تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 26 رای - 3.31 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندگینامه استاد شحات محمد انور
[عکس: 212744_10imgshhhh1.jpg]

استاد شحّات محمد انور، قارى مسجد امام رفاهى در روز 1 ژوئیه 1950 میلادى در روستاى كفر الوزیر كه مركزى دور افتاده در استان قهلیه است در یك خانواده كم جمعیّت متولد شد. بیش از 3 ماه از ولادت او نگذشته بود كه پدرش وفات یافت و كودك خردسال نتوانست خوبی هاى پدر داشتن را بچشد، پدرى كه او را در سن كودكى ترك كرده و در حالیكه طفل خردسال و یتیمى بود با امواج زندگى و گردش روزگار با همه شیرینی ها و تلخى هایش مواجه ساخت.

چون هیچ مهر و عطوفتى مانند مهر مادرى نیست، مادرش فرزند كوچك را به دامن گرفته و براى اقامت در منزل پدرش رهسپار شد تا با دایى هاى او زندگى كند چرا كه دایى او وى را همچون پسر خود در برمی گرفت و بهترین امانت دار او بود.
او به یادگیرى و حفظ قرآن اقدام كرد و رشد و نخمو او در خانواده ای قرآنی تأثیر زیادى در تمام كردن حفظ قرآن كریم (در حالیكه 8 ساله بود) داشت و به واسطه دایى اش استاد حلمى محمد مصطفى بارها به قرآن رجوع مى كرد.
وقتى به سن 10 سالگى رسید دایى اش او را به یكى از روستاهاى مجاور (كفر المقام ) برد تا تجوید قرآن را از محضر استاد سید احمد فرارحى فرا گیرد.

هر گاه مى شنیدم یكى از بزرگان فوت كرده است و از یكى از مشاهیر قُرّاء براى احیاء مجلس عزا دعوت به عمل آمده من در حالیكه طفل 12 الى 15 ساله اى بودم به مكان عزا مى رفتم تا به قرآن گوش فرا دهم و از قارى چیزى یاد بگیرم و در فضاى آن مناسبت قرار بگیرم تا اینكه اگر به چنین مجلسى دعوت شدم مثل همین مشاهیر باشم

استاد شحّات خاطرات ایّام كودكى اش اینچنین به یاد مى آورد:
"در آن دوره من با حفظ كردن قرآن كریم سعادتى وصف ناشدنى یافتم مخصوصاً پس از اتمام حفظ قرآن و در اثنای یادگیرى تجوید آن و به خاطر اینكه صداى زیبایى داشتم واداءِ لحن من شبیه اداء قاریان بزرگ بود بر هم دوره اى هایم پیشى گرفته و در میان آنان به استاد كوچك شناخته مى شدم و این موضوع ایشان را خوشنود مى ساخت، هم كلاسى هایم در مكتب به دنبال فرصت بودند كه استاد مشغول كارى شود تا از من بخواهند كه با تجوید، آیات قرآن را برایشان بخوانم و چنان مرا تشوق مى كردند كه گویى من قارى بزرگى هستم و یكبار استاد از دور صداى مرا شنید و ایستاد و به من گوش مى داد تا اینكه از تلاوت فارغ شدم و از آن پس اهتمام بیشترى به من مى كرد و تمركز بیشترى به من داشت چرا كه آینده خوب و روشنى را از من متوقع بود. به یاد مى آورم كه در ضمن یادگیرى قرآن كریم براى همكلاسى هایم زیاد تلاوت مى كردم. روزى یكى از ایشان فكرى كرد، او یك قوطى كبریت تهیه كرد و جعبه آن را توسط یك نخ بلند به كِشُوی آن متصل كرد،من یك قسمت را در مقابل دهانم مى گرفتم و مى خواندم گویى كه میكرفون است و هر یك از دوستانم قسمت دیگر را به گوش مى چسباندند تا طنین صدا را از آن بشنوندكه زیبا و قوىّ مى شد…"
همه این ها راه و هدفم را در حالى كه طفلِ خردسالى بودم مشخص كرد و باعث شد كه من هر راه و هر وسیله اى را كه به واسطه آن از قرآن كریم متمكّن مى شویم را جستجو كنم كه از دستم نرود، بالاخص پس از آنكه جوانى شدم و بعد از وفات دایى ام كه سرپرستى خانواده را به عهده داشت من باید به خود و مادر و پدر بزرگم تكیه مى كردم، هر گاه مى شنیدم یكى از بزرگان فوت كرده است و از یكى از مشاهیر قُرّاء براى احیاء مجلس عزا دعوت به عمل آمده من در حالیكه طفل 12 الى 15 ساله اى بودم به مكان عزا مى رفتم تا به قرآن گوش فرا دهم و از قارى چیزى یاد بگیرم و در فضاى آن مناسبت قرار بگیرم تا اینكه اگر به چنین مجلسى دعوت شدم مثل همین مشاهیر باشم."

استاد جوده ابو السعود، السعید عبدالصمد الزناتى و الشیخ جمدى الزامل كسانى بودند كه با حضورشان آتش رقابت را در منطقه شعله ور كردند ولى حقیقت این است كه استعداد این جوان مستعدّ ناگهان درخشید و در آن میان او را منحصر به فرد كرد و به مقامى انكار ناشدنى رسید و على رغم سنّ كمش مانند یك قارى بزرگ كه تمامى سر انگشتان به او نشانه رفته است، درخشید و این ها همه قبل از 20 سالگى بود.
ابتداى كار استاد شحّات با هر میزانى كه بسنجیم ابتداى سختى بود دگرگونى هاى زندگى به كودكى كه هنوز نیاز داشت تا كسى دستش را بگیرد و سفره مهربانى برایش بگسترد به او رحم نكرد بلكه به جاى این ها بى خوابى و شب بیدارى را راه رسیدن دانست و به راستى چگونه چشمان او آرام بگیرد و بخوابد در حالیكه باید به یك خانواده كامل خرجى بدهد بنابر این شروع به پاسخگویى دعوت هایى كرد كه از هر جا به سمت او روان شده بود. این در حالى بود كه پسرى 15 ساله بود قرآن كریم را در همه روستاهاى شمال مصر با دستمزد كمى در آن موقع مى خواند دستمزدى كه از سه چهارم یك جُنیه تجاوز نمى كرد چرا كه مَحفل در مركز (میت غمر) بود كه به ماشین نیاز داشت و گاهى -اگر لازم مى شد كه ماشینى از هر نوع كه مى خواهد باشد اجاره شود- به 7 جُنیه مى رسید بنابراین از آنجا كه باز مى گشت باقیمانده دستمزدش را به جدّ و مادرش تقدیم مى كرد، دعوت ها پیاپى به او مى رسید دعوت هایى كه او را بر تحمل سختی هایى كه در راه رسیدن به زندگى با شرافت و كرامتى كه تاج عزّت و كرامتِ تلاوت قرآن كریم بر فرق آن مى درخشید شجاع و صبور مى ساخت.
استاد شحّات توانست در زمان بسیار اندكى از خود یك شخصیت قوى بسازد و در این امر آنچه خداوند در او از بلند نظرى و عزت نفس و روشن بینى و هوشِ قوى و محافظت بر سر و وضعش و… به ودیعت گذارده بود او را كمك مى كرد.

اینچنین جوانى كه مرتبّاً مى درخشید و قرآن كریم از حنجره او مانند آب جارى در آبراه جریان داشت و شهرت او بر سنّ او بسیار سبقت گرفته بود شایسته بود تا رییس مركز شهر (میت غمر ) در سبعینات دعوت نامه اى به او بفرستد كه او را به یكى از مناسبت هاى دینى كه مرحوم دكتر كامل البوهى اولین رییس رادیو در آن حضور داشت فرامى خواند و این در سال 1975 بود.
استاد شحات مى گوید: "من دوستِ كارمندى در مجلس شهرِ میت غمر داشتم او به من گفت: رئیس مركز براى مراسم افتتاحیّه یك محفل دینى تو را دعوت كرده است كه مسئولین بلند پایه و رئیس رادیو در آن حضور دارند و محفل در مسجد زنفلى در شهر میت غمر برگزار خواهد شد. من قبول كردم و رفتم، وقتى مرحوم دكتر البوهى صداى مرا شنید گفت: شما با این استعداد چرا اقدام نمى كنى كه در رادیو قرائت كنى؟ و مرا تشجیع كرد…
با حفظ كردن قرآن كریم سعادتى وصف ناشدنى یافتم مخصوصاً پس از اتمام حفظ قرآن و در اثنای یادگیرى تجوید آن و به خاطر اینكه صداى زیبایى داشتم واداءِ لحن من شبیه اداء قاریان بزرگ بود بر هم دوره اى هایم پیشى گرفته و در میان آنان به استاد كوچك شناخته مى شدم

من رفتم و تقاضانامه اى نوشتم و نامه اى با تاریخ آزمون برایم آمد، طبق تاریخ رفتم ولى هیئت داوران على رغم اعجاب شدیدشان نسبت به خواندن من گفتند: تو باید یك مدّت براى فراگیرى نغمه ها ودستگاه ها كلاس ببینى. من از استاد محمود كامل و استاد احمد صدقى از چگونگى كار سوال كردم ایشان مرا به آموزشگاه موسیقى راهنمایى كردند. من 2 سال رفتم و همه مَقامات موسیقى را با كیفیّت عالى فرا گرفتم و در 1979 تقاضانامه را دوباره نوشتم. سرانجام موفّق شده و برنامه اى براى تلاوت هایم به من داده شد و از آن پس به رادیو راه یافتم."

پس از آن كه پایه شهرت خود را بنا نهاد بر او تكیه زد تا آزادانه بَناى خود را چیده و با رفتن و جُستنِ مجد و عظمت بیشتر در سراسر دنیا آن را بپوشاند، هیچ قارّه اى در دنیا نبود مگر اینكه در ماه مبارك رمضان از سال 1985 تا 1996 به آنجا مسافرت كرد. بارها از طرف وزارت اوقاف مصر و بسیارى از اوقات به دعوت هاى خصوصىِ میلیون ها نفر از دوستداران قرآن كریم در خارج مصر (لندن، لوس آنجلس، آرژانتین، اسپانیا، فرانسه، برزیل، دولت هاى خلیج فارس، نیجریه، زَئیر، كامرون و بسیارى از دولت هاى آسیایى مخصوصاً ایران) كه به او وابسته شده اند به آن كشورها سفر كرد و به قول خودش در همه این مسافرت ها جُز رضاى خداوند و بهروزى مسلمین با استماع آیات كتاب الله مجید را در نیّت نداشته ام.

سرانجام این قاری برجسته جهان اسلام در آستانه شهادت امام حسین (ع) در سن 58 سالگی دار فانی را وداع گفت.

با تشکر و ادای احترم به روح بزرگ وملکوتی این قاری بزرگ

[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

آگهی
هنگامی که این قاری مطرح جهان اسلام وارد رادیو شد ؛ اگر چه قاریان بزرگ و معروفی در عرصه تلاوت مصر وجود داشتند ، خیلی زود توانست به شهرت و معروفیت دست یابد . در سال 1984 میلادی یک روز پیش از اذان صبح ، هنگامی که در مراسم « قرآن الفجر » مشغول تلاوت سوره فاطر بود ، شیخ فرج الله شاذلی که خود از قاریان رادیو بود و در یکی از خیابان های شهر « ایتای البارود » تلاوت او را که به صورت زنده از رادیو پخش می شد شنید . او بی درنگ تلاش کرد به سرعت خود را به محلی برساند تا بتواند به یک ضبط صوت دسترسی یابد و ادامه تلاوت شیخ الشحات را ضبط کند .

