انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: زندگینامه شیخ سعدالغامدی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
به نام خدا
سلام


[عکس: attachment.php?aid=157]

*مشتاقیم که مختصری از زندگیتان را از زبان خودتان بشنویم.

غامدی : اسم کامل من سعد بن سعید بن سعد الغامدی است. در کشور عربستان سعودی و در شهر ( الدمام ) به دنیا آمدم، تا دوره دبیرستان را در همانجا گذراندم و بعد از آن در شهر ( إحساء ) دوره دانشگاه را در سال (1410 ق ) به پایان رساندم ، پس از آن نیز 5 سال دیگر به تحصیل ادامه دادم. من 9 سال مسؤل مرکز آموزش اسلامی بودم اکنون نیز مدیر یکی از مدارس محلی دمام هستم.
همچنین متأهلم و سه تا فرزند دارم . امامت و خطیبی یکی از مساجد به نام ( کنو ) به من سپرده شد و من نیز پذیرفتم ، و همچنین مسؤل دو مرکز هستم : ( منار الهدی للتدریب ) و ( مرکز امام الشاطبی للقرآن الکریم ).


* شخصیتهایی که بر روی سعدالغامدی تأثیر گذار بوده اند چه کسانی هستند؟
غامدی : در حقیقت کسی که بر من خیلی تأثیر گذار بوده است پدر بزرگوارم است (خدا حفظش کند)، چون طبع و اخلاق بخصوصی دارد و من بسیار از اخلاق و تقوای پدرم سود برده­ام ، پدرم بسیار خوش اخلاق و با تقواست ( و لانزکي علی الله أحدا ) ، پدرم همیشه لبخندی زیبا و صادقانه بر لب دارد.
و من نیز به خاطر زندگی با پدرم خیلی از ایشان تأثیر گرفته­ام ، به نظر من در این زمانه ما به چنین پدرانی احتیاج داریم چون عمل خیلی بهتر از سخن زیاد است ، هنگامی که پدری نمازهایش را به موقع ادا کند و قرآن بخواند و نسبت به کودکان و فقرا و بینوایان خوش اخلاق و متواضع باشد ، این خود بهترین الگو می­شود. نکته دیگر اینکه پدرم هر روز همه ما را جمع می­کرد و به ما قرآن می­آموخت ، می­گفت : ببینم کدام یک از شما تلاوت و قرآن خواندنش بهتر است؟ بعضی اوقات من بهتر بودم و بضی روزها هم بقیه از من بهتر بودند. یک بار وقتی من خیلی کوچک بودم توانستم سوره معارج را از حفظ کنم و پدرم به این مناسبت به من 10 ریال هدیه داد و ما را بیشتر تشویق می­کرد.


* آیا وقتی که در دانشگاه بودی قرآن می­خواندی؟
غامدی : الحمدلله سال اوّل که در دانشگاه بودم توانستم اولین جزء قرآن را حفظ کنم که از سوره (البقرة) شروع کردم ، بعد از آن به لطف خدا توانستم طی پنج سال تمام قرآن را حفظ کنم .
توانستم خلاء دانشگاه را پر کنم و بسیاری از دانشجویان را نیز نصیحت می­کردم که دانشگاه بهترین مکان برای آموختن و کسب علم است ، برکت دانشگاه را احساس می­کردم ، همیشه نزدیکهای غروب را برای حفظ قرآن کریم انتخاب می­کردم ، مغرب برای من بهترین موقع بود ، مشغول بودن من با قرآن بیشتر در مساجدی بود که به دانشکده­ها نزدیک بودند ، من در آن مسجدها خیلی راحت بودم ..


* سعدالغامدی چه احساسی داشت وقتی که تمام قرآن را از حفظ کرد؟
غامدی : پنهان نمی­کنم که احساس عزت نفس می­کردم ، احساس می­کردم که این قرآن چقدر شیرین است و زندگی بدون آن هیچ معنایی ندارد. برای نمونه وقتی که قرآن از بوستان­ها و درختان خرما و انگور و سرسبزی­های بهشت سخن می گوید ، اینگونه احساس می کنی که اکنون در آن هستی یا وقتی که از ملتها و قومهای پیشین که از بین رفته اند سخن می گوید احساس می­کنی که با آنان زندگی می کنی ، به همین خاطر حفظ کردن قرآن باعث شد که بیشتر به قرآن احساس نزدیکی کنم و در آن تفکر کنم.


*نظر ( سعدالغامدی ) در باره­ی قرآن چیست ؟
غامدی : در حقیقت من قبلاً بیشتر وقت خودم را به حفظ قرآن اختصاص داده بودم امّا باور من این است که درک قرآن و تفکر در آن خیلی مهمتر از حفظ آن است ، چون از بر کردن قرآن سنت است اما تفکر و تعمق در آن واجب است.
دقت و تفکر عمیق در قرآن بر هر کسی که خود را مسلمان می­داند واجب است و امروزه دسته­ها و کلاس­های حفظ قرآن فراوانند ولی فهم و درک قرآن مهمتر و واجب­تر است... دوست دارم که همه به سایه تفسیرهای قرآن پناه ببرند.


*شما که خود ، قرآن را در پنج سال حفظ نمودید ، نظرتان در باره­ی کسانی که قرآن را با عجله حفظ می­کنند چیست؟
غامدی : می­توانم بگویم که من مخالف آن هستم که قرآن با عجله حفظ شود ، تنها حفظ کردن قرآن کافی نیست ، بلکه قرآن دنیایی از ادراک و تفکر می­طلبد ..
سلام واقعا عالیه.من با صدای زیبای این استاد عزیز از طریق نرم افزار بازار توی موبایلم آشنا شدم.که امشب اومدم کل سوره هایی رو که کار کردن رو دانلود زدم.من ترتیل خوندن استادهای دیگه رو هم گوش دادم و لذت بردم.اما با صدای ترتیل این استاد عزیز یه لذتی میبرم که اصلا متوجه نمیشم زمان چقدر گذشته؟چون حفظ قرآن کار میکنم نیاز به همچین صدایی زیبا داشتم که بهم احساس تازگی بده.فقط الان استاد ساکن کجا هستن و چند سالشونه؟ به این اشاره ای نشده و منم اطلاعی ازشون ندارم