زمان کنونی: ۱۳۹۹-۰۵-۲۲، ۰۹:۲۶ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش
 
رتبه موضوع:
  • 41 رای - 3.02 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندگينامه استاد مصطفي اسماعيل
نویسنده پیام
مـدیـریـت کـل سـایـت
*
ارسال‌ها: 1,366
موضوع‌ها: 238
تاریخ عضویت: ۱۳۸۸ اسفند
اعتبار: 388
سپاس‌ها: 321
14 سپاس گرفته‌شده در 109 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #1
زندگينامه استاد مصطفي اسماعيل
[attach]112[/attach]

اکبرالقراء استاد مصطفي اسماعيل از مشاهير و نوابغ علم قرائت قرآن در جهان اسلام است که کلام خدا را با آهنگي بسيار لطيف و دلنشين و با الحاني منطبق با معاني و مفاهيم الهي تلاوت مي کند . وي استادي است بي بديل که در فن قرائت سبکي بسيار ممتاز دارد . مردي است که تمامي قاريان جهان در آستان پر از معنويتش سر تعظيم فرود مي آورند و همه به او عشق مي ورزند .

[attach]113[/attach]

به راستي که تلاوت شيوا و ممتاز قاري برجسته اي چون مرحوم استاد مصطفي اسماعيل که توأم با دلپذير ترين نغمات آسماني و کلام روح بخش آيات الهي مي باشد جان را طراوت و آرامش مي بخشد و اينچنين است که رسول خدا صلي الله عليه وسلم مي فرمايند «صداي نيکو زينتي است براي قراء». قاريان مبرز و اهل فن بر اين عقيده اند که صوت محزون مرحوم استاد مصطفي اسماعيل داراي صفا و پختگي و جذبه اي روحانيست که به دلهاي مستمعين مي‌نشيند و از گيرايي خاصي برخوردار است .[attach]114[/attach]

مصطفي را ، نه تنها قرائت او بلکه تواضع و جوانمردي اش دوست داشتني مي کند . وقتي سوره احزاب را مي خواند مردم چنان فرياد به تحسين اومي گشايند که مجلس به خود مي لرزد و وقتي در اثناي قرائت با تواضع و افتادگي از مردم اجازه پايان قرائت خود را مي خواهد ، آن ها به او اصرار مي ورزند و از او ادامه قرائت را التماس مي کنند . او نيز مي خواند و آنگاه يکي از قرائت هاي استثنايي تاريخ را مي آفريند و سوره الحاقه را چنان مي خواند که مستمعين را هوش از سر به در مي شود . تلاوتهاي مرحوم استاد مصطفي اسماعيل تا اعماق جان انسان رسوخ نموده و مستمع را به انديشيدن در آيات الهي قرآن و پند و عبرت گرفتن از کلام پروردگار متعال ترغيب مي‌کند . بجاست در اين زمينه به سخنان حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي که در جمع قاريان و کارکنان راديو قران ، ايراد فرموده اند توجه کنيد :[attach]115[/attach]

«هنر قاري قران اين است که هرچه بيشتر معاني قران را در ذهن مستمع مجسم بکند ؛ به اين نکته توجه کنيد : اينکه ميبيند يک تلاوت گري يکدفعه گل ميکند و اهل نظر و اهل بصيرت او را قبول ميکنند بي جهت نيست يک علتي دارد . شيخ مصطفي اسماعيل يا عبدالفتاح و اساتيدي از اين قبيل کساني هستند که وقتي قرآن مي خوانند شما مي‌بينيد مفاهيم قران در ذهنشان مجسم است ؛ احساس مي کنيد او دارد مفاهيم را به شما ميدهد نه حرف را ؛ علت (شهرتشان) اينها هست لذاست که اينها در همان منطقه خودشان هم معروف مي شوند و ديگران و شاگردهايشان مقلد اينها مي شوند . و شما نگاه کنيد بين اين قراء بزرگ ؛ مثلا شيخ مصطفي اسماعيل که من دقت کردم و شايد ديگران هم همين طور باشند من نديدم جايي در وقف مطلق مصطفي اسماعيل نايستد ؛ معمولا مي ايستد ؛ شما هم بايستيد ؛ اين ايستادن صدا را زيباتر و دلنشين تر مي کند و هم معني ؛ اين هم يک نکته بود » .[attach]116[/attach]


شيوه اي را که مرحوم مصطفي اسماعيل در علم قراءات مبتکر آن بوده است شاهکاري برجسته است که در آن قاري قرآن همزمان با تلاوت و بيان علم تجويد قادر است تا مفاهيم آيات الهي را به مستمعين برساند و تجسم عيني مفاهيم عميق قرآني را ايجاد نمايد و اينچنين است که جوهر و بطن قرآن کريم در لحن زيباي قاري گرانقدر و ارجمندي چون مرحوم استاد مصطفي اسماعيل مي درخشد . مرحوم استاد به کليه قراءات سبعه و راويان قراء تسلط و چيرگي خاصي داشت و با قرائت گوناگون قرآن کريم را تلاوت مي نمود ، اما اکثراً به قرائت ورش مصري به تلاوت آيات مبادرت مي ورزيد .همچنين او به تمامي مقامات و الحان قرآني مهارت و استادي وافري داشت بطوري که اهل فن او را يگانه مقري قرآن مي دانند .


مصطفي در ناحيه طنطا از کشور مصر متولد گرديد و تحت آموزش اوليه استاد سيد البدوي قرائت قرآن را فرا گرفته ، سپس در ناحيه طنطا در مؤسسه الاحمدي به همراه شيخ خليل الحصري در محضر شيخ «ابراهيم سلّام» که از بزرگترين اساتيد آن زمان بود به تحصيل علوم عالي قرائت پرداخت . زماني که مصطفي براي اولين بار به شهر قاهره مسافرت کرد ، در ملاقات با شيخ محمد رفعت قرائت قرآن نمود ، آنگاه امام القرّاء دستانش را در ميان گرفته ، آينده اي درخشان را به او نويد داد . او که يک نابينا بود با چشم بصيرت مصطفي را به خوبي شناخت و زيبايي کار او را در اعماق وجود خويش احساس کرد .مصطفي يکي از اساتيد مسلم علم قرائت است ، استادي که با آشنايي با نغمات و مقامات موسيقي و علم تجويد ، بهترين و بالاترين قرائت ها را آفريده است . او مي گويد : « طريقه تجويد و صوت قرآن کريم بر پايه حدود 18 مقام استوار است که برخي از آنان عبارت اند از : بيات و مشتقات آن... صبا ، شور ، حجاز ، رست ، سه گاه ، عجم ، مرمل ، نهاوند ، عشاق و ... » از نظر مصطفي يک قاري قرآن که داراي صوتي زيباست ناگزير است که با موسيقي آشنا باشد و نيز وقف و ابتدا را بايد بداند ، اما اين همه در شرايطي است که قاري به اصول تلاوت خللي وارد نساخته و حق آيات را ادا کند . صوت خوش در آيات و احاديث نيز پسنديده است و همواره مورد تاييد بوده است . آنجا که حضرت رسول (ص) فرمودند : « قرآن را با صوت زيبا ، نيکو بخوانيد » و همچنين مي فرمايند : « آن کس که قرآن را با تَغَنّي و آهنگ قرائت نکند از ما نيست ». همه مي دانند مقصود از غنا و آهنگ در اينجا صوت نيکوست . صوتي که حق تلاوت را آن چنان که مورد رضاي خداست فراهم مي سازد .مرحوم استاد حصري درباره صوت استاد مصطفي اسماعيل مي گويد « او از جمله قاريان ممتازي است که در بيان الحان قرآني تسلط و استادي خاصي داشت.از نظر مصطفي يک قاري قرآن بزرگترين و بهترين سفير براي اسلام و کشور خود مي باشد . وي در اين راستا عنوان مي کند که در سفري که در سال 1352 به ترکيه داشته است استقبال زيادي از سوي مردم و مقامات کشوري صورت گرفت ، تا آنجا که نخست وزير ترکيه خود شخصاً به استقبال و ديدار با وي آمدند و به همراه وزير فرهنگ به مدت نيم ساعت با وي به گفتگو نشستند ، پس از آن قرآني را که حروف آن با آب طلا نوشته شده بود ، به او هديه کردند . و نيز طي مسافرت هايي که به لبنان داشت از سال 1353 به مدت 3 سال در ايام ماه مبارک رمضان به تلاوت قرآن در اين کشور پرداخت ؛ در اينجا نيز به او نشان درجه يک کشور را اعطا کردند . شيخ مصطفي اسماعيل به کشورهاي بسيار زيادي در اقصي نقاط جهان مسافرت کرده است . وي مي گويد : « يک قاري قرآن در قلوب مسلمين جهان جايگاه ويژه اي دارد . مردم از او استقبالي شايسته شخصيت او به عمل مي آورند ، حتي از زماني که قدم در فرودگاه آن ديار مي گذارد ، روزنامه ها و مجلات پيرامون تاريخ زندگي او و تاريخ کشورش ، مقالات بسيار مي‌نويسند و راديو و تلويزيون نيز در اين رابطه به پخش برنامه هايي اهتمام مي ورزند ».


رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي به تلاوت هاي مصطفي اسماعيل علاقه وافري دارند . ايشان مي فرمايند : « علّت شهرت اين قاري اين است که به هنگام تلاوت مفاهيم و مضامين را در ذهن مجسم مي کند...»


آري استاد مصطفي ، از اساتيد برجسته اي است که چون تلاوت مي کند ، هر جا که شنونده اي باشد بي اختيار به تحسين و تشويق او لب مي گشايد . آنگاه که لفظ (ماءِ) را تلاوت مي کند ، چنان مي خواند که مستمع آب را در مقابل ديدگان مجسم مي کند . اين حالت در تمامي کلمات و آيات مشهود است .


از مشهورترين اماکني که استاد در آن مکان ها به تلاوت قرآن پرداخته است ، مسجد جامع اموي ، جامع کبير در لبنان ، مسجد امام حسين (ع) در عراق ، مسجدالاقصي ، مسجدالحرام و مسجد جامع کبير در پاريس را مي توان نام برد .


اين اساتيد بزرگ علم قرائت قرآن علاوه بر تلاوت هاي مجلسي ، تمامي قرآن کريم را نيز به شيوه ي تحقيق و ترتيل قرائت کرده است که در اکثر کشورها ، شيفتگان کلام الهي ، به تلاوت هاي زيباي او گوش جان سپرده ، از آن بهره ها مي گيرند و قاريان بسيار با استماع تلاوت هايش دراين راه به مراتب اعلي در قرائت قرآن رسيده اند . تلاوت هاي اين استاد مسلم علم قرائت همه هفته از راديو قرآن جمهوري اسلامي ايران به سمع دوستداران تلاوتهاي ايشان مي رسد .


سرانجام شيخ مصطفي اسماعيل پس از عمري پربار ، در حالي که شيفتگان بيشماري از تلاوت هاي دلنشين خويش برجاي گذارده بود ؛ در سال 1359 ه.ش. در شهر قاهره به سوي معبود شتافت و بدين سان جهان اسلام در غم از دست دادن نابغه اي - که سراسر جهان به عظمتش معترف بود - سوگوار گرديد . فردي که با صوت و لحن دلنشين اش توانست بسياري را فراسوي دين مبين اسلام رهنمون سازد . همانگونه که خود بارها گفته بود : يک قاري قرآن بزرگترين سفير قرآن عزيز است .


فایل‌های پیوست تصاویر بندانگشتی
                   

[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]
۱۳۸۸-۱۲-۱۸, ۰۳:۴۶ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
ناظم بازنشسته
ارسال‌ها: 3,207
موضوع‌ها: 1,016
تاریخ عضویت: ۱۳۸۸ اسفند
اعتبار: 275
سپاس‌ها: 35
242 سپاس گرفته‌شده در 312 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #2
RE: زندگينامه استاد مصطفي اسماعيل
نعينع: مفتخرم كه از پيروان مكتب «مصطفی اسماعيل» هستم


شاخصه اصلی تلاوت استاد مصطفی اسماعيل چيست؟
نعينع: شيخ مصطفی اسماعيل با قرآن می‌زيست، وی قرآن را با تدبر و احساسی بالا قرائت می‌كرد، استاد مصطفی الحان و نغمات را به گونه‌ای در تلاوت‌های خويش اجرا می‌نمود كه احساس آن از بين نمی‌رفت، وی با صدای زيبای خويش به ابداع و خلق الحان می‌پرداخت.

ويژگی های صدايی استاد مصطفی اسماعيل را بفرمائيد؟

نعينع: استاد صدای فوق‌العاده متفاوت و زيبايی داشت و پردازش و تركيب نغمه‌ها و مقامات را در قرائت خويش به گونه‌ای دور از انتظار شنونده می‌آورد و اين كار اعجاب شنونده را بر می‌انگيخت، ايشان به سهولت از نغمه‌ای به نغمه‌ ديگر منتقل می‌شد و به گستره قدرت صدای خود آشنايی كامل داشت و اين توانايی‌ها را در هنگام ضرورت به كار می‌برد، شيخ مصطفی مصداق اين حديث نبوی است كه می‌فرمايد: «قفوا عند عجائبه وحركوا به القلوب» و ايشان بر سر عجائب قرآن وقف می‌كرد و با صدای حزين خويش دل‌های شنوندگان را به لرزه در می‌آورد.

صدای استاد مصطفی اسماعيل را در تاثير گذاری تلاوت بر مستمع موثر می دانيد يا لحن او را؟
نعينع: تأثير تلاوت استاد در هر دو بعد مذكور نمود پيدا می‌كند، يعنی ايشان هم با الحان خويش تأثير می‌گذارد و نيز با تسلطی كه به الحان داشت مستمع را با مجسم‌كردن معنای آيات به وجد می‌آورد، شيخ با صدای بسيار زيبا و الحان مختلف، به تصويرسازی معانی آيات برای شنونده می‌پرداخت، مثلاً ايشان آيات وعده و وعيد و انذار را در مقام «صبا» كه نغمه حزينی است می‌خواند و هنگام تلاوت اين لحن گويی‌ گريه می‌نمود و آيات ترغيب، تشويق و فردوس را در مقام‌هايی مثل «نهاوند» و «راست‌گاه» تلاوت می‌كردند كه طرب، سعادت و حس زندگی را به شنونده منتقل نمايد و در اين‌ كار مهارت ستودنی داشت، پس می‌توان گفت كه هم معنا و هم لحن را برای ترغيب و رضايت شنوندگان تلاوت خويش به كار می‌گرفت و در اين كار كاملاً موفق بود، هر شخصی كه بخواهد از دو عنصر لحن و صدا در قرائت قرآن بهره ببرد، برجستگی اين دو را در تلاوت‌های مصطفی اسماعيل به وضوح خواهد ديد.

به نظر شما شيخ مصطفی اسماعيل روش قرائتی ويژه خويش را داشت و يا از «شيخ محمد رفعت» و قاريان قبل از خود تاثير پذيرفته است؟

نعينع: قولی است كه می‌گويد هر شخص دستاورد ده‌ها فردی است كه قبل از وی می‌زيسته‌اند و شيخ مصطفی اسماعيل بدون شك از قاريان قبل از خود تأثير پذيرفته است، سخن گفتن نوزادی كه مادرزاد ناشنوا متولد می‌شود هرگز قابل تصور نيست، پس اگر شيخ قرائت قاريان پيش از خود را نشنيده بود قطعاً نمی‌توانست به تلاوت قرآن بپردازد، مطمئناً قرائت مصطفی اسماعيل دستاورد استماع وی به ده‌ها قاری قبل از خود است قاريانی همچون «شيخ محمد رفعت»، «شيخ علی محمود»، «شيخ عبدالفتاح الشعشاعی» و «شيخ احمد ندی»، شيخ مصطفی اسماعيل از ميان موسيقی‌دانان، به موسيقی «طارق عبدالحی» علاقه‌مند بود و گاهی از موسيقی وی در الحان خويش اقتباس می‌كرد.


آيا سبك صدا و الحان مصطفی اسماعيل توسط قاريان امروزی تقليد می‌شود؟
نعينع: بدون شك بسياری از قاريان در جهان اسلام از مدرسه وی تأثير پذيرفته‌اند و با افتخار می‌گويم كه بنده از پيروان مدرسه استاد مصطفی اسماعيل هستم و قرائت ايشان تأثير بسياری بر قرائت من داشته‌است، تقليدكنندگان صدا و الحان و يا به عبارت ديگر پيروان و شاگردان مدرسه قرائت استاد در مصر بسيارند كه در بين آنان قاريان صاحب‌نام را نيز می‌توان يافت.

شاگردان برجسته مدرسه مصطفی اسماعيل چه كسانی هستند؟

نعينع: از جمله شاگردان ايشان «شيخ راغب مصطفی غلوش»، «استاد فتحی البليجی» و ديگر قاريان مصری و جهان اسلام كه من اسم بسياری از آنان را نمی‌دانم.

آيا تكريم و بزرگداشت قاريان باعث گسترش آموزه‌های قرآنی در جامعه خواهد شد؟

نعينع: ما سالانه مراسم بزرگداشت قاريان برجسته مصری از جمله مصطفی اسماعيل را برگزار می‌كنيم اين مراسم با قرائت قرآن، پخش و شنيدن تلاوت‌های استاد همراه است و مطمئناً اين‌گونه مراسم در جهت تقويت مقوله ذكر شده تأثير خويش را خواهد گذارد.

همان‌گونه كه می‌دانيد شيخ مصطفی اسماعيل به برخی شاگردان خود اجازه قرائت می‌دادند، آيا امروزه اين روش هم‌چنان نزد قاريان بزرگ وجود دارد؟
نعينع: البته ذكر اين نكته لازم است كه فقط قاريان اين اجازه را صادر نمی‌كنند بلكه معلمان قرآن نيز قادر به صدور اجازه در اين زمينه می‌باشند و من اين اجازه را از معلمان قرآن خويش «الشيخه ام اسعد» و همسرش «شيخ فريد نعمان» كسب كردم و اين روش تا به امروز در مصر وجود دارد.

به نظر شما شباهتی از جهت استحكام صدا ميان قرائت شيخ شعيشع و استاد مصطفی اسماعيل وجود دارد؟
نعينع: شيخ شعيشع از پيروان مدرسه شيخ محمد رفعت است كه بعدها خود صاحب سبك و مدرسه خاص در قرائت شد، وی اشتراكات قرائتی بسياری با استاد مصطفی اسماعيل دارند، شنوندگان صدای اين دو استاد، صدای مصطفی اسماعيل را به «طلا» و صدای شعيشع را «برليان» تشبيه می‌كنند، علاوه بر اين استاد شعيشع از نغمه‌های زيبای شيخ مصطفی در تلاوت خويش بهره می‌گرفت، عكس اين مطلب نيز صادق است و می‌توان اين بهره‌مندی را دو طرفه دانست.

منبع:http://www.iqna.ir/fa/

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ

۱۳۹۰-۱۱-۲۳, ۰۶:۱۰ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گذری بر زندگانی استاد محمد صدیق منشاوی مجتبی امیری 4 3,036 ۱۳۹۴-۰۴-۱۳, ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: qoran74
  زندگینامه استاد شیخ محمد عبدالهادی محمد الهلباوی shia 4 4,009 ۱۳۹۳-۱۰-۲۳, ۱۰:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: adel-mahdi
  زندگینامه استاد شحات محمد انور GHARIAN 12 6,801 ۱۳۹۳-۱۰-۱۷, ۰۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mehdi1379
  گفتگو با استاد سید متولی عبدالعال در حرم مطهر امام رضا (ع) A.Ghasemzadeh 0 2,916 ۱۳۹۳-۰۶-۱۲, ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: A.Ghasemzadeh
  زندگینامه استاد مرحوم محمد حکیم عمران shia 1 4,231 ۱۳۹۳-۰۶-۰۷, ۰۵:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: m118
  [مـــهم] زندگینامه استاد سعید مسلم محمدآذری کیا 6 6,417 ۱۳۹۳-۰۵-۱۸, ۰۲:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: m118
  عکس استاد عبدالباسط بدون عمامه محمدآذری کیا 0 3,451 ۱۳۹۳-۰۵-۱۵, ۰۲:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: محمدآذری کیا
  عکس و تلاوت سال 1963 استاد عبدالباسط در فلسطین بمناسبت روز قدس محمدآذری کیا 0 1,776 ۱۳۹۳-۰۵-۰۳, ۱۲:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: محمدآذری کیا
  [مـــهم] معرفى قارى برجسته وممتاز ولى ناشناخته ى مصر - مرحوم استاد عبده عبد الراضى abdullah 11 5,550 ۱۳۹۳-۰۳-۲۱, ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: مجتبی امیری
  استاد محمود عبدالحکم baloch 8 6,332 ۱۳۹۲-۰۹-۱۶, ۰۳:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: عبدالعظیم زاهر

پرش به انجمن:


logo-samandehi
گیگفا هـــــاســت
ارائه خدمات هاستینگ و سرورهای مجازی
فروشگاه اینترنتی قاریان
هرآنچه از یک فروشگاه لوکس میخواهید
فروتل
سیستم همکاری در فروش
فروشگاه
فروشگاه اینترنتی ایران
فروش آنلاین شارژ ایرانسل و همراه اول
شارژ آنلاین ایرانسل و همراه اول
تبلیغات
تبلیغات شما در اینجا

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('280')