تبلیغات شما در انجمن قاریان (February 12, 2016)

دعوت از دوستان و قاریان قرآن کریم برای همکاری بیشتر در انجمن قاریان (February 12, 2016)


رتبه موضوع:
  • 23 رای - 3.43 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندگینامه محمد عبدالعزيزحصان
#1

[عکس: 410.jpg]

نام : محمد عبدالعزيزحصان
مليت : مصر
سال تولد : 1928 ميلادي
شیخ محمد عبدالعزیز حصان (1928-2003) از سال 1964 به رادیو مصر پیوست. لقب او "ملک الوقف و الإبتدا و التنغیم" است که البته لقب شایسته‌ای است. در کودکی بینایی خود را از دست داد و در 10 سالگی قرآن را حفظ نمود. او از جمله قاریانی است که تقلید از آنها سخت دشوار، بلکه محال است (قاریانی مانند علی محمود، عبدالفتاح الشعشاعی و محمود علی البنا نیز چنین هستند). به قول استاد شریفیان، تلاوت ایشان قابل تقلید نیست؛ بلکه قابل تحقیق است.


آمده ایم که قیمتی زندگی کنیم
نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم

مرحوم آیت الله العظمی بهجت

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:


آگهی
#2
به نام خدا
سلام

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، استاد «محمد عبدالعزيز حصان» يكی از مشاهير تلاوت قرآن كريم است و به لحاظ برجستگی در ادای نغمات و دقت در ظرافت‌های وقف و ابتداء او را «استاد الوقف و الابتداء» و «استاد تلوين النغمی» لقب داده‌اند.

تبحر اين استاد در وقف‌ و ابتدا تا جايی است كه يكی از استادان دانشگاه به نام دكتر «عيسوی محمد نجا» رساله دكترای خود را درباره وقف و ابتداء (جمله بندی‌های صحيح در تلاوت) استاد محمد عبدالعزيز حصان نگاشته و نام رساله‌اش را نيز تصوير آهنگين قرآن گذاشت، حتی در مصر به دليل اين مهارت به او قاری فقيه می‌گفتند زيرا در اين مسئله ابتكار داشت.

استاد محمد عبدالعزيز حصان در ۲۸ آگوست سال ۱۹۲۸ ميلادی برابر با ۱۳۰۷ هجری شمسی در روستای «الفرستق» از توابع شهر «كفرالزيات» در استان غربيه يعنی در محل تولد استاد مصطفی اسماعيل و خليل الحصری به دنيا آمد.

با پيگيری پدر محمد حصان و به دليل نابينايی اين كودك، وی تمام وقت خويش را صرف فراگيری قرآن كرد و در هفت سالگی در مكتب‌خانه و در محضر استاد «عرفه الرشيدی» موفق به حفظ كامل قرآن كريم شد.

البته استاد عرفه در روستای ديگری به نام «قسطا» زندگی می‌كرد كه به محل زندگی محمد حصان نيز به طور تقريبی دور بود و هر روز محمد و پدرش عبد‌العزيز مسافت به طور نسبی طولانی بين محل زندگی و كلاس درس را پياده طی می‌كردند تا محمد بتواند حفظ خود را ادامه دهد.

او در تلاوت قرآن علاقه زيادی به سبك و شيوه استاد «مصطفی اسماعيل» داشت و در ابتدا نيز مقلد سبك اين استاد بود ولی بعد از كسب مهارت‌های بيشتر و ازدياد تجربه، اين استاد خود صاحب سبكی مستقل در تلاوت قرآن كريم شد.

كم‌كم با بيشتر شدن شهرت استاد محمد حصان وی به كفر‌الزيات رفت و در آن‌جا به تلاوت قرآن كريم پرداخت، از قاريان هم عصر وی در آن زمان كه به نوعی رقبای او نيز به حساب می‌آمدند بايد به استاد «راغب مصطفی غلوش»، «حمدی زامل» و «سعيد عبدالصمد الزناتی» اشاره كرد كه همه آن‌ها از بزرگان تلاوت محسوب می‌شوند.

استاد محمد حصان از عناياتی كه استاد «محمود خليل‌الحصری» به او داشته و باعث كسب روحيه مضاعف در وی می‌شده واز كرامت نفس و اخلاق حسنه اين استاد در محافل و مجالسی كه با هم تلاوت داشتند به نيكی ياد كرده است.

در جريان يكی از محافل قرآنی استاد «عبدالرحمن سلامه» پيشنهاد ورود به راديو را به او داد و با وساطت و پيگيری عبدالرحمن سلامه در سال ۱۹۶۴ ميلادی محمد حصان با شركت در امتحان راديو و موفقيت در آن، قاری رسمی راديو مصر شد.

يكی ديگر از موفقيت‌های استاد محمد حصان در عرصه تلاوت قرآن كريم اين بود كه در يكی از مشهورترين مساجد مصر به نام مسجد «الاحمدی» شهر طنطا كه در حال حاضر قاری رسمی اين مسجد استاد «محمد بسيونی» است به عنوان قاری رسمی به تلاوت پرداخت.

البته به لحاظ شرايط خاص محمد حصان و نابينائيش بايد كسی هميشه او را همراهی كرده و ياری می‌داد كه در اين زمينه اين استاد از فردی به نام حاج «عبدالغنی» نام برده و از وی به شايستگی ياد می‌كند و اين فرد او را در تمامی مجالس همراهی می‌كرد.

منبع:www.iqna.ir
http://telavatequran.blogfa.com/


اللّهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَحْشُرْنا مَعَهُمْ وَالْعَنْ أعْدائَهُمْ اَجْمَعینْ


پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:


#3
تلاوت این قاری فنان از سبک های کاملا متمایز و بارز در میان شیوه های مختلف تلاوت است. شیوه تلاوت او نوعی تحول در عالم قرائت به حساب می آید. اگر مرحوم مصطفی اسماعیل را به نوعی مجدد اول در لحن تلاوت بدانیم شاید بتوان محمد عبدالعزیز حصان را مجدد ثانی در این زمینه نامید و آن چه که بیشترما را بر این نظر استوار می سازد بهره مندی وی از روش های کاملا تحول یافته در به کارگیری نغمه ها و مقامات، خلق ردیف ها و الحان جدید، استفاده از ترکیبات کاملا بی سابقه و قدرت مانور بالای ایشان است. گرچه گفته می شود در ابتدای سال های نخستین تلاوت خود به شدت تحت تاثی مرحوم مصطفی اسماعیل قرار داشته و حتی در عالم خواب نیز بارها وی را با صدای خود در حال تلاوت قرآن می دیده است اما به مرور به سمت ابداع شیوه ای مستقل که برآمده از خصوصیات ویژه صوتی خودش بوده کشیده شده است.تحلیل تلاوت :1-دارای صوتی بسیار منعطف و نرم با قدرت مانور و تحریر دهی عالی است. صدای او را باید جزو طبقه اصوات زیر به حساب آورد که به طور تقریبی دارای 13 درجه و اندکی کمتر از 2 اکتاو ارتفاع دارد، اما از نظر قوت و رسایی و دارا بودن طنین خاص و زنگ تاثیرگذار به پای قاریان سل نمی رسد.2-روش خاص و منحصر به فرد و تبحر وی در وقف و ابتدا که ناشی از کوتاهی نفس اوست از مهمترین ویژگی های تلاوت ایشان است. این روش حتی موضوع پژوهش و بررسی یکی از محققان در رساله دکترا قرار گرفته است.3-مهمترین خصوصیات لحنی وی را می توان در چند نکته خلاصه کرد:نخست) شروع تلاوت غالبا در مقام راست و اوج گیری از مقام حجاز کار؛دوم) نبود خط سیری منظم و قابل پیش بینی در تلاوت ایشان و تغییر آن بر اساس مواضع مختلف آیات قرآن کریم. این موضوع به دلیل عوامل مختلفی است که مهمترین آنها عبارتند از: تغییرات فروان و بسیار سریع پرده ها و درجلات صوتی؛ استفاده زیاد از ترکیب های بدیع مقامات و نغمات مختلف با یکدیگر همچون ترکیب راست و حجاز کار، بیات و نهاوند، حجاز و نهاوند، راست و سیکا، راست و نهاوند؛ شیوه منحصر به فرد وی در انتقال مقامات که بسیار ناگهانی است اما با این وجود برای شنوندگان عادی یا غیر حرفه ای چندان قابل لمس نیست و بالاخره دنبال کردن خط بیانی ومفهومی آیات؛ که تمامی این موارد حکایت از دانش و تسلط چشم گیر او نسبت به مقامات و نغمه های عربی دارد.از مهمترین تلاوت های ایشان می توان سوره های بقره، انعام، رعد، نمل، انبیاء، فاطر، فصلت، حمد، حجرات و ق را نام برد.


بسم الله الرّحمن الرّحیم

تا گرسنه نشدی مخور و پیش از سیر شدن دست از خوردن بکش...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:


#4
باسلام و تشکر لطفا از این استاد عزیز تلاوتهای زیبایشان رو برای دانلود قرار دهید ممنونپاسخ }}}}
سپاس شده توسط:


#5
(2013-10-12, 03:23 PM)oldozeli نوشته: باسلام و تشکر لطفا از این استاد عزیز تلاوتهای زیبایشان رو برای دانلود قرار دهید ممنون
سلام

تلاوت های استاد در این تاپیک قرار دارد.
http://www.gharian.ir/Thread-%D8%AF%D8%A...%D9%86--57


بیاید ظهور کنیم،

او منتظر ماست ...

پاسخ }}}}
سپاس شده توسط:


#6
استاد مورد علاقه من ایشون هستند من عاشق تلاوت های زیباشون هستم به نظر من دوستان حتما تلاوت حجرات قاف و همچنین تحریم حاقه رو از سایت رادیو قرآن دانلود کنند بسیار تلاوت های زیبایی هستند و پر از ریزه کاری های زیبای لحنیپاسخ }}}}
سپاس شده توسط:
موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گذری بر زندگانی استاد محمد صدیق منشاوی مجتبی امیری 4 3,036 2015-07-04, 11:34 AM
آخرین ارسال: qoran74
  زندگینامه استاد شیخ محمد عبدالهادی محمد الهلباوی shia 4 4,009 2015-01-13, 10:27 PM
آخرین ارسال: adel-mahdi
  زندگینامه استاد شحات محمد انور GHARIAN 12 6,801 2015-01-07, 01:56 PM
آخرین ارسال: mehdi1379
  زندگینامه محمد اللیثی shia 21 5,745 2014-12-02, 07:22 PM
آخرین ارسال: محمد حلمى بركات
  زندگینامه استاد مرحوم محمد حکیم عمران shia 1 4,231 2014-08-29, 05:17 PM
آخرین ارسال: m118
  [مـــهم] زندگینامه استاد سعید مسلم محمدآذری کیا 6 6,417 2014-08-09, 02:30 PM
آخرین ارسال: m118
  [مـــهم] ابتکار و ترکیب؛ ویژگی سبک قرائت شحات محمد انور مجتبی امیری 0 2,122 2014-04-28, 08:24 PM
آخرین ارسال: مجتبی امیری
  زندگینامه استاد محمود شحات انور shia 11 8,655 2013-07-21, 12:38 AM
آخرین ارسال: غلامحسین نصیری
  شيخ محمد رفعت كسب روزی از طريق قرآن را نمی‌پذيرفت shia 2 2,687 2013-07-21, 12:00 AM
آخرین ارسال: احمد شحات
  زندگینامه كامل يوسف البهتيمي dalboy 1 4,628 2013-03-30, 02:43 PM
آخرین ارسال: M.Imran

پرش به انجمن:

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1146 - Table 'gharian_mybb.mybb_threadviews' doesn't exist
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('79')