زمان کنونی: ۱۳۹۸-۰۷-۲۲، ۰۴:۱۰ ق.ظ
مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

جستجو در سایت:
قرآن آنلاین سایت بصورت فلش

رتبه موضوع:
  • 12 رای - 3.25 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جامعه قرآنی در سوگ اکبر القراء ایران
نویسنده پیام
۞مدیر بخش قـاریـان۞ _ تالار دانلود تلاوت
*
موضوع‌ها: 106
اعتبار: 264
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
وضعيت : آفلاین

ارسال: #1
جامعه قرآنی در سوگ اکبر القراء ایران
استاد ابراهیم پورفرزیب که با عنوان استاد مولایی شناخته می‌شود از 17 مرداد در بیمارستان مهر تهران بستری بود؛ ایشان که تنها دو هفته‌ای بود از بیمارستان مرخص و به خانه رفته بود، روز گذشته، 22 مهر چشم از جهان فرو بست.
[عکس: 1321861541592351273018421014248722279813037.jpg]
ابراهیم پورفرزیب

استاد مولایی که لقب «اکبرالقراء ایران» را از رهبر معظم انقلاب گرفته بود به دلیل نوآوری‌هایی که در برپایی جلسات قرآن و آموزش قرآن به سبک نوین داشت، بنیان‌گذار علم قرائت نوین هم لقب گرفته بود و از ایشان همواره به عنوان استادالاساتید قرآن کریم کشورمان یاد می‌شد.

ابراهیم پورفرزیب، قدیمی‌ترین استاد قرآنی کشور بود که آموزش قرآن را به سبک نوین و نه سبک‌های سنتی قدیمی که در هیئت‌ها و جلسات قرآنی بود، راه‌اندازی کرد.

بارها و بارها از زبان شاگردان استاد مولایی، شنیده‌ شده که استادالاساتید قرآن کشورمان، خستگی‌ناپذیر، باحوصله و خوشرو بود. چیزی که در کلاس‌های استاد مولایی نمود زیادی داشت این بود که استاد در کلاس‌ها و جلسات قرآنی خود تشویقات پی‌درپی و مستمری داشت و اگر پیشرفتی مشاهده می‌کرد و می‌دید که قرآن‌آموزان کار را با جدیت دنبال می‌کنند و در کار خود نیز موفق هستند آنها را مورد تشویق فراوان قرار می‌داد؛ این تشویق‌ها هم لفظی و هم مالی بود.

استاد نواهای قرآنی، حافظ قرآن نبود اما مشاور و تشویق‌کننده خوبی بود تا جایی که شاگردان استاد مولایی همواره از جلسات ایشان به عنوان جلساتی شیرین، جذاب و دلچسب یاد می‌کنند؛ تأثیرگذاری جلسات استاد مولایی در قرائت قرآن کشورمان به قدری بوده که از ایشان به عنوان یکی از بنیان‌گذاران و پایه‌گذاران نهضت جدید قرآنی شکل گرفته در کشور یاد کرده‌اند.

ابراهیم پورفرزیب فقط یک معلم قرآن نبود و در تمامی امور اجتماعی، فرهنگی و خدماتی، حضور فعالی داشت؛ از منابع مالی خود برای احسان به افراد و کمک به آحاد جامعه استفاده می‌کرد؛ کمک‌ها و حمایت‌هایی که بر هیچکس پوشیده نبوده است تا جایی که جامعه قرآنی و حتی دوستان و بستگان ایشان زمانی که نام ایشان به میان می‌آمد به یاد حمایت‌های مالی ایشان از نیازمندان می‌افتادند، حمایت‌هایی که از طریق «صندوق اندوخته نیکان» که استاد بنیان‌گذار آن بود، انجام می‌شد.

مروری بر زندگینامه استاد مرحوم پورفرزیب

استاد پورفرزیب 70 سال از عمر خود را در خدمت قرآن گذراند بیش از 60 سال در مساجدی از جمله؛ مسجدالرضا(ع)، مسجد شیخ فضل‌الله‌ نوری، مسجد لاله‌زار، مسجد گلوبندک، مسجد حجت‌ ابن‌ الحسن(عج) و ... به تعلیم قرآن و تربیت انسان‌هایی پرداخت که هر کدام از آنها امروز برای خود استاد قرآن شده‌اند.

استاد مولایی، استاد مسلم قرآن، تسلط کامل به اختلاف قرائت قرآن داشت و کتابی به نام «تهذیب القرائه» را در دو جلد به رشته تحریر درآورد که قرائت‌های صحیح از کتاب‌های مختلف از قرون اولیه اسلام در آن موجود است که در این دو جلد با تجوید کامل هر قرائتی را نگاشت. کتاب دیگر استاد مولایی کتاب «تجوید جامع» است. بسیاری از اساتید، پیشکسوتان و قاریان بین‌المللی کشورمان از شاگردان استاد مولایی بودند.
مولف کتاب «تهذیب القرائه» در طول هفته چندین جلسه داشت، شب‌های ماه مبارک رمضان در مسجد شیخ فضل‌الله نوری واقع در خیابان بهشت تهران قرار دارد محافل قرآنی برگزار می‌کرد؛ جلسات قرآنی ایشان در ماه مبارک رمضان شامل دو قسمت بود، قسمت اول برای کسانی که تازه به مباحث قرائت قرآن راه یافته و مبتدی بودند و قسمت دوم جلسات نیز برای شاگردان استاد بود که قرائت قرآن را به صورت تخصصی دنبال می‌کردند.

جلسه قرآن در مسجدالرضای تهران نیز از دیگر جلسات استاد مولایی بود که این جلسه نیز روزهای جمعه برگزار می‌شد. خیلی از یادگاران استاد مولایی که در محضر استادالاساتید قرآن تلمذ کرده‌اند و حالا به عنوان اساتید مسلم قرآن کریم کشورمان هستند از همین جلسات قرآن مسجدالرضای تهران پرورش یافتند. این جلسات بیش از 50 سال برگزار می‌شد.

جلسات دعای کمیل اکبرالقراء ایران که قدمتی بیش از 50 سال داشت با تلاوت آیاتی از قرآن توسط یکی از اعضای جلسه آغاز می‌شد و پس از آن ابراهیم پورفرزیب به قرائت دعای کمیل از حفظ می‌پرداخت تا حال و هوای دیگری را برای قرآنیان و اعضای حاضر در جلسه رقم بزند؛ حال و هوایی که پس از گذشت سال‌ها، هنوز در دل و جان شاگردان استاد مانده است هرچند که استاد دیگر نیست تا دوباره این حال و هوا را رقم بزند.

استادی از جنس قرآن که توانست قرآن را نه فقط در قرائت که در عمل نیز به منصه ظهور برساند؛ شاگردانی تربیت کرد که هر کدام از آنها حالا برای خود استادی شده‌اند تا هر آنچه نزد استادالاساتید آموخته‌اند به دیگران بیاموزند و شاگرد خلفی برای اکبرالقراء ایران باشند.

همه چیز درباره او در اوج خودش بود، استادی متین و موقر که شاگردانش لبخندهای زیبای ایشان را هیچگاه از یاد نمی‌برند، همان لبخندهایی که عامل جذب بچه‌های قرآنی آن روزها و اساتید قرآن امروز می‌شدند و امروز دیگر نیست تا آن لبخندها را تکرار کند.

در پایان یادآور می‌شود این استاد بزرگ قرائت قرآن، مدتی بود که از بیماری رنج می‌برد و تا مدتی قبل در بیمارستان مهر تهران بستری بود. وی پس از ترخیص از بیمارستان، مدتی در منزل، تحت مراقبت‌های پزشکی قرار داشت که در نهایت این استادالاساتید در سن 86 سالگی، دعوت حق را لبیک گفت.
صبح روز جمعه، 25 مهرماه، پیکر ایشان از محل «صندوق اندوخته نیکان» واقع در تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نبش بزرگراه همت، تشییع می‌شود.

موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، درگذشت این استاد پیشکسوت و متخلق به اخلاق قرآنی را به جامعه قرآنی کشور تسلیت می‌گوید.
ایکنا،تبیان

۱۳۹۳-۰۷-۲۴, ۰۱:۲۲ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
آگهی
نویسنده پیام
مدیر بخش آموزش زبان
*
موضوع‌ها: 52
اعتبار: 1,489

ارسال: #2
RE: جامعه قرآنی در سوگ اکبر القراء ایران
کل نفس ذائقة الموت...

فاما ان كان من المقربين فروح و ریحان و جنت نعیم

واقعا حیف که چنین بزرگانی رو از دست می دیم ان شاءالله روحشون قرین رحمت الهی باشه

لا تحدّثني عن الدين كثيرا!

ولكن دعني أراه في تصرفاتك!

.........

Inta Ahla Gharam

إنت أحلي غرام... تو زيباترين عشقي

۱۳۹۳-۰۷-۲۴, ۰۳:۴۴ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
استاد ابوالفضل بخشنده
*
موضوع‌ها: 107
اعتبار: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال

ارسال: #3
سلام علیکم

انا لله و انا الیه راجعون

یاد آن استاد فرزانه و بزرگ مرد علم و هنر تلاوت قرآن همیشه برای ما زنده خواهد ماند . برخی با مرگ تمام می شوند اما عبادالله تمام شدنی نیستند .

خداوند همگی ما را مسلمان از این دنیا ببرد یا ایها الذین امنوا اتقوالله حق تقاته ولا تموتن الا و انتم مسلمون . امام سجاد علیه السلام در صحیفه سجادیه می فرمایند : و عمّرنی ما کان عمری بذله فی طاعتک فإذا کان عمری مرتعاً للشیطان فاقبضنی إلیک قبل أن یسبق مقتک إلىّ أو یستحکم غضبک علىّ

خداوندا تا هنگامی‌که عمر من مصروف طاعت توست، به من عمر ده. از آن هنگام که عمر من چراگاه شیطان شد، دیگر مرا به نزد خودت ببر، پیش از آنکه خشم تو به‌ سوی من بشتابد یا غضبت بر من مستولی شود.

[عکس: 777.jpg]
۱۳۹۳-۰۷-۲۴, ۰۶:۰۶ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
۞مدیر بخش قـاریـان۞ _ تالار دانلود تلاوت
*
موضوع‌ها: 106
اعتبار: 264

ارسال: #4
 استادالاساتید قرآن در کلام شاگردان بی‌واسطه و باواسطه

گروه فعالیت‌های قرآنی: علاوه بر اساتید قرآن حاضر که بی‌واسطه یا باواسطه از شاگردان مرحوم استاد مولایی هستند، استاد محمدتقی مروت نیز خود را از زمره شاگردان اکبرالقراء می‌دانست.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، استاد ابراهیم پورفرزیب، معروف به استاد مولایی از قدیمی‌‌ترین اساتید قرآن کشور و از بنیان‌گذاران آموزش قرائت به سبک نوین که روز گذشته، 22 مهر، در سن 86 سالگی چشم از جهان فرو بست. او استاد علم قرائات بود؛ استادی که اساتید قرآن امروز، باواسطه یا بی‌واسطه از شاگردان ایشان بوده‌اند.

در بیان استادالاساتیدی ابراهیم پورفرزیب(استاد مولایی) همین بس که استاد مروت، استاد مسلم قرآن که همه به نیکی از وی یاد می‌کنند دو سال پیش، زمانی که از کانادا به ایران آمد پشت میکروفن که قرار گرفت در محضر استاد مولایی خود را شاگرد استاد مولایی معرفی و عنوان کرد؛ هر چه یاد گرفته‌ام از استاد مولایی بوده است. مرحوم استاد اربابی هم در جلسه‌ای می‌خواست دست استاد مولایی را ببوسد که استاد اجازه نداد.

استادالاساتید قرآن ایران در جلسات و کلاس‌های قرآن خود که اساتید قرآن امروز از آنها پرورش یافته‌اند بین بهترین‌ها، متوسط‌ها و ضعیف‌ترها هیچ تفاوتی قائل نمی‌شد و زمانی که پای رحل قرآن می‌نشست همه را به یک چشم می‌دید و قرآن‌آموزان در هر شغل و جایگاهی که بودند برای او تفاوتی نداشت. در این گزارش با اساتید قرآن که با واسطه یا بی‌واسطه از شاگردان استاد بوده‌اند هم‌کلام شده‌ایم تا برایمان از استاد بگویند.

محمد بنیادی
ز هفت سالگی با استاد مولایی آشنا شده و در خدمت ایشان بودم. اساتید بزرگ قرآن که دستی در قرآن دارند بلا‌استثناء یا شاگرد استاد بوده‌اند یا شاگرد شاگرد استاد بوده‌اند و هیچکس نمی‌تواند بگوید به واسطه یا بی‌واسطه از استاد مولایی بهره نبرده باشد.

ویژگی‌های بارز استاد مولایی، خلق و خوی قرآنی ایشان بود؛ این استاد قرآنی به هیچ عنوان با قرآن کاسبی نمی‌کرد؛ استاد مولایی همواره به قرآنیان می‌رسید و با راه‌اندازی موسسه خیریه، به قرآنیان وام می‌داد که این کار سال‌های سال ادامه داشته است. استاد مولایی همواره کمک حال بچه‌های قرآنی بود و در بسیاری از مواقع از جیب خود هزینه می‌کرد تا جایی که خیلی از شاگردان ایشان که هم‌اکنون جزء اساتید هستند هدایای مختلف از استاد مولایی دریافت می‌کردند.

استاد مولایی تفسیر را خوب می‌دانست و بر مفردات قرآن اشراف زیادی داشت؛ در عین حال نظم، انضباط و پی‌گیری‌های ایشان نیز ستودنی بود. استاد مولایی جلسات قرآنی خود را یک جریان غیر منقطع می‌دانست و هیچگاه حاضر نمی‌شد که حتی یک جلسه از این جلسات برپا نشود.

شهریار پرهیزکار
زمانی که تصمیم به حفظ و یادگیری قرائت قرآن گرفتم ابتدا در جلسات استاد مروت شرکت می‌کردم و پس از اینکه چندسالی با استاد مروت بودم استاد گفتند که به جلسات استاد پورفرزیب(استاد مولایی) هم بروم که بعد از آن با جلسات استاد مولایی آشنا شدم؛ از آن پس به همراه سه نفر از دوستان دیگرم، دو شب در هفته در جلسات استاد مروت و دو شب در هفته نیز در جلسات استاد مولایی حاضر می‌شدم و به این دلیل که قصد حفظ قرآن را داشتم استاد مولایی یک وقت ویژه برای ما اختصاص می‌داد.

استاد مولایی، بسیار خستگی‌ناپذیر، باحوصله و خوشرو بود. چیزی که در کلاس‌های استاد مولایی نمود زیادی داشت این بود که استاد در کلاس‌ها و جلسات قرآنی خود تشویقات پی‌درپی و مستمری داشت و اگر پیشرفتی مشاهده می‌کرد و می‌دید که قرآن‌آموزان کار را با جدیت دنبال می‌کنند و در کار خود نیز موفق هستند آنها را مورد تشویق فراوان قرار می‌داد؛ این تشویق‌ها هم مادی و هم معنوی بود که تأثیرات زیادی بر روی قرآن‌آموزان داشت.

جلسات معمولی ما با استاد گاهی اوقات تا پنج ساعت طول می‌کشید و در ماه مبارک رمضان نیز هر شب به جلسات استاد می‌رفتیم که این جلسات نیز بعد از افطار آغاز و تا بعد از سحر ادامه داشت. استاد مولایی از آغاز تا پایان این جلسه کنار شاگردان می‌نشست. شاگردانی که استاد مولایی تربیت کرد در آینده قاریانی در سطح بسیار بالا و در حد استانداردهای جهانی شدند که تلاوت قرآن را در حد استانداردها و ملاک‌های تلاوت قرآن کریم در جهان اسلام، انجام می‌دادند.

عباس سلیمی
آشنایی من با استاد مولایی به دهه 50 برمی‌گردد، سا‌ل‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران این توفیق را داشتم در یکی از بهترین کانون‌های قرآنی کشور یعنی مسجد الرضا(ع) تهران واقع در خیابان بهار که میعادگاه همه قرآنیان بود، حضور داشته باشم؛ میعادگاهی که هر بامداد آدینه ـ روز متعلق به قرآن ناطق حضرت ولی‌عصر(عج) ـ، همه قرآنیان با شوقی فراوان در آن جلسه حضور می‌یافتند، شاید تنها جلسه بسیار مترقی آموزش قرآن، همان جلسه بود که با آخرین اصول و موارد مربوط به علم تجوید، وقف و ابتدا و صوت و لحن قرآن کریم مجهز شده بود و بعدها اختلاف علم قرائات نیز به آن اضافه شد. این مکان محل تجمع عاشقان قرآن کریم بود.

استاد مولایی در مقام رضا و راضی به رضای خداوند بود و در جلسات قرآن سعی استاد بر این بود تا این امر را به شاگردان خود نیز آموزش دهد. استاد مولایی همیشه راضی به مقدرات خداوند متعال بود. همه شاگردان قرآنی استاد مولایی و رهروان این کلام راستین، ادامه‌دهنده راه ایشان هستند.

جلسات استاد مولایی سرشار از یک صمیمیت توأم با صراحت آموزشی و تذکرات جدی در بحث آموزش بود. جدی گرفتن امر قرائت قرآن کریم در جلسات آموزش استاد مولایی به خوبی مشهود بود وهمه به آن اذعان دارند؛ بالاتر از همه این موارد روحیه مبتنی بر حریت، آزادگی و وارستگی استاد مولایی بود که موجب محبوبیت ایشان در بین همه می‌شد، این حریت و وارستگی حتی پیش از انقلاب اسلامی نیز در ایشان وجود داشته است. یکی از بهترین درس‌هایی که افراد می‌توانستند از جلسات استاد مولایی کسب کنند، دستیابی به یک بینش سیاسی منطبق با مصالح انقلاب اسلامی بود که قرار بود تحقق پیدا کند.

مهدی قره‌شیخلو
در دوران نوجوانی چند بار توفیق حضور در جلسات قرآن استاد مولایی را داشته‌ام اما به این دلیل که ما تقریبا دو نسل بعد از استاد مولایی محسوب می‌شویم در محضر شاگردان این استاد شاگردی کرده‌ایم و نسل بعد از استاد مولایی، اساتید ما بوده‌اند.

در سال‌های قبل از انقلاب، چند استاد بیشتر نبودند که جلسات قرآنی برپا می‌کردند، استاد مولایی، استاد محمدتقی مروت و استاد بیگلری از جمله این اساتید بودند که قبل از انقلاب، جلسات قرآن داشتند و قرآنیان فعلی در حقیقت خود را از شاگردان استاد مولایی می‌دانند و نزد ایشان پرورش یافته‌اند.
استاد مولایی، طی دهه‌های متمادی که در خدمت قرآن بود، بدون هیچ چشم‌داشتی به آموزش قرآن پرداخت و جلسه‌داری کرد و البته بزرگترین ویژگی استاد مولایی این بود که هیچ توقعی برای کاری که انجام می‌داد از هیچکس نداشت. استاد مولایی بسیار مردم‌دار بود و کسانی که در جلسات استاد حضور مستمر داشته و از محضر استاد کسب فیض کرده‌اند همواره عنوان می‌کنند که استاد مولایی در جلسات قرآن خود بسیار مردم‌دار بود و هیچ تفاوتی بین شاگردان خود از اقشار مختلف جامعه یا پیر و جوان قائل نمی‌شد و به همه با یک چشم نگاه می‌کرد.

سید محسن موسوی‌بلده
استاد مولایی، سبک جدید علم قرائت را در ایران به اتفاق استاد مروت، بنیان‌گذاری کردند که جلسات این دو استاد، قبل از انقلاب در تهران، تخصصی‌ترین جلسه قرائت کشور بود. استاد مولایی از نظر شخصیتی واقعا معلم قرآن بودند؛ هم اطلاعات قرآنی، تفسیری و معارف قرآنی بالایی داشتند و هم استادی، متخلق به اخلاق قرآنی بودند.

آن آثار تاریخی که از قاریان مصری قبل از انقلاب اسلامی در ایران ضبط شده و پخش می‌شود مربوط به جلسات استاد مولایی بود. استاد مولایی، علاوه بر تدریس و تربیت قاری به حفظ هم اهتمام زیادی داشت و شاگردان خود را برای حفظ قرآن تشویق می‌کرد که شهریار پرهیزکار، مرتل و حافظ کل قرآن کریم یکی از محصولات جلسه استاد مولایی است.

استاد مولایی در شب‌های جمعه که جلسه داشت زمانی که جلسه تخصصی قرائت تمام می‌شد، دعای کمیل خوانده می‌شد و استاد مولایی تمام دعای کمیل را از حفظ می‌خواند و دعای ندبه را هم شخصاً می‌خواند. به نظرم ایشان بنده خالص خدا بود.

سیدعباس میرداماد
بنده از 9 سالگی در جلسات قرآن استاد مولایی شرکت کرده‌ام؛ قبل از اینکه در جلسات قرآن استاد مولایی حاضر شوم از جلسات محلی که برگزار می‌شد، استفاده می‌کردم تا اینکه با راهنمایی برخی از دوستان با جلسات استاد آشنا شدم و بعد عاشق جلسه قرآن استاد و قرائت قرآن شدم.
اولین ویژگی شخصیتی استاد مولایی، باور معنوی ایشان به کلام‌الله مجید بود، استاد مولایی علاقه زیادی به کلام وحی داشت و به آیات الهی عشق می‌ورزید؛ زمانی که خود فرد باور به چیزی که تعلیم می‌دهد، داشته باشد بدیهی است که چون سخن او از دل برمی‌آید بر دل نیز می‌نشیند، پس بدیهی است که روی مستمعان نیز تأثیر بگذارد و آنها هم تحت تأثیر قرار بگیرند.

ویژگی دیگری که استاد مولایی را از دیگران شاخص می‌‌کرد این بود که رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به ایشان التفات ویژه‌ای داشتند؛ مقام معظم رهبری که در زمره حاملان قرآن هستند قبل از انقلاب اسلامی در جلسات قرآن، حضور پیدا می‌کردند که وجه اشتراک این دو بزرگوار همان باوری است که به آیات الهی دارند. حسی که در زمان تلاوت آیات قرآن کریم توسط استاد مولایی ایجاد می‌شد همانند همان حسی است که در زمان تلاوت قرآن توسط رهبر معظم انقلاب در مستمعان ایجاد می‌شود.

۱۳۹۳-۰۷-۲۵, ۰۹:۴۵ ب.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر تالار موضوعات و مطالب آزاد
*
موضوع‌ها: 64
اعتبار: 108

ارسال: #5
بنده هم درگذشت این استاد بزرگ رو تسلیت عرض می‌کنم
۱۳۹۳-۰۷-۲۷, ۱۱:۴۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مـدیـریـت کـل سـایـت
*
موضوع‌ها: 238
اعتبار: 388
سپاس‌ها: 321
13 سپاس گرفته‌شده در 109 ارسال

ارسال: #6
سلام

عرض تسلیت به مناسب از دست دادن یکی از وزنه های قرآنی کشور

خداوند ایشان را با انبیاء محشور کند ان شاءالله

[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]
۱۳۹۳-۰۷-۲۸, ۰۲:۴۰ ق.ظ
وب‌سایت ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر تالار موضوعات و مطالب آزاد
*
موضوع‌ها: 64
اعتبار: 108

ارسال: #7
به بهانه‌ی درگذشت استاد ابراهیم پورفرزیب (مولایی) khamenei.ir گزارش زیر را منتشر کرد.

