زمان کنونی: ۱۴۰۰-۰۲-۲۸، ۰۸:۱۵ ب.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش
 
رتبه موضوع:
  • 31 رای - 3.39 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
ارسال‌ها: 1,834
موضوع‌ها: 279
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ فروردین
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 1
17 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #1
ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم

اهميت صلوات بر پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم


معنا و مفهوم صلوات

واژه صلاه ، صلوه و جمع آن صلوات به معنی نماز خواندن و درود و تحیت است. صلی الله علیه یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در معجم الوسیط هم صلاه به معنای دعا است.

صاحب المیزان در مورد کلمه صلوه می گوید:«کلمه صلوه در اصل به معنای انعطاف بوده، و صلاه خدا بر پیغمبر به معنای انعطاف او به وی است، به وسیله رحمتش، البته، انعطافی مطلق، چون در آیه شریفه صلات را مقید به قیدی نکرده، و همچنین صلاه ملائکه او بر آن جناب، انعطاف ایشان است بر وی، به اینکه او را تزکیه نموده و برایش استغفار کنند، و صلات مومنین بر او انعطاف ایشان است به وسیله درخواست رحمت برای او.»(المیزان/ 61/705)

راغب اصفهانی نیز در معنی صلوه معتقد است:«صلوات رسول الله و نماز مسلمانان، تزکیه ایشان است. همچنین دعا و استغفار فرشتگان مثل مردم است و صلاه که عبادت مخصوص است اصلش دعا است. و این عبادت خاص به این کلمه نامیده شده است.» (مفردات/ 392)

در تفسیر جوان نیز آمده است که «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به فرشتگان و مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.»(تفسیر جوان/71/ 623)


صلوات در آینه قرآن و کلام معصوم علیه السلام

در سوره احزاب آیه 56 خداوند با تاکید می فرماید: «خدا و فرشتگان او بر پیامبر اسلام درود می فرستند، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید بر او صلوات بفرستید، و آن طور که باید، تسلیم شوید.»

خداوند در این آیه تاکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسانها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.در حکمت 163 نهج البلاغه آمده است «اذا کانت لک الی الله سبحانه حاجه فابدا بمساله الصلاه علی رسوله ثم سل حاجتک فان الله اکرم من ان یسال حاجتین فیقضی احدا هما و یمنع الاخری».

«هرگاه از خدای سبحان درخواستی داری، بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم درود بفرست سپس حاجت خود را بخوان، زیرا خداوند بزرگوارتر از آن است که از دو حاجت درخواست شده، یکی را برآورده و دیگری را بازدارد.»تمام دعاهای صحیفه سجادیه نیز با صلوات آغاز می شود و یا پایان می یابد. در برخی از دعاها نیز در اواسط دعا، صلوات فرستاده شده است زیرا ائمه معتقدند صلوات، ذکر برآورده شدن حاجت است و در هر دعایی که صلوات فرستاده شود اجابت آن از سوی خدا حتمی است.

ایشان در دعای 44 به کرات صلوات را تکرار کرده و دعا برای حفظ توحید، رسیدن به منزلت بالا در نماز، شناخت حرمت خدا را از خداوند مسالت می کند.در قسمتی از این دعا می فرمایند:«اللهم صل علی محمد و اله، فی کل اوان وقت و کل و علی کل حال عدد ماصلیت علیه، و افعان ذلک کله بالاضعاف التی لا یحصیها غیرک، انک فعال لما ترید «بار خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست، به شمار درودهایی که بر هر کس نثار فرموده ای و چندین برابر آن به چندین برابر که هیچ کس جز تو شمار آن نداند، که تو هر چه خواهی کنی.»امام صادق علیه السلام نیز در باب اهمیت صلوات می فرمایند:«کسی که شهادت بدهد خدایی جز خدایی یگانه نیست و اگر شهادت دهد که حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم رسول خداست، ده هزار حسنه برای او نوشته می شود.» (ثواب الاعمال/ 32)


کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

در مورد کیفیت صلوات، روایات فراوانی است که درود و سلام بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را همراه با آلش مقبول می دانند.

