تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 86 رای - 2.94 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظرسنجی تلاوت مناسب برای تقلید از استاد شحات محمد انور
دوستان سلام علیکم
باتوجه به اهمیت مقوله تقلید مخصوصا برای قاریانی که تازه شروع به یادگیری علم قرائت میکنند و وجود قاریان بزرگ با انواع و اقسام تلاوتهای زیبا و قابل استفاده ممکنه برای هر کسی اول سوال پیش بیاد که باید از کدامیک از این اساتید تقلید بکنه (که البته این موضوع بحث ما نیست) و بعد با انتخاب قاری مورد علاقتش سوال بعدی اینه که کدام تلاوت از این قاری برای تقلید مناسب تره!؟
خب بنده از دوستان درخواست میکنم تا در این تاپیک تلاوتهای مناسب جهت تقلید از استاد شحات محمد انور رو که البته خودشون شنیدن معرفی بکنن. البته درخواستم اینه که به برخی ویژگی های این تلاوتی که ذکر میکنن هم اشاره کنن (مانند روش اوج گیری و میزان سختی تلاوت برای تقلید باتوجه به ردیف لحنی ، نوع تحریرها ، تعداد اوج هاو...) و لینک اون رو در همین جا قرار بدن.
(اگه قبلا همچین تاپیکی ایجاد شده بهم اطلاع بدید چون گشتم چیزی با این موضوع پیدا نکردم!)

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

آگهی
صدای استاد شحات از اون صداهاییه که هر کسی نمیتونه ازش تقلید کنه.مگر اینکه فقط بخواد نغمات رو متناسب با صدای خودش پیاده کنه.
استاد یه تلاوت سوره مائده تو ایران انجام دادن از آیه 41 تا 54 که به نظر منی که خیلی از استاد شحات تلاوت گوش دادم برای تقلید مناسبه.
در این تلاوت استاد خیلی بالا نمیره.البته اوج هم میخونه ولی به نظرم تلاوت مناسبیه برای تقلید.
استفاده از توسط و بم صدا در این تلاوت به مقدار زیاد و بکار بردن نغمات زیبا از ویژگیهای این تلاوته.
موفق باشید

تلاوتها و کلیپهایی که بنده قرار میدم
از یوتیوب هستن
بخورید و اسراف کنید

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

اگر قابل بدانید بنده فقط یک توصیه برای دوستانی که مدتهاست از استادشحات انور تقلید می کنند دارم و آن اینکه به فضای کلی تلاوت استاد توجه زیادی داشته باشند آرامش در تلاوتهای ایشان موج می زند این آرامش در تلاوت هیچ قاری دیگری دیده نمی شود بحث صوت منحصر به فرد ایشان یک چیز است و بحث آرامش در تلاوت ایشان چیز دیگر خود ایشان در جایی فرموده بودند اگر قاری می خواهد رشد کند و به درجات بالا برسد باید تقوا داشته باشد . به عنوان مثال میتوان به تلاوت سوری همچون نور ، ال عمران ، مریم ، ابراهیم ، کهف شمس ، ق شمس ، نحل انشقاق ، نجم قمر ، فاطر ، انسان که همگی در مصر تلاوت شده اند اشاره کرد...

[عکس: 777.jpg]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام
اهاااااااا
خوبه که این تاپیک برا مقلدای استاد شحات ایجاد شد. من قاری نیستم ولی بعضی وقتا تو خونه همینتوری برا خودم میخونم و از اونجایی که عاشق استاد شحات و تلاوتهاش هستم سعی میکنم از ایشون تقلید کنم.با توجه به فرمایشات اقای بخشنده خیلی ها هستن که چه در ایران و چه در مصر از استاد شحات تقلید میکنن و بیشترشون هم به نحو احسن این کارو میکنن ولی باز هم تلاوتهاشون اون ارامش تلاوتهای استاد شحاتو نداره. بارز ترین این مقلد ها فرزندان استاد شحات هستند که مقلد پدرشون هستند. امیدوارم که با اشاره کردن به فرزندان استاد شحات مورد هجوم انتقادات دوستاران (محمود و انور) قرار نگیرم. من عاشق تلاوت های این دو استاد هستم و تلاوتهایی که از هر کدام از این دو استاد دارم خیلی بیشتر از تلاوتهای استاد شحات مرحوم هست ولی باید بگم که معنویت و ارامشی که در تلاوت های استاد شحات موج میزنه در تلاوت مقلدان ایشون نیست. (البته این فقط نظرات شخصی یه مبتدیه)
مقطعی زیبا از استاد از سوره نمل-انشقاق(به شروع فوق العاده زیبای سوره انشقاق استاد برای بار دوم دقت کنید که در اخرین قسمت مقطع هست):
http://s1.picofile.com/file/7270592789/naml.mp3.html

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

بنده هم موافق هستم تلاوت فرزندان استاد شحات و حتی تلاوت حاج حامد شاکرنژاد که ساختمان تلاوتش استاد شحات هست و در این ساختمان اساتید زیادی را وارد کرده اند از آرامش استاد شحات برخوردار نیستند اما هنوز شیخ محمود و حاج حامد در ابتدای راه هستند ان شاءالله وقتی به مرز پختگی رسیدند تلاوتشان از اینکه هست هم بهتر خواهد شد ...

[عکس: 777.jpg]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

ان شاءالله همین جور که می فرمایید بشه.

