زمان کنونی: ۱۳۹۸-۰۶-۲۸، ۰۹:۰۴ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 50 رای - 2.92 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ درباره صوت
نویسنده پیام
کاربر فعال قرآنی
*
موضوع‌ها: 4
اعتبار: 18
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #21
RE: صوت

از عزیزان انجمن یک سوال داشتم: شهیق و زفیر در تلاوت چیست؟

درود بر قاریان با اخلاق
A15
۱۳۹۰-۰۷-۰۸, ۱۲:۰۱ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
مدیر سابق گفتگوی آزاد
موضوع‌ها: 348
اعتبار: 252

ارسال: #22
لهم فیها زفیر وشهیق (آیه106سوره هود)
"زفیر" نفس عمیق کشیدن به طوری که قفسه سینه بالا بیاید،دم فروبردن،ضد بازدم که آنرا "شهیق" میگویند
۱۳۹۰-۰۷-۰۸, ۰۲:۰۸ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
کاربر قرآنی
*
موضوع‌ها: 78
اعتبار: 148
6 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال

ارسال: #23
(۱۳۹۰-۰۷-۰۸, ۰۲:۵۱ ق.ظ)baloch نوشته: سلام من راجعبه صوت سوالاتی دارم
من گرفتگی بینی دارمA16 یعنی راه تنفس از بینی مسدوده البته بعضی وقت ها خوبهA03 ولی اکثر اوقات نمی تونم از طریق بینی نفس بکشمA18 و خب طبعا این صدام رو تغییر میده A23به نظر شما چیکار می تونم بکنم؟؟؟
خیلی از دوستان می گن از منشاوی تقلید کنید من هم به توصیه این عزیزان منشاوی خونی رو آغاز کردم همین امروز هم تقلید رو شروع کردم به نظر شما چقدر وقت می بره تا من بتونم این تلاوت 20دقیقه ای از سوره یونس که استدیویی هم هست رو تموم کنم یعنی با روزی یک ساعت تمرین چقدر وقت می بره تا تموم شه؟؟
به نظر شما تقلید از منشاوی در بهبود و افزایش قدرت و زیبایی صدا هم تاثیر دارهA08 یا نه فقط برای یادگیری مقامات و الحان خوبه؟؟؟A65
دوست عزیز حقیر در مورد بینی تون و مشکل گرفتگی اون متاسفانه چیزی نمیدونم فقط اینو میدونم که شاید آلرژی داشته باشید.اگه درسته باید از چیزهایی که نسبت بهشون حساسیت دارید اجتناب کنید.
در مورد زمان تقلید زیاد عجله نکنید.بهتره که تلاوت رو با دقت و به تدریج و با دقت روی همه ریزنغمه ها و تحریر ها و فراز و فرود ها تقلید کنید.البته این بستگی به هوش موسیقیایی شما هم داره.
خدمت شما عرض کنم که تقلید از منشاوی علاوه بر این که الحان و نغمات زیبا و روانی رو در اختیار شما قرار می ده صداساز هم است.یعین همون طور که گفتید در افزایش فاکتور های مثبت صدا نقش به سزا و بسیار خوبی داره. بنده حقیر هم از این موضوع خیلی بهره بردم.
باعرض پوزش از زیاده گویی
التماس دعا
۱۳۹۰-۰۷-۰۸, ۰۵:۴۱ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 1
16 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال

ارسال: #24
(۱۳۹۰-۰۶-۰۵, ۰۲:۳۱ ق.ظ)علی افشار نوشته: باز هم سلام به دوستان
یه سوال از دوستانی که هم منشاوی و هم شحات کار کردن دارم و اون اینه که آیا شحات هم به اندازه ی منشاوی موثره یا کمی کمتر؟
البته برای کسی که 1.5 سال قرائت میکنه و صداش بدست اومده

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله

منشاوی عموما برای همه قاریانی که در ابتدای راه قرائت هستند توصیه می شود ! ولی شحات نه ! زیرا هر کسی نمی تواند از استاد شحات محمد انور تقلید کند ! و تقلید از این استاد باید حتما به دستور استاد مجرب باشد ! و نمی توانیم به سادگی در قرائت برای خودمان دستور صادر کنیم !!
عده ای بر این عقیده اند که قرائت استاد شحات انور نمی تواند پاسخگوی بعضی از نیازهای قاری باشد ! و عده ای نه !

لکن اینکه میزان تاثیر کدام یک از اساتید مذکور بیشتر است، در سطح بنده نیست که بخواهم پاسخ بدهم ! و باید اساتید عزیز سایت پاسخگو باشند !
اما هر یک از اساتید نامبرده در مواردی در علم قرائت تاثیر بیشتری دارند و در مواردی تاثیر کمتر !
نظر بنده این است که اگر بعد از 1سال و نیم تقلید از استاد منشاوی می خواهید به سراغ استاد شحات انور بروید اشکالی ندار د! البته و صد البته به شرط اینکه آن 1 سال و نیم را به صورت جدی از استاد منشاوی تقلید کرده باشید و استعداد خودتان را شناخته باشید ! و توان تقلید از استاد شحات را هم داشته باشید !!

موفق و سربلند باشیدA03

و من الله التوفیق
التماس دعا/یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۰-۰۷-۰۹, ۰۱:۴۵ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 1
16 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال

ارسال: #25
چرا باید از « منشاوی » تقلید کنم ؟!
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

موضوعی که همواره ذهن قاریان نوجوان و جوان و در کل مبتدیان هنر عظیم تلاوت - که بی شک برترین و باارزش ترین هنرهاست - را به خود مشغول می کند این مسئله است که « چرا باید از منشاوی تقلید کنیم ؟! »... در این تایپک قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم و به کمک و یاری دوستان و اساتید عزیز حاضر در سایت به این سوال پاسخ مناسب را ارائه بدهیم.

برای شروع، چند نمونه از مواردی که ما را وادار می کند که خواه ناخواه به سراغ تقلید از استاد منشاوی برویم بیان می کنم. ان شاء الله اساتید با در نظر گرفتن نواقص و کاستی های موجود در سخنان بنده آن را کامل کنند.

1- همواره برای شروع یک کار باید از جایی شروع کرد. برای مثال یک دونده برای اینکه یک ورزشکار حرفه ای در رشته دو و میدانی بشود ابتدا دقایق کمتری را نسبت به آنچه در ماه های آینده انجام خواهد داد تمرین خواهد کرد. کمتر به خودش فشار خواهد آورد تا موجب آسیب دیدگی و وارد کردن صدمه به اندام و تناسب بدنی اش نشود. دقیقا به سخنان مربی و استادش گوش خواهد داد و حتی شیوه دویدن و میزان فاصله دو پا از هم هنگام دویدن را نیز آموزش می بیند. پس از مدتی که با کلیات ورزش دو و میدانی که آشنا شد مربی به وی تمرینات سخت تری خواهد داد و او را ترغیب می کند که برای پیشرفت دقایق بیشتری را در پیست بدود... مسئله تقلید از استاد منشاوی نیز دقیقا به همین صورت می باشد. شاخصه اصلی تلاوت استاد منشاوی « راه اندازی » و « مبدأ » بودن مناسب برای شروع فن تلاوت است. تقلید از استاد منشاوی طی مدت کوتاهی قاری را به آنچه که قبل از شروع تقلید در ذهنش با خود مرور می کرد خواهد رساند. با تقلید ابتدایی از استاد منشاوی حتی اگر هیچ نکته تجویدی و فنی از امر تلاوت را در ذهن نداشته باشید و فرا نگرفته باشید می توانید طی 3 ماه منشاوی خوان « مبتدی » شوید. پس خاصیت اول تلاوت استاد منشاوی « مبدأ مناسب برای شروع » هنر تلاوت بود.

2- ویژگی دوم، « صداسازی مناسب » است. به دلیل اینکه تلاوت استاد منشاوی مملو از استفاده های متعدد از درجات مختلف صوتی می باشد، تقلید از تلاوت ایشان می تواند صوت قاری را به مراحل کامل صداسازی نزدیک کند. به این دلیل نمی گویم به مراحل کامل صداسازی نمی رساند و صرفا نزدیک می کند که صداسازی از اموری است که خود قاری باید به آن اهتمام بورزد و با تقلید از استاد منشاوی فقط می توانید به این مراحل نزدیک بشوید و در مراحل اولیه صوت سازی قرار بگیرید. در تلاوت های مختلف استاد منشاوی شاهد این هستیم که استاد کمتر از درجات صوتی بالا استفاده می کنند و همین خود نشانه مثبتی برای این است که بدانیم تقلید از ایشان به صوت قاری ضربه وارد نمی کند. برخی از قراء مبتدی - اعم از جوان یا نوجوان - با شنیدن چند قطعه زیبا از برخی اساتید مصری و یا گاها برخی قاریان ایرانی سریعا و بدون مشورت با راهنمای خاصی به دنبال تقلید از تلاوت های آن استاد می روند. این کار چند نکته منفی در خودش دارد که بیان چند مورد آن افاقه خواهد کرد : اولا، قاری مبتدی و جوان هیچ اطلاع خاصی از توانایی حنجره خود ندارد و بسیار محتمل است اینکه با تقلید قطعاتی که در آن، استاد از نهایت درجه صوتی خود استفاده کرده است تارهای صوتی حنجره اش آسیب جدی و جبران ناپذیر ببیند. مثال اینکه فردی یک قطعه از تلاوت استاد کامل یوسف را شنیده بود و به جد دنبال تقلید از استاد کامل یوسف بود. پس از مدتی او را دیدم و گفت تا 3 سال نمی توانم تلاوت کنم !! وقتی که دلیلش را پرسیدم گفت قطعه ای از استاد کامل یوسف تقلید کردم که منجر شد کارم به دکتر بکشد و دکتر هم توصیه اکید و جدی کرد که تا 3 سال آینده هیچ استفاده خاصی نباید از حنجره ام داشته باشم... ثانیا قاری مبتدی و جوان هنوز نمی داند که برای اجرای یک مقام چه ملزوماتی باید داشته باشد و در واقع بهتر است بگویم هیچ اطلاعی از مسئله « اداء » در تلاوت ندارد. به همین خاطر با تقلید از استاد مورد نظرش ، به قسمت هایی از تلاوت می رسد که کاملا سردرگم و هاج و واج فقط می تواند تلاوت را گوش بدهد و هیچ توانایی در اجرای آن قطعات ندارد. ثالثا این قاری مبتدی و جوان از پس تحریرها و ترکیبات لحنی تلاوت های اساتید بزرگ برنخواهد آمد. به همین دلیل تصور می کند استعدادی در قرائت ندارد و همین تصور و تفکر باطل - که البته ناشی از بی تدبیری خود اوست و « خود کرده را تدبیر نیست » !! - منجر به ترک کلی هنر تلاوت می شود. پس با این تفسیر نسبتا طولانی متوجه شدیم که خاصیت دوم تقلید از استاد منشاوی برای قاریانی که در ابتدای راه تلاوت هستند منجر به شناسایی استعدادها در مسئله ی صوت و حنجره خواهد شد و با تقلید از استاد منشاوی می توانیم در آینده تلاوت مان تشخیص بدهیم که در کجای تلاوت از کدام درجه صوتی استفاده کنیم.

3- فصاحت کلامی که در تلاوت استاد مرحوم منشاوی وجود دارد کمک شایانی به قاری مبتدی خواهد کرد تا تجوید و اداء کلمات عربی اش را تقویت کند. لازم به ذکر است تقویت مهارت عربی خوانی باید با تمرین و ممارست زیاد و تلاوت فراوان به دست بیاید و همه مسائلی که در این تایپک عنوان می گردد همان گونه که در نکته اول این موضوع بیان شد ، تنها جنبه « راه اندازی » قاری را دارد و بقیه مراحل تماما به خود قاری بر می گردد ( یاد کتاب های کمک آموزشی افتادم که همیشه وقتی جوابی برای بعضی از سوالات نداشت می نوشت پاسخ بر عهده دانش آموزان عزیز می باشد[عکس: a03.gif] )

فعلا به ذکر همین 3 نکته بسنده می کنم. در صورت لزوم در آینده باز هم در این مورد خواهم نوشت... به امید اینکه مورد استفاده دوستان مبتدی در امر تلاوت قرار بگیرد.

از اساتید عزیز سایت و دوستان صاحبنظر در امر تلاوت هم دعوت می کنم در این مورد اگر نکته و مسئله ای می دانند دریغ نکنند و در اختیار دوستان عزیزمان قرار بدهند.

والله الموفق و المستعان
التماس دعا.یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۱-۰۱-۲۳, ۰۸:۳۳ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 16
اعتبار: 118

ارسال: #26
RE: چرا باید از « منشاوی » تقلید کنم ؟!
قبلا در یک تایپیکی با موضوع تقلید سنتی یا مدرن به فواید و مضرات این مساله و مسایل پیرامونش پرداخته شد و این تایپیک هم میتونست در دل اون تایپیک گنجانده بشه تا باعث ایجاد یک تایپیک منظم و قوی به جای دو تایپیک مرتبط و ضعیف تر بشه (تذکراتی که خودتون همیشه میدین رو دارم واسه خودتون استفاده میکنم ....شوخی)
در اون تایپیک هم تقلید برای مدت کوتاهی از منشاوی رو خوب ولی ادامه اون رو مضر دونستم که اونجا بحث و بررسی مفصلی صورت گرفت...

هر چه خود را حساب میکردم
چک برگشت خورده ای بودم...
۱۳۹۱-۰۱-۲۳, ۰۹:۱۴ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
استاد ابوالفضل بخشنده
*
موضوع‌ها: 107
اعتبار: 0

ارسال: #27
سلام علیکم

جزاکم الله خیرا . تلاوت استاد منشاوی تلاوتی پایه ساز است چه از لحاظ صوتی ، تجوید و فصاحت و چه از لحاظ لحنی هرچند چگونگی اجرای الحانی که ایشان به کار می برند از نظر شکل اجرایی و نه روح الحان قدری متفاوت از مثلا نحوه اجرای الحان توسط شیخ مصطفی اسمعیل و یا شیخ شحات محمدانور می باشد لکن این نحوه اجرا هم از جذابیت بسیارزیادی برخوردار است که اهل فن آن متوجه می شوند . مرحوم عبدالباسط هم بسیار از این چهارچوب لحنی استادمنشاوی استفاده کرده اند. در ایران تلاوت استادعبدالباسط به تلاوت پایه ساز معروف شده و بسیاری کودکان و نوجوانان به این سمت سوق داده می شوند چه خوب می شود از تلاوت استاد منشاوی هم در این امر استفاده بیشتری شود. اگر این امر محقق شود این اشکال عظیم صوتی که در بین قاریان ایرانی پس از بلوغ مشاهده می شود تا حدود زیادی مرتفع می گردد چراکه کودک تا سن بلوغ که جنس صوتش زیر است ذهنیتش از تلاوت عبدالباسط به اشتباه ، نازک کردن صداست این امر تا وقتی به بلوغ نرسیده برایش راحت است اما وقتی به بلوغ می رسد و جنس اصلی صوتش معلوم می شود تازه مشکلاتش شروع می شود.

متأسفانه اکثریت اساتید هم به دلیل ناآشنایی با علم صوت ، کودک و نوجوان را در دوران قبل از بلوغ درست رهبری نمی کنند و این مسئله تشدید می شود. اما تقلید از استاد منشاوی میتواند ذهن قاری را در زمینه صوت بازتر کند و قاری در تلاش برای شناخت صوت و پرورش دادن آن موفق تر شود البته این ابدا به این معنی نیست که تقلیداز تلاوت استاد عبدالباسط مناسب نیست بلکه اگر استادی کاردان در صحنه باشد اشتباهاتی که ذکر شد کم می شود . از دیگر فوائد تقلید از تلاوت مرحوم منشاوی آشنایی با یک تلاوت معنوی ، عرفانی و محزون است که این می تواند در آینده تلاوت قاری بسیار مفید باشد.

مسلما همانطوریکه قاری بعداز بلوغ یا قبل از آن ممکن است از تقلید استادعبدالباسط به سمت تقلید از استاد دیگری برود در مورد استادمنشاوی هم همین امر صادق است . در حقیقت وقتی تلاوت چنین فردی با یک تلاوت معنوی و محزون رشد کند در تلاوتهای جذاب ، پیچیده و شورآفرینی مثل تلاوت استادمصطفی اسمعیل و استادشحات محمدانور چنین روح معنوی بسیار به کمک وی خواهد آمد.

التماس دعا

[عکس: 777.jpg]
۱۳۹۱-۰۱-۲۳, ۰۹:۳۳ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 27
اعتبار: 63

ارسال: #28
بنده هم حتی تا همین چند روز پیش اصلا قانع نمی شدم از استاد منشاوی تقلید کنم اما بالاخره به این نتیجه رسیدم که تلاوت استاد خیلی مناسب و زیبا است برای تقلید تلاوت ایشون یک لحن قابل فهم برای عوام هم داره و تحریر های ایشون خیلی محزون اند در حال حاضر هم از ایشون تقلید می کنم
من دنبال تقلید از اساتید بزرگوار استاد طبلاوی استاد عبدالحکم استاد مصطفی اسماعیل و استاد شحات رفتم و تو همه این تقلید ها با مشکل مواجه شدم تا اینکه فهمیدم تنها راه در تقلید که هم خیلی لذت بخشه و هم خیلی آموزنده تقلید از استاد منشاویه تقلید از استاد منشاوی یکی از فوایدش اینه که استاد از مقامات اصلی در تلاوتش استفاده می کنه از همه هفت مقام اصلی در حالی که برخی اساتید از همه هفت مقام استفاده نکردند و برای همین تقلید از اون ها برای اموزش مقامات خوب نیست
یکی دیگه از فواید تقلید استاد منشاوی اینه که برای کسانی که استفاده از صداشون رو بلد نیست خوبه و یک فایده دیگه اینکه تلاوت ایشون یک قالب کلی داره که اگر یک تلاوت کامل از ایشون رو تقلید کنیم می تونیم از سبک ایشون استفاده کنیم
۱۳۹۱-۰۱-۲۳, ۱۰:۲۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
فعال در بخش دانلود تلاوت
*
موضوع‌ها: 10
اعتبار: 107

ارسال: #29
(۱۳۹۱-۰۱-۲۳, ۱۰:۲۷ ب.ظ)baloch نوشته: بنده هم حتی تا همین چند روز پیش اصلا قانع نمی شدم از استاد منشاوی تقلید کنم اما بالاخره به این نتیجه رسیدم که تلاوت استاد خیلی مناسب و زیبا است برای تقلید تلاوت ایشون یک لحن قابل فهم برای عوام هم داره و تحریر های ایشون خیلی محزون اند در حال حاضر هم از ایشون تقلید می کنم
من دنبال تقلید از اساتید بزرگوار استاد طبلاوی استاد عبدالحکم استاد مصطفی اسماعیل و استاد شحات رفتم و تو همه این تقلید ها با مشکل مواجه شدم تا اینکه فهمیدم تنها راه در تقلید که هم خیلی لذت بخشه و هم خیلی آموزنده تقلید از استاد منشاویه تقلید از استاد منشاوی یکی از فوایدش اینه که استاد از مقامات اصلی در تلاوتش استفاده می کنه از همه هفت مقام اصلی در حالی که برخی اساتید از همه هفت مقام استفاده نکردند و برای همین تقلید از اون ها برای اموزش مقامات خوب نیست
یکی دیگه از فواید تقلید استاد منشاوی اینه که برای کسانی که استفاده از صداشون رو بلد نیست خوبه و یک فایده دیگه اینکه تلاوت ایشون یک قالب کلی داره که اگر یک تلاوت کامل از ایشون رو تقلید کنیم می تونیم از سبک ایشون استفاده کنیم
اگر سوره ی شعراء استاد رو کار کنید تمام سبک استاد دستتون میادA38

[عکس: ghalvash_ahzab_islammovie_ir.gif]
وَلا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ وَدَعْ أَذَاهُمْ وَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ
۱۳۹۱-۰۱-۲۴, ۰۴:۱۰ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 27
اعتبار: 63

ارسال: #30
نقل قول: اگر سوره ی شعراء استاد رو کار کنید تمام سبک استاد دستتون میاد[عکس: a38.gif]
این سوره شعراء یی که خیلی هم معروفه کدومه A23چون من شنیدم خیلی از سوره شعراء ی استاد منشاوی تعریف می کنند اما نمی دونم کدوم یکی رو می گند چون استاد چندین بار سوره شعراء رو خوندن A05خواهشا بگید سوره شعراء رو از کدوم آیه خونده و تا کجا خونده و در چه کشوری تا برم لینک دانلودشو پیدا کنمA22
۱۳۹۱-۰۱-۲۴, ۱۱:۱۸ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

logo-samandehi
گیگفا هـــــاســت
ارائه خدمات هاستینگ و سرورهای مجازی
فروشگاه اینترنتی قاریان
هرآنچه از یک فروشگاه لوکس میخواهید
فروتل
سیستم همکاری در فروش
فروشگاه
فروشگاه اینترنتی ایران
فروش آنلاین شارژ ایرانسل و همراه اول
شارژ آنلاین ایرانسل و همراه اول
تبلیغات
تبلیغات شما در اینجا

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('4284')