زمان کنونی: ۱۳۹۸-۰۳-۲۹، ۰۱:۴۲ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 23 رای - 3.39 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تایپک گفت و گوی حافظان انجمن و بررسی و رفع مشکلات حفاظ عزیز
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
سپاس‌ها: 0
14 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #11
RE: تایپک گفت و گوی حافظان انجمن و بررسی و رفع مشکلات حفاظ عزیز
(۱۳۹۱-۰۴-۰۸, ۰۸:۳۱ ب.ظ)sara-z نوشته: سلام این نظرات تاچه حددرسته :

1- بعضی ازحفاظ توصیه میکنند : کسانی که در حال حفظ جدیدومرور حفظیات هستند بهترقران بسته نباشه و درحین مرور قران بصورت باز درجلوی روی حافظ باشه طوری که به اون نگاه نکنه ولی اگه به موردی برخورد یامشکلی به قرآن مراجعه کنه .

2- درجایی خوندم که درهنگام تمرین ومرورحفظیات ممکن است مانتوانیم قواعدتجویدرادقیق رعایت کنیم وقتی که کاملا برحفظیاتمان مسلط شدیم باهرروشی میتوانیم ایات راتلاوت کنیم باصوت ولحن ویاباترتیل . این موضوع صحت داره ؟ بهتر همه مواردرورعایت کنیم درحین مرور یاخیر؟

سلام علیکم

در رابطه با نظر اولی که فرمودید بنده سه تا نکته عرض می کنم !

1- اگر حافظ قرآن، مرورش رو با قرآن باز انجام بده، مطمئنا بعد از یک مدت به این روش عادت می کنه. و این عادت برای یک حافظ مضر هست ! چرا که تا زمانی ما حافظ هستیم که بتونیم قرآن رو با تکیه بر حافظه خودمون بخونیم نه با تکیه بر قرآنی که جلومون باز باشه. هر چند که به اون نگاه هم نکنیم باز هم تاثیر منفی خودش رو بر ذهن حافظ خواهد گذاشت.

2- مرور محفوظات بدون اینکه قرآن باز باشه، باعث میشه حافظ حتی اگر در جایی هم آیه ای رو دیر یادش اومد، به ذهنش فشار بیاره برای یادآوری اون آیه و این خودش باعث میشه در مراتب بعدی که اون آیه رو مرور می کنه دیگه با رسیدن به اون مقطع به مشکل برنخوره. اما اگر قرآن باز باشه ما بلافاصله در هر جا که اشتباه کنیم سریع نگاه می کنیم به مصحف تا آیه رو یادمون بیاد. این اشتباه محض هست !

3- باز بودن مصحف در هنگام مرور برای حافظ ( از نظر حقیر با توجه به تجربه ای که در این مورد دارم) فقط در یک صورت دارای نتیجه مثبت هست. و اون هم اینه که قرآن با فاصله نسبتا زیادی از حافظ قرار داده بشه طوری که حافظ حتی اگر به قرآن هم نگاه کنه فقط سیاهی روی مصحف رو ببینه و قادر نباشه که آیات رو ببینه. فاصله ی قرآن با حافظ معمولا بر اساس میزان توانایی در بینایی مشخص میشه که اون دیگه به خود حافظ بر می گرده.

اما در مورد مسئله دومی که در رابطه با رعایت قواعد تجویدی و لحنی در هنگام مرور بود باید عارض بشم که اصولا نیازی نیست در هنگام مرور همه قواعد تجویدی رو بصورت کامل رعایت کنیم ، اما اگر اشاره کوتاهی به اونها بشه و در هنگام مرور از اونها غافل نشیم می تونه توی مجامع مختلف به ما کمک کنه. هر چند این نظر هم که همه این مسائل رو بگذاریم برای بعد از اینکه به صورت کامل مسلط شدیم یک مقداری درسته اما بهتر این هست که از همون ابتدای حفظ این قواعد رو آموزش ببینیم و در جاهای مختلف هم به همون صورت اجرا کنیم.

والله الموفق
التماس دعــا

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۱-۰۴-۱۴, ۰۸:۰۲ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
مدیر گفت و گوی آزاد - ختم متون متبرکه
موضوع‌ها: 94
اعتبار: 1,114
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال

ارسال: #12
سلام

1- من درکل کسی نیست ازمحفوظاتتم سوال داشته باشه وفقط صرف رفتن به کلاس و پرسش وپاسخ استادمون هست . حالاکه مرورهام بیشترشده متوجه شدم که بعضی کلمات رو اصلا به کل اشتباه حفظ کردم و یا به صورت جابجا میخونم و درمورد محفوظات دیگه ام نمیدونم دقیقا به چه نحوی است من چطور میتونم این مشکلم رو رفع کنم ؟

2- مرورسریع بهتر در مورد همه جزها اجرا بشه و یا فقط جزهایی که احساس میکنیم برامون دشوارترهست ؟ باتشکر

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
۱۳۹۱-۰۴-۲۸, ۱۲:۲۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عـضـو دائـم و ثـابـت انجمن
*
موضوع‌ها: 279
اعتبار: 1,294
14 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال

ارسال: #13
(۱۳۹۱-۰۴-۲۸, ۱۲:۲۶ ب.ظ)sara-z نوشته: سلام

1- من درکل کسی نیست ازمحفوظاتتم سوال داشته باشه وفقط صرف رفتن به کلاس و پرسش وپاسخ استادمون هست . حالاکه مرورهام بیشترشده متوجه شدم که بعضی کلمات رو اصلا به کل اشتباه حفظ کردم و یا به صورت جابجا میخونم و درمورد محفوظات دیگه ام نمیدونم دقیقا به چه نحوی است من چطور میتونم این مشکلم رو رفع کنم ؟

2- مرورسریع بهتر در مورد همه جزها اجرا بشه و یا فقط جزهایی که احساس میکنیم برامون دشوارترهست ؟ باتشکر

علیکم السلام

1- برای حل مشکل در هنگام مرور، صداتون رو ضبط کنید و بعدا گوش بدید. مشخصا به راحتی می تونید اشکالات خودتون رو متوجه بشید. برای حفظ صحیح کلمات هم در هنگام حفظ دقت زیادی به خرج بدید و اگر می بینید بعضی از آیات، ادای کلمات شون براتون مشکل هست حتما با گوش دادن به ترتیل اساتید نحوه ادای صحیح اون رو یاد بگیرید. با فهم معنای آیه به راحتی میشه کلمات رو حتی در مواقعی که یادمون رفته کنار هم بگذاریم و بخونیم.

2- مرور سریع بهتره برای اجزایی که احساس می کنیم وقت کافی برای مرور تمام جزء رو نداریم اجرا بشه نه برای جزء هایی که برامون دشوار هست. جزء هایی که یادآوری شون برامون از جزء های دیگه دشوارتر هست بهتره که با طمأنینه و در وقت مناسب خودش مرور بشه. مرور سریع فقط برای اوقاتی هست که حافظ وقت کافی برای مرور نداره و می تونه از این روش برای مرور کلی و با سرعت بالا استفاده کنه.

والله الموفق
التماس دعــا

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !
۱۳۹۱-۰۴-۲۹, ۰۱:۵۸ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام

ارسال: #14
سلام
من سوالاتم تمومی نداره این جاافتادهA05
بعضی ازصفحات طبعا حفظشون سختترهست و حتی بعدازمدتی هم که میگذره بازم توش مشکل داریم من این صفحات روجداکردم وجداگانه روشون کارکردم که مشکل بعضیاشون حل شدولی چندین صفحه اش موندباچه روشی روی این صفحات کارکنم و یا تاچه مدتی مرورشون کنم ؟
باتشکر

۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۶:۰۰ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
تالارحفظ وآموزش . دین و مذهب . خواهران
*
موضوع‌ها: 123
اعتبار: 1,246
1 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال

ارسال: #15
(۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۶:۰۰ ب.ظ)sara-z نوشته: سلام
بعضی ازصفحات طبعا حفظشون سختترهست و حتی بعدازمدتی هم که میگذره بازم توش مشکل داریم من این صفحات روجداکردم وجداگانه روشون کارکردم که مشکل بعضیاشون حل شدولی چندین صفحه اش موندباچه روشی روی این صفحات کارکنم و یا تاچه مدتی مرورشون کنم ؟
باتشکر
به نظر من این صفحات حتما باید تا مدتی (بیست روز خوبه)به کسی تحویل بدهید واگر نتوانستید ضبط کنید حتما
باید انقدر مرور کنید وآنقدر از حفظ قرائت کنید که ملکه ذهنتون بشه ان شاء الله

اگه تلاوت تحقیق از این صفحات موجود بود دائم گوش کنید اگه نه تلاوت ترتیلش را دائم تامدتی گوش کنید.
ان شاءالله که اشکالات رفع میشه

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...
۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۸:۲۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
عضو فـعـال انجمن
*
موضوع‌ها: 5
اعتبار: 76
وضعيت : غایب

ارسال: #16
(۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۶:۰۰ ب.ظ)sara-z نوشته: سلام [/b]

[b]بعضی ازصفحات طبعا حفظشون سختترهست و حتی بعدازمدتی هم که میگذره بازم توش مشکل داریم من این صفحات روجداکردم وجداگانه روشون کارکردم که مشکل بعضیاشون حل شدولی چندین صفحه اش موندباچه روشی روی این صفحات کارکنم و یا تاچه مدتی مرورشون کنم ؟
باتشکر
سلام
اگر ممکنه اون جاهایی که مشکل دارین رو برای ما هم مشخص کنید

«می خوام بدونم اکثر حفاظ این آیات و صفحات براشون سخته یا بستگی به فرد داره»
با تشکر

مباحث آموزشی در زمینه اخلاق قرآنی توسط استاد عباس سلیمی
۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۸:۳۲ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام

ارسال: #17
(۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۸:۳۲ ب.ظ)محمد نامور نوشته:

[b]بعضی ازصفحات طبعا حفظشون سختترهست و حتی بعدازمدتی هم که میگذره بازم توش مشکل داریم من این صفحات روجداکردم وجداگانه روشون کارکردم که مشکل بعضیاشون حل شدولی چندین صفحه اش موندباچه روشی روی این صفحات کارکنم و یا تاچه مدتی مرورشون کنم ؟
باتشکر

سلام
اگر ممکنه اون جاهایی که مشکل دارین رو برای ما هم مشخص کنید

«می خوام بدونم اکثر حفاظ این آیات و صفحات براشون سخته یا بستگی به فرد داره»
با تشکر

سلام دوست عزیزم بعضی ازصفحات رواکثرحفاظ مطرح میکنندسخت .....ولی بعضا به خودشخص بستگی داره ....موفق باشید.
[/b]

۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۸:۳۵ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر بخش آموزش زبان
*
موضوع‌ها: 52
اعتبار: 1,489

ارسال: #18
باتشکر

سلام

اگه چنین صفحاتی بود که هر کاری می کنید بازم فک می کنید توش مشکل دارید برای خودتون روی کاغذ بنویسید.مثلا اون قسمت هایی رو که سخت هست و احتمال فراموشیتون بیشتره با رنگ قرمز بنویسید و بقیه ی صفحه رو با یه رنگ دیگه مثل سیاه بنویسید و یه هفته همون آیاتو با اون دست خطی که خودتون نوشتید بخونید.خیلی به نظرم موثرهA03

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

۱۳۹۱-۰۵-۰۸, ۰۸:۳۷ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام

ارسال: #19
(۱۳۹۱-۰۲-۱۴, ۰۹:۴۶ ق.ظ)حافظ نوشته:
(۱۳۹۱-۰۲-۱۳, ۱۱:۲۴ ب.ظ)M.MOHSEN نوشته: سلام خدمت دوستان گرامی .یکی از مشکلاتی که بسیاری از حفاظ و البته من نیز دارم این است که بعضی از قسمت هایی را که حفظ کرده ام را به دلیل نداشتن وقت و عدم مرور فراموش کرده ام.اگر دوستان عزیز راهکاری دارند بنده را راهنمایی بفرمایند. با تشکر

سلام علیکم

بنده هم به نوبه ی خودم از حاج آقا صفری تشکر میکنم بابت راه اندازی این تایپیک.
بااجازه ی آقای صفری درپاسخ به سوال دوست گرامی وبقیه دوستان باید عرض کنم که حفاظ علاوه بر تکرار از حفظ که روزانه باید داشته باشند,یه سری تکرارهای تصویری هم باید داشته باشند که حافظه ی تصویری شون هم قوی بشه و وقتی که دارن از حفظ میخونن انگار که قران باز هست واز روی مصحف دارن تلاوت میکنن.
تکرارهای تصویری به این صورت باید باشه که شخص از اول محفوظاتش شروع کنه و طبق برنامه ای که داره مثلا اگر روزی دوجزء تکرار از حفظ داره دوجزء هم تکرار تصویری داشته باشه واز اول جزءشروع کنه فقط باچشم وبدون تکان خوردن لبها محفوظات رو مرور کنه البته بادقت ونه باوسواس,تا اینکه یه جزء رو به همین صورت به پایان ببره.معمولا تکرا تصویری نصف زمان تکرار از حفظ رو میبره .دراوایل شاید یه مقدار سخت به نظر بیاد ولی مطمئن باشید تأثیر بسیار خوبی روی محفوظات میذاره.ونکته ی دیگه اینکه حتما یه برنامه ی منظم روزانه داشته باشید برای محفوظات,هرچند روزی یک جزء باشه,مطمئنا تمرینات منظم ولی کم تأثیر بیشتری داره تااینکه تمرینات سنگین داشته باشیم ولی یه روز تمرین داشته باشیم سه روز نداشته باشیم.

سلام ببخشیداین سوال خیلی وقت ذهن منودرگیرکرده A22....

فایده تکرارهای تصویری چیه ؟ اخه وقتی مرورمیکنیم به مرورزمان تصویرذهنی ازصفحه و چگونگی قرارگرفتن آیات درذهن شکل میگیره !

۱۳۹۱-۰۵-۱۷, ۰۶:۲۹ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام

ارسال: #20
سلام
خوب چرا جواب منو رو ندادید A23 من دیگه دراین تاپیک سوالی نمیپرسم !حالا قبلش یه سوال بپرسم : میگن یه سری کتابچه های هست که ابتداوانتهای ایات رونوشته وهم چنین ایات مشابه شمادوستان هم ازاین کتابچه ها استفاده کردید؟البته اگه کسی جواب بده A05

۱۳۹۱-۰۶-۰۶, ۱۰:۰۳ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

logo-samandehi
گیگفا هـــــاســت
ارائه خدمات هاستینگ و سرورهای مجازی
فروشگاه اینترنتی قاریان
هرآنچه از یک فروشگاه لوکس میخواهید
فروتل
سیستم همکاری در فروش
فروشگاه
فروشگاه اینترنتی ایران
فروش آنلاین شارژ ایرانسل و همراه اول
شارژ آنلاین ایرانسل و همراه اول
تبلیغات
تبلیغات شما در اینجا

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('6657')