب آقای سفری
من در فهم مقام یک سوالی برام پیش اومده,لطفا راهنمائی فرمائید.
اگر چند قاری حرفه های مثلا اساتید منشاوی و مصطفی اسمعیل و عبدالباسط بخوهند آیات 1-20 سوره بقره را با یک وقف و ابتدای مشترک و فقط با مقام بیات بخوانند,در اینصورت بجز تفاوت در صوت بقیه خواندنشان دقیقا مشابه هم هستش؟
یعنی اگر ما هر متنی را چه فارسی و چه عربی بخواهیم در مقام بیات (یا هر مقام دیگه) بخونیم , دقیقا آهنگش همونی میشه که در فایل آموزشی استاد بسیونی آورده شده است؟
سلام علیکم

در کلیات مشابه هم می شوند اما در جزئیاتِ نغمه با توجه به ریزنغمه های مختلف مقام بیات اغلب تفاوتهایی ایجاد می شود .

موفق باشید

[عکس: 777.jpg]
۱۳۹۳-۱۰-۲۷, ۰۶:۳۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 7
اعتبار: 12
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال

ارسال: #13
سلام خدمت اساتید عزیز
این جانب یک روز تمام وقت گذاشتم تا یک تحلیل خوب و کامل از تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل در اینترت و یا در این انجمن پیدا کنم که نشد ، فقط 2 تلاوت از استاد بود که آنهم به صورت خلاصه بوده ، یعنی کجا بیات خوانده کجا صبا و کجا رست و کجا قرار و یا جواب .... ولی اصلا به گوشه ها اشاره نشده است . سایتهایی هم پیدا کردم چند فراز گذاشته مثلا از گوشه بیات شوری و سایتی دیگری هم یک فراز دیگری از بیات شوری که با سایت قبلی خیلی تفاوت داشت به نظرم بیات حسینی بود .
لذا خواهش می کنم برای یکبار هم شده یکی از اساتید که گوشه هارا در تلاوت استاد مصطفی اسماعیل خوب می شناسد . یک تلاوت از ایشان را در اینجا تحلیل فرمایند . و تمام مقامها و گوشه ها ونغمه های اصلی وفرعی آن را تحلیل کند . و فرازی را جا نیندازند .پیشنهاد من تلاوت معروف سوره های بقره 238 ، طارق ، و انشراح می باشد . که اکثر سایت ها برای دانلود گذاشتند .البته در همین انجمن جناب استاد شجریانی این تلاوت را عالی ودقیق بر رسی کردند ولی متا سفانه 4 دقیقه اول تلاوت را فقط تحلیل نمودند. اگر جناب شجریانی تا آخر ادامه می داند خیلی عالی می شد . اگر شما تلاوت دیگری هم می شناسید که کامل تر است بفرمایید . و آن را تحلیل کنید با تشکر فراوان
۱۳۹۳-۱۰-۳۰, ۱۱:۱۰ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر انجمن رایانه و موبایل اسلامی
*
موضوع‌ها: 56
اعتبار: 327

ارسال: #14
(۱۳۹۳-۱۰-۳۰, ۱۱:۱۰ ق.ظ)غلامحسین نصیری نوشته: سلام خدمت اساتید عزیز
این جانب یک روز تمام وقت گذاشتم تا یک تحلیل خوب و کامل از تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل در اینترت و یا در این انجمن پیدا کنم که نشد ، فقط 2 تلاوت از استاد بود که آنهم به صورت خلاصه بوده ، یعنی کجا بیات خوانده کجا صبا و کجا رست و کجا قرار و یا جواب .... ولی اصلا به گوشه ها اشاره نشده است . سایتهایی هم پیدا کردم چند فراز گذاشته مثلا از گوشه بیات شوری و سایتی دیگری هم یک فراز دیگری از بیات شوری که با سایت قبلی خیلی تفاوت داشت به نظرم بیات حسینی بود .
لذا خواهش می کنم برای یکبار هم شده یکی از اساتید که گوشه هارا در تلاوت استاد مصطفی اسماعیل خوب می شناسد . یک تلاوت از ایشان را در اینجا تحلیل فرمایند . و تمام مقامها و گوشه ها ونغمه های اصلی وفرعی آن را تحلیل کند . و فرازی را جا نیندازند .پیشنهاد من تلاوت معروف سوره های بقره 238 ، طارق ، و انشراح می باشد . که اکثر سایت ها برای دانلود گذاشتند .البته در همین انجمن جناب استاد شجریانی این تلاوت را عالی ودقیق بر رسی کردند ولی متا سفانه 4 دقیقه اول تلاوت را فقط تحلیل نمودند. اگر جناب شجریانی تا آخر ادامه می داند خیلی عالی می شد . اگر شما تلاوت دیگری هم می شناسید که کامل تر است بفرمایید . و آن را تحلیل کنید با تشکر فراوان

سلام
اصلا دنباله این جور چیزا نباشید ک چ نغمه ای داره خودنه میشه و توی چ گوشه ای هست چون این جور چیزا اصطلاحا بهش میگن حاشیه و قاری تا وقتی ک توی حاشیه است پیشرفتی نداره.من خودم دیدم ک کسایی ک دنباله این جور چیزا بودن و الانم با گذشت چند ساله پیشرفتی نداشتن و اگرم داشتن خیییییلی کم بوده.
حتی بعضی جاها با اینکه شما بدونید دقیقا چ گوشه ای داره خونده میشه نمیتونید تقلید درستی داشته باشید.
من تلاوتای تقلیدیمو استادم انتخاب میکنه بعد ی بار ی تلاوتی رو معرفی کردن ک با بیات حسینی شروع میشد بعد ب استادم گفتم همین تلاوتی ک با بیات حسینی شروع میشه؟ایشون گفت اصلا فکر نکن ک با چی شروع شده چون در این صورت تو بیات حسینی خودتو میخونی ن تلاوتی ک میخوای تقلید کنی.مهم ذهنیته ک بدونه بعد فلان قطعه ای ک ب گوشت خورد در ادامش چی بخونی.
توصیه ی منم ب شما همینه..اصلا دنبال این نباشید ک بیات حسینی و.. چیه و چ جوره.
یک تلاوت انتخاب کنید و تقلید محض کنید.همین
من خودم الان خیلی از چیزایی ک میخونمو حتی اسمشم بلد نیستم اما با توجه ب فرودش میدونم ک چ چیزی در ادامش باید خونده شه

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
۱۳۹۳-۱۱-۰۱, ۰۱:۲۹ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 7
اعتبار: 12

ارسال: #15
سلام جناب صدرا . تشکر می کنم از جواب ارزشمندتون . ولی من نظرم این است با چشم باز باید رفت جلو . احتمالا استاد شما نغمات را نمی شناخته . ولی ممنون می شوم یک نفر این نغمات را در تلاوت فوق بر رسی بفرماید . حداقل قسمت بیات را
۱۳۹۳-۱۱-۰۱, ۰۲:۴۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
استاد ابوالفضل بخشنده
*

ارسال: #16
سلام علیکم

از دو برادر عزیز جناب نصیری و آقا صدرا تشکر می کنم مطالب خوبی مطرح شد .. جناب نصیری بنده هم توصیه تقلید محض برای شما دارم . چشم باز یعنی اول تقلید محض بعدا یادگیری گوشه ها .

شما اول باید اسکلت یک ساختمان را خوب بسازید بعد درب و پنجره ... اینکه بدانید چه می خوانید خوب است اما وقتی آن چیزی که می خوانید بر طبق اصول نیست چه فایده ای دارد بدانید بیات حسینی هست یا بیات نوا ؟!

همه راننده ها اول به صورت عملی رانندگی را آموزش دیده اند شناسایی قطعات خودرو را بعدها هم می توان آموخت . شاید نظر شما هر دو با هم هست اما بنده می گویم حین آموزش عملی ، یادگیری مطالب تئوری باعث اخلال در یادگیری عملی می شود . من از شما سؤالی دارم : آقای نصیری آیا با دانستن تعریف دریبل شما می توانید دریبل بزنید ؟ مسلما خیر . این کار فقط آموزش عملی و مهارتی می طلبد . در حقیقت آن فن می بایست با تمرین در گوشت و پوست و ذهن و همه اعضاء و جوارح انسان ملکه شود نه فقط با یادگیری تئوری در ذهن . وقتی عملا درست یاد گرفتید بعدها بروید تحقیق کنید تعریف دریبل چیست . اساتید دانشکده تربیت بدنی تعریف دریبل را از لیونل مسی بهتر بلد هستند اما قیاس این دو از زمین تا آسمان است . ( این مثالها را می زنم که خوب متوجه باشید )

همه اساتید چنین توصیه ای دارند اساتید بنده هم همین توصیه ها را به ما داشتند . بنده هم همین توصیه ها را به قاریانی که در جلسه قرآن ما شرکت می کنند دارم به برخی نکته تقلیدی می گوییم به برخی بعد از طی مراحل تقلید نکاتی در خصوص گوشه های نغمات .

