زمان کنونی: ۱۳۹۹-۰۹-۱۳، ۰۵:۵۲ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 15 رای - 3.87 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهم خودداری قاری بین‌المللی قرآن از تلاوت در مجلس آواز و بزم
نویسنده پیام
فعال در بخش تلاوت
*
موضوع‌ها: 24
اعتبار: 202
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #1
خودداری قاری بین‌المللی قرآن از تلاوت در مجلس آواز و بزم
خودداری قاری بین‌المللی قرآن از تلاوت در مجلس آواز و بزم

گروه فعالیت‌های قرآنی: یکی از قاریان بین‌المللی کشور با بیان اینکه برای تلاوت قرآن در روز میلاد امام زمان(عج) به یکی از مساجد کرج دعوت شده بودم، گفت: به دلیل تبدیل شدن آن مجلس به بزم، آواز و ... از تلاوت در آن خودداری کردم.

[عکس: 85879886488646504561360903005.jpg]

استاد احمد ابوالقاسمی، قاری بین‌المللی قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان اینکه روز 23 خردادماه از طریق یکی از دوستان برای تلاوت قرآن در جشن ولادت امام زمان(عج) به یکی از مساجد کرج دعوت شده بودم، گفت: قبل از اذان مغرب خود را برای تلاوت به محل مورد نظر رساندم، گروهی که برنامه‌های ویژه کودکان را اجرا می‌کردند، در حال جمع‌کردن تجهیزات خود بودند و مردم نیز هنوز در حال و هوای آن برنامه قرار داشتند. پس از اقامه نماز در دفتر مسجد منتظر بودم تا در داخل مسجد تلاوت داشته باشم که صدای موزیک بسیار بلند و ناهنجاری به گوش رسید.

برنامه‌هایی که خواسته امام زمان(عج) نیست

وی با بیان اینکه پخش این موزیک در فضای جلوی مسجد همراه شد با کف زدن‌ و ترکیدن بمب‌های آتش‌زا و در نهایت مختلط شدن زن‌ها و مردهای حاضر در جلوی مسجد بود، افزود: این حرکات و تبدیل شدن آن مجلس به بزم، آواز و ... در حالی صورت گرفت که چنین برنامه‌هایی قطعاً خواسته امام زمان(عج) نیست و ایشان قطعاً از ما نخواسته است که شادی‌هایی که برای ائمه(ع) صورت می‌گیرد،همراه با لهو و لعب باشد؛ تا اینجای کار متوجه نبودم که این برنامه مربوط به مسجد است و تعجب بنده از این بود که چرا باید این چنین برنامه‌ای در جلوی درب مسجدی برگزار شود که در داخل آن سه شهید گمنام دفن شده است و هنوزحداقل آثار شهادت در آن مسجد دیده می‌شود.
این قاری بین‌المللی تصریح کرد: از یک روحانی که در دفتر مسجد نشسته بود،
در مورد میزبان مراسم سوال کردم که متوجه شدم، برنامه مربوط به خود مسجد است. در این بین چند جوان سراسیمه وارد دفتر روحانی حاضر در مسجد شدند تا به وضعیت به وجود آمده رسیدگی شود، اما روحانی مسجد سعی در قانع کردن آن جوان‌ها و توجیه کردن مراسم داشت و هر چقدر شرح ماجرا را با اینکه خودشان هم می‌دید، شرح دادیم؛ هیچ حرکتی از سوی روحانی مستقر در مسجد صورت نگرفت.

شأن جشن میلاد امام زمان(عج)

ابوالقاسمی اظهار کرد: به قصد اعتراض به اجرای چنین برنامه‌ای در جشن ولادت امام زمان(عج) و برنامه‌ای که قرار بود در آن قرآن تلاوت باشم، از مسجد خارج شدم؛ یکی از افراد سعی در منصرف کردن بنده را داشت که در پاسخ وی، عنوان کردم که جشن میلاد امام زمان(ع) شأنیت خاص خود را دارد و نباید در این جشن چنین بزم‌هایی فراهم شود.
وی با بیان اینکه در این برنامه مختلط شدن زن و مرد و همراهی آنها با
موزیک پخش شده در برنامه مسجد نبوده است، گفت: قطعاً مسئولان اجرایی این محفل نیت چنین کاری نداشته‌اند، اما می‌توانستند پیش‌بینی این چنین حرکتی را از قبل داشته باشند تا جشن ولادت امام زمان(عج) به جشن رقص و آواز تبدیلنشود. چیزی که باعث ناراحتی بسیار زیاد من شد، این بود که روحانی مستقر درمسجد بر این باور بود که باید چنین برنامه‌هایی را برگزار کرد تا مفاسد آنکشف شود.
این قاری بین‌المللی گفت: البته اهل بیت(ع) فرموده‌اند در شادی ما شاد و در اندوه ما محزون باشید، جای تعجب دارد که افرادی که این گفته را مطرح می‌کنند، سایر سخنان ارزشمند این بزرگان دین را در نظر قرار نمی‌گیرند، قطعاً اهل بیت(ع) که فرموده‌اند در شادی‌ ما شاد باشید، شیوه شادی را هم بیان کرده‌اند و شرایط شادی کردن را نیز گفته‌اند.

حرکت ضد فرهنگی در سال فرهنگ

ابوالقاسمی با تأکید بر اینکه این حرکت در سال فرهنگ، مصداق بارز یک حرکت ضد فرهنگی است، افزود: من از صدا و سیما گله‌مند هستم که هر وقت ولادت ائمه اطهار(ع) است، از یک هنرپیشه در برنامه‌های خود استفاده‌ می‌کند. هنرپیشه یک هنرمند است و در خصوص کار خود می‌تواند ساعت‌ها بحث تخصصی بکند و مخاطب خود را هم خواهد داشت، اما این هنرپیشه توان این را که به مردم راهکار زندگی نشان دهد، ندارد.
وی در پاسخ به این سؤال که اگر این مسئله را ریشه‌یابی کنید که چرا مسئولان یک مسجد تلاش می‌کنند تا در جشن خود هم قاری دعوت کنند و هم از سوی دیگر مقدمات برگزاری مراسمی که شک گناه در آن وجود دارد، به چه نکاتی اشاره می‌کنید، گفت: مردم ما برای هیچ چیز تعریف درست ندارند، اگر برای هر چیز تعریف داشته باشیم، شاهد چنین ناهنجاری‌هایی نخواهیم بود و این دلیل و ریشه وقوع چنین مواردی است.
این قاری بین‌المللی با بیان اینکه اگر بخواهیم در یک مجلس عروسی چند آیه
قرآن تلاوت کنیم، همه مخالفت می‌کنند که مگر مراسم عزا است، اظهار کرد: در حالی که افرادی که در مجلس عروسی حضور دارند، با همان تیپ که در عروسی آرایش کرد‌ه‌اند، در مراسم تدفین نیز حضور می‌یابند. این ندانستن‌ها و نداشتن تعریف صحیح از هر حرکت و حتی واژه‌های فرهنگی آفت جامعه ما شده است وهیچ واژه‌ای دیگر سر جای خود قرار ندارد.

http://iqna.ir/fa/News/1417422

۱۳۹۳-۰۳-۲۵, ۰۶:۰۷ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 11
اعتبار: 14

ارسال: #2
RE: خودداری قاری بین‌المللی قرآن از تلاوت در مجلس آواز و بزم
نیا نیا گل نرگس بدان و آگه باش
که جای سجده گه ِ ما هنوز مال تو نیست

[attachment=2102]
۱۳۹۳-۰۳-۲۵, ۰۸:۰۲ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر تالار موضوعات و مطالب آزاد
*
موضوع‌ها: 64
اعتبار: 108

ارسال: #3
RE: خودداری قاری بین‌المللی قرآن از تلاوت در مجلس آواز و بزم
عباس سلیمی:
قاری بین‌المللی قرآن با درایت در جشن میلاد قائم(عج)، به وظیفه خود عمل کرد

[عکس: 858798785561073989640558916.jpg]

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، روز شنبه، 24 خرداد ماه یکی از قاریان بین‌المللی در گفت‌‌وگویی با ایکنا از تبدیل شدن مراسم جشن میلاد امام زمان(عج) در یکی از مساجد کرج به بزم آواز و ... خبر داد و اینکه برای تلاوت قرآن در این مسجد دعوت شده بود که با دیدن چنین صحنه‌هایی از تلاوت خودداری می‌کند.
در پی درج این خبر در خبرگزاری ایکنا، عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشور که همیشه دغدغه مهجوریت‌زدایی قرآن و خدمت در این عرصه را وظیفه خود دانسته است، به این خبر واکنش نشان داده است تا نشان دهد که جامعه قرآنی هر جا قرآن و عترت(ع) مورد بی‌توجهی قرار گیرد؛ موضع‌گیری خواهد کرد.
عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشور در این باره به ایکنا گفت: سلام و درود فراوان بر احمد ابوالقاسمی، اگر کسی در این مقوله سخن از هنر و هنروری به‌ میان آورد، بیشتر به سفسطه شبیه خواهد بود، اصلاً بحث هنر مطرح نیست، مسئله رعایت حرمت منزلت رفیع امامت، قداست مسجد و خانه خدا، شأن والاى قرأن و درک صحیح معرفت دینى است که خوشبختانه این قاری متعهد با هوشمندى و درایت به وظیفه خود عمل کرده است.
وی در ادامه افزود: واکنش صحیح استاد احمد ابوالقاسمى قابل تحسین بوده و آن روایت مشهور را به ذهن آدمی متبادر می‌کند که می‌فرماید که «آن کس که قرآن را تکریم کند، به خدا احترام گذاشته است».
این پیشکسوت قرآنی اظهار کرد: خدا کند متولیان برخی از مساجد، مراکز دینی و دست‌اندرکاران برگزاری جشن میلاد منجی(عج)، هنگام برپائی این‌ گونه مراسم‌ها، مجسم کنند که جشن را در محضر حضرت ولیعصر(عج) برگزار می‌کنند؛ آن‌ گاه آیا به بهانه واهی جلوه‌های هنری، می‌توانند این‌ گونه اعمال را در حضور امام معصوم(ع) مرتکب شوند.
سلیمی تصریح کرد: اشکال اینجاست که برخی از افراد، برگزاری مراسم جشن میلاد امامان معصوم(ع) را با برگزاری جشن تولد فرزندان و دوستان خود اشتباه گرفته‌اند؛ امید است همه ما پاسدار حرمت مراسمی باشیم که از مصادیق تعظیم شعائر، تعظیم الهی محسوب می‌شود، باشیم.

۱۳۹۳-۰۳-۲۵, ۰۸:۵۱ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