تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 46 رای - 3.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهم آموزش تصحیح قرائت نماز
Rainbow 
بسم الله الرّحمن الرّحیم

انّ الصّلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر

نماز بهترین اعمال است که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود،عبادت های دیگر نیز قبول می شود واگر پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمی شود.

با توجه به این نکته بسیار مهم در تلفظ کلماتی در نماز که اگر صحیح ادا نشود ، معنای آن ها تغییر می کند
و در نتیجه عدم تلفظ صحیح موجب ابطال نماز می گردد

۩ نمازی که کلید بهشت است ۩

نمازی که تنهی عن الفحشاء والمنکر است...

ان شاء الله زین پس نمازی بهتر داشته باشیم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}

آگهی
به نام خدا

خلاصه ...

اندکی فکر کنیم...

انصافا...

روزانه برای سرگرمی های بیهوده چقدر وقت می گذاریم؟!

بیاییم روزانه بخشی از وقت خود را به تصحیح قرائت نمازمان اختصاص دهیم و با خدایمان زیباتر سخن بگوییم

که اگر خدای ناکرده اشتباه تلفظ کنیم چه پیش می آید؟

[عکس: namaaz.gif]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پاسخ }}}}

(2014-05-10, 01:01 AM)یانور نوشته:
به نام خدا

خلاصه ...

اندکی فکر کنیم...

انصافا...

روزانه برای سرگرمی های بیهوده چقدر وقت می گذاریم؟!

بیاییم روزانه بخشی از وقت خود را به تصحیح قرائت نمازمان اختصاص دهیم و با خدایمان زیباتر سخن بگوییم

که اگر خدای ناکرده اشتباه تلفظ کنیم چه پیش می آید؟

[عکس: namaaz.gif]

من یه سوال دارم...تلفظ صحیح چه اهمیتی داره وقتی نماز فرادا میخونیم؟
مرسی

وعده ما کنکور سراسری تجربی سال 1395 هجری شمسی

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: تـبــارک ، Ali Alavi ، یانور ، s.m.hossain ، sadra75

