انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: مجراى نفوذ شیطان را با روزه ضیق نمائید
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: 17948681071648051594.gif]
بر این مبنا رسول الله (صلى الله علیه و آله) فرمود: «ان الشیطان لیجرى من ابن آدم مجرى الدم فضیقوا مجاریه بالجوع‏»، که شیطان جریان مى ‏یابد و نفوذ مى ‏کند در فرزندان آدم، مانند جریان خون در بدن پس مجارى شیطان را در وجود خود به واسطه گرسنگى یعنى روزه تنگ نمائید، و الحق، که روزه بدون اثر چه فایده و ثمرى دارد؟ آرى فائده و اثرى ندارد که آدمى غذاى ناهار خویش را به افطار تاخیر اندازد، و از امساک و اجتناب از یک سرى مبطلات روزه، انواع تهمت ها و دروغ ها و غیبت ها و شهوت رانى ‏ها و هتک حرمت‏ خلق الله و حفظ نکردن ناموس خویش از نامحرمان و سوء تربیت فرزندان و سرعت غضب به حادثه کوچکى و ایجاد ضرب و شتم و صدها گناه دیگر مرتکب شود و بگوید من روزه هستم خیر؟ این نوع روزه اثرى و فایده‏اى ندارد، باید روزه قدرت ساختن و اصلاح نفس داشته باشد و روزه این قدرت را دارد، لکن این مائیم ارزش و اهمت او را تشخیص ندادیم، و از این نوع روزه ‏هاى بى اثر ثمرى جز گرسنگى و تحمل تشنگى عاید ما نمى ‏شود، و چه فایده‏اى است از براى روزه‏ دار که فریضه‏اى اداء کند و کبیره‏اى مرتکب گردد، و با خیانت‏ بر بندگان خدا در مال و عرض ایشان تجاوز نماید.