تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 12 رای - 2.08 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال تقلید از کدام موذن
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

بنده 16 سال دارم و تجوید رو به طور کامل بلدم. اما متاسفانه بر نغمات قرآنی مسلط نیستم!

میخواستم یک موذن رو انتخاب کرده و از اون تقلید کنم. لطفا راهنماییم کنید.
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
آگهی
بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خوش آمد گویی به انجمن قاریان قرآن کریم خدمت شما

اذان مانند تلاوت نیست که حتما باید تقلید توش صورت بگیره ، بلکه تقلید در قرائت می تواند باعث موفقیت در اذان بشود .

در اذان هر کس می تواند به شیوه ای که دوست دارد عمل کند و همین امر باعث ایجاد ابداعاتی نیز شده است .

اما اذان هایی که میشه از اونا تقلید کرد و موفق واقع بشه .

1 _ اذان استاد غلوش : بسیاری این اذان را تقلید کردند و تقریبا موفق هم واقع شده است و برای تقلید مناسب است . و می تواند پایه ساز ابداع در اذان نیز باشد .

2 _استاد طوخی

3 _ اذان استاد حاج سعید طوسی : اذان بسیار زیباییست با تحریر هایی لطیف که شنیدن آن را در سحر و تنهایی به همتان پیشنهادد می کنم .
اما مسئله ای که هست این است که کمی فنی است و به نظر من برای ابتدای کار مفید نمی تواند باشد و باید پس از دریافت هوش موسیقیایی این اذان رو تقلید کنید .

4 _ اذان استاد موذن زاده _ که اصلا پیشنهاد نمی کنم ازش تقلید کنید چون تقلید هایی که از این اذان صورت گرفته عمدتا نا موفق بوده است زیرا صدایی با ارتفاع بالا می خواهد و ........

5 _ همچنین استاد شحات و استاد محمود شحات اذان های ساده ای و زیبایی گفته اند .

6 _ استاد عمران و استاد مصطفی اسماعیل و شیخ علی محمود و استاد رفعت اذان های زیبا و با توجه به سبک خودشون گفته اند امام برای تقلید در اول کار زود هستند .

این نظرات بنده بود .
لطفا دیگر اساتید هم نظراتشونو بفرمایند تا بهره مند شویم از نظراتشون و اگر جایی اشتباه گفتم لطفا بنده رو راهنمایی فرمایند .

با تشکر

[عکس: ramazan1435_1.jpg]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
سلام علیکم

متشکر از آقا سجاد بخاطر نظرات خوبی که ارائه دادند. چند تا نکته عرض می کنم جسارتا !!

در اذان علاوه بر لحن، صوت از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار هست. و در اذان (خصوصا در مسابقات) و یا مجامع رسمی، باید پرده شروع رو طوری انتخاب کنیم تا در اواسط اذان از لحاظ دامنه صوتی به مشکل برنخوریم . اگه بدون توجه به این مسئله از هر درجه و پرده ای که به ذهنمون رسید شروع به اذان کردیم مطمئنا دچار مشکل خواهیم شد و یا باید از تحریرهایی که در قسمت های بعدی اذان وجود داره صرفنظر کنیم یا اینکه با یک روند نزولی (که طوری بخوایم جمعش کنیم بازم نزول درجه صوتی مشهود خواهد بود) صدا رو پائین تر از اون پرده ای که برای شروع انتخاب کرده بودیم بیاریم و اون زمان دیگه اذان تموم شده و باید اقامه رو بگید A05 پس بیش از هر چیز در اذان گفتن توجهتون به پرده صوتی که برای شروع انتخاب می کنید باشه، البته بعد از یک مدت، پرده صوتی برای شروع اذان به ملکه ذهنی تبدیل میشه اما با تمرین و تکرار ... نه اینکه توقع داشته باشیم بعد از یک هفته یا دو هفته هر طوری دوست داریم اذان بگیم. شرط اساسی رسیدن به نقطه های دلخواه در تلاوت، در حفظ، در اذان ، در ابتهال ، در تواشیح و هنرهای دیگه این هست که پشتکار داشته باشیم، و همچنین تکرار و تمرین زیاد. و بعد استماع روزانه اجراهای مختلف اساتید اون زمینه ای که در حال یادگیریش هستیم.

اما تقلید ! تقلید در اذان کمی شبیه تقلید در تلاوت هست. البته فقط کمی !! اون مقدار کم هم مربوط میشه به تقلید تحریرها، فراز و فرودهای صوتی لحظه ای و ... . همون طوری که در تلاوت تأکید میشه از صوت قاری تقلید نکنید بلکه از لحنش تقلید کنید اینجا هم صدق می کنه. صدای خودتون رو هیچ وقت با مؤذنی که در حال تقلید اذانش هستید مقایسه نکنید و فقط به اون لحنی که اجرا می کنه دقت کنید و از اون تقلید کنید. در اذان، تحریر اهمیت زیادی داره. اما اهمیتش به اون حد نیست که اگر در اذان نباشه، زیبایی اذان از بین میره و یا اینکه اذان دیگه اذان نیست !! اما نبودش در اذان به راحتی حتی توسط یک مستمع عادی هم احساس میشه و ناخودآگاه حس بدی به شنونده القا می کنه. مثلا شما یک لحظه اذان مرحوم مؤذن زاده رو بدون اون تحریرهای خاص و فوق العاده زیباش تصور کنید ... اصلا تصورش هم سخته !! پس این نکته رو یادتون باشه که اگر وقتی در حال تقلید از اذانی بودید و به تحریر سختی رسیدید، به خاطر سختی تحریر، اون رو حذف کنید و ازش بگذرید ! حتی اگر شده یک ماه طول بکشه تا یک تحریر رو یاد بگیرید، سعی تون رو کنید تا یاد بگیرید و به راحتی از کنارش نگذرید. توی تقلید گاها پیش میاد، پرده صوتی رو که موذن داره در اون می خونه شما نمی تونید اون رو بخونید یا اینکه با فشار خیلی زیاد اون قسمت رو می خونید. اونجا باید سعی کنید طبق توانایی خودتون پیش برید. یعنی لحن رو بگیرید و به اندازه توانایی که در صوت تون هست بخونید و نه بیشتر ! اذان هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت نباید با فشار به صوت خونده بشه و گرنه عمر کارایی حنجره رو به شدت پائین میاره.

بیش از این سرتون رو درد نمیارم و فقط چند تا نکته هم در مورد لحن در اذان میگم بعدش ان شاء الله پیشنهادم برای تقلید... سعی کنید قبل از اینکه به طور حرفه ای وارد عرصه اذان بشید حداقل چند تا تلاوت رو گوش بدید تا پیش زمینه هایی برای گرفتن الحان در ذهن تون بوجود بیاد و اگر یکباره بخواید بدون هیچ پیش زمینه ای وارد اذان گویی بشید دچار مشکل خواهید شد و دوره یادگیری تون طولانی خواهد شد. پس سعی کنید ان شاء الله تلاوت رو هم دنبال کنید. ضمن اینکه برای یادگیری الحان می تونید از نرم افزار قرآنی « المائده » هم استفاده کنید. که برخی تلاوت ها توی این نرم افزار به عنوان نمونه انتخاب شده و نام نغماتی که در طی تلاوت خونده میشه برای کاربر نشون داده میشه. از اون طریق هم می تونید آشنایی خوبی با نغمات پیدا کنید.

پیشنهاد بنده حقیر برای تقلید ، اذان استاد غلوش هست. شما ان شاء الله اذان استاد غلوش رو بطور کامل تقلید کنید بعدش بنده برای مراحل بعدی در خدمتتون هستم A15

اما نکته ای که آقا سجاد فرمودند که در اذان تقلید حتما نباید صورت بگیره، از یک جنبه درسته. اون جنبه صحیحش هم اینه که فرد مقامات موسیقی عرب رو فرا گرفته باشه بعدش هر طوری که دوست داشت و البته در چارچوب این نغمات اذان بگه. نه اینکه از مقامات عرب چیزی ندونیم و تقلید هم نکنیم بعدش هم هر طوری دوست داشتیم اذان بگیم. منظورشون فکر می کنم این بود. A03

ان شاء الله که موفق باشید
التماس دعا
« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
با سلام

از دوستان خوبم
M.Safari و سجاد جان تشکر به خاطر وقتی که گذاشتند.

پس انشاءالله استاد غلوش رو انتخاب میکنم و در مراحل بعدی مجددا مزاحمتون میشم A15
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
با سلام خدمت دوست گرامي.به عنوان نظر بنده ميگم از استاد غلوش تقيلد نكنيد.چون پر از تحريره.به نظر من بايد از استاد ابوزيد تقليد كنيد.چون با پرده ي پايين تري ان هست.
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
سلام

نظرات جناب حاج مسعود صفری تایید میشه . دوست عزیز منتظر حضور مجددتون هستیم ببینیم سطح پیشرفتتون چگونه بوده

موفق باشید
[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
(2012-07-31, 06:00 PM)Milad.m نوشته:  با سلام خدمت دوست گرامي.به عنوان نظر بنده ميگم از استاد غلوش تقيلد نكنيد.چون پر از تحريره.به نظر من بايد از استاد ابوزيد تقليد كنيد.چون با پرده ي پايين تري ان هست.

علیک السلام

نظر شما گرامیست. من هم همین فکر رو میکردم. اما ترجیح داده میشه به نظر استادان عمل کنم. بالاخره با تجربه تر از ما هستند.
پاسخ }}
سپاس شده توسط:
دوستان اذان طاروتی رو هم حتماً گوش کنید تکنیکهای بکار رفته در این اذان خیلی به کارتون می یاد
پاسخ }}
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

پنل اسمس

قرآن

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('4888')