زمان کنونی: ۱۳۹۸-۰۷-۲۳، ۰۲:۰۱ ب.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 54 رای - 2.69 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال شیوه صحیح حفظ قرآن در کدامین موسسه اجرا میشود؟
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
موضوع‌ها: 94
اعتبار: 1,114
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #1
شیوه صحیح حفظ قرآن در کدامین موسسه اجرا میشود؟
بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه موسسه ها زیادی اقدام به برگزاری کلاسهای حفظ نموده اند که هر کدام به نوبه خود فقط روشهایی رو که خودشون ارائه میدن قبول دارن و روشهایی دیگه رو نفی میکنند دراین میان.جامعة القرآن که امروزه بسیارشناخته شده است و روشهایی رو دراون ارائه میکنه که حافظین اگه از ابتدا با این برنامه ها همراه باشن خیلی تاثیربسزایی در حفظشون خواهد داشت اما موسسه هایی دیگه شاید اونهایی که زیرنظر ارشاد باشن چنین روشهایی رو به هیچ وجه اجرانمیکنندو اصلا لزومی برای اینکار ندارن البته بنظرمن قرآن آموزانی که درجامعة القرآن به حفظ می پردازند اصلا قابل مقایسه نیستند با حافظینی که دراین موسسات به حفظ می پردازند....

جالب حتی برای حفظ شماره آیه هم تلاشی دراین موسسات نمیشه و دلیلشون اینکه شما که نمیخوایید مسابقه شرکت کنید و یا مسائل دیگه مثلا :"به طور طبيعي حافظ قرآن، نام سوره‌اي كه هر آيه در آن وجود دارد را مي‌داند؛ اما نبايد وقت و فكري را براي حفظ شماره آيات صرف كنيم. به اين مثال توجه كنيد: «كسي به اتاقي رفته كه در آن اتاق، انواع طلا و جواهرات و اشياي كم‌بهاتري نظير نقره وجود دارد. اگر فردي كه به آنجا رفته، به جاي طلا و اشياي گرانبها‌تر، نقره و اشياي معمولي را برداشت قطعاً مورد نكوهش عاقلان قرار مي‌گيرد.»

كسي كه سراغ حفظ قرآن مي‌رود ولي به جاي اين كه تمام وقت و ذهن خود را مشغول حفظ آيات نوراني قرآن كند، به حفظ شماره آيه، شماره صفحه قرآن، چپ و راستي صفحه‌اي كه آيه در آن قرار گرفته و مواردي از اين دست بپردازد به مراتب بيشتر مورد نكوهش افراد عاقل قرار مي‌گيرد.

هنگام حفظ قرآن تمام وقت و حواس خود را معطوف به حفظ آيات بكنيم. پس از مدتي و با مرور مداوم آيات، كم‌كم شماره آيات در ذهن جاي مي‌گيرد.البته براي به خاطر سپردن بهتر شماره آيات (كه تأثير اندكي هم در تثبيت حفظ قرآن دارد) مي‌توان آنها را به دسته‌هاي پنج‌تايي تقسيم كردو شماره هر آيه را در آن دسته پنج‌تايي در نظر گرفت. در صورتي كه مرور محفوظات به طور دقيق صورت گيرد، با گذشت زمان اندكي، شماره آيات در ذهن تثبيت مي‌شود.

در باره حفظ شماره صفحه و مواردي از اين دست بايد گفت چنين چيزي شبيه حفظ شماره آيات است؛ همچنين اگر نسخه‌اي ديگر از قرآن متداول شود كه ترتيب صفحات و شماره آنها و محل قرار گرفتن آيات در آنها متفاوت با نسخه‌هاي متداول فعلي قرآن باشد، لازم است حافظ در ذهنيات خود تغيير ايجاد كند."

برای آزمون های شفاهی که استاد پرهیزگار گواهی نامه مربوطه را می‌دهند مثلشیوه معمول که ابتدای آیه خوانده می‌شود و طرف ادامه آن را می‌خواند عمل می‌شود.
حتی در مسابقات قرآن نیز به این شیوه سوال نمی‌شود.....ولی بنظرمن حفظ شماره آیه خیلی به درد حافظ میخوره ولی نباید دراولویت قرار بگیره ....

بنظرشما روند کدامیک از این موسسات قابل قبول ونتیجه بهتری برای یه حافظ خواهدداشت؟

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۸-۲۳, ۰۹:۰۴ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
مدیر بخش آموزش زبان
*
موضوع‌ها: 52
اعتبار: 1,489

ارسال: #2
RE: شیوه صحیح حفظ قرآن در کدامین موسسه اجرا میشود؟
انه بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر من این کاری که جامعه القرآن می کنه بسیار شیوه ی مناسبی هست.چون کسی که داره قرآن رو حفظ می کنه نباید به حواشی کار زیاد توجه داشته باشه.مثلا همین حفظ شماره ی آیه هیچ ضرورتی نداره.شما در هر جای دنیا بخواید مسابقه بدید حتی اگر داور مسابقه شماره ی آیه رو بگه حتما ابتدای آیه رو قرائت می کنه.این که شماره ی آیات رو حفظ بشیم فقط با زیاد مرور کردن به شیوه ی مرور تصویری میسر می شه و گرنه همین طوری بخوایم حفظ کنیم جز سردرگمی چیزی دربرنخواهد داشت.

در حال حاضر ضروری تر از حفظ شماره ی آیات تفسیر آیات هست.و این که بتونیم خودمون آنقدر بر تفسیر مسلط باشیم که بتوانیم از دین اسلام در هر شرایطی با کلمات قرآن دفاع کنیم.در حال حاضر بسیار حافظ قرآن در کشور وجود داره که اکثر آن ها یا فقط معنی لغات را به طور جسته گریخته می دانند یا همان را هم نمی دانند وهیچ همتی هم در این جهت نمی کنند و جای بسی تاسف دارد که همین حافظان به شبهات بسیار پیش پاافتاده هم نمی توانند پاسخ بدهند و نمی توانند با آیات قرآن شبهات را رد یا تایید کنند.....پس در حال حاضر اولویت باید با حفظ ریشه ی معانی و تسلط به تفسیر باشد نه حفظ شماره ی آیات!!!در اولویت بعدی هر حافظی باید سعی خود را بکند تا صرف و نحو عربی خود را تقویت کند...بسیاری از شبهات مربوط به متن قرآن است که برخی مدعیان بی سواد آن را در جامعه رواج می دهند و متاسفانه به دلیل بی توجهی به همین موضوع کسی نمی تواند در برابر شبهات این افراد پاسخ گو باشد.....پس اولویت اول تفسیر و معانی قرآن و اولویت بعدی تسلط بر زبان عربی (هر کس در حد خودش).زبان عربی زبان اسلام و قرآن است و باید یک حافظ تا حدی آن را بلد باشد تا بتواند قرآن و معارف را با عمق وجود خود درک کند.....فاذا عزمت فتوکل علی الله ...والسلام

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

۱۳۹۱-۰۸-۲۴, ۰۲:۳۵ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 2
اعتبار: 20

ارسال: #3
سلام
می خواستم بدونم نظرتون درباره ی موسسه قرآن و نهج البلاغه ودوره های حفظ غیر حضوری اش چه طور هست؟
اصلا این نوع حفط رو تا چه حد توصیه می کنید؟
بنده دانش آموز سوم ریاضی هستم....واقعا دروس سنگین هست و نمی تونم وقت کلاس حضوری رو بین برنامه هام خالی کنم...
http://www.2noor.com/?page=news&NewsId=21
۱۳۹۱-۰۹-۱۰, ۱۲:۴۶ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 1
16 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال

ارسال: #4
(۱۳۹۱-۰۹-۱۰, ۱۲:۴۶ ق.ظ)دختر آسمان نوشته: سلام
می خواستم بدونم نظرتون درباره ی موسسه قرآن و نهج البلاغه ودوره های حفظ غیر حضوری اش چه طور هست؟
اصلا این نوع حفط رو تا چه حد توصیه می کنید؟
بنده دانش آموز سوم ریاضی هستم....واقعا دروس سنگین هست و نمی تونم وقت کلاس حضوری رو بین برنامه هام خالی کنم...
http://www.2noor.com/?page=news&NewsId=21
سلام علیکم

حفظ غیر حضوری به این صورت خسته کننده ست.

