تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 36 رای - 3.14 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال مسابقات و سؤالات لحنی
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

در این تاپیک ان شاءالله قصد داریم یک مسابقه ی لحنی بین دوستان برگزار کنیم.
نحوه ی برگزاری مسابقه به این صورت است که در هر دوره بنده یا سایر دوستان سؤالاتی در زمینه علم لحن طرح می کنیم که این سؤالات هم می توانند از نمونه های صوتی باشند و شما باید ترکیبات لحنی به کار رفته در فراز های را شناسایی کنید و یا سؤالاتی مربوط به تئوری لحن است.
از دوستان خواهش می کنم که از توضیحات خیلی زیاد بپرهیزند و سعی کنند مفاهیم لحنی را به صورت راحت در اختیار کاربران عزیز قرار دهند.
همین جا از جناب آقای مشهودی خواهشمندم که اگر نقصانی در توضیحات دوستان و بنده بود تصحیح بفرمایند تا ان شاءالله اطلاعات، به طور کامل و جامع در اختیار دوستان باشد.
ان شاءالله فردا اولین دوره سؤالات را مطرح خواهم کرد.

ضمنا به کامل ترین پاسخ هایی که مورد تأیید دوست بزرگوارم آقای مشهودی باشند هدیه تعلق می گیرد.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
آگهی
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

دوره اول سؤالات لحنی که از دوستان می پرسم به صورت تئوری است.....دوستانی که دستی بر آتش دارند جواب ندهند.
1- ملاک متخصصین لحن برای تشخیص درجه ای که قاری یک مقام را در آن اجرا می کند چیست یعنی مثلا چرا ما نام «سیکا نوا» را کمتر می شنویم یا اصلا نمی شنویم اما «سیکا اوج» را زیاد شنیده ایم؟

2- درجات پر اهمیت و پر کاربرد سه مقام «کرد، صبا، حجاز» را نام ببرید.(با ذکر علت)

3 - جواب هر مقام به کدام درجه از آن مقام می گویند؟

4- «اب النغمات» و «ام النغمات» به ترتیب لقب کدام یک از مقامات است؟

5- منظور از جنس ناقص و جنس فوق تام چیست؟

6- انفصال ، اتصال و تداخل اجناس در مقامات دوجنسی به چه معناست؟

7 - دو مقام را نام ببرید که ترکیب اجناسشان به صورت متداخل و جنس دومشان حجاز باشد.

8 - کدام یک از مقامات اصلی متشکل از دوجنس یکسان است؟

امیدوارم که سخت نباشه. هدیه ی این تاپیک (از کیسه خلیفه) ان شاءالله چند تا امتیاز از طرف آقا مسعود صفری.A05

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
سلام

جواب سوال 3:درجه ی هشتم هر مقامو جواب اون مقام می گن.

جواب سوال چهار:ام النغمات:بیات و اب النغمات:رست

جواب سوال شش:انفصال یعنی مقاماتی که جنس اول و دوم آن ها در یک نت مشترک نباشند و بین دوجنس فاصله وجود داشته باشه.

مقامات متصل هم به مقاماتی می گن که جنس اول و دم آن ها در یک نت مشترک باشه و هیچ فاصله ای بینشون نباشه.یعنی نت چهارم جنس اول با نت اول جنس دوم .

مقامات متداخل هم به مقاماتی می گن که جنس اول و دومشون در هم ادغام شده باشه.مثل سه گاه ورست

جواب سوال هفت:بیات ورست

جواب سوال هشت:بیات و نهاوند
لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}
سپاس شده توسط:
(2012-07-23, 07:17 PM)nazanin نوشته:  سلام

جواب سوال شش:انفصال یعنی مقاماتی که جنس اول و دوم آن ها در یک نت مشترک نباشند و بین دوجنس فاصله وجود داشته باشه.

مقامات متصل هم به مقاماتی می گن که جنس اول و دم آن ها در یک نت مشترک باشه و هیچ فاصله ای بینشون نباشه.یعنی نت چهارم جنس اول با نت اول جنس دوم .

مقامات متداخل هم به مقاماتی می گن که جنس اول و دومشون در هم ادغام شده باشه.مثل سه گاه ورست

به نام خدا
سلام
جواب سؤال ها رو کامل بدید. ضمنا دو سؤال هفت و هشت رو اشتباه پاسخ دادین.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
به نام خدا
سلام
حالا که کسی جواب سؤالا رو نداد ان شاءالله خودم جواباشون رو می نویسم تا نکات آموزشی این تاپیک که هدف اصلی بنده است بیش تر بشه.
جواب سؤال اول: هر قاری در هر مقامی که شروع به خواندن کند و تلاوت را در مقامات دیگر ادامه دهد متخصصین لحن با توجه به نت ارتکاز هر مقام درجه ی صوتی ای که باید قاری در آن تلاوت کند (اما معمولا مصور آن اجرا می شود) را تشخیص می دهد. مثلا می گویند چون نت رکوز چهارگاه Fa است پس دومین نغمه ی مهم این مقام که از نت استقرار درجه ی بالاتری دارد درجه ی پنجم آن مقام است که می شود نت Do که ابتدای دیوان دوم یا انتهای اکتاو اول است.

بقیه سؤالا رو جواب نمی دم تا دوستان جواب بدهند و امتیازات رو مال خودشون کنند.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
(2012-07-23, 10:45 PM)s.m.hossein نوشته:  
(2012-07-23, 07:17 PM)nazanin نوشته:  سلام

به نام خدا
سلام
جواب سؤال ها رو کامل بدید. ضمنا دو سؤال هفت و هشت رو اشتباه پاسخ دادین.

جواب سوال هفت:صبا وصبا زمزم

جواب سوال هشت:مقام عجم

این جواب های درست هست که خود شما فرمودیدA03متشکر از توضیحاتتون.
لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}
سپاس شده توسط:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
جواب سؤال دوم: درجات مهم این سه مقام به علتی که ان شاءالله خواهم نگاشت چهار درجه هستند.!!
همان گونه که قبلا عرض کردم درجات مهم و کاربردی هر مقام درجات اول، پنجم و هشتم آن مقام است اما این سه مقام و همچنین مقام بیات به علت وجود نت sol در بین پنج درجه ابتدایی، دارای درجه ی چهارم پر اهمیتی هستند. چون درجه نوا یا نت sol در دیوان اساسی درجه ای مهم و کلیدی محسوب می شود و به قولی غماز دیوان اصلی است پس می توان تآثیر آن را بر مقاماتی که درجه ی ارتکاز آن ها Re یا دوکا است (یعنی بیات،کرد،صبا و حجاز) را فهمید. (خداییش اگر نفهمیدید این جا ننویسید چون ضایع میشم..البته این نوشته رو خودم هم نمی فهمم.A23 )
پس می توان نتیجه گرفت که درجات کاربردی این سه چهار مقام درجات Re (درجه رکوز)، درجه Sol (درجه چهارم)، La (غماز یا درجه پنجم)، Re 2 (جواب یا درجه ی هشتم)

جواب سؤال سوم: جواب هر مقام بر خلاف تصوری برخی که به درجه ی پنجم هر مقام می گویند، درجه ی هشتم یا تکرار نت ارتکاز آن مقام در اکتاو بالاتر است.

جواب سؤال چهارم: ام النغمات: بیات.............اب النغمات: رست.

دوستان کم لطفی نکنند و جواب بدهند.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز:
در ابتدا من یک تشکر ویژه از آقا سید محمد حسین موسوی گل دارم.واقعا صفحه فنی و جالبی است.
با اجاز از آقا سید من یه سوال از خدمت دوستان دارم.
سوال:فرق بین حجازکار با حجاز کار کردی با نواثر با اثر کرد در چیست؟
(این سوال کاری به تئوری ندارد باید با توجه به استماع زیاد فرق این چهار مقام را متوجه بشوید)
امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود:
«جدّم» علی بن الحسین ـ علیه السّلام ـ خوش آوازترین مردم در خواندن قرآن بود، به طوری كه سقّاهایی كه از كوچه رد می‌شدند، ‌وقتی به در خانه‌اش می‌رسیدند، می‌ایستادند و به تلاوت قرآن آن حضرت گوش می‌دادند.

اصول كافی، ج4، ص 430، حدیث 11.

[عکس: Imam_al_Sajjad_As_2_by_70hassan07.jpg]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
(2012-07-23, 02:17 AM)s.m.hossein نوشته:  بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

5- منظور از جنس ناقص و جنس فوق تام چیست؟

امیدوارم که سخت نباشه. هدیه ی این تاپیک (از کیسه خلیفه) ان شاءالله چند تا امتیاز از طرف آقا مسعود صفری.A05

سلام

جنس ناقص: جنسی که متشکل از 8 ربع پرده باشد. جنس فوق تام: جنسی که متشکل از 11 ربع پرده باشد
.
.
.
[عکس: Picture1.png]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
به نام خدا

سلام
جواب همه ی سؤالا -البته غیر از سؤال آقای مشهودی- داده شد. از آقا مسعود تقاضا دارم که اون اعتبارایی که من از طرف ایشون قول داده بودم به دو کاربر گرامی یعنی خانم nazanin و محمد حسین اعطا کنند.
ان شاءالله به زودی دوره دوم سؤالات ارائه خواهد شد.

التماس دعا
عضو مجمع قاریان آباده
پاسخ }}
سپاس شده توسط: