زمان کنونی: ۱۴۰۱-۰۹-۱۵، ۱۰:۰۰ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش
 
رتبه موضوع:
  • 13 رای - 3.08 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقدمات حفظ قرآن کریم
نویسنده پیام
تالارحفظ وآموزش . دین و مذهب . خواهران
*
ارسال‌ها: 960
موضوع‌ها: 123
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰ تير
اعتبار: 1,246
سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #1
مقدمات حفظ قرآن کریم
بسم الله الرّحمن الرّحیم

مقدمات حفظ قرآن کریم1- در روزهای آغازین حفظ قرآن، با مشکلات و دشواریهای گوناگونی روبه رو هستید:


هنوز با شرایط و شیوه حفظ قرآن و لحن و آهنگ عربی آن اُنس نگرفته و به آن عادت نکرده اید؛
هنوز با نظم و انضباط حاکم بر آن، خو نگرفته و هماهنگ نشده اید؛
هنوز با کلمات و واژه های قرآن و روش ترتیل در حفظ قرآن آشنا و مأنوس نشده اید؛
هنوز از محل وَقف و درنگ بر آیات آگاه نگشته اید؛
هنوز قواعد تجوید قرآن را، بر آیات، تطبیق نداده اید و....


بنابراین، باید آن قدر حوصله و پشتکار و تمرین داشته باشید تا بر این مشکلات و دشواریها چیره شوید و هیچ گاه ناامیدی و دلسردی را به خود راه ندهید و بر ادامه این راه، صبور باشید. آن گاه خواهید دید هر مقدار که این کار را ادامه می دهید و به حفظ قرآن عادت می کنید و با روش آن آشنا و مأنوس می گردید و تحت تأثیر نورانیت و معنویت قرآن نیز قرار می گیرید، مشکلات و دشواریهای شما در حفظ قرآن، حتی تکرار آیات برای حفظ شدن و مرور محفوظات قرآنی برای فراموش نشدن، روز به روز و به مراتب، کم و کم و کمتر می شود.


روندگان طریقت ره بلا سپرند ♤ رفیق عشق چه غم دارد از نشیب و فراز
ناز پرورده تَنَعُّم نَبَرد راه به دوست ♤ عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد
2- سعی کنید پیش از شروع حفظ قرآن، کتابها و نوشته هایی را که در زمینه «روش حفظ قرآن» نگاشته شده است، نیز مطالعه نمایید و از نکته های نو و سودمند آنها بهره مند شوید؛ زیرا هر گُلی یک بویی دارد.

3-
پیش از آغاز حفظ قرآن، از روشهای حفظ قرآن با وسائل سمعی و بصری، مانند سی دی های رایانه ای، نیز آگاه شوید و نکات سودمند آنها را یاد بگیرید و به کار بندید.

4- پیش از شروع حفظ قرآن، با حافظان قرآن نیز «مشورت» نمایید و از روشها و تجربیات و نکات سودمند آنان بهره مند شوید؛ زیرا برخی از روشها و تجربه ها و نکته های حفظ قرآن، در کتابها و نوارها و مانند آن دیده نمی شوند و شما می توانید فقط از راه «مشورت»، به همه آنها دست یابید.

5- نخست نام سوره مورد نظر برای حفظ را به شکل صحیح آن یاد بگیرید و حفظ کنید. مثلاً توجه داشته باشید که نام سوره های «فاتِحَة»، «بَقَرَة»، «آل عِمران»، «مائِدَة»، «تَوبَة»، «یونُس»، «یوسُف»، «حِجر»، «إِسراء»، «قَصَص»، «شُوری»، «حُجُرات»، «مُجادِلَة»، «مُمتَحِنَة»، «جُمُعَة«، »غاشِیَة»، «لَیل»، «زَلزَلَة»، «قارِعَة»، «هُمَزَة»، «قُرَیش» و «کَوثَر» را به شکل غلط و مانند «فاتِحِة»، «بَقَرِة»، «آل عُمران»، «مائِدِة«، »تُوْبِة»، «یونِس»، «یوسِف»، «حَجر»، «أَسراء»، «قِصَص»، «شَوری«، »حُجَرات»، «مُجادَلَة»، «مُمتَحَنَة»، «جُمْعِة»، «غاشِیِة»، «لِیل«، »زِلزِلِة»، «قارِعِة»، «هُمَزِة»، «قُرِیش» و «کُوثَر» حفظ ننمایید.

البته کار خوب دیگری که می توانید انجام بدهید این است که نامهای
114 سوره قرآن را به 22 قسمت 5 تایی و یک قسمت 4 تایی تقسیم کنید و نام سوره ها را 5 تا 5 تا، غیر از قسمت آخر که 4 سوره ای است، یاد بگیرید و حفظ نمایید. به طور مثال، نام 5 سوره اول قرآن عبارتند از:

حَمد؛ بَقَرَة؛ آل عِمران؛ نِساء؛ مائِدَة.

6- نام برخی از سوره ها از «حروف مُقَطَّعه» تشکیل شده است و باید آنها را طبق قاعده خواندن «حروف مقطّعه» و جدا جدا و با اسمهای مخصوص خودشان بخوانید. مثلاً باید سوره (ص) را به صورت (صآد)، و سوره (ق) را به صورت (قآف)، سوره (طه) را به صورت (طاها)، و سوره (یس) را به صورت (یاسین) بخوانید و حفظ نمایید.


7- بکوشید از همان آغاز، معنی نامِ سوره ها را یاد بگیرید و حفظ کنید. به طور مثال، نام سوره «نَحل» به معنی «زنبور»، نام سوره «نَمل» به معنی «مورچه» و نام سوره «لَیل» به معنی «شب» است.منبع.
.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...
۱۳۹۳-۰۲-۱۶, ۰۳:۲۸ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
تالارحفظ وآموزش . دین و مذهب . خواهران
*
ارسال‌ها: 960
موضوع‌ها: 123
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰ تير
اعتبار: 1,246
سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین
 
ارسال: #2
RE: مقدمات حفظ قرآن کریم
8- اگر برخی از سوره ها دارای دو یا چند نام هستند، همه نامهای آن سوره را یاد بگیرید و حفظ نمایید. مثلاً سوره هفدهم قرآن دارای دو نام «إِسراء» و «بَنی إِسرائیل»، و سوره چهلم قرآن دارای دو نام «غافِر» و «مُؤمِن»، و سوره چهل و یکم قرآن دارای دو نام «فُصِّلَت» و «سَجدَة»، و سوره هفتاد و ششم قرآن دارای دو نام «إِنسان» و «دَهر»، و سوره نود و چهارم قرآن دارای دو نام «شَرح» و «اِنشِراح»، و سوره نود و نهم قرآن دارای دو نام «زَلزَلَة» و «زِلزال» و سوره صد و یازدهم قرآن دارای سه نام «مَسَد» و «تَبَّت» و «لَهَب» است.

9- شایسته است بدانید که نام هر سوره ای از قرآن، از کدام آیه آن سوره و یا جز آن برگرفته شده است. مثلاً نام سوره «فَلَق» از آیه اول آن سوره، یعنی «قُل أَعوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» و نام سوره «عَلَق» از آیه دوم آن سوره، یعنی «خَلَقَ الانسانَ مِن عَلَقٍ» و نام سوره «ماعون» از آیه آخر آن سوره، یعنی «ویَمنَعونَ الْماعونَ» برگرفته شده است.

10- شایسته است پیش از حفظ هر سوره از قرآن، ترتیب و یا همان شماره سوره را حفظ کنید. مثلاً سوره «فاتِحَة»، سوره اول قرآن و سوره «حَدید»، سوره پنجاه و هفتم قرآن و سوره «ناس»، سوره صد و چهاردهم قرآن است. گفتنی است که ترتیب و شماره هر سوره از قرآن، در آغاز همان سوره و یا در فهرست نام سوره ها که معمولاً در پایان قرآنها آورده می شود، ذکر شده است.11- خوب است پیش از حفظ هر سوره از قرآن، تعداد آیات آن سوره را نیز حفظ نمایید. به طور نمونه، سوره «فاتِحَة» دارای 7 آیه، و سوره «حَدید» دارای 29 آیه، و سوره «ناس» دارای 6 آیه است. شایان گفتن است که تعداد آیات هر سوره، معمولاً، در آغاز همان سوره آورده شده است. و یا می توانید آیه آخر هر سوره را پیدا کنید و شماره آن را که نشان دهنده تعداد آیات آن سوره است، حفظ نمایید.

12- شایسته است بدانید که هر سوره و آیه ای از قرآن، در جزء چندم قرآن است. به طور نمونه، سوره «بَقَرَة» و آیه 43 آن، یعنی « وأَقیموا الصَّلوةَ وءاتوا الزَّکوةَ وارکَعوا مَعَ الرّاکعِینَ » در جزء اول قرآن، و سوره « کَهف » و آیه 44 آن، یعنی « هُنالِکَ الوَلایَةُ للِّهِ الحَقِّ هُوَ خَیرٌ ثَوابا وخَیرٌ عُقبا » در جزء پانزدهم قرآن، و سوره « اِنشِقاق » و آیه 6 آن، یعنی « یآ أَیُّهَا الإِنسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلی رَبِّکَ کَدحا فَمُلاقیهِ » در جزء سی ام قرآن است.

13- پسندیده است که محل نزول هر سوره را که در «مکّه» یا «مَدینه» بوده و به سوره «مَکّی» یا «مَدَنی» نامگذاری و معروف شده است، حفظ کنید. معمولاً محل نزول هر سوره، در آغاز همان سوره و یا در فهرست نام سوره ها که در پایان قرآنها آورده شده، ذکر گردیده است.

14- هر آیه ای از قرآن را که می خواهید حفظ کنید، بهتر است شماره آن آیه و نام سوره آن را نیز حفظ نمایید. به طور مثال، آیه « فَذَکِّر إِن نَفَعَتِ الذِّکری » آیه نهمِ سوره «أَعلی» است. البته توجه داشته باشید از نظر ما، شیعیان و پیروان مذهب اِمامیه، هر « بسم اللّه الرحمن الرحیم » که در آغاز سوره ها آمده است، یک آیه مستقل شمرده می شود، هر چند به ناچار، در حفظ آیات الهی و شمارش آنها، از قرآنهایی که با رسم الخط «عثمان طه» است و فقط « بسم اللّه الرحمن الرحیمِ » آغاز سوره «حمد» را یک آیه مستقل در نظر گرفته و در شمارش آیات به حساب آورده است، استفاده می کنیم.


منبع:همان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...
۱۳۹۳-۰۲-۲۰, ۰۶:۰۸ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ارائه برنامه حفظ قرآن کریم Safari 177 74,681 ۱۳۹۷-۰۷-۲۰, ۰۸:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: bahar96
  کسانی که حافظ کل قرآن هستنداعلام کنند علی فروغی 0 0 ۱۳۹۷-۰۱-۰۳, ۰۲:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: علی فروغی
  روش صحیح حفظ قرآن چیست ؟ tasbiheabi 9 10,298 ۱۳۹۴-۱۱-۰۱, ۰۱:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zahrahgi
  با خواندن یک آیه حافظ قرآن شد sszendehboudi 1 2,974 ۱۳۹۴-۰۲-۱۸, ۰۹:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: دانشجو
  [مـــهم] ✿ حفظ موضوعی قرآن کریم ✿ یانور 11 8,203 ۱۳۹۳-۰۷-۲۲, ۰۸:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: یانور
  نقش زمان در کیفیت و کمیت حفظ کل قرآن یانور 0 2,293 ۱۳۹۳-۰۵-۱۱, ۰۵:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: یانور
  اهميت نظم وبرنامه‌ريزی در حفظ قرآن یانور 0 3,120 ۱۳۹۳-۰۴-۲۶, ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: یانور
  مراحل حفظ يك مقطع(از آیات قرآن کریم) یانور 0 2,633 ۱۳۹۳-۰۴-۰۶, ۰۹:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: یانور
Lightbulb نكات كليدي پيش از آغاز حفظ قرآن یانور 0 3,402 ۱۳۹۳-۰۳-۰۸, ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: یانور
  روشی نوین در حفظ قرآن کریم sajad96 0 3,786 ۱۳۹۳-۰۱-۲۰, ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: sajad96

پرش به انجمن:


logo-samandehi
گیگفا هـــــاســت
ارائه خدمات هاستینگ و سرورهای مجازی
فروشگاه اینترنتی قاریان
هرآنچه از یک فروشگاه لوکس میخواهید
فروتل
سیستم همکاری در فروش
فروشگاه
فروشگاه اینترنتی ایران
فروش آنلاین شارژ ایرانسل و همراه اول
شارژ آنلاین ایرانسل و همراه اول
تبلیغات
تبلیغات شما در اینجا

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('6520')