یک چیزی هست که همه اساتید ابتدا به تقلید محض توصیه دارند بنابراین ما از تحلیلهای خودمان دست برداریم هر چند از نظر تجربه و دانش ما عقلانی نباشد می بایست به تجربه و دانش اساتید اعتماد کنیم وگرنه 50 سال هم بگذرد خودمان از راههای خودمان نمی توانیم به مقصد رسیم .

تقلید محض یعنی نفس به نفس ، کلمه به کلمه ای که استاد تلاوت می کند را سعی کنید مانند او تلاوت کنید . شما می بایست ابتدا حداقل دو تلاوت را تقلید محض کنید بعدا اگر زمانش رسیده بود می توانید گوشه های نغمات را هم یاد بگیرید .

والله الموفق

۱۳۹۳-۱۱-۰۱, ۰۶:۳۰ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو انجمن قاریان
*
موضوع‌ها: 0

ارسال: #17
سلام علیکم و رحمه الله
جناب تبارک تشکر از توضیحات مفید شما.
1-شاید آقای صدرا و یا افراد دیگری که تاپیک را مطالعه می کنند دو یا چند تقلید محض کرده اند و حالا این سوالات را می پرسند.
2-اینکه تمرین و تقلید اصل کار است 100% حق با شماست ولی اگر کسی تحلیل و جزئیات علمی مقامات را نیز بداند توجه آن به موارد فنی در هنگام گوش دادن به قرائت اساتید و یا تقلید از آنها بیشتر و بهتر نمی شود؟
مثلا در مورد همان دریبل که مثال زدید آیا کسی که فقط نگاه کند و تمرین کند بیشتر و سریعتر پیشرفت می کند و یا کسی که اسرار و نکات پنهان را از زبان کارشناس بشنود و نگاه کند و تمرین کند؟
و یا مثلا ممکن است کسی 5 تلاوت کامل از استادی را بشنود و نفهمد که استاد همیشه در فلان جا تغییر لحن آهنگ می دهد ولی اگر بعد از دومین گوش دادن به یک تلاوت کامل با مقامات آشنا شود و حتی وارد جزئیات آن شود, ممکن است از آن به بعد خیلی دقیقتر هم قرائات اساتید را گوش دهد و نکات آن را بفهمد و هم خودش بهتر تقلید کند.
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر تالار موضوعات و مطالب آزاد
*
موضوع‌ها: 64
اعتبار: 108

ارسال: #18
(۱۳۹۳-۱۱-۰۱, ۰۸:۳۶ ب.ظ)عارف نوشته: سلام علیکم و رحمه الله
جناب تبارک تشکر از توضیحات مفید شما.
1-شاید آقای صدرا و یا افراد دیگری که تاپیک را مطالعه می کنند دو یا چند تقلید محض کرده اند و حالا این سوالات را می پرسند.
2-اینکه تمرین و تقلید اصل کار است 100% حق با شماست ولی اگر کسی تحلیل و جزئیات علمی مقامات را نیز بداند توجه آن به موارد فنی در هنگام گوش دادن به قرائت اساتید و یا تقلید از آنها بیشتر و بهتر نمی شود؟
مثلا در مورد همان دریبل که مثال زدید آیا کسی که فقط نگاه کند و تمرین کند بیشتر و سریعتر پیشرفت می کند و یا کسی که اسرار و نکات پنهان را از زبان کارشناس بشنود و نگاه کند و تمرین کند؟
و یا مثلا ممکن است کسی 5 تلاوت کامل از استادی را بشنود و نفهمد که استاد همیشه در فلان جا تغییر لحن آهنگ می دهد ولی اگر بعد از دومین گوش دادن به یک تلاوت کامل با مقامات آشنا شود و حتی وارد جزئیات آن شود, ممکن است از آن به بعد خیلی دقیقتر هم قرائات اساتید را گوش دهد و نکات آن را بفهمد و هم خودش بهتر تقلید کند.

