تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 18 رای - 3.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گفتگو با استاد سید متولی عبدالعال در حرم مطهر امام رضا (ع)
تحفه‌ ی قرآن کریم، برکت، رحمت و مغفرت الهی است...

[عکس: motavalli_abd_al_aal6.jpg]

قرآن، باغ شکوفه های الهی، باغ دل های عاشق است که موسم شکفتن آن، ماه رمضان، ماه بهارقرآن است. رمضان، فرصت مغتنمی است برای راز و نیاز با معبود ازلی و انس با قرآن، این ودیعه ی الهی که به بشر عنایت شده است، ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن کریم ، ماه رحمت ، ماه هدایت و ماه توبه به درگاه پروردگار است.
تقارن این ایام با حضور قاریان برجسته ی بین المللی درکنار مضجع منورامام رضا(ع) را مغتنم شمرده و با یکی از قراء ارزشمند حاضر در حرم مطهر رضوی به گفتگو می نشینیم.

سید متولی عبدالعال در سال 1947 میلادی در روستای «الفدتنا» در استان شرقی«جمهوری متحد عربی» متولد شد، ایشان از سن 5 سالگی به تلاوت قرآن کریم روی آورد و در سن 11 سالگی حفظ قرآن کریم را آغاز کرد. استاد«سید متولی عبدالعال» از جمله قاریان بنام و مشهور کشور مصر است که در دهه اخیر به اوج شهرت خویش دست یافت و این امر بواسطه تلاوت های بسیار زیبای ایشان در میان دیگر قراء است. ایشان احکام تلاوت قرآن کریم را از حفصان عاصم و شیخ احمد ساوی فرا گرفت و تمام تلاش خود را برای ارائه هرچه بهتر این احکام در طول قرائت کلام آسمانی خداوند به کار گرفته است. این قاری بین المللی مصری با سبک مجلسی کلام وحی خداوند متعال را برای تمامی زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرائت کرد. مصاحبه ی ما را با این قاری در ادامه می خوانید.

با عرض سلام و خوشامدگویی برای مشرف شدن شما به بارگاه منور رضوی و مشهد مقدس سوالاتم را شروع می کنم.
شما در طول تلاوت های فراوان خود در کشورهای مختلف، قرائت سبک مجلسی را برای خود برگزیده اید، علت این امر را بیان کنید؟
این سبک که من برای خود برگزیده ام، با نغمات حزین و صداى گرم و نواى هیجان برانگیز و ملکوتى همراه شده است و دلیل من برای انتخاب این سبک و گزینش آن در میان دیگر سبک ها، توأم بودن حزن و شادی در آن بوده است.

چندمین بار است که به ایران می آیید و برای چندمین بار است که به افتخار تلاوت قرآن کریم در حرم مطهر رضوی دست می یابید؟
من برای دهمین بار است که به ایران می آیم و بیش از 7 بار است که در حرم مطهر رضوی، تلاوت آیات الهی را انجام می دهم و خوشحالم که دوباره این افتخار بزرگ و ارزشمند برایم تکرار شده است.

قرائت کلام آسمانی خداوند در حرم مطهر رضوی چه احساسی را در وجود شما بر می انگیزد؟
بیشترین احساسی که همیشه در سفر به ایران و قرائت در این صحن و سرا داشته ام، احساس سپاس گذاری از خداوند متعال برای عنایت رحمت و برکت بیکرانش بر بنده ی حقیر بوده است و من با تمام وجود هم اکنون از او سپاس گذاری می کنم.

تاکنون به چه کشورهایی برای تلاوت کلام وحی الهی سفر کرده اید؟
من به بیش از 30 کشور جهان برای تلاوت قرآن کریم سفر کرده ام و آخرین سفرم در ماه مه میلادی به هند بوده است و به بسیاری از کشورها مانند استرالیا، ترکیه، آفریقای جنوبی، اندونزی و ... سفرهای متعددی داشته ام.

سطح قرائت قاریان قرآنی ایران را چگونه ارزیابی می کنید و چه پیشنهادهایی برای بهبود این روند دارید؟
بسیاری از قاریان قرآنی دارای استعداد خدادادی هستند و تمامی آن ها از موهبه ی الهی بهرمند شده اند، شیخ کریم منصوری، محمد بنایی و ... تمامی آن ها از کیفیت خیلی خوبی در تلاوت برخوردارند و در بکارگیری احکام هیچ گونه خطایی از خود نشان نمی دهند، بهترین روش برای بهبود تلاوت، گوش سپردن به بسیاری از نغمات قرآنی خوانده شده توسط قاریان برجسته مصری است که این امر موجب می شود تا قاریان ایرانی نسبت به احکام آگاهی یابند و باید در این مسیر تلاش و کوشش فراوانی را به کار گیرند.

قاریان ایران برای پیمودن این مسیر و دست یابی به جایگاه برجسته و دارابودن سبک خاص در قرائت قرآن چگونه باید عمل کنند؟
من بسیاری از قاریان قرآنی را در ایران می شناسم و برای تمامی آن ها جایگاه و مقامی والا قائل هستم، زیرا آنان در هنگام تلاوت قرآن بسیاری از احکام و قواعد مربوط به آن را رعایت می کنند و تمام تلاش خود را برای ادای صحیح حروف آیات قرآن به کار می گیرند. سفارش من بر این است تا در این مسیر استمرار ورزند و تمام تلاش خود را برای بهبود هرچه بهتر تلاوت کلام الهی به کار گیرند و سعی کنند تا سبک خاصی را برای خود برگزینند و پیوسته از اساتید برجسته پیروی نکنند زیرا این امر موجب معروفیت و پیشرفت آن استاد در میان دیگران می شود.

حرکت به سمت قرآن را در ایران پس از انقلاب اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟
ایران در حرکت به سوی قرآن پس از انقلاب اسلامی دارای پیشرفت والایی بوده است و اساتید برجسته مصری با سفر به ایران آن را کشوری رو به پیشرفت و تعالی دانسته اند و تمامی دانشمندان قرآنی مصر توسط بسیاری از قاریان قرآن کریم مورد بررسی و تقلید قرار گرفته اند.

فعالیت های آستان قدس رضوی را چگونه ارزیابی می کنید؟
فعالیت های آستان قدس رضوی در نزد جهانیان بسیار قابل توجه و ارزشمند و بنیادی است که در زمینه ی احیای قرآن کریم و رشد آن در جوامع اسلامی فعالیت های فراوان و برجسته ای را از خود نشان داده است.

استقبال مردم از تلاوت ها و محافل قرآنی شما در ایران چگونه بوده است؟
من مردم ایران را بسیار دوست می دارم و آنان را بسیار عزیز و بزرگوار می دانم و در میان کشورهای مسلمان شور و شوق ایرانیان و احترامی که برای قاریان قائل هستند، جایگاه والایی در برابر تمامی قاریان قرار داده است.

تلاوت قرآن کریم و انس با آن چه تأثیری را بر روی زندگی فردی و اجتماعی شما گذاشته است؟
قرآن کریم محور تمامی کارها در زندگی روزمره مان باید قرار گیرد و خداوند متعال برکات بی شمار خود را از جمله سلامتی، فرزند صالح و ... را در زندگی ام قرار داده که تمامی این ها نعمت های بسیار زیبا و ارزشمندی برای من است.

در پایان از زمانی که به من برای انجام این مصاحبه اختصاص داده اید، کمال تشکر را می کنم .

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: hoseinparsaie ، ahmad-k ، یانور

آگهی