فتاوای مراجع : « انسان باید نماز را یاد بگیرد كه غلط نخواند ...» چه فرادی چه جماعت . این مطلب فتوای همه مراجع تقلید معاصر است. هیچکدام از امامان (ع) و مراجع نفرموده اند وقتی نماز جماعت هست نماز فرادی اهمیتی ندارد و یا اینکه یادگیری فقط برای نماز جماعت لازم است و برای نماز فرادی واجب نیست !!
به این استفتاء از آیت الله بهجت (ره) توجه کنید : 467. اگر كسى قادر به تلفظ صحيح و اداى بعضى حروف نماز نباشد، چه تكليفى دارد؟ ج: اگر به هيچ وجه نتواند صحيح آن را ياد بگيرد، هر طور كه مى تواند بخواند و احتياط مستحب در آن است كه نماز را به جماعت به جا آورد. .. ایشان نفرموده اند چون فرادی می خواند یادگیری اهمیتی ندارد بلکه فرمودند واجب است در فرادی یاد بگیرد اگر به هیچ وجه نتوانست بهتر است جماعت بخواند . فتاوای چند مرجع :
آیت الله سیستانی(مدظله) :
اگریکی ازکلمات حمد یاسوره را عمدا یا ازروی جهل تقصیری نگوید یا به جای حرفی حرف دیگری بگوید مثلا به جای ض ، ذ یا ز بگوید یا زیر و زبر حرفی رارعایت نکند؛به گونه ای که غلط شمرده شود یا تشدید را نگوید ، نماز او باطل است.
آیت الله خامنه ای(مدظله) :
ملاک در صحّت‏ قرائت، موافقت آن با نحوه قرائت اهل لغتى است که قواعد تجويد از آنها گرفته شده است. بنا بر اين اگر اختلاف نظرات علماى تجويد در کيفيت تلفظ يکى از حروف ناشى از اختلاف آنان در فهم نحوه تلفظ اهل لغت باشد، مرجع حل اختلاف، خود عرف اهل لغت است. ولى اگر اختلاف نظرات آنان ناشى از اختلاف خود آنان در کيفيت تلفظ باشد، مکلّف در انتخاب هر يک از آن اقوال مخيّر است. کسى که قرائت خود را صحيح نمى‏داند، بايد در صورت تمکن براى يادگيرى قرائت صحيح اقدام نمايد. واجب است که همه ذکرهاى واجب نماز از قبيل قرائت حمد و سوره و غير آنها به‌طور صحيح قرائت شود و اگر نمازگزار کيفيت صحيح تلفظ کلمات عربى را نمى‏داند، واجب است که ياد بگيرد و اگر قادر به يادگيرى نيست، معذور است.
آیت الله مکارم شیرازی(مدظله) :
تلفّظ صحیح به مقدارى که عرب آن را عربى صحیح بداند لازم است ولى مراعات دقتهاى علماى تجوید لازم نیست.
س:شخصی در ابتدای سنین بلوغ نمی دانسته که اذکار نماز را باید با تلفظ صحیح عربی بخواند آیا اکنون باید آن نمازها را قضا کند؟
ج:اگر جاهل مقصر بوده باید نمازهایی را که یقین دارد غلط خوانده تدریجاً قضا کند.
س: منظور شما از «فقط رعایت لحن عربی در مورد قرائت کافی است» چه می باشد؟ آیا تنها رعایت فتحه، کسره و ضمه کافی است؟
ج: رعایت اعراب و مخارج حروف لازم است ولی رعایت دقائق تجویدی لزومی ندارد.
آیت الله بهجت (ره)
465. اينجانب چندين سال نماز خوانده ام و اكنون متوجه شده ام كه در اثر جهل به مسأله، قرائت حمد و سوره ى نمازم صحيح نبوده است، آيا بايد نمازها را قضا كنم؟
ج. بله، احتياطا بايد قضا كنيد.
467. اگر كسى قادر به تلفظ صحيح و اداى بعضى حروف نماز نباشد، چه تكليفى دارد؟
ج. اگر به هيچ وجه نتواند صحيح آن را ياد بگيرد، هر طور كه مى تواند بخواند و احتياط مستحب در آن است كه نماز را به جماعت به جا آورد.
469. اگر كسى در مورد قرائت صحيحِ نماز اطلاعى نداشته و تا كنون نماز را از نظر قرائت غلط مى خوانده و هم اكنون نيز غلط مى خواند، وظيفه اش چه مى باشد؟
ج. بايد قرائتش را درست كند و هر نمازى كه تا حال با قرائت غلط خوانده، بايد قضا نمايد، بنابر احوط.
470. آيا لازم است به شخصى كه نماز را غلط مى خواند تذكّر دهيم؟
ج. اگر به جهت ندانستن مسأله باشد، لازم است على الاحوط.
471. آيا غلط خواندن يا از مخرج ادا نكردن عمدى ذكرهاى مستحبّى نماز، موجب باطل شدن نماز مى شود؟
ج. بنابر احتياط واجب بايد درست بخواند.
472. كسى كه دندانش شكسته يا كشيده شده و نمى تواند قرائت را درست بخواند، آيا لازم است دندان مصنوعى بگذارد تا بتواند نماز را صحيح بخواند يا نه؟
ج. اگر عسر و حرج ندارد، بايد بگذارد.

پاسخ }}}}

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سلام

آیا می دانید کودکان می توانند سخت ترین کلمات رو به راحتی یاد بگیرند؟
آیا می دانید دوران کودکی بهترین دوران برای عادت کردن به خوبی هاست وبر خلاف تصور بزرگان سختی های آموزش را درک نمی کند

تا زمانی که ذهن فرزندانمان آماده ست تلفظ وقرائت سوره مبارکه حمد را به او بیاموزیم

نیازی به زحمت نیست فقط هر روز یک مرتبه تلاوت سوره حمد را بگذاریم استماع کند ان شاءالله زمانی می تواند تلفظ حروف را به راحتی ادا کند و نمازهای آینده او مورد قبول واقع شود ان شاءالله

دانلود ترتیل سوره حمد استاد منشاوی

فایل‌های پیوست
.mp3   001.mp3 (اندازه 114.66 KB / تعداد دانلود: 23)

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: m.masiha ، زینب74 ، A.Ghasemzadeh

آقا من یک شکایت بزرگ دارم از حوزه های علمیه. بسیار بسیار پیش اومده که در نماز جماعتی شرکت کردم و متاسفانه امام جماعت روحانی در قرائت نمازش غلط های فاحشی داشته و مجبور شدم دوباره خودم نمازمو بخونم. این غلط ها صرفا به روحانیون کهن سال هم بر نمی گرده که بگیم مال قدیمن و خوب رو نمازشون کار نشده. حتی بین روحانیون جوان هم این غلط ها رو شنیدم. مثلا همین چند شب پیش یه روحانی جوان پیش نماز بود و همچین غلط هایی داشت :

بجای (انعمت) می گفت (عنئمت) !!!!!
بجای (العالمین) می گفت (العلمین) یعنی حرف (ع) رو با یک حرکت کشیده ادا می کرد انگار نه انگار که الف مدی داره.
در کلمه ی (ضالین) سکت می داد. یعنی می گفت (ولاالضال) بعد از دو ثانیه سکوت : (لین)
حرف (ه) رو (ح) تلفظ می کرد.
کلا اعصابم بهم ریخت.
با خودم گفتم واقعا اون حوزه ی علمیه ای که به این جوان اجازه ی پوشیدن لباس روحانیت رو داده فکر نکرده ملت به هوای همین لباس به این شخص اعتماد کرده و بهش اقتدا خواهند کرد؟!
یعنی تو این چند سالی که این شخص در حوزه درس می خونده فرصت یادگیری یه نماز صحیح رو هم نداشته؟! یعنی سایر علوم رو هم به همین شکل یاد گرفته؟!!!!
من نمی دونم این درد رو باید به کجا گفت!!!!

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: یانور ، زینب74 ، sadra75 ، A.Ghasemzadeh ، تـبــارک

(2015-01-05, 11:31 PM)مسعود عباسی نوشته:
آقا من یک شکایت بزرگ دارم از حوزه های علمیه. بسیار بسیار پیش اومده که در نماز جماعتی شرکت کردم و متاسفانه امام جماعت روحانی در قرائت نمازش غلط های فاحشی داشته و مجبور شدم دوباره خودم نمازمو بخونم. این غلط ها صرفا به روحانیون کهن سال هم بر نمی گرده که بگیم مال قدیمن و خوب رو نمازشون کار نشده. حتی بین روحانیون جوان هم این غلط ها رو شنیدم. مثلا همین چند شب پیش یه روحانی جوان پیش نماز بود و همچین غلط هایی داشت :

بجای (انعمت) می گفت (عنئمت) !!!!!
بجای (العالمین) می گفت (العلمین) یعنی حرف (ع) رو با یک حرکت کشیده ادا می کرد انگار نه انگار که الف مدی داره.
در کلمه ی (ضالین) سکت می داد. یعنی می گفت (ولاالضال) بعد از دو ثانیه سکوت : (لین)
حرف (ه) رو (ح) تلفظ می کرد.
کلا اعصابم بهم ریخت.
با خودم گفتم واقعا اون حوزه ی علمیه ای که به این جوان اجازه ی پوشیدن لباس روحانیت رو داده فکر نکرده ملت به هوای همین لباس به این شخص اعتماد کرده و بهش اقتدا خواهند کرد؟!
یعنی تو این چند سالی که این شخص در حوزه درس می خونده فرصت یادگیری یه نماز صحیح رو هم نداشته؟! یعنی سایر علوم رو هم به همین شکل یاد گرفته؟!!!!
من نمی دونم این درد رو باید به کجا گفت!!!!
سلام علیکم
نه بابا اینجوری هم که تو میگی نیست! اون یه جوری میگه که ما فکر می‌کنیم داره مثلا میگه عنعمت و الا درست ادا می‌کنه و اگه بری و ازش بپرسی می‌بینی که داره درست تلفظ می‌کنه.
ما بعضی وقتا فکر می‌کنیم فقط خودمون تلفظ حروفو صحیح ادا می‌کنیم و لا غیر و اصلا احتمال نمیدیم که بقیه هم شاید یه چیزی بارشون باشه!
مثلا خود حضرت بنده هر بار که مشرف میشم به عتبات کلی از قرائت امام جماعتای اونجا ایراد می‌گیرم! در حالی که اون بابا عربه و من عجم! و اون چیزی که طبق فتوای فقها در تلفظ حروف در نماز ملاکه عرف عرب هست و نه قواعد تجوید.
از بحث دور نشیم، غرض اینکه خواستم بگم زیاد به گوشمون اطمینان نکنیم چون خیلی از موارد این جوری برا خودم پیش اومده ولی وقتی رفتم و بهش گفتم یه بار مثلا فلان جا رو تلفظ کن می‌بینم درست میگه.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: زینب74

به نام حق

سلام

درسته که گوش گاهی درست نمیشنوه ولی این یک واقعیت هست که غالب روحانیون یا حداقل آن چند تایی که گهگاهی پشت سرشان نماز خواندیم درست و آن طور که باید وعلما فتوا داده اند مخارج حروف رو ادا نمی کنند ودقیقا همین مساله بود که موجب ایجاد این تاپیک شد در مشهد نماز جماعت خواندم ولی با هزار دردسر مجبور شدم دوباره آن را ادا کنم

وویل للمصلّین الّذین هم عن صلاتهم ساهون ...