سلام علیکم

شما به نکات خوبی اشاره کردید ولی اینطور به نظر می‌رسد که اگر شخصی ابتدا تقلید کند و تلاوت‌های اساتید را گوش کند و به واسطه‌ی همین نغمات به گوش او خورده باشد، خود به خود با نغمات آشنا می‌شود و هنگام یادگیری نغمه‌ها کار ساده‌ای در پیش خواهد داشت، هرچند اسم نغمه‌ها را نداند و حتی نداند که در کجا نغمه عوض می‌شود. مثل کسی که تمام خیابان‌ها و کوچه‌های شهر را بلد است و فقط اسم آنها را نمی‌داند. طبعا وقتی به او می‌گویند آن خیابان نامش آزادی است سریع یاد می‌گیرد ولی وقتی به خیابان‌های شهر آشنا نباشد، شما هزار مرتبه هم که به او بگویی آن خیابان نامش آزادی است متوجه نمی‌شود و شما باید بروید و راه را به او نشان دهید و بعد بگویید نام این خیابان آزادی است.
حال فرض کنید استاد می‌خواهد نغمه را آموزش دهد. کسی که اینها به گوشش خورده تا استاد به او می‌گوید فلان قطعه که تقلید کردی مثلا بیات حسینی است، او یاد می‌گیرد ولی آموزش به کسی که گوشش با نغمه‌ها خیلی آشنا نیست، به مراتب دشوارتر است، هم برای شاگرد و هم برای استاد.
خود آقای پرهیزگار به بنده فرمودند که وقتی این ترتیل معروفشان را خواندند اصلا نمی‌دانستند نغمه چیست تا چه رسد به اینکه آنها را بشناسد و می‌گفتند: من فقط تلاوت‌های اساتید را خوب استماع می‌کردم و بعدها فهمیدیم که چیزی به اسم بیات و نهاوند و حجاز و .... هم وجود دارد.
شخص دیگری هم نقل می‌کرد که وقتی استاد غلوش به ایران آمده بود من در مورد نغمه‌ها از او سوال کرده بودم و ایشان جواب داده بود: ما می‌خوانیم و نغمه‌ها خودش می‌آید.
لذا حداقل این احتمال را بدهیم که اساتید در این شیوه تعلیم چیزی را مشاهده کرده‌اند که چه بسا ما متوجه آن نمی‌شویم.
تو مو می‌بینی من پیچش مو...

و الله علی کل شیء علیم

۱۳۹۳-۱۱-۰۱, ۱۱:۳۰ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر انجمن رایانه و موبایل اسلامی
*
موضوع‌ها: 56
اعتبار: 327

ارسال: #19
من ک نمیگم اصلا دنبال اسمه مقام نباشید..اول تقلید بکنیم و ب یک توانایی نسبی برسیمو بتونیم نغمات رو با کمترین خروج بخونیم بعد دنبال اسم باشیم..کسی ک یاد داشته باشه نغمات رو ب مرور اسماشم یاد میگیره
اگه کسی هم جنبشو داره میتونه همزمان با یادگیری دنباله اسمو گوشه هام باشه ولی متاسفانه خیلیا ب حاشیه کشیده میشن

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
۱۳۹۳-۱۱-۰۲, ۱۲:۲۹ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
استاد ابوالفضل بخشنده
*

ارسال: #20
سلام علیکم

ما بر اساس آنچه از تلاوت عزیزان می شنویم نظرات خودمان را مطرح می کنیم . اگر لازم نبود که بزرگواران تقلید محض داشته باشند چنین توصیه ای نمی کردیم . آنچه هم می گوییم حرف ما نیست همه اساتید مصری و ایرانی تقلید محض را برای فراگیری اصول اولیه تلاوت قرآن از اوجب واجبات می دانند . ممکن است کسی 5 سال هم مشغول تلاوت قرآن باشد اما چون در ابتدا تقلید درستی نداشته و همانطور رشد کرده در اصول و پایه ها مشکلاتی داشته باشد که خودش متوجه آنها نیست . او نیز باید برگردد و مدتی تقلید محض کند تا مشکلاتش بر طرف شود . ما وقتی علاقه ها را می بینیم حقیقتا دلمان می سوزد و وقتی می بینیم عزیزان مُصر بر اشتباهات هستند تأسف می خوریم . فراگیری همزمان تئوری و عملی وقتی هنوز اصول تلاوت آموخته نشده نواقص گذشته را همچنان باقی خواهد گذاشت . وقتی قاری عزیزی در تلاوت خود مشکل ادای فارسی در حرکات و حروف و یا کشش حروف دارد هنوز اینها را حل نکرده چه اصراری هست که برود بیات شوری را یاد بگیرد ؟ اینهاست که قاریان نوجوان و جوان ما را چند سالیست از مسیر صحیح و اصولی خارج کرده .

ان شاء الله موفق باشید

۱۳۹۳-۱۱-۰۲, ۰۵:۵۰ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