این نوع کیفیت صلوات از منابع شیعه و سنی قابل اثبات است، چنانکه در صحیح مسلم، سن ابن داود ترمذی، نسانی، موطا مالک، مسند احمد و سنن دارمی، از ابومسعود انصاری روایت کنند که گفت:

«رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آمد و با ما در مجلس سعد بن عباده نشست «بشیربن سعده ابونعمان بن بشیر به او گفت: ای رسول خدصلی الله علیه و آله و سلم خداوند ما را فرمان داده تا بر شما صلوات فرستیم، چگونه بر شما صلوات فرستیم؟ راوی گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم (به گونه ای) ساکت شد که ما آرزو کردیم ای کاش او چنین سوالی نکرده بود سپس فرمود بگویید خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم صلوات فرستادی، و بر محمد آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم در جهانیان فزونی دادی.در کنزالعمال نیز از عایشه روایتی است که همین مضامین روایت قبل را دارد.

از حضرت علی علیه السلام نیز روایت است که ایشان فرمودند «اصحاب گفتند ای رسول خدا چگونه بر شما صلوات فرستیم که فرمود «بگویید: خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم صلوات فرستادی، راستی که تو ستوده و والایی، و بر محمد و آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم فزونی دادی، براستی که تو پسندیده و عظمایی» (کنزالعمال)برکات و ثواب صلوات

در باب ثواب صلوات روایات فراوانی است که تاکید می کند ده هزار بار حسنه دارد، رحمت و برکت و لطف و کرامت خدا را به همراه دارد، معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر خداست، ارتقاء درجه به همراه دارد، معادل سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر است.

صلوات برکات فراوانی را برای شخص بدنبال دارد که برکات صلوات را می توان به برکتهای دنیوی و اخروی تقسیم کرد.

در دنیا صلوات باعث برآورده شدن حاجت، ازدیاد مال، رفع فقر، بخشش گناهان، ادای قرض، خوشبو شدن، درمان فراموشی، رفع نفاق، نجات از سختی، تندرستی، خواب مقصود دیدن و درک امام قائم می شود.

برای اثبات برخی از موارد ذکر شده به کلام ائمه استناد می کنیم.

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند «صلوات فرستادن، فقر ر ابرطرف می کند»

امام صادق علیه السلام می فرمایند: هر کس بعد از نماز صبح و نماز ظهر بگوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم » (خدایا بر محمد و آلش درود بفرست و به فرجشان سرعت بخش) نخواهد مرد تا آن که امام قائم از خاندان پیغمبر علیه السلام را درک و به ملاقاتش نایل آید.»

از دیگر برکات حائز اهمیت صلوات از بین رفتن گناهان است، چنانکه امام رضا به نقل از رسول خدا می فرمایند:«الصلاه علی و علی اهل بیتی تذهب بالنفاق» «صلوات و درود بر من و خاندان من نفاق را از بین می برد».

و اما برکات اخروی صلوات را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد. 1- عالم برزخ 2- قیامت 3- پل صراط 4- جهنم 5- بهشت.


1- عالم برزخ

مداومت بر صلوات، عذاب قبر را در عالم برزخ دور می کند، ظلمت گناه را از بین می برد، عذاب را از همه اهل قبرستان دور می کند، ثواب صلوات سنگین تر از گناهان است، صلوات، فریادرس ایشان در قبر است، چهره انسان را در برزخ نورانی و جان کندن را راحت می کند.