بنده هم چند تا تلاوت رو معرفی می کنم. و بنده نظری هم دارم که شاید خیلی ها باهاش مخالف باشند :

اگر فردی توانایی صوتی تقلید از استاد شحات را دارد (که بحمدالله این استعداد معمولا در مناطق سرد و خشک کشورمان مثل مشهد زیاد است) حتی در ابتدای راه می تواند از تلاوت های استاد شحات تقلید کند اما با این تفاوت که بداند تلاوت های استاد شحات همگی قابلیت تقلید ندارند. بلکه باید به استادی متبحر (شحات شناس) مراجعه کند و تلاوت های مشخصی را تقلید کند.

بنده چند تلاوت رو پیشنهاد می کنم :

نحل(125تا آخر)اسرا(1تا15) .................. حجرات ق کوثر (اجرا در ایران) ............ احزاب (38 تا 50 ).

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2012-01-30, 12:10 AM)s.m.hossein نوشته: ان شاءالله همین جور که می فرمایید بشه.

بنده هم چند تا تلاوت رو معرفی می کنم. و بنده نظری هم دارم که شاید خیلی ها باهاش مخالف باشند :

اگر فردی توانایی صوتی تقلید از استاد شحات را دارد (که بحمدالله این استعداد معمولا در مناطق سرد و خشک کشورمان مثل مشهد زیاد است) حتی در ابتدای راه می تواند از تلاوت های استاد شحات تقلید کند اما با این تفاوت که بداند تلاوت های استاد شحات همگی قابلیت تقلید ندارند. بلکه باید به استادی متبحر (شحات شناس) مراجعه کند و تلاوت های مشخصی را تقلید کند.

بنده چند تلاوت رو پیشنهاد می کنم :

نحل(125تا آخر)اسرا(1تا15) .................. حجرات ق کوثر (اجرا در ایران) ............ احزاب (38 تا 50 ).

سلام به همه
از اینکه میبینم دوستان نظرات خوب و سازنده ای دادن ممنون.
آقای موسوی میشه بگید چه معیارهایی باعث شد که شما یه سه تا تلاوت رو جهت تقلید پیشنهاد کنید؟
این سوال من به این نشانه نبود که این تلاوتها واسه تقلید خوب نیستم فقط میخواستم دلیل انتخابتون رو بدونم.

و نکته بعدی اینکه همون آرامش و صبر استاد شحات انور در تلاوتهای مختلف ایشون متفاوت هست و به یک میزان مشاهده نمیشه مثلا تلاوت سوره نور و تلاوت سوره حجرات-ق رو باهم مقایسه کنید... که البته نمیخوام بگم این یه عیبه و مسلما هر تلاوت فضای خاص خودش رو میطلبه و برای همین هم این تاپیک رو ایجاد کردم تا دوستان اون تلاوتهایی رو پیشنهاد کنن که اکثر این موارد مثبت درش رعایت شده باشه... بازم ممنون

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام بر آقا مجید

سوره هایی که عرض کردم هر کدوم دلیل خاصی داشته.

سوره حجرات ق و کوثر ایران استاد شحات رو به دلیل تنوع نغمی ای که دارد مورد انتخاب قرار گرفته که با وجود ارائه ی شکل ساده ای از نغمات خیلی جذاب است. البته توصیه ای هم دارم و آن هم: این تلاوت برای شروع تقلید از استاد شحات در ابتدای کار خیلی مناسب نیست چون چارچوب تلاوت استاد را باید با تلاوت های دیگر کامل کنند.

سوره نحل اسراء . فکر کنم بین سه تلاوتی که عرض کردم این تلاوت مناسب ترین باشد (البته برای اول کار) چون هم ردیف مشهور استاد در این تلاوت اجرا شده است و هم نغمات زیبا و دلنشینی را در این تلاوت به کار برده اند. (به خصوص مقام چهارگاه در ((وقضینا الی بنی اسرائیل...)) )

تلاوت سوره احزاب رو به دلیل سادگی نغمات انتخاب کردم.

البته اساتیدی همچون استاد شاهمیوه معتقدند که اولین تلاوتی که قاری می خواهد تقلید کند باید از سوره هایی باشد که سیاق پایان آیات آن در کل قرآن زیاد است مثل سوره های بقره و آل عمران و انعام و.... . که در این زمینه تلاوت سوره انعام (94 تا 107) ( اجرا در رشت) و انعام (54 تا 80) (اجرا در مصر) پیشنهاد می شود.

التماس دعا.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

به نظر من تلاوت سوره مبارکه انعام استاد شحات واسه تقلید بسیار مناسبه . این تلاوت شیرازه تلاوت رو داره.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2012-02-09, 01:35 PM)احمد شحات نوشته: به نظر من تلاوت سوره مبارکه انعام استاد شحات واسه تقلید بسیار مناسبه . این تلاوت شیرازه تلاوت رو داره.

این تلاوت به این سادگیها هم نیست برای تقلید به نظر من مگر اینکه صرفا اجرای نغمات و دستگاهها باشه و با همون شیوه ای که استاد جلو رفته جلو بریم.وگرنه این آیات رو هر کسی نمیتونه بخونه:
و جعلوا لله شرکاء الجن و خلقهم
ذلکم الله ربکم لا اله الا هو
و لو شاء الله ما اشرکوا و ما جعلناک علیهم حفیظا
مثلا من خودم با اینکه این همه دور استاد شحاتم با صدایی که دارم توی خواب هم نمیتونم اون قطعات رو اجرا کنم

موفق و شحاتی باشید

تلاوتها و کلیپهایی که بنده قرار میدم
از یوتیوب هستن
بخورید و اسراف کنید

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: