تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)

رتبه موضوع:
  • 39 رای - 3.26 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جلسه جلسه قرآن برای نقد و بررسی تلاوت اعضاء انجمن
به به بالاخره تلاوت مدیریت سایت رو هم شنیدمA03

دوستان این تلاوت در دو مقام بیات و سپس حجاز اجرا شد.

احسنت به شما ، تلاوت شما یک حسن بسیار بزرگ داشت و آن هم اجرا کردن در یک ردیف بود ( از لحاظ لحن )

حتما قبلا در ذهن تصور کرده بودید که چه مقام هایی رو باید اجرا کنید و به درستی هم تونستید الحانی رو که قبلا کار کردید رو اجرا کنید

فقط کیفیت کار مهمه که از این لحاظ باید بیشتر کار کنید

به دلیل اینکه پرده رو بالا گرفته بودید ، نمیتونستید جواب جواب حجاز رو بیایید و این ترس باعث شده بود که هی مقام حجاز رو کش بدید تا شاید بتونید بالاخره جواب جواب رو بیایید که این بالا خوندن باعث خروج از لحن و هم خروج از صوت شد.

من در تلاوت شما اصلا بم خوندنی ندیدم ، یکی دو نفس بم بخونید تا صدا خسته نشه...

انتخاب این الحانی رو که خوندید هم باعث میشه که اکتاو خونی کنید ، خیلی مواظب این نکته باشید که الحانی رو بخونید که به اکتاو نمیرسن ، این نوع الحانی که خوندید باعث فشار بر روی تارهای صوتی و احیانا مشکلاتی از قبیل التهاب تارهای صوتی میشه و در آینده مشکل ساز.

پرده های متوسط رو تو تلاوت های مجلسی زیاد استفاده کنید

ضمنا یک نکته بسیار بسیار مهم : شما در فصیح خوانی مشکل اساسی دارید ، بسیاری از کلمات رو به صورت عربی ادا نمیکنید مخصوصا در اوج ها

تجوید رو هم معلومه به خوبی یاد گرفته اید ، احسنت

قفلات رو در اوایل تلاوت خوب اجرا کردید.

خیلی شرمنده ، جسارت شد.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

آگهی
(2011-09-21, 12:14 AM)محمد رضا ندرلو نوشته: به به بالاخره تلاوت مدیریت سایت رو هم شنیدمA03

دوستان این تلاوت در دو مقام بیات و سپس حجاز اجرا شد.

احسنت به شما ، تلاوت شما یک حسن بسیار بزرگ داشت و آن هم اجرا کردن در یک ردیف بود ( از لحاظ لحن )

حتما قبلا در ذهن تصور کرده بودید که چه مقام هایی رو باید اجرا کنید و به درستی هم تونستید الحانی رو که قبلا کار کردید رو اجرا کنید

فقط کیفیت کار مهمه که از این لحاظ باید بیشتر کار کنید

به دلیل اینکه پرده رو بالا گرفته بودید ، نمیتونستید جواب جواب حجاز رو بیایید و این ترس باعث شده بود که هی مقام حجاز رو کش بدید تا شاید بتونید بالاخره جواب جواب رو بیایید که این بالا خوندن باعث خروج از لحن و هم خروج از صوت شد.

من در تلاوت شما اصلا بم خوندنی ندیدم ، یکی دو نفس بم بخونید تا صدا خسته نشه...

انتخاب این الحانی رو که خوندید هم باعث میشه که اکتاو خونی کنید ، خیلی مواظب این نکته باشید که الحانی رو بخونید که به اکتاو نمیرسن ، این نوع الحانی که خوندید باعث فشار بر روی تارهای صوتی و احیانا مشکلاتی از قبیل التهاب تارهای صوتی میشه و در آینده مشکل ساز.

پرده های متوسط رو تو تلاوت های مجلسی زیاد استفاده کنید

ضمنا یک نکته بسیار بسیار مهم : شما در فصیح خوانی مشکل اساسی دارید ، بسیاری از کلمات رو به صورت عربی ادا نمیکنید مخصوصا در اوج ها

تجوید رو هم معلومه به خوبی یاد گرفته اید ، احسنت

قفلات رو در اوایل تلاوت خوب اجرا کردید.

خیلی شرمنده ، جسارت شد.

ممنون از وقتی که گذاشتید . همه نکات تایید میشه .

[عکس: quran.png]

.: سایت قاریان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران :.
[عکس: 7276d23355c.png]

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2011-09-20, 09:46 PM)GHARIAN نوشته: سلام

تلاوت حقیر در جلسه قرآن خودمان که بصورت سیار برگزار میشود. هفته قبل افتخار برگزاری جلسه در منزل ما بود.

http://www.4shared.com/audio/4z-PKAvD/Kh...2lite.html

منتظر نظرات دوستان هستیم . پرده رو کمی بالا گرفتم بخاطر همین شکست های صوتی کمی هستش . A03

سلام
بالاخره از صدای شما هم رونمایی شد...تبریک
من حالا در حد خودم یه چیزایی میگم.. شایدم درست نباشه..!
مقامات که بیات و صبا و حجاز بود.
به هر دلیلی که صداتون بالا میفته مهم نیست.. مهم اینه که حالا که بالا افتادید چه اصراری دارید به این شیوه ی تلاوت؟!
من بارها شنیدم که استاد منشاوی تلاوتش بالا شروع میشه و عملا قید جواب صبا و نهاوند و امثال اینها رو میزنه...تا بالاخره بعد از یه سه گاه خوندنی بکشونه تلاوت رو به رستی که یک و نیم پرده پایین تر از سه گاهه و صداش رو تو جای اصلیش قرار میده و ادامه ی تلاوت.. حالا گیرم شما بخواید بگید چون زمان تلاوتتون کوتاهه فرصت این تبدیلات رو ندارید.. خب مشکل نیست..
یا اصلا جواب نخونید (مثل خیلی قرائی که نمیخوان مثل منشاوی صدا رو بالا پایین کنن و اصرار دارن مقامات رو همسطح عوض کنن) و یا تو اوج گیری به اکتاو صداتون نرین.. می تونستید مثل عبدالباسط منتقل بشید به بیات بالا و صبا و یا مثل شحات برید تو رست که هر دو تای این روشها صدا رو یک اکتاو منهای یک پرده بالا می بره..یعنی بجای شش پرده 5 پرده بالاتر.. صدای شما تو جواب صبا حدود یک پرده خارج شد و پایین افتاد که تو انتهای نفس مجددا اصلاحش کردید... خب حالا فرض بگیریم از اون دو روش بالا می رفتید دقیقا این یک پرده کمبود جبران می شد و مشکلی نداشتید... یا حتی می تونستید از درجه 4 بیات برید تو رست و حتی جواب الجوابها رو هم راحت بخونید... من نظرم اینه که هر برنامه ای برای تلاوتمون داریم تا قبل از استعاذه است و بعد از اون پرده ای که شروع کردیم ادامه ی تلاوت رو تعیین می کنه.. نباید گیر بدیم رو یه الگوی خاص...
---------------
یکی دو نکته هم از لحاظ لحن بیانی:
فلما نسو ما ذکرو به..
(ما) رو اینجا طوری تاکید کردید روش که انگار مای نافیه اومده سر (ذکرو) در حالی که اینجا (ما) معنی (آنچه . .چیز...چیزی) داره.. بهتر بود تاکید رو روی (ذکرو) یا (نسو) میذاشتید...
انا لا نضیع اجر المحسنین.
بهتر بود تاکید کلمه ی (اجر) رو روی همزه میذاشتید که شما روی (ر) گذاشتید که اینطوری از لحاظ لحن بیانی شما این کلمه رو به دو بخش (اج) و (ر) تقسیم کردید که تو لحن عرب مرسوم نیست و یه جورایی (ر) رو چسبوندید به (محسنین) که اینم باز تولید یه کلمه ی نابجای دیگه می کرد...
---------------
شرمنده بابت اطاله ی کلام...

