تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 11 رای - 3.55 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال:چرا نماز می خوانیم؟
بسم الله الرحمن الرحیم

چرا نماز می خوانیم؟

اللهم عجل لولیک الفرج

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Mohammadkazem ، یا فاطمه (س) ، allameh ، iraniran ، mr.oam777 ، یانور

آگهی
انسان در زندگى این جهان با توجه به «عوامل غافل كننده» به تذكر و یادآورى نیاز دارد.
باید وسیله‏اى او را در فاصله‏هاى مختلف زمانى به مبدأ هستى توجه دهد، هدف آفرینش را به یادش آورد و از غرق شدن در گرداب غفلت و بى‏خبرى بازش دارد.
این وظیفه مهم به عهده نماز است.
‏1؛ به عبارت دیگر، انسان موجودى دو بعدى است و خداوند هستى‏بخش او را مركب از جسم و روح آفریده است. همان‏گونه كه وى از ابتداى خلقت جسم و ماده خویش تا پایان زندگانى در این دنیا به افاضه از ناحیه خالق خویش نیاز دارد و بدون آن لحظه‏اى درنگ نخواهد كرد، در زندگانى روحانى نیز از هنگامى كه درك و شعورش كامل شد تا پایان زندگانى به فیض‏بخشى از سوى مبدأ پیدایش خویش نیازمند است تا قلبش نمیرد و به زندگانى روحانى‏اش ادامه دهد؛ و این مقصود جز از راه ارتباط با آفریدگار متعال حاصل نخواهد شد؛ و چنان كه خود فرمود و در آیات بسیارى از قرآن بر آن تأكید ورزید: بهترین راه ارتباط با او نماز است. از این رو، در نخستین دستورها به موسى(ع) آمده است «نماز را برپادار تا به یاد من باشى»
2. یكى از مفسران مى‏گوید: این كه در این آیه «ذكر» و یاد خدا را مخصوص نماز كرده بدان سبب است كه نماز برترین عملى است كه فروتنى و بندگى در آن نمودار مى‏شود؛ و به عبارتى در نماز «یاد خداوند» تجسم پیدا مى‏كند.
3. در چندین آیه قرآن، مهم‏ترین مسأله پس از شناخت خداوند و ایمان به او برپا داشتن نماز شمرده شده است‏.
4. امام صادق(ع) نیز مى‏فرماید: پس از شناخت خداوند هیچ عملى نیست كه با نماز برابرى كند.
5. برخى از احادیث بر این نكته تأكید ورزیده‏اند كه نماز اساس و پایه اصلى دین و ایمان است؛ پایه‏اى مركزى كه در وسط خیمه قرار مى‏گیرد و اگر برداشته شود، خیمه فرو مى‏ریزد.
6. برخى از اعمال چون امر به معروف و نهى از منكر و جهاد در راه خدا آثار بسیار دارند و بر آن‏ها تأكید فراوان شده است؛ اما اگر نیك بنگریم در مى‏یابیم همه آن‏ها بسان طناب‏ها یا چوبك‏هاى اطراف خیمه‏اند. البته براى برپا ماندن خیمه به همه این طناب‏ها و چوبك‏ها نیاز است؛ اما آنچه انگیزه كارهاى نیك را تقویت مى‏كند و كارهاى امر به معروف و جهاد و... جهت مى‏دهد یاد خدا است كه بهترین قالب آن نماز است.
قرآن كریم در دو سوره مؤمنون(آیات 1 تا 11) و معارج(آیات 22 تا 34) به ترتیب شش و هشت ویژگى انسان‏هاى شایسته را برشمرده و در آغاز و انجام آن‏ها نماز را مطرح فرموده است. از نماز شروع و به نماز ختم مى‏گردد. این آغاز و پایان نشان مى‏دهد در میان تمام این اوصاف توجه به نماز برترین و مهمترین آن‏ها است؛ چرا كه نماز مهم‏ترین رابطه مخلوق با خالق و برترین مكتب تربیت است.
منابع :
1. تفسیر نمونه، ناصر مكارم شیرازى، ج 13، ص 174.
2. سوره طه(20):14.
3. المیزان فى تفسیرالقرآن، علامه طباطبایى، ج 16، ص 140.
4. بقره(2):3؛ نساء(4):162؛ توبه(9):18.
5. بحارالانوار، مجلسى، ج 82، ص 225.
6. همان، ص 218 و 223 و 227.

[عکس: vector_faraj.jpg]

پاسخ }}}}

سلام

چرا نماز میخونیم؟؟

خودم به یک نتیجه ی کلی رسیدم اما میخوام نظر دیگران رو هم بدونم.
با تشکر

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...

پاسخ }}}}

سلام علیکم
درباره ی مبحثی که باز کردید به نظرم به طور کامل در قرآن توضیح داده شده...
موفق باشید ان شاءالله A03

پاسخ }}}}

به نام خدا

در قرآن آیات متعددی درباره ی نماز آمده است اما مهم ترین علت آن را می توان این آیه دانست:

ان الصلاة تنهی عن الفحشاء و المنکر ولذکر الله اکبر و الله یعلم ما تصنعون(سوره ی عنکبوت)

تفسیر این آیه از زبان رهبری

حضرت فاطمة علیها السلام مى‌فرماید: ...و الصلاة تنزیها من الکبر.

خداوند نماز را واجب کرد تا مردم از کبر و غرور پاک شوند...

خیلی بهتر است در این زمینه احادیث مربوطه و همچنین آیات دیگر قرآن هم بررسی شود تا همه آگاه شوند A03

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}}}

شما رو ارجاع می دهم به این آیات مبارک وتفاسیرشان از تفسیر های البرهان ونمونه:
و ما خلقت الجنّ والإنس الّا لیعبدون
من جن وانس را نیافریدم جز: برای اینکه مرا پرستش کنند
56 سوره مبارکه ذاریات
...انّ الصّلوة کانت علی المؤمنین کتابا موقوتا

...همانا نماز برای مومنان وظیفه ایست ثابت ودارای اوقات معین
103 سوره مبارکه نساء

...................
...
والرّاسخون فی العلم یقولون آمنّا به کلّ من عند ربّنا وما یذّکِر الّا اولوالالباب

در نهج البلاغه آمده که راسخون فی العلم ائمه علیهم السلام هستند واگر افراد دیگر ادعا گنند خودشان راسخون فی العلم هستند دروغ گفته اند
اما:

یا ایّها الّذین آمنوا اطیعوا الله واطیعوا الرّسول واولی الامر منکم
* * *
و باز هم به این آیه توجه بفرمایید:
وإذ اخذ ربک من بنی آدم من ظهورهم ذریّتهم واشهدهم علی انفسهم الست بربّکم قالوا بلی شهدنا ان تقولو یوم القیامة انّا کنّا عن هذا غافلین
وزمانی را که پروردگارت از صلب فرزندان آدم ذریه آنها را بر گرفت و آن ها را بر خودشان گواه ساخت (وفرمود:)آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند آری گواهی می دهیم(وخداوند چنیم فرمود)مبادا روز قیامت بگویید ما از این غافل بودیم

172 سوره مبارکه اعراف

وجالب است این آیه مبارکه را نیز یاد کنید
انّا عرضنا الأمانة علی السماوات و الارض والجبال فأبین ان یحملنها و أشفقن منها وحملها الإنسان
انّه کان ظلوما جهولا

72 سوره مبارکه احزاب

در آخر هم این آیه سجده واجب از سوره مبارکه سجده را یاد کنیم:

انّما یؤمن بآیاتنا الّذین إذا ذکّروا بها خرّوا سجدا و سبّحوا بحمد ربّهم وهم لا یستکبرون
15 سوره مبارکه سجده

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}

نقل قول: من جن وانس را نیافریدم جز: برای اینکه مرا پرستش کنند
یعنی خدا گیر اینه که ما پرستشش کنیم؟؟

نقل قول: حضرت فاطمة علیها السلام مى‌فرماید: ...و الصلاة تنزیها من الکبر.

خیلیا رو خودم دیدم که با نماز خوندنشون غرور میکنن

تا الان جواب ها اصلا برام قانع کننده نبوده

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: سـجـّـا د

(2013-07-26, 01:51 AM)شیخ صدرا نوشته:

نقل قول: حضرت فاطمة علیها السلام مى‌فرماید: ...و الصلاة تنزیها من الکبر.

خیلیا رو خودم دیدم که با نماز خوندنشون غرور میکنن

تا الان جواب ها اصلا برام قانع کننده نبوده
سلام
من فقط آیات رو قرار دادم و
[b]شما رو به آیات و تفاسیر آیات ارجاع دادم [/b]تا ان شاء الله تمامی آیات را بررسی کنید می تونید اگر دوست داشتید همین جا هم قرار بدهید A03

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: Bahar ، زینب74 ، یا فاطمه (س) ، سـجـّـا د

(2013-07-26, 01:51 AM)شیخ صدرا نوشته:

خداوند محتاج عبادت ما نیست .الله الصمد (خداوند بی نیاز است...!)

این جا را مطالعه بفرمایید

نقل قول:
[b]خیلیا رو خودم دیدم که با نماز خوندنشون غرور میکنن
[/b]

این سخن شما مانند این است که بگوییم چون بعضی از حاجات ما برآورده نمی شود پس اصل دعا کردن را زیر سوال ببریم.مسلما نماز برای جلوگیری از غرور و شرک است و هنگامی تاثیر خود را می گذارد که ما هم خود در این مسیر گام برداریم و هر چقدر خدایی تر شویم بیشتر به مقصد نهایی نزدیک خواهیم شد...

حضرت زهرا علیها السلام فرمود:

خدای بزرگ ایمان را برای پاک شدن شما از شرک و نماز را برای زدودن کبر و غرور از شما قرار داده است.«احتجاج طبرسی: ص99»

امام صادق علیه السلام فرمود:

خداوند تبارک و تعالی فرمود: براستی که من نماز را از کسی که در برابر عظمتم فروتنی کند قبول می کنم.«بحارالانوار: ج88, ص 242»

پس برای رسیدن به هدف نهایی بهتر است دین خود را نیز خالص کنیم زیرا ناخالصی در هر چیزی باشد آن چیز بی اثر می شود.قل الله اعبد مخلصا له دینی...

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}}}

بسمه تعالی
اون چیزی که به نظر من میرسه، نماز یک عمل فوق العاده نیست.در واقع هیچ چیز توی این جهان به جز خدا فوق العاده نیست.هر چیزی که اثری داره، اثر خودش رو از خدا گرفته.اگه گفتن اب موجب طهارت میشه بخاطر اینه که این اثر رو خدا بهش داده.ما این دین رو به عنوان یک دین کامل و آسمانی و اینکه برنامه هاش تماما مطابق با عقل و فطرت ادمی هستند پذیرفتیم.پیامبرش رو هم پذیرفتیم.دستوراتی که توی دین داده شده ما که پیروانش هستیم باید بدون چون و چرا بپذیریم.البته خیلی خوبه که دلایل عقلی و رواییشون رو هم بدونیم.ولی من نماز رو میخونم چون دینی که پذیرفتمش این دستور رو داده.اثری که نماز در تلطیف روح ادمی داره رو خدا توش قرار داده.وگرنه نماز کار خارق العاده ای نیست و یک نشست و برخواست ساده است.ما باید سعی کنیم که اموری رو یاد بگیریم که بیشتر بتونیم از اثرات نماز بهره ببریم.خدا معدن رو بهمون گفته نمازه.هر کی به اندازه تلاشش میتونه ازش استخراج کنه.
اینکه خدا نماز رو مایه دوری از فحشا و منکر قرار داده، اثریه که خودش بهش داده.در واقع نماز به نظر من در تلطیف روح خیلی موثره.

تلاوتها و کلیپهایی که بنده قرار میدم
از یوتیوب هستن
بخورید و اسراف کنید

پاسخ }}}}