ابوعلقه می گوید: پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم بعد از نماز صبح رو به طرف ما کرد و فرمود: «اصحاب من! دیشب عمویم حمزه و برادرم جعفر(طیار) را در خواب دیدم به آن دو نزدیک شدم و گفتم: پدر و مادرم فدایتان، کدام عمل را برتر یافتید؟ پاسخ دادند: پدر و مادر به فدایت، ما صلوات بر تو، تشنه را سیراب کردن و محبت علی بن ابیطالب را برترین اعمال یافتیم.»

همچنین از ایشان نقل است که فرمودند: «الصلاه علی نور فی القبر» «صلوات بر من، نوری در قبر است.»

و نیز فرمود :

«هر کس بر من صلوات زیاد بفرستد از تلخی مرگ و جان کندن ایمن گردد»


2- قیامت

از ائمه علیه السلام آمده که هر کس در دنیا مداومت بر صلوات داشته باشد خصوصاً در روز جمعه، صلوات، شفیع ایشان می شود در قیامت، همچنین صلوات بسیار، صلوات فرستنده را در روز قیامت نزدیک ترین فرد به پیامبر قرار می دهد، خداوند از هر جهت بر فرد نور می تاباند، هفتاد حاجتش را در قیامت برآورده می کند و او را در زیر عرش الهی قرار می دهد. همچنین این صلوات ها موجب سنگینی اعمال در قیامت و افضل اعمال محسوب می شود و ذخیره ای خوب برای ایشان در قیامت به حساب می آید.

از پیغمبر نقل است که فرمودند: «سه کس در روز رستاخیز آن روزی که سایه ای جز سایه خداوند نخواهد بود در زیر عرش الهی خواهند بود: «عرض شد: یا رسول الله آنها چه کسانی هستند؟»

فرمود: «آن کس که اندوه غمزده ای از امت من را برطرف سازد و کسی که سنت مرا زنده نماید و آن کس که فراوان بر من صلوات فرستد.»


3- پل صراط

صلوات، راهنمای انسان در هنگام عبور از پل صراط است و نوری است که راه را بر او روشن می کند، چنانکه رسول گرامی اسلامصلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «اکثروا الصلاه علی فان الصلوه علی نور فی القبر و نور علی الصراط و نور فی الجنه»

«بر من بسیار درود بفرستید چرا که درود فرستادن بر من، برای صلوات فرستنده، نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.»


4- جهنم

صلوات انسان را از گرمای جهنم مصون می دارد و مانعی است در ورود به آتش جهنم.

رسول خدصلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «لن یلج النار من صلی علی و من نسی الصلوه علی فقد أخطأ طریق الجنه» «آن کس که بر من درود بفرستد، داخل آتش نخواهد گردید و هر کس درود فرستادن بر من را فراموش کند، از راه بهشت به خطا خواهد رفت.»


5- بهشت

صلوات فرستندگان در بهشت، حورالعین نصیبشان می شود، دوست پیامبر در بهشت شده و هفتاد هزار قصر بهشتی دریافت می کنند، شراب سلسبیل می نوشند، در زمره خواص پیامبر وارد بهشت می شوند.

شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟

آن حضرت فرمود:

«امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»


آداب صلوات

حال که به اهمیت صلوات و آثار و برکات آن پی بردیم بهتر است بدانیم چه موقع و کجا صلوات فرستادن ثواب بیشتری دارد البته، هدف، ذکر صلوات و مداومت بر آن است اما از آنجا که مؤمن باهوش است به دنبال چیزهایی است که این حساب را چندین برابر می کند لذا به دنبال زمان مناسب و مکان مناسب برای فرستادن صلوات می گردد.


زمان صلوات

بهترین زمان صلوات پنج شنبه شب تا غروب جمعه است.

از امام جعفر صادق نقل است که: «در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه، جمعی از ملائکه، از آسمان فرود می آیند، که با ایشان، قلم ها از طلا و لوحها از نقره هست، و در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه و روز جمعه تا وقت غروب، چیزی به جز صلوات بر پیغمبر و آل آن حضرت علیهم السلام را نمی نویسند» هر وقت که انسان یاد خداست بهتر است که صلوات فرستد، روز مبعث، هنگام شنیدن صدای اذان، ماه شعبان بعد از نماز صبح و هنگام طلب حاجت، از بهترین اوقات صلوات فرستادن است. امام صادق علیه السلام فرمودند: پس از نماز صبح، پیش از آن که حرفی بزنی صدبار بگویید: «یا رب صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرج آل محمد و اعتق رقبتی من النار»


مکان صلوات

در هنگام عبور از مسجد، ورود به مسجد، عطسه کردن، وزش باد، ذبح گوسفند، و در مکان خوانده شدن خطبه ازدواج، فرستادن صلوات مستحب است. رسول خدا می فرمایند: هر که باشید بر من درود فرستید زیرا درود شما به من می رسد اما در روایات بر برخی مکانها تأکید شده از جمله: حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «هرگاه از مسجدی عبور کردید، بر پیغمبرصلی الله علیه و آله و سلم صلوات بفرستید»

آنچه که از بررسی آیات و روایات می توان استنباط نمود این است که فرستادن صلوات اولاً باید به شکل درود و سلام بر پیامبر و آلش باشد تا قبول شود، از طرفی فرستادن صلوات در همه زمان ها و همه مکان ها ضروری است و ذکر برآورده شدن حاجت به حساب می آید و دارای ثواب و برکات فراوانی است که در دنیا و آخرت برفرستنده صلوات سرازیر می شود.

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۸۹-۱۱-۱۲, ۰۲:۵۹ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
کاربر فعال قرآنی
*
ارسال‌ها: 146
موضوع‌ها: 32
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ شهریور
اعتبار: 145
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #2
Star  ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
فواید دنیوی و اخروی صلوات

امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند: «هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی صد مرتبه بر او صلوات می‌فرستد» و فرموده اند: «هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد خدا و ملائكه هزار بار بر او صلوات می‌فرستد و هر كه حق بر او هزار صلوات بفرستد هرگز او را به آتش، عذاب نخواهد كرد و در مقابل هر صلوات ده حسنه به او عطا می‌فرمایند و هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی ده صلوات بر او می‌فرستد و ده گناه او را می‌آمرزد و ده درجه او را بلند می‌گرداند و از اهل بهشت خواهد شد».
[b]فواید دنیوی صلوات فایده اول:[/b] در اصول كافی است كه، رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرموده‌اند در مقابل صد صلوات حق تعالی صد حاجت را برآورده می‌نماید.1
فایده دوم: با صدای بلند صلوات فرستادن نفاق را برطرف می‌سازد.2
فایده سوم: صلوات فرستادن موجب پاكیزه شدن عمل‌هاست.
فایده چهارم: هر كس یك صلوات بفرستد حق تعالی در عافیت را بر روی او می‌گشاید.
فایده پنجم: صلوات فرستادن فقر را برطرف می‌كند.
فایده ششم: هر گاه چیزی از یاد انسان برود و آدمی آن را فراموش كند صلوات موجب می‌شود كه به خاطر آید.3
فایده هفتم: صلوات، دشمن دیرین و همیشه در كمین انسان یعنی ابلیس لعین را ذلیل و خوار می‌كند.

خلاصه اینكه صلوات آتش جهنّم را خاموش می كند. آری وقتی كه آتش هوی و هوس و آتش سوزان نفس سركش به واسطه صلوات بر محمّد و آل محمّد خاموش شد و ظلمات نفس به نور صلوات محو و نابود گردید آن وقت است كه انسان از آتش جهنم رهائی یافته و به حریم امن الهی داخل و «لیخرجكم من الظلمات الی النور» را شامل خواهد شد و غایت امر در سایه رحمت خاصّ الهی مأوا كند «و كان بالمؤمنین رحیماً»«طوبی لهم و حسن مأب؛ خوشا به حال آنان و حسن عاقبتشان‌.»
[عکس: 5706447155_f1e46b6e83_z.jpg]


فواید اخروی صلوات
فواید صلوات را در ظاهر دانسته‌ایم و بدان رسیده‌ایم اما فواید آن را در باطن كه در نهایت صعوبت و دشواری است، عقل می‌خواهد تا بدانیم، چشم بصیرت تا ببینی، دلی پاك تا یقین نمائیم.