(2011-09-20, 11:28 AM)moztarzadeh نوشته: جناب آقای عباسی خیلی از نکاتی که گفتید ممنون
همش درست بود به جز اون تیکه که گفتید بیات نوا رو نخوندم. خیلی نکات مهمی گفتید و خیلی هاش به ذهن خودم هم رسیده بود.
ولی من روش خوندن و اوج گرفتنم این نیست ، بنده شحات می خونم و از رست اوج میگیرم ولی چون اینجا محفل انس بود دیگه دل رو زدیم به دریا و گفتم یه جور دیگه بخونم که همینطور که فرمودید یه مقدار عجله ای شده البته این تلاوت حدود 15 دقیقه بوده که حالا بقیش کجاست نمیدونم! حتما مواردی رو که فرمودید اصلاح میکنم.
حالا برای اینکه روش اصلی خوندنم رو متوجه بشید یه تلاوت دیگه میذارم که آیات انتهایی سوره فتح رو خوندم فقط متاسفانه این تلاوت هم 5 دقیقه آخرش نیست!A05

http://www.4shared.com/get/-TGgXyTa/mozt...fath2.html

یاعلی

خب بالاخره این تلاوت رو هم دانلود کردم...فقط جون هرکی که دوسش دارید تو این 4shared آپلود نکنین.. فک کنم این سایت با من لجه ... انگار نه انگار که ای دی اس ال داره دانلود میکنه... لاکپشت به تمام معنا!
عرض کنم که آره همونطور که خودتون هم گفتید تو این روش شحات خونی توانمندترید... البته اون یکی تلاوت معنویت بیشتری رو القا می کرد.. به هر حال فرق هست بین حال و هوای بیات و رست دیگه...
اینجا خوب نفسها رو پشت هم قرار دادید و تلاوت یکدستی شده... اما حس می کنم اگه یه کم سرعت تلاوت رو کمتر کنید جذبه و وقارش بیشتر بشه... تمام لطف شحات خونی به همون آرامشیه که داره....
شرمنده...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام مجدد به دوستان . حیف که به علت نبود امکانات کافی برای بنده امکانش نیست همه تلاوتها رو دانلود کند و لذت ببرم( انشاءالله حلش میکنم ).
برای همین ضمن تشکر فراوان از آقای عباسی عزیز به خاطر نکات خوبشون (شما جلسه قرآن ندارید که بیایم حضوری خدمتتون؟A38 ) درخواست میکنم بقیه دوستان هم تلاوت بنده رو گوش بدن تا از نظراتشون استفاده کنم.

(2011-09-20, 11:28 AM)moztarzadeh نوشته: حالا برای اینکه روش اصلی خوندنم رو متوجه بشید یه تلاوت دیگه میذارم که آیات انتهایی سوره فتح رو خوندم فقط متاسفانه این تلاوت هم 5 دقیقه آخرش نیست!A05

http://www.4shared.com/get/-TGgXyTa/mozt...fath2.html

یاعلی

موفق باشید

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام.بسیار ممنونم از تلاوت زیبای جناب قاریان و آقا مجید مضطرزاده عزیز.با عرض پوزش و جسارت بنده هم نظراتی در مورد تلاوت مدیریت محترم سایت داشتم که ماشاءالله آقا مسعود با اون نکته سنجی خاصشون همه رو به ظرافت بیان کردن.فقط این رو بگم نظر من هم اینه که اگه آقای خوشبختی از روش اکتاوی استفاده نمی کردند و به سبک قرایی مثل عبدالباسط یا طبلاوی در بیات بالا می رفتند خیلی زیبا تر و با تسلط بیشتری می تونستند اجرا کنند و اون خروج هایی که در ادامه حاصل شد هم تا حد زیادی از بین می رفت.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام دوستان
من می خوام یه تلاوت از خودم بذارم خیلی دوست دارم دوستانی مثل جناب عباسی راهنماییم کنند
البته من در اون حدی نیستم که بیام در اینجا که قاریانی با این مهارت و کیفیت بالا تلاوت گذاشتند تلاوت آماتوری و کم کیفیتم رو بذارم اما باز هم به راهنمایی دوستان نیاز دارم
این تلاوت به تقلید از استاد عبدالفتاح شعشاعی خونده شده خوب اینو بگم خیلی از دوستان به من توصیه کردند از منشاوی تقلید کنم اما متاسفانه من اوجم خیلی ضعیف تر از اونیه که بخوام از منشاوی تقلید کنم وقتی از منشاوی تقلید می کنم خصوصا اونجاهایی که اوج می خونه صدام خیلی زشت میشه انگار یکی داره یه گچ رو روی تخته می کشه
اما تقلید از عبدالفتاح برام راحت تره

حالا یه سوال به نظر شما تلاوت های این استاد عوام پسند هست یعنی عوام الناس اگر مثلا من در مسجدی تلاوت بخونم به چنین تلاوتی گوش می دند یا نه یواش یواش می رند بیرون

من خودم وقتی از عبدالفتاح شعشاعی تقلید می کنم خیلی خیلی لذت می برم

امیدوارم راهنمایی هاتون کمکم کنه

اینم لینک دانلود ببخشید حجمش یه کم زیاده

http://up9.iranblog.com/images/gfdg50szpx5b7awtty.mp4

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

(2011-09-27, 01:25 PM)baloch نوشته: سلام دوستان
من می خوام یه تلاوت از خودم بذارم خیلی دوست دارم دوستانی مثل جناب عباسی راهنماییم کنند
البته من در اون حدی نیستم که بیام در اینجا که قاریانی با این مهارت و کیفیت بالا تلاوت گذاشتند تلاوت آماتوری و کم کیفیتم رو بذارم اما باز هم به راهنمایی دوستان نیاز دارم
این تلاوت به تقلید از استاد عبدالفتاح شعشاعی خونده شده خوب اینو بگم خیلی از دوستان به من توصیه کردند از منشاوی تقلید کنم اما متاسفانه من اوجم خیلی ضعیف تر از اونیه که بخوام از منشاوی تقلید کنم وقتی از منشاوی تقلید می کنم خصوصا اونجاهایی که اوج می خونه صدام خیلی زشت میشه انگار یکی داره یه گچ رو روی تخته می کشه
اما تقلید از عبدالفتاح برام راحت تره

حالا یه سوال به نظر شما تلاوت های این استاد عوام پسند هست یعنی عوام الناس اگر مثلا من در مسجدی تلاوت بخونم به چنین تلاوتی گوش می دند یا نه یواش یواش می رند بیرون

من خودم وقتی از عبدالفتاح شعشاعی تقلید می کنم خیلی خیلی لذت می برم

امیدوارم راهنمایی هاتون کمکم کنه

اینم لینک دانلود ببخشید حجمش یه کم زیاده

http://up9.iranblog.com/images/gfdg50szpx5b7awtty.mp4

سلام عزیزم...
این فایل صوتی رو فکر کنم قبلا هم شنیده بودم.
باید اول یه برآورد از دامنه فرکانسی صداتون داشته باشیم که این لازمش شنیدن یه تلاوت کامل از شماست...یعنی از پایین ترین پرده ی صوتی که دارید بخونید تا بالاترین پرده ای که دارید...
اینی که الان شنیدم همش تو توسط صدای شما بود. البته تو همینم من یه اکتاو صدای سالم شنیدم...
حالا در حالت کلی بهتون بگم که اولا تلاوتهایی تو مایه های شعشاعی امروز تو عرف جامعه ی ما جواب نمیده... مگه اینکه یکی مثل بسیونی بیاد و کلی توش دستکاری کنه تا مردم پسند بشه... کلا امروز تلاوت با اون زمان فرقهای زیادی کرده... اما به قول استاد ابوالقاسمی نه اونقدر معنا گرا مثل شعشاعی و نه انقدر موسیقی گرا مثل قراء امروزی مصر... بهترین تلاوت همون اواسط دوره ی تلاوت تو این دهه های اخیره... یعنی تلاوت هایی مثل منشاوی و کامل یوسف و مصطفی و محمد عمران... هرچند که من تجربه ی خودم نشون میده عوام الناس کشور ما با منشاوی و عبدالباسط بیشتر ارتباط برقرار میکنن تا مصطفی و عمران....
من خودم حدود چهار ساله دارم تو مسجد محلمون تلاوت میکنم... یعنی همون شبی یه صفحه هایی که تو مساجد میخونن رو تحقیق میخونم... سبکهای مختلفی رو امتحان کردم... مصطفی . شعیشع . منشاوی . عبدالباسط . اما مصطفی و امثال اینا زیاد جواب نداده... تو این محافل مردمی کشور ما کسی نه موسیقی تلاوت رو میفهمه نه با معنا خوندن رو... اینجاها بیشتر دنبال نفس طولانی و صوت مرتفع و این چیزا هستند. اما خداییش منشاوی یه چیزی بینابین همه ی قراء میخونه یعنی هم صوت هم نفس هم لحن هم معناگرایی...همه رو در حد اعتدال داره...
در مورد اینکه میگید صداتون تو اوجاش نمیکشه من مخالفم... این که بگیم منشاوی کار کنید به اون معنا نیست که شروع کنید باهاش خوندن و یا حتی تقلید از روش اوج گیریش... مطمئن باشید اگه قرار باشه به روش اصلی تلاوت شعشاعی یا منشاوی بخونید تو شعشاعی بیشتر از لحاظ صوتی کم میارید چون شعشاعی خوندن حداقل دو اکتاو صدای سالم می خواد اما منشاوی رو با یک و نیم اکتاو هم میشه سالم تحویل داد...
منم روزی که منشاوی خونی رو شروع کردم همش تو اوجاش گیر میفتادم اما به مرور یاد گرفتم که از پایین ترین پرده های موجود تو صدام شروع کنم که الان حتی می تونم تو پرده های بالاتر از نیاز برای منشاوی خونی هم تلاوت کنم...
شما روز اول نرید سراغ تلاوتها ی حشر و ق و شعرا و روم و امثال اینا...برید تو تلاوتهای استودیویی ایشون که اکتاو خونی نمیکنه و اوج آنچنانی نداره اما از لحاظ سبک دقیقا همونایی رو میخونه که تو تلاوتهای اصلیش داره.. من یه تلاوت رو به دوستان معرفی کردم که به این شکله و تمامش تو توسط خونیه و البته خیلی هم زیبا .. اما همین تلاوت رو هم دقیقا نباید باهاش همخونی کنید... آهنگهاش رو یاد بگیرید و موقع یاد گیری فقط باهاش زمزمه کنید... بعد بیاید و همون تلاوت رو تو یکی دو پرده پایین تر استعاذه کنید و بخونید... مطمئن باشید صداتون کم نمیاد... این روش رو تو چند ماه کار کنید... بعد که کم کم دامنه ی صوتی خودتون رو شناختید میتونید برید سراغ تلاوتهای اصلی استاد و پایین تر شروع کنید و بالاتر هم اوج خونی کنید... اگرم نشد برید تلاوتهای اصلی استاد رو تو اوجهاش و البته از بعد از اوج گیریش تمرین کنید و بیاید با همین روش اوج گیری استودیویی بالا بردید و تو ادامه اون اصلیها رو بخونید... همه چیز تو نحوه ی اوج گیری تلاوت ترسیم میشه... رو این قسمت خوب کار کنید...
اینم تلاوت:
http://www.seeraat.blogfa.com/post-69.aspx

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام
یه تلاوت از خودم می ذارم شامل آیاتی از سوره ی مجادله که تو جلسه ی استاد ابراهیم برادری درس هفتگی رو خوندم... خوشحال میشم اگه دوستان و سروران نکته سنج این تلاوت رو نقد کنند... نظر تمام کاربران این سایت تو پیشرفت تلاوت تک تک ما مؤثره... حتی کسانی که زیاد هم در این رشته اطلاعات ندارند هم می تونند به عنوان یه مستمع و علاقمند قرآنی اعلام نظر کنند... چه خانم و چه آقا... پس تعارف نکنید و به تلاوتهایی که در این تاپیک قرار داده میشه توجه ویژه داشته باشید...

برای دانلود از سرور پرشین گیگ به این صفحه برید
.
.
.
.
.
.
.
.

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

نقل قول:سلام عزیزم...
این فایل صوتی رو فکر کنم قبلا هم شنیده بودم.
باید اول یه برآورد از دامنه فرکانسی صداتون داشته باشیم که این لازمش شنیدن یه تلاوت کامل از شماست...یعنی از پایین ترین پرده ی صوتی که دارید بخونید تا بالاترین پرده ای که دارید...
اینی که الان شنیدم همش تو توسط صدای شما بود. البته تو همینم من یه اکتاو صدای سالم شنیدم...
خیلی ممنون البته این یه فایل دیگه است با میکروفون کامپیوتر ضبط شده و کیفیتش بهتره راستی یه سوال اکتاو آخرش من نفهمیدم چیه؟؟؟ یه اکتاو صدای سالم یعنی چی ؟؟؟؟ میشه کمی در این باره توضیح بدید اکتاو رو میشه افزایش داد یا نه اکتاو صدا همیشه یکیه و زیاد و کم نمیشه
نقل قول:حالا در حالت کلی بهتون بگم که اولا تلاوتهایی تو مایه های شعشاعی امروز تو عرف جامعه ی ما جواب نمیده... مگه اینکه یکی مثل بسیونی بیاد و کلی توش دستکاری کنه تا مردم پسند بشه...
اینو کلا قبول دارم ولی تا حالا تلاوت های بسیونی رو نشنیدم
نقل قول:کلا امروز تلاوت با اون زمان فرقهای زیادی کرده... اما به قول استاد ابوالقاسمی نه اونقدر معنا گرا مثل شعشاعی و نه انقدر موسیقی گرا مثل قراء امروزی مصر... بهترین تلاوت همون اواسط دوره ی تلاوت تو این دهه های اخیره... یعنی تلاوت هایی مثل منشاوی و کامل یوسف و مصطفی و محمد عمران... هرچند که من تجربه ی خودم نشون میده عوام الناس کشور ما با منشاوی و عبدالباسط بیشتر ارتباط برقرار میکنن تا مصطفی و عمران....
اینم هم کاملا درسته
نقل قول:من خودم حدود چهار ساله دارم تو مسجد محلمون تلاوت میکنم... یعنی همون شبی یه صفحه هایی که تو مساجد میخونن رو تحقیق میخونم... سبکهای مختلفی رو امتحان کردم... مصطفی . شعیشع . منشاوی . عبدالباسط . اما مصطفی و امثال اینا زیاد جواب نداده... تو این محافل مردمی کشور ما کسی نه موسیقی تلاوت رو میفهمه نه با معنا خوندن رو... اینجاها بیشتر دنبال نفس طولانی و صوت مرتفع و این چیزا هستند. اما خداییش منشاوی یه چیزی بینابین همه ی قراء میخونه یعنی هم صوت هم نفس هم لحن هم معناگرایی...همه رو در حد اعتدال داره...
خب بله منشاوی که واقعا قاری عجیبی حنجره اش هم خیلی انعطاف پذیره
نقل قول:در مورد اینکه میگید صداتون تو اوجاش نمیکشه من مخالفم... این که بگیم منشاوی کار کنید به اون معنا نیست که شروع کنید باهاش خوندن و یا حتی تقلید از روش اوج گیریش... مطمئن باشید اگه قرار باشه به روش اصلی تلاوت شعشاعی یا منشاوی بخونید تو شعشاعی بیشتر از لحاظ صوتی کم میارید چون شعشاعی خوندن حداقل دو اکتاو صدای سالم می خواد اما منشاوی رو با یک و نیم اکتاو هم میشه سالم تحویل داد...
باز هم می گم اکتاو رو خوب نفهمیدم به نظر شما میشه اوج رو بهتر کرد مثلا اوج خونیم رو بهتر کنم تمرینی که به حنجره آسیب نزنه در این رابطه هست
نقل قول:منم روزی که منشاوی خونی رو شروع کردم همش تو اوجاش گیر میفتادم اما به مرور یاد گرفتم که از پایین ترین پرده های موجود تو صدام شروع کنم که الان حتی می تونم تو پرده های بالاتر از نیاز برای منشاوی خونی هم تلاوت کنم...
شما روز اول نرید سراغ تلاوتها ی حشر و ق و شعرا و روم و امثال اینا...برید تو تلاوتهای استودیویی ایشون که اکتاو خونی نمیکنه و اوج آنچنانی نداره
کدوم تلاوت استدیویی برای تقلید مناسب تره

نقل قول:اما از لحاظ سبک دقیقا همونایی رو میخونه که تو تلاوتهای اصلیش داره.. من یه تلاوت رو به دوستان معرفی کردم که به این شکله و تمامش تو توسط خونیه و البته خیلی هم زیبا .. اما همین تلاوت رو هم دقیقا نباید باهاش همخونی کنید... آهنگهاش رو یاد بگیرید و موقع یاد گیری فقط باهاش زمزمه کنید... بعد بیاید و همون تلاوت رو تو یکی دو پرده پایین تر استعاذه کنید و بخونید... مطمئن باشید صداتون کم نمیاد... این روش رو تو چند ماه کار کنید... بعد که کم کم دامنه ی صوتی خودتون رو شناختید میتونید برید سراغ تلاوتهای اصلی استاد و پایین تر شروع کنید و بالاتر هم اوج خونی کنید... اگرم نشد برید تلاوتهای اصلی استاد رو تو اوجهاش و البته از بعد از اوج گیریش تمرین کنید و بیاید با همین روش اوج گیری استودیویی بالا بردید و تو ادامه اون اصلیها رو بخونید... همه چیز تو نحوه ی اوج گیری تلاوت ترسیم میشه... رو این قسمت خوب کار کنید...
اینم تلاوت:
http://www.seeraat.blogfa.com/post-69.aspx

آهان این برای تقلید خوبه واقعا از شما ممنونم خیلی دوست داشتم یکی راهنماییم کنه اما هیچ کس راهنمایی امیدوار کننده ای نکرد ولی شما واقعا من رو امیدوار کردی خب پس من کارم رو با این باید شروع کنم

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:

سلام آقای بلوچ...
شما با همین تلاوت مشغول بشی کم کم راه میفتی حالا چه بدونی اکتاو چیه یا نه..
اما اجمالا عرض کنم:
ما صداها رو با توجه به فرکانسی که دارن یعنی به قول خودمونی تر با توجه به زیر یا بم بودنشون با یه سری علامت بنام نت نشون می دیم که در اصل این نتها همون حروف الفبای موسیقی هستند.. تمام صداهای موجود رو میشه با یه نت نشون داد... تعداد این نتها در حالت کلی هفتاست... دو ره می فا سل لا سی ... که بعد از نت سی دوباره می رسیم به نت دو که این نت از لحاظ جایگاه صوتی همون دو اولیست منتها از لحاظ شنوایی زیر تر یا اصطلاحا نازکتر شده... مثلا اگه استاد مصطفی اسماعیل تو نت سی اعوذ بالله بگه و به مرور اوج گیری کنه وقتی با روش معمول تلاوتش رفت بالا و صداش تو جایگاه اصلی تلاوتش افتاد اون نت پایه تو اوج تلاوتش همون نت سی خواهد بود با این فرق که این سی یک اکتاو بالاتر از سی شروع تلاوته.... استاد منشاوی هم تو اکثر تلاوتهای مجلسیش تا اکتاو نت شروع تلاوت بالا میره و اصل برنامه هاشو پیاده میکنه... اما تو تلاوتهای استودیوییش معمولا به اون اکتاو شروع تلاوت نمیره و چند درجه کمتر از اکتاو شروع رو پایه ی تلاوتش قرار میده... اینه که صدای شما کمتر بالا میفته و راحت تر میخونید.. البته این مطلب رو به هیچ وجه نمیشه نوشتاری آموزش داد و باید حتما شفاهی و با مثالهای صوتی جا انداخت... شما هم زیاد درگیر این مسائل نشی بهتره... مطمئن باش اگه حتی هیچ چیز ازین داستان رو هم نفهمیده باشی به تلاوتت لطمه ای نمیخوره... اینا معمولا به درد قراءی میخوره که چندین سال تجربه ی تلاوت دارن.. بازم اگه خواستی اطلاعات بیشتری راجع به این مطلب بدست بیاری به تاپیک زیر برو...

http://www.gharian.ir/thread-2936.html

اما اینکه آیا میشه اوجها رو قوی کرد یا بیشتر کرد... اگه منظور همون اوجایی باشه که دارید و فقط ضعیفن که بله هر صدایی رو با تمرین میشه محکم تر کرد... البته منظورم این نیست که انقدر داد بزنید تا اوجتون قوی بشه.. اینطوری که بدتر صدا رو خراب میکنید... شما سعی کنید تو همین درجات متوسطی که با سبک تلاوت پیشنهادی خواهید خوند تلاوت کنید تا به مرور و بعد از چند سال تلاوت صداتون مستحکم بشه... اما اگه منظور از قوی کردن صوت افزایش تعداد نتهای بالا یا پایین صداتون باشه نه.. هر کس یه دامنه ی صوتی مشخص خدادادی داره که اصلا قابل تغییر نیست.. اگه مصطفی اسماعیل و طاروطی تونستن بم صداشون رو بیشتر کنن و تو نتهای پایین تری بخونن و یا طبلاوی تونست اوج صداشو بیشتر کنه و تو نتهای بالاتری بخونه شما هم میتونید...!!!! دامنه ی صوتی هرکس ثابته و با بدست آوردن اونه که میتونه روش ویژه ی خودش در تلاوت رو مشخص کنه..

(دوستان عزیز من هنوز منتظر نقد تلاوتی که دو پاسخ بالاتر گذاشتم هستم)

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: