تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 23 رای - 3.39 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تایپک گفت و گوی حافظان انجمن و بررسی و رفع مشکلات حفاظ عزیز
(2012-08-27, 10:03 PM)sara-z نوشته: سلام
خوب چرا جواب منو رو ندادید A23 من دیگه دراین تاپیک سوالی نمیپرسم !حالا قبلش یه سوال بپرسم : میگن یه سری کتابچه های هست که ابتداوانتهای ایات رونوشته وهم چنین ایات مشابه شمادوستان هم ازاین کتابچه ها استفاده کردید؟البته اگه کسی جواب بده A05

سلام

یه کتاب بود فقط ابتدای آیات رو داشت + شماره ها مثلا۲۱۱-سل بنی اسرائیل و ... . ولی نمیدونم چرا استادمون خیلی توصیه نمی کرد ولی به نظر خودم خوب باشه. A38

مباحث آموزشی در زمینه اخلاق قرآنی توسط استاد عباس سلیمی

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

آگهی
(2012-08-07, 06:29 PM)sara-z نوشته:
(2012-05-03, 09:46 AM)حافظ نوشته:
(2012-05-02, 11:24 PM)M.MOHSEN نوشته: سلام خدمت دوستان گرامی .یکی از مشکلاتی که بسیاری از حفاظ و البته من نیز دارم این است که بعضی از قسمت هایی را که حفظ کرده ام را به دلیل نداشتن وقت و عدم مرور فراموش کرده ام.اگر دوستان عزیز راهکاری دارند بنده را راهنمایی بفرمایند. با تشکر

سلام علیکم

بنده هم به نوبه ی خودم از حاج آقا صفری تشکر میکنم بابت راه اندازی این تایپیک.
بااجازه ی آقای صفری درپاسخ به سوال دوست گرامی وبقیه دوستان باید عرض کنم که حفاظ علاوه بر تکرار از حفظ که روزانه باید داشته باشند,یه سری تکرارهای تصویری هم باید داشته باشند که حافظه ی تصویری شون هم قوی بشه و وقتی که دارن از حفظ میخونن انگار که قران باز هست واز روی مصحف دارن تلاوت میکنن.
تکرارهای تصویری به این صورت باید باشه که شخص از اول محفوظاتش شروع کنه و طبق برنامه ای که داره مثلا اگر روزی دوجزء تکرار از حفظ داره دوجزء هم تکرار تصویری داشته باشه واز اول جزءشروع کنه فقط باچشم وبدون تکان خوردن لبها محفوظات رو مرور کنه البته بادقت ونه باوسواس,تا اینکه یه جزء رو به همین صورت به پایان ببره.معمولا تکرا تصویری نصف زمان تکرار از حفظ رو میبره .دراوایل شاید یه مقدار سخت به نظر بیاد ولی مطمئن باشید تأثیر بسیار خوبی روی محفوظات میذاره.ونکته ی دیگه اینکه حتما یه برنامه ی منظم روزانه داشته باشید برای محفوظات,هرچند روزی یک جزء باشه,مطمئنا تمرینات منظم ولی کم تأثیر بیشتری داره تااینکه تمرینات سنگین داشته باشیم ولی یه روز تمرین داشته باشیم سه روز نداشته باشیم.

سلام ببخشیداین سوال خیلی وقت ذهن منودرگیرکرده A22....

فایده تکرارهای تصویری چیه ؟ اخه وقتی مرورمیکنیم به مرورزمان تصویرذهنی ازصفحه و چگونگی قرارگرفتن آیات درذهن شکل میگیره !
به نام خدا

مثلا وقتی یک آیه پرسیده می شه اگر تصویر آیه و تصویر آن صفحه ای که آیه درش واقع شده یادتون بیاد به راحتی می تونید موقعیت آن آیه نسبت به آیات قبل و بعدش رو متوجه بشید.مثلا خیلی از حفاظ هستند که چون زیاد به آیات نگاه نمی کنن و فقط مرور از طریق شنیدن دارن این براشون یک معضله که وقتی ازشون آیه ای پرسیده می شه آن آیه رو می تونن بخونن ولی آیه ی بعدیش رو نمی تونن بخونن و همش ذهنشون درگیر اینه که این آیه مال کدوم سوره و مال کدوم صفحه اش هست.پس مرور تصویری بسیار مهم است.

مرور تصویری فایده ی دیگرش اینه که اعتماد به نفس آدم رو در مسابقات بالا می بره و در کل با استفاده از تصاوير ذهني مي توان آن ها را به سادگي به ياد آورد.

دیگه این که بعضی موقع ها انسان ممکنه اشتباه چیزی رو حفظ کرده باشه!!!و با این روش متوجه اشتباه خودش می شود. مثلا در سوره ی رعد آیه ی 6 داریم: و قد خلت من قبلهم المثلات که من خیلی ها رو دیدم که اشتباهی (مثلاث) حفظ کرده بودند.جون نوارهای ترتیل روی این قسمت وقف می کنند (ت)رو بعضی ها (ث) می شنوند و چون در همین کلمه ی مثلات(ث)هم در ابتدای کلمه وجود داره ذهن این کلمه رو با خطا حفظ می کنه!! و فقط با مرور تصویری می شه متوجه چنین خطاهایی شد.

هم چنین آیات مشابه قرآن رو به وسیله ی این روش می شه تو ذهن براشون نشانه گذاری کرد برای مثال در سوره ی طه داریم:ولا تمدن عینیک الی ما متعنا به ازواجا منهم و در سوره ی حجر داریم:لا تمدن عینیک الی مامتعنا به ازواجا منهم که فرقشون تو یک واو اول هست.خب حالا اگه به صورت تصویری تو ذهنمون این دوتا رو حفظ کنیم.دیگه تا آخر تصویرش تو ذهنمون به همین شکل باقی می مونه ولی اگه بخواهیم همش شنیداری مرور کنیم این آیات مشابه به دردسری بسیار بزرگ تبدیل می شوند.

مثلا من خودم قبلا این آیه رو همیشه اشتباه می خوندم.ولا تطرد الذین یدعون ربهم بالغداه و العشی یریدون وجهه ماعلیک من حسابهم من شیء وما من حسابک علیهم من شیء...(آیه ی 52 سوره ی انعام)

به قسمت ماعلیک من حسابهم من شیء که می رسیدم می پریدم آیه ی 69 سوره ی انعام که اونم توش این عبارت هست:وما علی الذین یتقون من حسابهم من شیء ولکن ذکری لعلهم یتقون

بعد دیگه کلا ادامه ی آیه ی 69 رو می خوندم به جای ایه ی 52!!!ولی وقتی تصویر این دو آیه و موقعیتشون در صفحه رو زیاد مرور کردم دیگه اشتباه نمی خونم!!

یک نکته ی دیگه هم این که وقتی همین جوری مرور کنید بدون هیچ تصویر خاصی و یا تصاویر محو!!!مدت ماندگاری آیات در ذهن کم می شه و در ضمن در حین مرور هم همش حواس آدم پرت می شه به فکرهای گوناگون. ولی وقتی همزمان که دارید آیات رو از حفظ می خونید و تصویر آن صفحه هم جلوی چشمتون هست بسیار با دقت مرور می کنید و حواس انسان هم اصلا پرت نمی شه حتی نکات تجویدی رو هم بهتر می شه رعایت کرد چون تمرکز بالاست!!!

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام ......دوستان گرامی که حافظ کل هستن سوره های رو که دارای سجده واجب چطوری حفظ کردن ؟ استاد ماکلا اون آیه روحفظ نکردن !

اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2012-09-08, 07:46 PM)sara-z نوشته: سلام ......دوستان گرامی که حافظ کل هستن سوره های رو که دارای سجده واجب چطوری حفظ کردن ؟ استاد ماکلا اون آیه روحفظ نکردن !
من حافظ کل نیستم ولی مرور آیه در ذهن ایرادی ندارد:

متن استفتاء از آیت الله مکارم:

اگر آیه سجده را با چشم نگاه کرده و درون دلمان بخوانیم آیا باید سجده کنیم؟

پاسخ: سجده واجب نیست.

منبع:سایت آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام

در موارد زیر سجده واجب نمی شود:
1-نگاه کردن به آیه یا حتی خطور دادن به دل یا ذهن
2- خواندن قسمتی از آیه هر چند لفظ سجده خوانده شود
3-بدون قصد و توجه آیه خوانده شود
4- فرد نابالغ آیه را بخواند
5- به طور زنده (مثل نوار و صدای ضبط شده)
6- شنونده قصد شنیدن نداشته است
7-حروف و کلمات به طور نامفهوم شنیده شود.

در مواردی که سجده واجب می شود:
1-بر زبان جاری کردن تمام آیه با قصد و توجه
2- گوش دادن به تمام آیه با قصد و توجه

منبع:www.askqouran.ir
A03 A03 A03

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2012-09-08, 07:46 PM)sara-z نوشته: سلام ......دوستان گرامی که حافظ کل هستن سوره های رو که دارای سجده واجب چطوری حفظ کردن ؟ استاد ماکلا اون آیه روحفظ نکردن !
سلام

خب بخونید بعد سجده کنید اشکالی نداره ثواب هم داره
اگه از سجده خسته شدید اندکی هم درذهن حفظ کنید بعد دوباره بخوانید ودوباره سجده کنید
A03

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام
--------------
اگه یه کسی که داره قرآن رو حفظ میکنه از اون استادی که برای مرور ترتیلش رو گوش میکنه خسته بشه میتونه از ترتیل یه استاد دیگه استفاده کنه ؟

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2013-03-14, 03:14 AM)iraniran نوشته:
سلام
--------------
اگه یه کسی که داره قرآن رو حفظ میکنه از اون استادی که برای مرور ترتیلش رو گوش میکنه خسته بشه میتونه از ترتیل یه استاد دیگه استفاده کنه ؟
سلام علیکم

بله اشکالی نداره. می تونه استفاده کنه ، فقط به این شرط که زیادی شیوه ترتیل رو تغییر ندید [ یعنی مثلا هر ماه ترتیل یک استاد ] ! سعی کنید خودتون رو به ترتیل دو استادی که ترتیل شون باب طبع تون هست عادت بدید تا مجبور نشید به این تغییرات دست بزنید.

موفق باشید
یاحق

« خداوند به همه چیز آگاه است »

امیدوارم فقط به همین یک آیه ایمان بیاوریم !

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
اول از همه باید بگم که من با یه مرکز دیگه حفظ میکنم و چون نوشتین اینجا تاپیک بررسی مشکلات حافظان انجمنه احتمالا نباید در اون حد انتظار جواب داشته باشم..
آیا حفظ چن جای مختلف قرآن در آنِ واحد و به صورت همزمان مشکل داره؟
یعنی با مرور زمان موجب پراکندگی و عدم انسجام ذهن حافظ نمیشه؟
ممنونم.
وقت و عمرتون پرخیر و برکت إن شاءالله..یا علی(ع)..التماس دعا...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2013-08-11, 01:10 AM)فاطمه طاهره نوشته: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
اول از همه باید بگم که من با یه مرکز دیگه حفظ میکنم و چون نوشتین اینجا تاپیک بررسی مشکلات حافظان انجمنه احتمالا نباید در اون حد انتظار جواب داشته باشم..
آیا حفظ چن جای مختلف قرآن در آنِ واحد و به صورت همزمان مشکل داره؟
یعنی با مرور زمان موجب پراکندگی و عدم انسجام ذهن حافظ نمیشه؟
ممنونم.
وقت و عمرتون پرخیر و برکت إن شاءالله..یا علی(ع)..التماس دعا...
به نام خدا
علیک سلام
به نظر من بستگی به قدرت حافظه شما و آشنایی شما با مفهوم آیات دارد. شما هر مقداری که می توانید حفظ کنید اگر بر انجام آن مداومت داشته باشید و به موقع مرور کنید مشکلی پیش نخواهد آمد اما روشی که شما سوال فرمودید نیازمند نظم و تمرکز بیشتری هست در این روش آشنایی با مفهوم و ترجمه آیات بسیار موثر خواهد بود وگاهی هم این روش بسیار جالب می شود اگر حفظ آیات و یا سور موضوعی باشد.
ان شاء الله موفق باشید.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('6657')