شحات محمد انور در اول ژانویه سال 1950 میلادی در روستای کفر وزیر از شهر میت غمر استان دقهلیه به دنیا آمد . در اوان کودکی قرآن را حقط کرد و هنگامی که به ده سالگی رسید به روستای «کفرالمقدام» رفت تا علم تجوید را زیر نظر شیخ علی سید احمد الفرارجی فرا گیرد . پس از چندی ، استادش با مشاهده تلاوت زیبای او تصمیم گرفت که بیشتر از سایر شاگردان برای پیشرفت او بکوشد . در سن دوازده سالگی او معمولا در مجالس ترحیم شرکت می کرد تا به استماع تلاوت قاریان مشهور بپردازد . اساسا روستای کفر وزیر در منطقه ای واقع شده بود که قاریان بزرگی در آن حضور داشتند و شیخ شحات دوست داشت جایگاهی در بین این نخبگان قرائت ؛ مثل شیخ ج.ده ابوالسعود ، شیخ السعید عبدالصمد الزناتی و شیخ حمدی الزامل پیدا کند . و این فرصت مناسبی بود که او به دلیل حضور قاریان مشهور در آن منطقه ، از تلاوت آنان استفاده زیادی ببرد . به ویژه به علت رفت و آمد فراوان شیخ السعید عبدالصمد الزناتی به آن جا ، شیخ شحات تاثیر خارق العاده ای از او گرفت ؛ چنان که در اکثر تلاوت های او شرکت می کرد و در حالی که در موقع تلاوت در برابرش می نشست و سعی می کرد تا نغمات و ادای وی را به خاطر بسپارد .
وی هم چنین به دعوت هایی که جهت تلاوت در مکان های مختلف ، برای او ارسال می شد پاسخ مثبت میداد و بدین ترتیب توانست به اعتماد نفس و شخصیتی قوی دست یابد . در بیست سالگی نامش در همه جا بر سر زبان ها افتاد و دعوت ها از تمام استان های مصر یه سویش سرازیر شد . وی تبدیل به قاری محبوب بسیاری از شهرها گردید . در بین سال های 1970 تا 1979 میلادی شهرت شیخ الشحات در تمامی استان های شمالی مصر گسترش یافت . او در این دهه توانست پایگاه قرآنی خود را به بسیاری از مردم معرفی کند . او در مجالس غم و شادی مردم شرکت می جست و به تلاوت قرآن می پرداخت و با توجه به این که توانایی بالایی در تلاوت داشت و دارای صدایی زیبا و نوآوری های فراوان در نغمات جدید بود روز به روز بر شایستگی های خود می افزود و امید داشت که یکی از قاریان بزرگ رادیو شود .
به سال 1975 میلادی در یکی از جلسات تلاوت او ، دکتر کامل البوهی ، نخستین رئیس رادیو قرآن مصر نیز حضور داشت ، دکتر با شنیدن تلاوت وی ، شیخ را تشویق کرد تا جهت تلاوت در رادیو خود را به آن سازمان معرفی کند . بدین ترتیب در سال 1976 میلادی نامه ای از سوی رادیو برای او ارسال شد که از او جهت حضور در برابر هیأت داوران این سازمان دعوت به عمل آمده بود .
اعضای گروه ، با وجود اینکه از ادای قرآنی او شگفت زده شده بودند به او گفتند که زمان بیشتری را برای بهبود و تنوع نغمات نیاز دارد . دو تن از استادان موسیقی گروه نیز به او سفارش کردند تا برای یادگیری فن ، به مرکز آزاد موسیقی برود . وی نیز به آن مرکز رفت و مدت دو سال در آن جا با درایتی عالی مبادرت به آموختن همه مقامات موسیقی کرد . سپس در سال 1979 میلادی بار دیگر در برابر لجنه الاختبار قرار گرفت . از وی خواسته شد که طی یک تلاوت 10 دقیقه ای ، ضمن رعایت کامل تجوید و اصول تغنی ، از مقامی به مقام دیگر منتقل شود . در پایان تلاوت ، اعضای گروه به او تبریک گفتند و سفارش کردند که در نگهداری صدای خود نهایت تلاش را نماید . آن گاه تعدادی از تلاوت های کوتاه و هم چنین اذان با صدای او از رادیو پخش شد .
او به یادگیری موسیقی پرداخت تا در مقامات و نغمه ها مهارت لازم را پیدا کند و با آگاهی کامل ، آن ها را در تلاوت خود اجرا نماید . در این حال ، بسیاری از قاریان نیز از سبک او که به « اسلوب الشحات انور » معروف شده بود علاقمند شدند . آنان از او تقلید می کردند و از این که کسی از بزرگان فن تلاوت بگوید که از عهده تقلید شیخ برآمده اند احساس خوش بختی می کردند . هم چنین آن ها همواره با شیخ در تماس بودند تا از آخرین ابتکاراتش در ادای قرآنی آگاه شوند و نغمه های جدید او را مورد استفاده قرار دهند .در طول دهه 1980 میلادی شیخ الشحات توانست به شهرت بالاتری از آن چه بود دست یابد . به این دلیل که صدای او از خلال پخش زنده برنامه قرآن الفجر و مخصوصا در ماه مبارک رمضان به گوش مردم می رسید . در آن هنگام پخش زنده قرآن الفجر ، بسیار مورد توجه مردم بود ؛ پرا که سعی می کردند در وقت سحر بیدار باشند . شیخ الشحات ، چهار بار در مراسم ماه مبارک رمضان و چهار بار در خیمه های قصر عبدین به تلاوت قرآن پرداخت . به شهادت متخصصان فن ، او در تلاوت خود نزدیک سی بار به طبقه جواب صوت و بیش از ده بار به جواب جواب صوت خود می رسید .
قاریان زیادی از او تقلید کرده اند که از میان آن ها می توان به ناصر الزیات ، شعبان الحداد ، عبدالطیف وهدان ، محمود بدران ، اسماعیل الطنطاوی ، محمد المریجی و علاء الدین احمدعلی اشاره کرد . به طور کلی می توان گفت که نزدیک هزار قاری در مصر و دیگر کشورها ، از شیوه تلاوت او تقلید کرده اند . در این میان ، نزدیک ترین صدا به طنین صدای شیخ الشحات ، همانا صدای فرزندش انور الشحات انور است که در محافل گوناگون به تلاوت قرآن می پردازد و دانش آموخته دانشگاه الازهر است .
شیخ الشحات پس از سال 1994 میلادی تدریجاً مبتلا به بیماری حنجره شد و این بیماری موجب کناره گیری او از تلاوت شد و با این وضعیت ارزشمندترین اصوات قرآنی ، در سینه حبس شد . وی پس از سال ها تحمل رنج و بیماری ، سر انجام در ژانویه سال 2008 میلادی دار فانی را وداع گفت .

خدایش بیامرزد

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

من یکی از هزاران نفری هستم که با صوت ایشان به سمت قرآن کشیده شدم؛به عقیده ی من خداوند چنین توفیق بزرگی رو خدابه هر کسی نمیده که بتونه با هنر قرائتش دل هزاران مسلمان رو تسخیر کنه؛ برای ایشان دعاکنید تا در قیامت با پیامبر و اهل بیت محشور شوند.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

در روز چهارشنبه موافق با1989.12.13در روستای دیرالسوق-شرقیه که اهالی ان روستا شیخ شحات را بسیاردوست میداشتند.ان روستا محل درگذشت مرحوم الحاج عبدالعظیم المنسی بود و تلاوت بعد از نماز عشاء و از سوره احقاف بود .هنگامی که شیخ شحات این ایه را خواند(والذى قال لوالديه أف لكما أتعداننى أن اخرج..الآية17)..(ويلك آمن)وسط ایه... ان را سه بار تکرارکرد...ناگهان جوانی از شهرسنبلاوین که از دوستداران شیخ بود بلند شد وشروع کرد به فریاد و تشویق کردن و با صدای بلند بیان داشت:(به خدا باید ان را یکبار؛دوبار؛سه بار گوش نمایم!!!)سپس جوان باخروش و در حالتی با ذوق و شوق فراوان پی در پی جلوتر امد و این بار شروع کرد به فریاد های بلندتر!استاد شحات این جوان را از حیث ظاهری و حضور فعالش در محافل خود میشناخت.با توجه به سابقه بیماری فشار خون این جوان؛ناگهان پریشان و بیمار گردید...مردم این روستا او را میشناختند(چه بسا اسمش مصطفی باشد) و به این جوان علاقه مند بودند(علاقه ای مانند عادت دوستداران شیخ شحات)...شیخ پس از مشاهده نمودن وضعیت حال او؛دلش سوخت و اندکی در تلاوت توقف نمود و به ضرورت و اجبار با یکی از افراد حاضرصحبت نمود تا جوان را ازمحفل خارج نمایند. سپس با دلهره نسبت به وضعیت حالش ؛ او را ارام نمودند. چه بسا ممکن بود او به وضعیت وخیم تری دچار شود.
بعداز تلاوت استاد شحات برای اطمینان خاطر به نزد جوان رفت پس یافت که اهالی روستا به کمک فوری اوپرداختند.شیخ شحات از پدرم(پدر الاء احمد) خواست که او را به منزلش برسانند و در صورت لزوم او را به نزد پزشک ببرند.این خصوصیت شیخ شحات بود...خداوند او را رحمت نماید ایشان عاطفی و دارای قلبی مهربان بودند...صدایی گوارا...زیبایی شکل...ما او را این چنین توصیف مینماییم.خداوند او را غریق رحمت نماید و ایشان را در بهشت وسیع خود قرار دهد...امین
دانلود تلاوت:
استاد شحات انور-تلاوت سوره ها احقاف & نجم
[ مكان تلاوت: ديرب السوق,ديرب نجم,شرقيه / تاريخ اجرا: 13 12 1989 ]

ترجمه: عليرضا
اعداد: محمدحلمى

بسم الله الرحمن الرحیـــــم
[align=justify]رادیو قرآن قاهره:
[align=justify][align=justify]مجری : برادران ايمانی، در برنامه امشب در خدمت جناب دکتر احمد المعصراوی، از اساتيد بزرگ علوم قرائات و رئيس هيئت نظارت بر چاپ قرآن الازهر هستيم و درباره استاد شحات محمد انور صحبت خواهيم کرد. مهمترين چيزی که صدای استاد شحات را از سايرين متمايز کرده چيست؟
[align=justify]دکتر المعصراوی : در حقيقت مرحوم شحات رحمةالله علیه در دوره ای ظهور کرد که قاريان بزرگی به ويژه در دهه هشتاد ميلادی در عرصه تلاوت حاضر بودند. و شيخ شحات با وجود اين که عمر طولانی نداشت در همان مدت کوتاه زندگی خود در بين قاريان بزرگ مصری درخشيد. او صدای خاص و ويژه ای داشت که هرکس آنرا می شنيد می دانست که اين صدای استاد شحات است. در صدای شيخ شحات زيبايی خاصی بود و علاوه بر آن، با علم و احساس قلبی تلاوت می کرد. او مقامات را به خوبی می شناخت و می دانست چه وقت بايد از بيات، رست، حجاز و سه گاه  استفاده کند. و هم چنين در استفاده از جواب جواب مقامات ممتاز بود، کدام يک از قراء حال حاضر را پيدا می کنيد که بتواند جواب جواب مقامات را به اين زيبايی تلاوت کند؟ تنها قاريانی قادر به اين کار هستند که صدای بسیار قدرتمندی داشته باشند که اين امکان را به آن ها بدهد. استاد شحات در تلاوتش از سبک استاد زناتی و استاد محمد شبيب  استفاده می کرد. ولی مسئله مهم اين بود که شحات توانست به زيبايی سبک زناتی و شبيب را با هم ترکيب کند. و سبکی ويژه و مخصوص به خودش به وجود بياورد
[align=justify]مجری: یعنی شیخ شحات دارای یک شخصیت صوتی مستقل بود.
[align=justify]دکتر المعصراوی : دقیقا همینطور است. صوت او بسيار گوش نواز و نحوه تلاوتش خاص و جذاب بود. او به نسبت قاريان هم عصر خود عمر زيادی نکرد، ولی درتلاوت هايی که در همين عمر کوتاهش انجام داد مستمعين را مجذوب خود کرد
[align=justify]مجری : شما به عنوان يک استاد در احکام قرائت و هم چنين رئيس هيئت نظارت بر چاپ قرآن، بفرماييد نظرتان در مورد احکام قرائت در تلاوتهای شيخ شحات چيست؟
[align=justify]دکتر المعصراوی : واقعيت اين است که هنر شيخ و زيبايی صوتش و همچنين شناخت مقامات موسيقی باعث می شد او احکام قرائت را کاملا صحيح رعایت کند. در واقع بايد بگويم او در تلاوتش تقوا داشت
[align=justify]مجری : شما با شيخ شحات ارتباط داشتيد و بسيار با او ديدار می کرديد و خاطرات زيادی از او داريد. از اين خاطرات مهمترينش را که بيانگر شخصيت متمايز ايشان است بازگو کنيد
[align=justify]دکتر المعصراوی : شيخ شحات رحمة الله علیه انسانی وارسته و دارای عزت نفس بالايی بود. من از قاريانمان ميخواهم عزت نفس داشته باشند. زيرا اهل قرآن در واقع اهل خدا هستند و خدا آن ها را برگزيده است و نبايد خودشان را در مقابل هيچ کس کوچک کنند. البته منظورم از عزت نفس اين نيست که مغرور يا متکبر باشند. در حقيقت کلام الهی چون منسوب به خدای عزيز است اهل قرآن را عزيز مي کند. پس بر اهل قرآن لازم است که از غرور دوری کنند، زيرا کبر و غرور با قرآن و قاريان و حافظان هيچ تناسبی ندارد.
[align=justify]حديث الدكتور احمدالمعصراوى شيخ عموم المقارئ المصريه عن الشيخ الشحات محمد انور رحمه الله:
[align=justify][align=justify]تحميل الملف صوت[ MP3 ] :
[align=justify][align=justify]http://s5.picofile.com/file/8139409100/a...t.mp3.html

تحميل الملف مرئى [ MP4 ] :
[align=justify][align=justify]http://s5.picofile.com/file/8139408084/a...t.mp4.html

مشاهده و دانلود از آپارات/مترجم فارسى [ MP4 ] :
[align=justify][align=justify]http://www.aparat.com/v/kw0qr

ترجمه: موقع استاذ مصطفى اسماعيل.
[align=justify]كتبه: محمدحلمى/موقع انغام السماء.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

[b]اذاعة القران الكريم من القاهره
من اعلام القراء
برنامج يعده ويقدمه ابراهيم مجاهد والسيد صالح
بسم الله الرحمن الرحيم
مستمعينا الكرام السلام عليكم ورحمة الله وبركاته نحييكم فى مستهل حلقة اليوم والتى نعيش خلالها مع رحلة علم من اعلام القراء هو الشيخ الشحات محمد انور .
ولد القارئ الشيخ الشحات محمد انور بقرية كفرالوزير مركز ميت غمر محافظه الدقهليه فى الاول من شهر يوليو لعام 1950 .
مات ابوه بعد ثلاثة اشهر من ولادته فقام خاله برعايته وكان خير امين عليه لانه قام بتحفيظه القران الكريم وهو فى الثامنة من عمره كما راجع القران اكثر من مره على يد خاله الشيخ حلمى محمد مصطفى .
ولما بلغ سن العاشره ذهب به خاله الى قرية كفرالمقدام ليجود القران على يد الشيخ على سيد احمد الفرارجى الذى اولاه عناية واهتماما خاص لانه وجد لديه الموهبه التى تؤهله ليكون قارئ مشهورا .
يقول الشيخ الشحات محمد انور مسترجعا ايام الطفوله عن هذه الفتره : اتذكر كنت فى المكتب وانا كنت فى الوقت ده العريف فى المكتب بيراس الاولاد يعنى وكان فى هذا الوقت خالى موجود وكانت الاولاد تحب تسمعنى فكانوا يجيبوا فتلة خيط ويشدوها ويعملوها فى مثل علبة كبريت ويحطوا قدامى بتاعة زى الكرستال بتاع الميكروفون وساعة لما اقول اعوذ بالله من الشيطان الرجيم كانى قاعد فى حفله وهما يقولوا الله .
المذيع: كانت المهمة صعبة على الشيخ الشحات محمد انور فى بداية حياته فهو مطالبا بان يولد عملاقا حيتى يستطيع ان يثبت وجوده بين نخبة من القراء الكبار اصحاب الشهرة الواسعه والامكانات الكبيره امثال ( الشيخ جوده ابوالسعود والشيخ السعيد عبدالصمد الزناتى والشيخ حمدى الزامل والشيخ محمد احمد شبيب )
الشيخ الشحات انور: الحقيقه يمكن يكون وفاة والدى وتربيت يتيما كان الدافع انى تشبثت ان اكون قارئا مرموقا لدى المجتمع تاثرت ايام الفتره دى كان بينزل الشيخ جوده ابوالسعود عندنا فى المنطقه وكان فضيلة الشيخ السعيد عبدالصمد الزناتى فكنا نروح الاماكن اللى هما بيروحوها ونسمعهم وكنا اطفال صغيرين فكنا مش بندخل المكان فكنا بنقعد فى الخارج او نسمع على بعد فى الفتره دى كان الشيخ جوده وظهر بعده الشيخ سعيد فتاثرت بالشيخ سعيد اكثر لانه كان بينزل المنطقه اكثر .
المذيع: استطاع الشيخ الشحات محمد انور فى فترة وجيزه ان يكون لنفسه شخصيه قويه ساعده على ذلك ما اودعه الله اياه من عزة النفس وبعد النظر واتساع الافق .
صار للشيخ الشحات محمد انور اسم يردد وانهالت عليه الدعوات من كل محافظات جمهورية مصر العربيه بعد ان تخطى ال 20 من عمره .
وفى عام 1976 دعى الشيخ لافتتاح احتفال دينى بمسجد الزنفلى بميت غمر وحضر الاحتفال الدكتور كامل البوهى رئيس اذاعه القران الكريم آنذاك والذى اثنى على موهبة الشيخ وطلب منه ان يتقدم للاختبار بالاذاعه.
الشيخ الشحات انور: الحقيقه كان فيه موظف من مجلس مدينة ميت غمر وكان فى الوقت ده السيد المستشار حسن حفناوى رئيسا لمجلس المدينه وكان داعى الاستاذ الدكتور كامل البوهى فى حفلة فى مسجد يسمى مسجد الزنفلى بمركز ميت غمر فالاخ الموظف فى مجلس المدينه اسمه محمد رشيد جاء الى وقال ان احنا عايزينك تفتتح الحفل فى اليوم الفولانى فى مسجد الزنفلى فقلت له ان شاء الله لو مجاش ليا شغل قالى لا لو جالك شغل سيب الشغل وتعالى فقلتله خلاص بلاش شغل فى اليوم ده كان الفتره دى الشغل علطول يوميا ففعلا رحت فى اليوم لقيت الدكتور كامل البوهى والسيد حسن الحفناوى موجودين فقرات فى حدود ثلاثة ارباع ساعه فى الوقت ده فالحقيقه لقيت الدكتور كامل الله يرحمه مبسوط جدا والاستاذ المستشار حسن الحفناوى فقاموا بعد ما خلصنا سلموا عليا والدكتور كامل قال كلمه وقمنا قعدنا فى اوضه من الاوض قعدنا نتكلم فيبقولى انتا مجتش عندنا ياشيخ شحات قاله مش واخد بالى عندكم فين؟ قالى قدمت طلب للاذاعه؟ بنفس اللفظ كده. قلت له لا والله مقدمتش طلب للاذاعه. قال لى ليه؟ قلت له معرفش محدش دلنى على انى ااقدم فى الاذاعه فالحقيقه راح قالى طيب قدم طلب فجيت بعدها بحوالى شهر يعنى كان فى سنه 76 لقيت جايلى الامتحان طب اعمل ايه منش عارف اعمل ايه طبعا لان انا مش عارف ايه المطلوب ومسالتش ايه المطلوب ومعرفش حد واروح مصر ازاى معرفش امشى فيها وكان الاستاذ احمد عطوه مدير العلاقات فى مجلس المدينه فى الوقت ده فطلبته وقلت له دا جالى جواب من الاذاعه وهنعمل ايه قلت له معرفش امشى فى مصر ولا اعرف اروح الاذاعه فقالى تعالى انا هروح معاك .
المذيع: تم اختبار القارئ الشيخ الشحات محمد انور امام لجنة الاذاعه فى عام 1976 واوصت اللجنه باعطاءه مهله لدراسه التلوين النغمى فالتحق بالمعهد الحر للموسيقى لمدة عامين تمكن خلالها من معرفة المقامات الموسيقيه .
وفى عام 1979 تقدم مره ثانيه للاختبار امام لجنة اختبار القراء بالاذاعه وتم اعتماده قارئا بالاذاعه.
الشيخ الشحات انور:كنت جيد الحمدلله فى جميع النواحى دخلت قرات فالاستاذ احمد صدقى انبسط هو والاستاذ محمودكامل فقالولى ساعتها انقل فى حته تانيه على مزاجك فنقلت فى حته تانيه على مزاجى فانبسطوا اوى فقالولى تعالى. كان اللجنه مكونه من فضيلة الشيخ محمدمرسى رئيسا وكان فضيلة الشيخ رزق حبه وكان فضيلة الشيخ سعيد الصحان رحمه الله وفضيلة الشيخ عليج الساكت رحمه الله.
مره دخلت بقا الحمدلله امتحنونى لغاية ما وصلت لسورة المدثر كان عم الشيخ رزق اللى بيسالنى قالوا فى الاحكام بقا ياشيخ رزق فسالنى فى الاحكام . فقلت له طب انا ناجح ولا مش ناجح قالى هيجيلك جواب .
المذيع: اصبح يوم السادس عشر من ديسمبر لعام 1979 يوم لا ينسى فى حياة الشيخ الشحات محمد انور فقد وصل فيه صوته الى ملايين المستمعين عن طريق تلاوته لقران الفجر .
المذيع: معنا المستشار علاء البغدادى نائب رئيس محكمة النقض ومن محبى الشيخ الشحات محمد انور .
المذيع: سيادة المستشار كيف كانت البداية مع الشيخ الشحات محمد انور ؟
المستشارعلاء البغدادى: البداية مع الشيخ الشحات انور كانت عام 76 عندما حضر لاحياء ليالى العزاء فى بلدتنا فتعرفت عليه منذ هذا اليوم وصارت العلاقه معه بعد ذلك على مدى سنوات عمر فضيلة الشيخ الشحات محمد انور.
المذيع: كنت من اصدقاء الشيخ الشحات محمد انور ومن الملازمين له فى الحفلات ؟
المستشار: نعم حضرت معه حفلات كثيره فى بلدتنا وفى البلاد المجاوره وفى مراكز مختلفه من حافظتى الدقهليه والشرقيه وكنت اقوم بجمع التسجيلات وتسجيل الليالى اثناء وجودى فى تلك الحفلات .
المذيع: يعنى المستشار علاء البغدادى لديه ثروه من تسجيلات الشيخ الشحات محمد انور؟
المستشار: نعم عندى كميه كبيره من تلك التسجيلات النادره التى احتفظ بها فى مكتبتى الخاصه .
المذيع: من خلال التعامل مع الشيخ الشحات محمد انور نود ان نبرز اهم السمات الشخصيه اهذا القارئ ؟
المستشار: سمات الشيخ الشحات باختصار تتميز بانه يعتز بنفسه وبالقران الكريم عزه بلا كبرياء وفى نفس الوقت يتواضع تواضع العظماء.
المذيع: اهم ما جذب حضرتك لصوت الشيخ الشحات محمد انور وجعلك من محبى الشيخ الشحات؟
المستشار: فضيلة الشيخ الشحات انور صوته يتميز بمساحة صوت نادرا لدى اى قارئ اخر مما جذبنى اكثر تفرده باداءه فى القرار قرار اثناء القراءه كان قراره رائعا جدا لدرجة انه يوظف كل امكانات صوته فى الاداء فى القرار كما لو كان يوظفها فى القراءه فى الجواب وجواب الجواب .
المذيع: حضرتك جمعت او لديك اقوال للمتخصصين فى الدول العربيه والاسلاميه الذين اشادوا بصوت الشيخ الشحات نتعرف على بعض هذه الاقوال؟
المستشار: قال احد رواد الموسيقى فى المغرب / ان فضيلة الشيخ الشحات محمد انور قرا لمائه عام للامام على الاقل ولن يضيف قارئ اخر اى شئ فى المائة عام . وقالوا عنه ايضا رواد الموسيقى المغاربه / ان فضيلة الشيخ الشحات انور قال كل حاجه فى الموسيقى ولم يترك شيئا فى المقامات لم يقلها .
وحقيقة ان من ضمن مميزات فضيلة الشيخ الشحات انور بالنسبه للمقامات الصوتيه كان بارعا فى تركيب المقامات .
المذيع: بالنسبه حضرتك اهم التلاوات التى تحتفظ بها للشيخ الشحات انور والتى اثنى عليها المتخصصون؟
المستشار: يعنى من ضمن التلاوات التى احتفظ بها فى مكتبتى تلاوه كانت فى مناسبه عزاء فى قرية المصاصى فى المنيا بتاريخ14/10/1988 وقرا فيها فضيلة الشيخ الشحات اخر الشورى والاعلى والغاشيه وكان يحضر هذه الليله فضيله المبتهل الشيخ ممدوح عبدالجليل رحمة الله وفضيلة الشيخ محمدعمران رحمة الله وكانوا معجبين جدا بتلاوة الشيخ الشحات فى هذه الليله والشيخ ممدوح وقف وقاله الشويه بتوع القرار اللى قلتهم فى الغاشيه دول شويه اكاديمين ميعملهمش الا الناس الاكاديمين عايز اسمعهم تانى فالشيخ الشحات استجاب له وعاد له القرار اللى عجب الشيخ ممدوح عبدالجليل .
المذيع: هل هناك تلاوات اخرى تنجذب اليها بسوره اكبر؟
المستشار: نعم هناك تلاوات اخرى اذكر لك تلاوه فى سوره مريم فى عزاء والد احد الفنانين وكان حاضر الفنان سمير الاسكندرانى والفنان سليم سحاب فالفنان سليم سحاب من اداء الشيخ الشحات فى هذه التلاوه وتصويره البالغ فى التلاوه اعجب واثنى عليه وتاثر بتلك التلاوه تاثرا شديدا من درجة التصوير النغمى لدى الشيخ الشحات فى هذه التلاوه.

المذيع: ايها الاخوه المؤمنون معنا فى سهرة الليله الحاج مصطفى الغباشى من محبى الشيخ الشحات انور.
المذيع: فى البدايه كيف كانت البدايه بينك وبين الشيخ الشحات انور؟
مصطفى الغباشى: اول مره اسمع الشيخ الشحات انور فى الاذاعه وجدت فى صوته شئ جديدا يشدنى الى الاستماع اليه لم اكن قبل ان استمع الى صوته اعلم شئ عن قراءة القران ولا عن قواعد الالقاء ولا عن قواعد القراءه فوجدت فى صوت هذا الرجل شئ جديدا متميزا غير مسبوق يشد الاذن الى السماع ويدخل الى القلب مباشرة دونما وسيط فبدات اتابع اذاعة القران الكريم يوميا حتى اصادف صوته مرة اخرى الى ان استطعت ان اعرف انه يقرا قران الجمعه فى مسجد فى ميت غمر فتوجهت الى هناك واستمعت اليه اكثر من مره فى قران الجمعه حتى تمكنت اخيرا من التعرف اليه وعندما تعرفت اليه وعلم اننى احضر خصيصا الى المسجد لسماعه سعد بذلك جدا واصر ان اكون ضيفه فى هذا اليوم واصطحبنى الى منزله فى المرة الاولى التى تحدثت فيها معه فى كفرالوزير مركز ميت غمر والحقيقه اننى كنت فى سعاده لا توصف عندما وجدتنى اجالس هذا الرجل لاول مره فى حياتى من اول مره تكلمت معه فيها ولمست فيه انه شخص بسيط وشخص متواضع وشخص كريم ايضا ومضياف وعندما فعندما كنا فى المسجد كان الكثيرين يجيئون الى المنزل لالقاء السلام عليه بعد قران الجمعه فكان يستقبل الجميع ويصر على تقديم واجب الضيافه كاملا للجميع الشيخ الشحات كان رجلا اجتماعيا وكان شديد الذكاء فى التعامل مع الناس وكان يقدر الناس جميعا ويحترم الجميع سواء من هو على صله قريبه به او صله غير قريبه من الاخوه القراء الذين زاملوه والذين يلتقون معه فى الشهرات كان يقدر الجميع ويتعامل مع الجميع باحترام وكان شديد الوثوق بقدراته التى منحه الله اياها وكان شديد الثقه بدون غرور وبدون كبر.
المذيع: الحاج مصطفى بعد اللقاء بالشيخ الشحات فى كفر الوزير كيف تطورت العلاقه بينك وبين الشيخ الشحات بعد ذلك؟
الحاج مصطفى: بعد هذا اللقاء حقيقه وجدت اننى برتاح عندما اجالس هذا الرجل فطلبت منه اننى اكون على اتصال دائم به فرحب بهذا ثم طلبت منه لو فيه سهرات خارجيه بيحضرها او مناسبات عزاء يسمح لى انى ارافقه فيها فرحب ايضا بذلك جدا . طفت معه معظم انحاء الجمهوريه فى سهرات العزاء التى كان يدعى اليها يوميا فالشيخ الشحات رحمه الله كان له جمهور فى كل انحاء مصر يحبه جدا وكان صاحب اسلوب جديد جدا فى التلاوه وكان يجدد اسلوبه باستمرار حتى انك لا تستطيع ان تتنبأ ما سيفعله فى الليله القادمه .
المذيع: كيف اثر فيك وكيف حفظت عن طريق هذا الرجل وعن طريق تسجيلاته المتعدده ؟
الحاج مصطفى: انا كنت اصاحبه فى السهرات وكنت حريصا جدا انى اسجل له كل ما يقرا ومنذ ان تعرفت اليه لم اعد استطيع ان استمع الى اى شئ سوى تسجيلات الشيخ الشحات انور ومن قمة العطاء الذى كان يتجلى فى اداءه القرانى كنت استمع الى الشريط الذى اسجله مره او مرتين فاجدنى قد حفظته عن ظهر قلب كما تلاه حتى اننى استطعت بفضل الله ان اقرا القران فى المصحب بترتيل بدون اخطاء بفضل سماع الشيخ الشحات وبفضل كثرة استماعى للتلاوات التى احتفظ بها لهذا الرجل العظيم .
المذيع: من خلال مصاحبتك للشيخ الشحات محمد انور ومن خلال طوافك معه فى انحاء الجمهوريه اذا انت تملك ثوره الشيخ الشحات القرانيه ؛ كم عدد الاشرطه التى لديك للشيخ الشحات انور؟
الحاج مصطفى: الاشرطه التى احتفظ بها وكلها تسجيلات خارجيه من خارج الاذاعه تحتوى على ابداعات فى الاداء غير مسبوقه تتجاوز ثلاثه الاف ساعه كلها سهرات خارجيه وكلها اداء يرقى الى مرتبة الابداع فى الاداء والتصوير والتلوين النغمى الذى كان هذا الرجل يخرجه لنا يوما بعد يوم باداء جديد لم نعهده من قبل فيه
المذيع: حضرتك ذكرت لى قبل التسجيل ان احد اقربائك وهو متخصص فى الموسيقى ماذا قال هذا الرجل المتخصص عن الاداء بالنسبه للشيخ الشحات انور ؟
الحاج مصطفى: هذا القريب يعمل فى معهد الموسيقى العربيه ويقيم فى القاهره فتصادف ان كان فى زيارة لنا ووجدنى استمع فطلب ان يستمع معى فاسمعته تسجيل لسوره يوسف وجدته ينتفض ويقول اريد ان اعلم كيف اتعرف الى هذا الرجل فحكيت له علاقتى به ثم اسمعته عدد من التسجيلات واعطيته بعض الشرائط كى يستمع اليها فزارنى مرة اخرى وقال اننى فى عجب من امر هذا الاداء ان هذا الرجل منحه الله ميزه فى التلوين النغمى غير مسبوقه فهو يلتزم باحكام التجويد من خلال موسيقى عاليه جدا ارقى بكثير من السلم الموسيقى الذى نعلمه للناس وانا اعتقد انها موهبه من الله شاء ان يضعها فى هذا الرجل واريد ان اتعرف اليه فاخبرته عن مكان تواجده فى مسجد الرفاعى فى صلاه الجمعه كل اسبوع وقال لى انا ساتوجه الى مسجد الرفاعى يوم الجمعه واعرفه بنفسى واجلس معه هذا حدث من فتره ليست بالقصيره .
المذيع: اهم ما يميز شخصيه هذا القارئ الشيخ الشحات محمد انور؟
الحاج مصطفى: كان فضيلة المرحوم الشيخ الشحات له جوانب انسانيه فى شخصيته بخلاف جوانب العمل الخاصه به كقارئ للقران الكريم هذا الرجل كان شديد الثقه بنفسه شديد الاحترام لنفسه ولغيره من زملائه فلم يكن يسمح ابدا ان يتطاول احد على اى قارئ للقران الكريم ولو كان قارئ مستواه محلى لا يرقى الى مرتبة القراء الكبار كان دائما يقول ان حملة القران كرمهم الله فى الدنيا وسيكرمهم فى الاخره ولا اسمح لاى انسان ان يتطاول على احد حتى لو كان بيننا وبينه مسافات لا يجوز اطلاقا اننا نجيب سيره اى حد موجود معانا بالسوء اى حد يتكلم عن اى احد من زملائه كان ينهره ويمنعه فى الحديث فى هذا الامر بجانب انه عندما كان يدعى الى سهره فى قرية كفر الوزير لم يتقاضى اجرا مطلقا من اهل قريته ايا كان اهل هذا المتوفى واهل قريته كان دائما يحترمونه ويبجلونه من اجل انه كان يسعى دائما فى انهاء بعض المصالح الخاصه بهم لدى المسؤلين وكان يساهم فى حل الشاكل الاسريه بين العائلات وكانوا يتبركون به فعلا ويحترمونه وما كان ليبخل على احد من اهل قريته بشئ ومن اجل هذا حباه الله بمحبه لا تقدر بمال وحباه بجمهور لا يقدر بعدد فى جميع انحاء مصر وخارج مصر.
المذيع: الشيخ الشحات استطاع ان يكون لنفسه مدرسه وله العديد من المقلدين ؟
الحاج مصطفى: نعم كثيرين ومنهم بعض الاذاعيين يحاولون ان يكونوا من رواد مدرسه الشيخ الشحات وهذا ليس عيبا فيهم
المذيع: فترة مرض الشيخ الشحات انور بالطبع كنت تزور الشيخ الشحات ما هو الشئ الذى كان يحب الشيخ ان يفعله ولم يسعفه القدر فى ذلك؟
الحاج مصطفى: الشيخ الشحات كان شاكرا لله منذ ان عرفته وهو يشكر الله على نعمته وفى شدة المرض الذى لازمه فى السنوات الاخيره كان دائم الحمدلله وكان دائما يقول لى ان ربنا اعطانى كل ما طلبته وزياده فقد طلبت من الله ان يكون ابنائى من حملة القران وقد كان طلبت من الله ان يبارك فى عمرى حتى اراهم وقد استطاعوا ان يكونوا لانفسهم مستقبلا ودربا يسيرون عليه وقد كان وكان سعيد جدا بابناءه وكان فخورا بهم ولكن لم تكن له امنيات يريد ان يحققها .

المذيع: معنا من ابناء فضيلة الشيخ الشحات المستشار محمدالشحات محمد انور والذى يحدثنا عن اسرة الشيخ الشحات ؟
المستشارمحمدالشحات : احنا 6 بنات و3ذكور الذكور طبعا الشيخ انورالشحات اخونا الكبير ويليه انا فى الوسط والشيخ محمودالشحات الاصغر والحمدلله ربنا اكرمنا جميعا بحفظ القران على يد والدى الذى كان حريصا على ذلك منذ الصغر وكان دائما يحاول بقدر الامكان على متابعتنا فى الحفظ .
المذيع: بالنسبه للجانب الاجتماعى فى حياة الشيخ الشحات محمد انور كيف كان يتعامل مع اهل القريه وهل كان يسخر نفسه لخدمة او قضاء مصالح الناس وخاصة البسطاء منهم؟
المستشارمحمدالشحات : والله دائما انا كنت دائما حريص انى اكون جانبه فى الفتره دى كنت احب يعنى الاقى البيت عندنا دايما باستمرار فى البلده مليئ ومكتظ بالناس دايما اغلب تواجده فى البلد كان يحاول حل مشاكل سواء زواج او كافة المشاكل الاجتماعيه للناس سواء من داخل البلده او خارجها كان شخصيه قويه واسلوبه مؤثر فى الحوار وكان الناس دائما تعتبره كبير فى المنطقه كان بيحاولوا دائما اى مشكله ملهاش حل دايما يلجاوا اليه مكنش يعرف حاجه اسمها مستحيل كان دايما يقول كل مشكله فى الدنيا وليها حل .
المذيع: ما هو اهم شئ تعلمته من والدك الشيخ الشحات انور؟
المستشار محمد: والله اتعلمت مبدايا الاول حفظ القران وكيفية الحفاظ عليه يعنى دايما كان دى اساس عندنا ثانيا تعلمنا منه الصبر والمصابره كان صبور جدا فى كافة المشاكل او اى بلاء يقع به كان عنده صبر غير عادى فكنا معتادين ان احنا نتعلم منه الموضوع ده وكنت دايما اتعلم منه كيفية ادارة الامور وكيفية التصرف فى الامور هو كان يتميز بسرعة بديهه غير عاديه كان يتميز بحده فى الذكاء كان طبعا عشان هو بيحفظ القران لله ويتلوه لوجه الله فكان دايما هيبة القران فى وجهه يعنى كنت لما تنظر له ترى هيبة القران فى وجهه فعلا .

المذيع: ايها الاخوة المؤمنون معنا فى سهرة الليله القارئ الشيخ انور الشحات محمد انور.
المذيع: لو سالتك لو سالتك عن قراء الشيخ وبالاخص قراء غير الشيخ ابو العنين شعيشع ؟
الشيخ انور: اصدقاء الوالد مثلا من القراء الدكتور احمد نعينع وطبعا فضيلة الشيخ ابو العنين شعيشع ذكرته حضرتك كان من اكثر المقربين له الدكتور احمدنعينع ومعظمهم كانوا مقربين له حتى من جيله كان يحبه ايضا الشيخ محمدالليثى رحمة الله عليه كانت علاقته بيهم جميعا كويسه عشان مننساش حد من جيله ومن الجيل اللى قبله ومن الجيل برده الجديد .
المذيع: الشيخ الشحات كان حريص على خدمة زملائه من القراء وخاصة البسطاء من خلال مشاركته فى نقابة القراء ؟
الشيخ انور: هو الله يرحمه كان عمره خدوم جدا لجميع القراء خاصة الاخوه المحفظين فى القرى بالاخص دول كان بيحاول يخدمهم كثير لدرجه كان هو طبعا عضو مجلس ادارة النقابه من اول ما انشات كان الشيخ عبدالباسط عبدالصمد اخده معاه والشيخ البنا اخده معاه شافوا فيه الحب والشجاعه والاقدام معندوش الخوف من حاجه كان طبيعته كده عنده عزة نفس وعنده كرامه وشجاعه فاخدوه معاهم فكان ليه دايما رايه فى هذه النقابه وفى تجديدها فكان اكثر حاجه بيسعى ليها انه يخدمه اخوانه من القراء على قد ما يقدر لحد ما مسك فيها الامين العام لكن ما امهلوش المرض انه يكمل لظروفه الصحيه.
المذيع: الشيخ الشحات رحمه الله سافر الى العديد من الدول الاسلاميه والعربيه وغير الاسلاميه ؛ تحدثنا عن اشهر الدول التى سافر اليها الوالد؟
الشيخ انور: الوالد رحمه الله سافر لدول كثيره نذكر منها بعضها مثل امريكا ولندن وايران . اقول لحضرتك موقف فى امريكا انه قال انه اسلم على يديه فى امريكا حوالى 60 واحد كلهم تاثروا جميعا بسماع صوته فى موقف اخر كان فى ايران ايران طبعا كان له فيها باع كثير وعندما ذهبت الى ايران هناك تسجيلات رهيبه لدرجه ان الناس ارى المخرجين والمذيعين كلهم متاثرين به خاصة القراء الشباب والاجيال الجديده متاثر بتلاواته كثيرا لدرجه انهم احيانا يوقفونى عشان يقولوا ايه كان قالها بنفس الطريقه وهم سعداء.
ومن ضمن المواقف الجميله اللى حصلت حب الجمهور له ومن كثره الشرطه حواليه فى احد المحافظات مكنش الجمهور عارف يوصل له فالجمهور تدافع على الشرطه بكل الطرق واخترق الشرطه وحملوا السياره به على الاعناق .
المذيع: هناك لا شك العديد من التلاوات التى كان يعتز بها الشيخ الشحات لكن لا شك ان هناك تلاوه معينه يعتز بها ويعتز بالمكان الذى قرا فيه هذه التلاوه ؟
الشيخ انور: هو طبعا كان يعتز بجميع تلاواته وكان بيحبها جميعا فى مصر وفى الخارج ولكن كان من اسعد التلاوات التى اسعدته اول مره يذهب فيها الى ايران كان قرا ربع يوم يجمع الله الرسل بيصف ان فى هذه القراءه كانت موفقه جدا لدرجة ان من سمع الجمهور له كان يتخيل ان السقف كان هيقع عليه من مقولة)الله) فكانت دى من احسن التلاوات اللى يحب يستمع اليها ويهديها لاحبابه واصدقاؤه .

انا كتبت هذا النص بيدى ورجاء ترجمته للفارسيه حتى يستفيد اعضاء الموقع

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام علیکم

شکرا . تفسيرات جيدة و دقيقة جدا . حظا سعیدا

[عکس: 777.jpg]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

اذاعة القران الكريم من القاهره
برنامج من اعلام القراء
لقاء عن الشيخ الشحات انور
[music]http://s5.picofile.com/file/8154304842/s...r.mp3.html[/music]