انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: مصاحبه با استاد طوسی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
می خواستم حال و هوای مدینه را برای حاجیان تداعی کنم
سعید طوسی از قاریان بنام و خوش آوازه کشورمان است که از قضا در گفتن اذان هم تبحر خاصی دارد. دو اذان او در صدا و سیما اجازه پخش گرفته و دارای مقام های بین المللی زیادی در زمینه قرائت قرآن است که از جمله آن می توان به مقام اولی مسابقات بين المللي قرآن كريم سوريه در سال 1372 و مقام اولی مسابقات بين المللي قرآن كريم مالزي در سال 1377 اشاره کرد. با او گفتگویی کردیم برای آشنایی بیشتر، کارها و فعالیت ها و احوالات زندگی اش که در زیر می خوانید.
- آقای طوسی شما متولد چه سالی هستید؟

من متولد 4 خرداد سال 1349 هستم.

- چه سالی ازدواج کردید؟ چند فرزند دارید؟

سال 69 ازدواج کردم و 3 فرزند دارم؛ دو پسر و یک دختر.

- در حال حاضر چه شغلی دارید؟

بنده کارشناس شورای عالی قرآن هستم.

- شما از چه زمانی موذنی را تجربه کردید؟ چه زمانی اولین اذان را گفتید؟

از پنج سالگی شروع به اذان گفتم کردم؛ هم زمان با شروع قرائت قرآن. به این دلیل که پدرم در مجالس مذهبی شرکت می کرد، دعا هم می خواندم. در واقع من به همان میزانی که ارادت به قرآن داشتم، به دعا و اذان هم می پرداختم.

- از چه موقع به صورت حرفه ای موذنی را شروع کردید؟

از سال 70؛ بعد از اینکه دوران خدمت سربازی را گذراندم، به صورت جدی قرائت و شرکت در مسابقات را شروع کردم.

- شما چه مقام های بین المللی در مسابقات قرآنی دارید؟

سال 72 در مسابقات بین المللی سوریه مقام کسب کردم؛همینطور سال 77 در مالزی.

- چگونه شد که دو اذان را برای پخش در صدا وسیما اجرا کردید؟

یکی از این اذان ها را به صورت ابداعی گفتم؛ زمینه قبلی برای گفتنش نداشتم و همان جا، لطف خدای متعال شامل حالم شد و آن را اجرا کردم. اذان دیگر هم تقلیدی از موذن مدینه است. یکی از آنها را در شورای عالی قرآن خواندم و دیگری را در ساختمان شهدای رادیو.

- یعنی قبل از اینکه اذان را اجرا کنید، تمرینی نداشتید؟ سبک خاصی مد نظرتان نبود؟

نه دیگر؛ توکل کردم به خداوند متعال که انشاا... یک کاری بشود که ماندگار باشد.

- چه طور شد که بعد از 11 سال، در چند سال اخیر اذان شما و چند تن از استادان دیگر مثل استاد سبزعلی، اجازه پخش در صدا وسیما را گرفت؟

من به شخصه امیدوارم این فتح بابی باشد برای اینکه عرصه محدود نشود به یک سری افراد خاصی. خود من هم در مسولیتی که در شورای عالی قرآن دارم سعی ام بر این است که جوان های مستعد شناسایی شوند و بیایند و به این فیض بزرگ دست پیدا بکنند.

- چه شد که شما دو اذان گفتید؟

خواست خودشان بود. اگر هم بخواهند به شکل های دیگر هم می توانم بخوانم. تا آنجایی که می دانم غیر از من فقط استاد صبحدل هستند که دو اذان برای پخش در صدا و سیما دارند.

- اذان های شما هر کدام در چه سبکی گفته شده اند؟

یکی از اذان ها در دستگاه بیات ترک گفته شده و دیگری در دستگاه رست.

- بهترین نغمه اذانی که تا به حال شنیده اید،کدام بوده؟

بین موذن های ایرانی و بومی، اذان استاد آقاسی را بیشتر می پسندم. چون حالت هیجان، بیداری و دعوت به سوی نماز را در الحان ایشان کاملا مشهود می بینم. اذان استاد در دستگاه بیات ترک گفته شده و ایشان هم مثل من مشهدی هستند؛ این توفیق نصیب استاد آقاسی شده که در ماذنه های حرم مطهر حضرت رضا(ع) اذان بگویند. بین اذان های عربی هم اذان محمد طوخی را بیشتر از همه می پسندم.

- در قرائت قرآن شما سبک کدام استاد را می پسندید؟

سبک استاد مصطفی اسماعیل و شحات انور را دوست دارم.

- گفتید یکی از اذان های شما ابداعی است و دیگری تقلیدی؛ اذان دومتان تقلید از چه کسی است؟

آن اذان را به تقلید از سبک بخاری، موذن مدینه گفته ام. علت این بوده که می خواستم مردم، مخصوصا کسانی که مشرف شده اند به بیت ا... الحرام و مدینه منوره، حالاتی که در آنجا بوده اند، برایشان تداعی شود. اذان دیگر هم که نود درصدش ابداعی است، برای کسانی گفته ام که دنبال کار جدید و ابداعی هستند.

منبع:سایت شبکه قرآن
سلام
اگه میشه 2تا اذان استاد طوسی رو هم برای دانلود بذارید.
ممنون
یکی از اذان های استاد سعید طوسی رو که قبلا تو فروم گذاشتم

برید به این صفحه : اذان استاد حاج سعید طوسی