صلوات فرستادن در روز قیامت به صورت نوری در آمده در سر،طرف راست،طرف چپ و بالا، و جمیع اعضاء آدمی دیده می‌شود


فایده اوّل:
امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند: «هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی صد مرتبه بر او صلوات می‌فرستد» و فرموده اند: «هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد خدا و ملائكه هزار بار بر او صلوات می‌فرستد و هر كه حق بر او هزار صلوات بفرستد هرگز او را به آتش،عذاب نخواهد كرد و در مقابل هر صلوات ده حسنه به او عطا می‌فرمایند و هر كس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی ده صلوات بر او می‌فرستد و ده گناه او را می‌آمرزد و ده درجه او را بلند می‌گرداند و از اهل بهشت خواهد شد».4
فایده دوم: سزاوارترین و نزدیك‌ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(صلی الله علیه وآله) كسی است كه در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد.5
فایده سوم:
رسول خدا(صلی الله علیه وآله) به علی مرتضی (علیه السلام) می‌فرماید: «هركس بر من صلوات بفرستد شفاعت من برای او واجب می‌شود».6
فایده چهارم: حضرت رضا(علیه السلام) فرموده‌اند: «صلوات فرستادن نزد خدا برابر است با تسبیح و تهلیل و تكبیر».7

فایده پنجم: حضرت علی بن موسی الرّضا(علیه السلام) می‌فرماید: «هر كس قادر بر كفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد كه صلوات بر محمّد و آل محمّد(صلی الله علیه وآله) گناهان را می‌ریزاند».8
فایده ششم:
امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) می‌فرمایند: «صلوات فرستادن در محو كردن گناهان شدیدتر است از فرو نشاندن آب، آتش را».9

هر گاه چیزی از یاد انسان برود و آدمی آن را فراموش كند صلوات موجب می‌شود كه به خاطر آید


فایده هفتم: صلوات فرستادن در روز قیامت به صورت نوری در آمده در سر، طرف راست، طرف چپ و بالا، و جمیع اعضاء آدمی دیده می‌شود.10 فایده هشتم: هر كه بگوید: «اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد(صلی الله علیه وآله) خدا به او ثواب هفتاد و دو شهید عنایت می‌فرماید».
فایده نهم: سنگین‌ترین چیز در یوم الحشر(روز قیامت) صلوات است و صلوات، قبر را نورانی می‌كند.11
فایده دهم: فرستنده صلوات داخل آتش جهنّم نمی‌شود.
فایده یازدهم: برای فرستنده صلوات تلخی مرگ و هول و عطش روز قیامت نیست.

پی نوشت ها :
1- اصول کافی معرب ، ص 493
2- همان، ص492
3- جلاء الاتهام ص 255
4- اصول کافی معرب ، ص493
5- جامع الخبار، ص67
6- همان
7- عیون الاخبار، ص67
8- جامع الاخبار، فصل 28
9- ثواب الاعمال ، ص184
10-جامع الاخبار، ص68
11- همان
منبع : سایت حوزه
*****************************************************************

دوستان عزیزA38 حالا که از فواید صلوات خواندید لطفا برای امام زمانمون
در این تاپیک
روزانه یه صلوات به نیت سلامتي و تعجیل درظهور آقا امام زمان (عج) نثار کنیم.A57A57A38