* استاد مسلم قرآن

استاد ابراهیم پورفرزیب معروف به مولایی، از اساتید پیشکسوت قرآن کریم، هفته‌ی گذشته پس از گذراندن یک دوره‌ی بیماری دعوت حق را لبیک گفت. به همین مناسبت رهبر معظم انقلاب با صدور پیامی درگذشت این استاد مسلم و برجسته‌ی تجوید و قرائت و مربی اساتید قرآن را به جامعه‌ی قرآنی تسلیت گفتند. متن زیر گزارشی کوتاه درباره‌ی این استاد بزرگ قرآن و مراودات ایشان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است.

شبستان کوچک بالای مسجد سنگ‌تراش‌ها در چهارراه گلوبندک تهران، در سال ۱۳۲۷ (هجری شمسی)، شاهد حضور جوان ۲۱ ساله‌ای بود که آغازگر نهضت جدید قرائت قرآن در کشور و تشکیل حلقه‌های بزرگ آموزش و پرورش اساتید بزرگ قرآن شد.

* اکبر القرّاء

مرحوم ابراهیم پور فرزیب (مولایی) که رهبر معظم انقلاب از ایشان به‌عنوان استاد مسلم و برجسته‌ی تجوید و قرائت و مربی اساتید قرآن یاد نموده‌اند، مسلط بر قرائت‌های هفت‌گانه و روایت‌های چهارده‌گانه‌ی قرآن بود که در همین زمینه نیز کتاب ارزشمند «تهذیب القرائه» را به رشته‌ی تحریر درآورده و از خود به جای گذاشت.

ایشان از زمره‌ی بزرگان قرآنی کشور بود که به گواهی پیشکسوتان عرصه‌ی قرآن در دوران قبل از انقلاب اسلامی هدایت جامعه‌ی قرآنی و تربیت اساتید قرآنی کشور را با بهره‌گیری از جلسات مردمی برعهده گرفت و آغازکننده‌ی نهضت جدید قرائت قرآن در کشور شد و از این رهگذر در مراودات با اساتید و بزرگان قرآنی کشور برای کسب رهنمود در دهه‌ی ۵۰ در مسجد کرامت مشهد به محضر رهبر معظم انقلاب مشرف می‌شد.

[عکس: 139307261517550920_27933.jpg]
[align=center] قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، حدود ۴۰ تن از اساتید و قاریان پیشکسوت، جوان و نوجوان
تهرانی در قالب جلسه‌ی پُربرکت استاد ابراهیم پورفرزیب (مولایی) به مشهد مقدس مشرف شدند.
این برنامه تا پیروزی انقلاب حداقل سه بار تکرار شد که هر بار حدود یک هفته به طول انجامید.

ایشان که از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ملقب به اکبر القرّاء۱ ایران شده است، در بیان خاطره‌‌ای کوتاه از حضور در محضر رهبر معظم انقلاب گفته است: «حضرت ایشان در محفل انس با قرآن در ماه مبارک رمضان در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله در جمع اساتید قرآن به من تفقد فرموده و اظهار نمودند که این اساتید قرآن همه حاصل آن بذرافشانی‌های شماست که ثمراتش را ما امروز در کشور شاهد هستیم.»

* مأمن قاریان

استاد مولایی همچنین در سال‌های متمادی پربرکت عمر شریفشان با اداره‌ی مجمع قاریان قرآن کریم که همان هیئت سنگلج با ۱۱۳ سال سابقه‌ی قرآنی است و جزء قدیمی‌ترین خانه‌های قرآنی کشور محسوب می‌شود و نیز با اداره‌ی جلسات قرآن در مسجد شیخ فضل‌الله در خیابان بهشت و مسجدالرضای خیابان بهار تهران یکی از تأثیرگذارترین محافل قرآنی کشور را در سال‌های متمادی تشکیل داد که مأمن حضور و محل پرورش بسیاری از بزرگان قرآنی از اقصی‌نقاط کشور بوده است.

[عکس: 139307261559270760_27933.jpg]
[align=center]یکی از جلسات قرآن استاد مولایی در منزل شخصی با حضور قاریان بین‌المللی

در آن سال‌ها همچنین منزل استاد به‌عنوان محل مراجعه‌ی قاریان بزرگ جهان اسلام شناخته می‌شد. این قاریان به‌عنوان میهمان ایشان در منزل استاد حضور یافته و در جمع اساتید ایرانی به تلاوت قرآن می‌پرداختند. از این رو بسیاری از آثار تاریخی تلاوت‌های قاریان مصری قبل از انقلاب اسلامی که در ایران ضبط شده و پخش می‌شود مربوط به جلسات استاد مولایی است.
استاد مولایی علاوه بر تدریس و تربیت قاری به حفظ قرآن نیز اهتمام زیادی داشت و شاگردان خود را برای حفظ قرآن تشویق می‌کرد که استاد شهریار پرهیزکار، مرتل و حافظ کل قرآن کریم از جمله ثمرات جلسات ایشان است.

* یک عمر با قرآن

استاد مولایی که در سن ۸۶ سالگی پس از عمری پربرکت و نورانی دعوت حق را لبیک گفت، خود این‌گونه از سرگذشت خود یاد می‌کند که: «اگر ۱۰۰ مرتبه‌ی دیگر هم دنیا بیایم باز هم دوست دارم با قرآن باشم؛ چون من در قرآن تمام خیر زندگی و سلامت خود و سرمایه‌ی خودم را دیدم و همه‌چیز را از قرآن دارم و این عنوانی که به‌عنوان معلم قرآن برای خودم انتخاب کردم و مشغول شدم، هنوز هم ادامه دارد و امیدوارم تا پایان عمر ادامه داشته باشد و وظیفه‌ی خودم را در قبال قرآن انجام دهم.»

[عکس: 139307261518110233_27933.jpg]
[align=center]استاد مولایی در کنار رهبر انقلاب؛ در حاشیه‌ی محفل معنوی انس با قرآن کریم ۱۳۸۷/۶/۱۲

رهبر معظم انقلاب همچنین در یکی از دیدارهای خود با جمعی از قاریان قرآن کریم، به کم‌نظیر بودن فعالیت قرآنی استاد مولایی در زمان قبل از انقلاب اشاره کردند و گفتند: «یک روز در کشور ما قرآن‌خوانی مهجور بود؛ گوشه‌ای در تهران یا در مشهد، کسی مثل آقای مولایی پیدا شود که عاشق قرآن باشد و زحمت بکشد و جلسه پشت جلسه برگزار کند، تا در طی سال‌های متمادی تعدادی شاگرد را تربیت کند؛ آن وقت‌ها این‌طوری بود؛ این افراد در غربت بودند و در معرض، در عَلم و جلوی چشم و در تلویزیون نبودند. قرآن در جامعه‌ی ما در حکومت طاغوت محکوم بود. ما خدا را بر حکومت اسلامی و بر حاکمیت اسلام شکر می‌کنیم که امروز قرآن مایه‌‌ی افتخار در کشور ماست و قرآن‌خوانی برای کشور ما مایه‌ی‌ آبروست؛ این از موهبت‌های اسلام است؛ این را نظام اسلامی به ما داد؛ این هدیه‌ی الهی به ما بود که قرآن در زندگی، در جان، در روح و در زبان ما وارد شد»
۱۳۹۳-۰۷-۲۹, ۰۴:۲۵ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
نویسنده پیام
مدیر انجمن رایانه و موبایل اسلامی
*
موضوع‌ها: 56
اعتبار: 327

ارسال: #8
سلام
خیلی وقت پیش یک تلاوت از ایشون ب سبک مصطفی اسماعیل توی سایت بود ولی پیداش نکردم.
اگه کسی داره تلاوتو بی زحمت بذاره

بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...
۱۳۹۳-۰۷-۳۰, ۰۲:۲۳ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