چرا اندکی از وقت خود را به تصحیح قرائت اختصاص نمی دهند؟ اگر گوش مادرست نمیشنوه چرا فصاحت ادای قاریها رو متوجه میشیم ؟!

مگر این یادگیری چقدر وقت می خواد؟ اگه کسی واقعا به نماز اهمیت میده همانگونه که به تفریح وسرگرمی وحتی امور دیگر اهمیت میدهد باید اندکی قواعد تجوید یاد بگیرد

ضمنا ارتباطی به عرب وعجم بودن نداره من فارس هستم اما با عربها ارتباط دارم درباره تجویدم که تازه متوسط هستم خودشان دائما اعتراف می کنند که بهتر از اونها قرآن می خوانم خیلی از عرب ها هم ادای صحیح مخارج حروف مثل (ض) رو بلد نیستند

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: زینب74 ، A.Ghasemzadeh ، تـبــارک

(2015-01-06, 05:03 AM)یانور نوشته: به نام حق

سلام

درسته که گوش گاهی درست نمیشنوه ولی این یک واقعیت هست که غالب روحانیون یا حداقل آن چند تایی که گهگاهی پشت سرشان نماز خواندیم درست و آن طور که باید وعلما فتوا داده اند مخارج حروف رو ادا نمی کنند ودقیقا همین مساله بود که موجب ایجاد این تاپیک شد در مشهد نماز جماعت خواندم ولی با هزار دردسر مجبور شدم دوباره آن را ادا کنم

وویل للمصلّین الّذین هم عن صلاتهم ساهون ...

چرا اندکی از وقت خود را به تصحیح قرائت اختصاص نمی دهند؟ اگر گوش مادرست نمیشنوه چرا فصاحت ادای قاریها رو متوجه میشیم ؟!

مگر این یادگیری چقدر وقت می خواد؟ اگه کسی واقعا به نماز اهمیت میده همانگونه که به تفریح وسرگرمی وحتی امور دیگر اهمیت میدهد باید اندکی قواعد تجوید یاد بگیرد

ضمنا ارتباطی به عرب وعجم بودن نداره من فارس هستم اما با عربها ارتباط دارم درباره تجویدم که تازه متوسط هستم خودشان دائما اعتراف می کنند که بهتر از اونها قرآن می خوانم خیلی از عرب ها هم ادای صحیح مخارج حروف مثل (ض) رو بلد نیستند

شما متوجه عرض بنده نشدی!
دارم میگم تو نماز واجب نیست مخارج حروف رو اونطور که در تجوید اومده ادا کرد، بلکه اگر طوری ادا بشه که در عرف عرب بگن این حرف ادا شد کافیه.
نظر مراجع:
ملاک در صحّت‏ قرائت، موافقت آن با نحوه قرائت اهل لغتى است که قواعد تجويد از آنها گرفته شده است. بنا بر اين اگر اختلاف نظرات علماى تجويد در کيفيت تلفظ يکى از حروف ناشى از اختلاف آنان در فهم نحوه تلفظ اهل لغت باشد، مرجع حل اختلاف، خود عرف اهل لغت است. ولى اگر اختلاف نظرات آنان ناشى از اختلاف خود آنان در کيفيت تلفظ باشد، مکلّف در انتخاب هر يک از آن اقوال مخيّر است. کسى که قرائت خود را صحيح نمى‏داند، بايد در صورت تمکن براى يادگيرى قرائت صحيح اقدام نمايد.
آيت الله خامنه اي ، اجوبه الاستفتائات س 465 و س 591
لازم نيست آنچه را علماى تجويد براى بهتر خوانى قرآن ذكر كرده اند رعايت كند، بلكه لازم است طورى بخواند كه بگويند عربى صحيح است هرچند رعايت دستورات تجويد بهتر است.
رساله آیه الله مکارم،م619
رعایت قواعد تجویدی لازم نیست کافی است که قرائت صحیح باشد.
استفتائات،آیه الله سیستانی،قرائت نماز،س34
و ...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: تـبــارک

قرار نیست خودمونو گول بزنیم که.
کدوم یکی از مواردی که گفتم مال تجوید بود؟
این غلطها در حد روخوانی مبتدی قرآنه برادر...
مخارج حروف هم جزء ذاتی حروفن و ربطی به تجوید نداره. تجویدی که گفتن لزومی نداره منظور ادغام و اخفا و مد و امثالهم هست نه اصل کلمه . این که یکی بجای عالمین بگه علمین دیگه ربطی به تجوید نداره. کلا یه حرف رو حذف کرده. این چیزا غلط تجویدی نیست که برادر..

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: sadra75 ، تـبــارک