۱۳۹۱-۰۱-۱۳, ۰۴:۱۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
کاربر فعال قرآنی
*
ارسال‌ها: 146
موضوع‌ها: 32
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ شهریور
اعتبار: 145
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #3
RE: فواید دنیوی و اخروی صلوات
دوستان عزیز[عکس: a38.gif] حالا که از فواید صلوات خواندید لطفا برای امام زمانمون
در این تاپیک
روزانه یه صلوات به نیت سلامتي و تعجیل درظهور آقا امام زمان (عج) نثار کنیم.[عکس: a57.gif][عکس: a57.gif][عکس: a38.gif]


۱۳۹۱-۰۱-۱۳, ۰۹:۱۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #4
ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام دوستان گرامی : ان شاءالله ازاین پس دراین تاپیک اثراتی روکه صلوات داردقرارخواهدگرفت .دوستان عزیزاگرمطلبی دراین موردداشتن دراین تاپیک قراربدن تاهمه ماان شاءالله با آگاهی بیشتر ازاین ختم ها استفاده کنیم.باتشکر[عکس: 6301d1224518909-1180975561.gif]

صلوات برمحمدو آل محمد (ع) آثار ، برکات وفضائل بی شماری دارد ، که درروایات متعددی ازانوار الهدی (ع) ذکر شده است .

پیروان راستین پیامبر اکرم (ص) با استعانت ازخداوندمتعال وبا توسل به صلوات می توانند به تمام مشکلات وگرفتاری ها وناهنجاری ها غلبه کنند، صلوات کلیدگشایش تمام امورات دنیوی از قبیل گرفتاریها ، سختی ها، مشکلات ، بیماری ها وطلب مغفرت ازدرگاه پروردگار وحوائج شرعی می باشد.


صلوات سرمایه ی معنوی پایان ناپذیری است که آثار وفضائل آن خیردنیاوآخرت را دربردارد. امام صادق (ع) می فرمایند:"صلوات حجاب وپرده ی میان دعاواستجابت آن رابرمی دارد ، بازآن حضرت می فرمایند : دعابه وسیله ی صلوات به بالامی رود."


انسان بواسطه صلوات می تواند به تمام آمال وآرزوهای دنیوی واخروی خویش دست یابد. انسان می تواندبه مداومت به صلوات درهای نجات وعافیت را به روی خودبگشاید. صلوات سبب شفای بیماریها، حفظ دین ، مغفرت پروردگار ، زیادی رزق وروزی ، شفاعت رسول خدا وملائکه وحفظ جان ومال و سبب ایمنی ازانواع بلاها می باشد.

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۴-۱۴, ۱۲:۱۵ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #5
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ

" پاداش فرستادن درودبرپیامبروپاداش دوستی او "


عاصم بن ضمره ازامیرمومنان(ع) نقل کرده است که فرمود : فرستادن صلوات بر

پیامبر(ص) گناهان را بهترازآبی که آتش راخاموش میکندازبین می برد ، وسلام کردن

برآن حضرت از آزادساختن بردگان بهتراست ودوست داشتن اوبهترازنثارکردن جان -

یافرمود : کشیدن شمشیر- درراه خدااست."ثواب الاعمال،صفحه298"
"پاداش کسی که پس ازسپیده دم صدباربرمحمد(ص) وخاندانش صلوات بفرستد. "


صباح بن سیابه می گوید : امام صادق (ع) به من فرمود : آیادعایی به توبیاموزم که

چهره ات را ازآتش دوزخ حفظ کند؟گفتم : آری ، فرمود : پس ازسپیده صبح صدمرتبه

بگو : >> اللهم صل علی محمد وآل محمد >>

تاخداوندچهره توراز آتش دوزخ حفظ کند. "ثواب الاعمال ، صفحه 299"

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۴-۱۴, ۰۱:۲۳ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیریت تالار قمریون _ ختم متون متبرکه
*
ارسال‌ها: 1,047
موضوع‌ها: 111
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰ اسفند
اعتبار: 1,548
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #6
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : هر کس هر روز از روي شوق و محبت به من سه مرتبه صلوات بفرستد ، بر خدا لازم مي شود که گناهان او را بيامرزد ، در همان روز يا همان شب
*بحار الانوار *


رسول خدا – (صلى الله علیه و آله و سلم ) – فرمود:
من صلى على محمد و على آل محمد مئة مرة قضى الله تعالى له مئة حاجة .
هر کس یک صدبار بر محمد و آل محمد (علیهم السلام ) صلوات و درود بفرستد خداوند یک صد حاجت او را برآورده سازد.


امام رضا – (علیه السلام ) – فرمود:
((هر کس نتواند کفاره گناهانش را بپردازد باید بر محمد و آلش درود فراوان بفرستد چه آن گناهان را منهدم مى سازد.))رسول خدا – (صلى الله علیه و آله و سلم ) – فرمود: ((هر دو بنده که دوست یکدیگر باشند براى خدا و با هم مصافحه نمایند و بر من صلوات فرستد، پیش از آن که از هم جدا شوند، حق تعالى گناهان گذشته و آینده هر دو را مى آمرزد.))
دیگر آن که آن حضرت فرمود: ((هر که مصاحفه کند با مسلمانى ، و در وقت مصافحه بگوید: اللهم صل على محمد و آل محمد و سلم این عمل از گناهان او، چیزى باقى نمى گذارد.))پیامبر اکرم – (صلى الله علیه و آله و سلم ) – فرمودند:
من صلى على فى کتاب لم تزل الملائکة تستغفر له مادام اسمى فى ذلک الکتاب ؛
((هرکس در نوشته اى بر من درود فرستد، تا زمانى که نام من در آن نوشته موجود باشد، فرشتگان پیوسته براى او آمرزش ‍ طلبند.))


امام باقر (علیه السلام ) فرمود:
من قال فى رکوعه وسجوده وقیامه : ((اللهم صل على محمد وآل محمد)) کتب الله له ذلک بمثل الرکوع والسجود والقیام
((هر کس در رکوع و سجود و قیام خود بگوید: ((اللهم صل على محمد و آل محمد)) خدا ثواب آن را مانند ثواب رکوع و سجود و قیام براى او مى نویسد.))امام صادق – (علیه السلام ) – فرمود:

من صلى على محمد وآله فیما بین الظهرین عدل سبعین رکعة ؛
هر کس بین نمازهاى ظهر و عصر بر پیغمبر و آلش درود فرستد، آن درود برابر با هفتاد رکعت نماز خواهد بود


۱۳۹۱-۰۴-۱۴, ۱۰:۱۸ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #7
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
"پاداش کسی که ثلث یانیمی ازدعای خودیاهمه آن را به پیامبر(ص) اختصاص دهد : "


مرازم می گوید : امام صادق(ع) فرمود : مردی نزد پیامبر(ص) آمدوگفت : ای رسول خدا من یک سوم دعای خود را به تو اختصاص داده ام.

پیامبر(ص) فرمود : خوب است .گفت ای رسول خدا، نیمی از دعای خودرابرای شماقرارداده ام .فرمود : این بهتراست گفت : ای پیامبرخدا همه دعای خودراویژه شماساخته ام فرمود : دراین صورت خداوند اموردنیا وآخرت توراکفایت خواهدکرد . پس مردی به امام (ع) گفت : خداوندبه شماخیردهد ، چگونه دعای خودرابرای پیامبر(ص) قرارداده است ؟ امام صادق (ع) فرمود : ازخداوند چیزی درخواست نکرده مگر اینکه آن را باصلوات برمحمّدوآل ومحمّدآغازنموده است . "ثواب الاعمال،صفحه303"
"پاداش کسی که صدای خودرابه صلوات برپیامبربلندکند:"عبدالله بن سنان ازامام صادق (ع) نقل کرده است که رسول خدا (ص) فرمود : صدای خودرابه فرستادن صلوات برمن بلندکنیدکه نفاق را ازبین می برد.