خودتون می تونید با مشورت با یک استاد ، برنامه ریزی انجام بدید و شروع به حفظ کنید. بدون حضور در کلاس !

التماس دعا

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۱-۰۹-۱۰, ۰۱:۳۸ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
موضوع‌ها: 94
اعتبار: 1,114

ارسال: #5
سلام
یه چیزی که خیلی مهم این که یه حافظ درکنار حفظش باید ترجمه واندکی هم باتفسیرآشنا بشه اما من نمیدونم چرا هرجامیرم کلاسهای ترجمه اش رو تعطیل میکنند یعنی اهمیت نمیدن ....
متاسفانه این در جامعه جا نیفتاده که یه حافظ در تمامی جهات رشد کنه نه اینکه صرف خوندن آیات باشه ....
مهمترازهمه این که توی مراکز قرآنی هم اکثرا اخلاقیات قرآنی رعایت نمیشه این استاد ازاون بد میگه وضعیت حجاب کارمندانش ....وغیره متاسفانه جامعه ما فقط داره اکثرا حافظانی رو ترتیب میکنه که فقط یه سری ایات رو حفظ شدن ولی در بقیه موارد؟؟؟؟؟؟؟؟

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۹-۲۰, ۱۰:۰۲ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر بخش آموزش زبان
*
موضوع‌ها: 52
اعتبار: 1,489

ارسال: #6
(۱۳۹۱-۰۹-۲۰, ۱۰:۰۲ ب.ظ)sara-z نوشته:
سلام
یه چیزی که خیلی مهم این که یه حافظ درکنار حفظش باید ترجمه واندکی هم باتفسیرآشنا بشه اما من نمیدونم چرا هرجامیرم کلاسهای ترجمه اش رو تعطیل میکنند یعنی اهمیت نمیدن ....
متاسفانه این در جامعه جا نیفتاده که یه حافظ در تمامی جهات رشد کنه نه اینکه صرف خوندن آیات باشه ....
مهمترازهمه این که توی مراکز قرآنی هم اکثرا اخلاقیات قرآنی رعایت نمیشه این استاد ازاون بد میگه وضعیت حجاب کارمندانش ....وغیره متاسفانه جامعه ما فقط داره اکثرا حافظانی رو ترتیب میکنه که فقط یه سری ایات رو حفظ شدن ولی در بقیه موارد؟؟؟؟؟؟؟؟
بله متاسفانه جا نیفتاده!بعضی ها گاهی اینقدر پرت اند مثلا تا می گیم ما حافظیم یه دفعه می گن آیه ی 46سوره ی روم رو بخون!!!بعد که براشون توضیح می دیم این جوری بلد نیستیم می گن پس هنوز کامل حافظ نیستیA66کلا نمی دونم چی تو ذهنشونه از حافظ قرآن؟؟!!!یا مثلا می گیم ترجمه ی قرآن مهمه بلد باشیم می گن خب از زیرش می خونیم دیگه!تفکر موسسات قرآنی ما هم اکثرا شده عین عوام الناس!!البته من خودم تو موسسه حفظ نکردم ولی خیلی ها رو دیدم رفتن موسسه بدتر زده شدند اومدند بیرون حفظ قرآنم ول کردن!!A16

خوبه به این آیه توجه کنیم:
وقال الرسول یا رب ان قومی اتخذوا هذا القرآن مهجورا...(و به راستی چقدر قرآن مهجور است حتی نزد اهلش...!!!)
-سوره ی فرقان آیه ی 30

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

۱۳۹۱-۰۹-۲۱, ۰۲:۱۶ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو انجمن قاریان
*
موضوع‌ها: 0
اعتبار: 0

ارسال: #7
سلام به اساتید و قرآن آموزان
من در جهت قرار دادن تجربه خودم در حفظ و خواندن تفسیر می گم که حدود 5 ماهه که شروع کردم به حفظ قرآن ،ما در کلاس خودمان معنی می کنیم و در انتها استاد ترجمه کامل می گوید و مقدار خیلی کمی تفسیر.
اما من در خانه که می خوام حفظ کنم حتما از تفسیر المیزان و تفسیر منتخب نمونه و تفسیر استاد بهرام پور تا جایی که بتوانم استفاده می کنم تا کاملا روی معنی آیه مسلط شوم و این کار با اینکه زمان زیادی از من می گیره اما حفظ رو برام شیرین تر و لذت بخشتر می کنه .
اگر کسی واقعا علاقه به دانستن بیشتر مفاهیم قرآن داره می تونه خودش تو خونه از تفسیر استفاده کنه و اگر دچار مشکل شد از کسی که بهتر می داند سوالش رو بپرسه .
موفق باشید
التماس دعا
۱۳۹۲-۰۸-۰۳, ۱۱:۰۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 1
16 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال

ارسال: #8
(۱۳۹۲-۰۸-۰۳, ۱۱:۰۶ ب.ظ)عالمشاه نوشته:
سلام به اساتید و قرآن آموزان
من در جهت قرار دادن تجربه خودم در حفظ و خواندن تفسیر می گم که حدود 5 ماهه که شروع کردم به حفظ قرآن ،ما در کلاس خودمان معنی می کنیم و در انتها استاد ترجمه کامل می گوید و مقدار خیلی کمی تفسیر.
اما من در خانه که می خوام حفظ کنم حتما از تفسیر المیزان و تفسیر منتخب نمونه و تفسیر استاد بهرام پور تا جایی که بتوانم استفاده می کنم تا کاملا روی معنی آیه مسلط شوم و این کار با اینکه زمان زیادی از من می گیره اما حفظ رو برام شیرین تر و لذت بخشتر می کنه .
اگر کسی واقعا علاقه به دانستن بیشتر مفاهیم قرآن داره می تونه خودش تو خونه از تفسیر استفاده کنه و اگر دچار مشکل شد از کسی که بهتر می داند سوالش رو بپرسه .
موفق باشید
التماس دعا
سلام خدمت شما
ان شاء الله که در این راه بسیار زیبا موفق و منصور باشید.
ای کاش حُفّاظ عزیز از ابتـدای حفظ قرآن کریم ، مثل شما عمل کنند و دغدغـه شون در حفظ شماره آیات و شماره صفحات خلاصه نشه !!

یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۲-۰۸-۰۴, ۱۲:۱۹ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو انجمن قاریان
*
موضوع‌ها: 0
اعتبار: 0

ارسال: #9
با سلام
چطوری میشه بچه هارو به حفظ بهتر تشویق کرد؟  پسرمن 11ساله است وسه جزء رو حفظ کرده اما الان تمایلی به ادامه وحتی مرور محفوظاتش نداره به نظرشما چکارباید بکنم؟

۱۳۹۳-۰۷-۲۶, ۰۹:۲۵ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 13
اعتبار: 48
وضعيت : غایب

ارسال: #10
سلام
چراکسی به سوال اصلی پاسخ نداده !!!![img]/images/Smiles/a03.gif[/img]
به نظر من در مشهد حرم و جامعة القرآن نسبت به بقیه مکانها وموسسات استانداردتره .

بخشیدن دیگران دلیل ضعف شما نیست؛

آن ها را می بخشید چون آنقدر قوی هستید که می دانید آدم ها اشتباه می کنند . .
۱۳۹۳-۰۷-۲۷, ۰۹:۴۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