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۴-۱۵, ۰۱:۳۱ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #8
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ"بواسطه صلوات انسان جای خود را قبل از مرگ دربهشت مشاهده میکند"

[b]دربعضی از اخبارواردشده است که رسول خدا (ص) فرمود: هرکه هرروزبرمن هزارمرتبه صلوات فرستدنمیردتاجای خودرا دربهشت ببیند.
بازآن حضرت (ص) فرمود : بشارت دهید صلوات فرستنده برمن را پیش ازآنکه مرگ اورادریابد. "ذکراسرارآمیزصلوات ، ص73"[/b]

"صلوات موجب ساخته شدن قصردربهشت "


[b]پیامبراکرم (ص) فرمودند : وقتی که به معراج رفتم ملائکی را دیدم که بی کار نشسته اند ، پرسیدم : شماچرابیکارنشسته اید؟ آنها جواب دادند مامنتظریم تاشخصی ازامت شماصلوات بفرستد ومابرای اوقصربسازیم ."به نقل ازآیة الله دستغیب"

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۴-۳۰, ۰۱:۱۱ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #9
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ
رسول اكرم - (صلى الله عليه و آله و سلم ) - فرمود:

نزديك ترين شخص به من در فرداى قيامت كسى است كه صلوات بيشترى بر من فرستاده باشد.
رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمودند:

((هر كس بر من صلوات زياد بفرستد، از تلخى مرگ و جان كندن ايمن گردد.))


آثار و بركات صلوات در دنيا، برزخ و قيامت
مؤلف :عباس عزيزى

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۵-۰۷, ۰۶:۱۰ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
ارسال‌ها: 741
موضوع‌ها: 94
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ مهر
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #10
RE: ღღღصلــوات وآثــار آن ღღღ

" صلوات وصـراط "

صلوات قدم صلوات فرستنده رابرصراط ثابت می دارد وازلغزیدن مانع می گردد. چنانکه ازرسول خدا(ص) مروی است ودرکتاب انوار الاصول که ازکتب عامه است ازعبدالله بن سهره روایت کرده است که روزی رسول خدا(ص) ازمنزلش بیرون آمد وفرمودکه : " درشب گذشته عجب خوابی دیدم مردی راازامت خودم دیدم که ازصراط می گذشت وهرلحظه می لرزید ودرهرقدم می لغزیدپس دیدم که صلواتی که برمن فرستاده بودآمد ودست اورا گرفت وبه سلامت ازصراط گذرانید."شرح صلوات اردکانی ، ص111
" صلوات فقررابـرطرف می نماید "

صلوات سبب توانگری است چنانکه از رسول خدا(ص) مروی است که فرمود : بسیاریادخداکنیدوبرمن صلوات بفرستیدکه موجب برطرف شدن فقر میشودیعنی صلوات فرستنده راتوانگرمی سازدوازاحتیاج به خلائق خلاصی بخشد.جلاءالافهام ص252"صلوات نوراست درقبروصراط ودربهشت "

دردعوات راوندی از رسول خدا(ص) روایت است که بسیاربرمن صلوات بفرستیدزیراکه صلوات فرستادن برمن نوراست درقبرو نوراست درصراط ونوراست دربهشت . بحارالانوار،ج94روایت63

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۵-۰۹, ۰۷:۵۹ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ


پرش به انجمن:


logo-samandehi
گیگفا هـــــاســت
ارائه خدمات هاستینگ و سرورهای مجازی
فروشگاه اینترنتی قاریان
هرآنچه از یک فروشگاه لوکس میخواهید
فروتل
سیستم همکاری در فروش
فروشگاه
فروشگاه اینترنتی ایران
فروش آنلاین شارژ ایرانسل و همراه اول
شارژ آنلاین ایرانسل و همراه اول
تبلیغات
تبلیغات شما در اینجا

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('4247')