انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: پرسش و پاسخ درباره صوت
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
با عرض سلام.چه اتفاقی می افتد که یک کودک 8 ساله در دوران کودکی میتواند پرده های بالا را به راحتی پیاده کند ولی در بزرگسالی خیر؟حال چه تمرین هایی برای تقویت اوج صدا وهمچنین زنگ صدا و شفاف و زلال شدن صدا وجود دارد؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.(من یک نوجوون 19 ساله هستم) :huh:[email protected]
سلام دوست عزيز حقير فقط يه نكته ي كوچيك از استاد ابوالقاسمي براتون ميگم اميدوارم دوستان و مديريت محترم سايت توضيحات بهتر و تكميلي رو بهتون بدن . براي اينكه صدامون توي بم توسط و اوج قوي بشه بايد روي هر 3 قسمت بصورت جداگانه كار بشه . البته بايد قبلش با تمرينات مناسبي مثل خوندن ترتيل با صداي بم و متوسط يكي دوصفحه صدا رو خوب گرم كرد . بعد مثلا براي تقويت صداي بم بايد يك صفحه رو با صداي فقط بم قرائت كنيد. بعد يكبار ديگه بعد از گرم كردن صداتون و خوندن چند ايه بم يك صفحه رو با صداي توسط همون محدوه ي جواب بخونيد البته هر بار احساس كرديد صداتون داره ميگيره بايد يكي دو تا بم بخونيد بعد دوباره به تمرين ادامه بديد اما در مورد تمرين اوج صدا ترجيح ميدم فعلا چيزي نگم تا دوستان نظراتشونو بدن بعد ايشالا اگه عمري بود حقير هم ميگم. موفق باشيد التماس دعا
البته بايد اين نكته رو هم اضافه كنم چون ما معمولا از پرده هاي بالاي صدامون استفاده نميكنيم و بيشتر توي حرف زدن و غيره از پرده بم و توسط استفاده ميكنيم طبيعيه كه صداي ما توي اوج ضعيف تر از بم و توسط باشه . مگر با تمرينهاي مخصوصي براي تقويت صداي اوج و محدوده جواب جواب
(۱۳۸۹-۰۹-۲۰, ۱۱:۳۶ ب.ظ)rz_asefi نوشته: [ -> ]با عرض سلام.چه اتفاقی می افتد که یک کودک 8 ساله در دوران کودکی میتواند پرده های بالا را به راحتی پیاده کند ولی در بزرگسالی خیر؟حال چه تمرین هایی برای تقویت اوج صدا وهمچنین زنگ صدا و شفاف و زلال شدن صدا وجود دارد؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.(من یک نوجوون 19 ساله هستم) :huh:[email protected]

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

ضمن تشکر از جناب « Sahab1722 »، خدمت شما عرض کنم که ابتدا باید از شما بپرسم که منظور شما از پرده های بالا چه درجه ای از صوت هست؟ اگر منظور شما آخرین و بالاترین درجه ارتفاع صوتی هست که هیچ کودکی نمی تونه اجرا کنه! که هیچ! بزرگسالان هم در مواردی به مشکل بر می خورند.
برای دریافت پاسخ از سوال دوم حتما به تایپک های زیر مراجعه کنید و با دقت مطالب مندرج در تایپک ها رو مطالعه کنید:
http://www.gharian.com/thread-1384.html
http://www.gharian.com/thread-124.html

و من الله التوفیق
التماس دعا
(۱۳۸۹-۰۹-۲۰, ۱۱:۳۶ ب.ظ)rz_asefi نوشته: [ -> ]با عرض سلام.چه اتفاقی می افتد که یک کودک 8 ساله در دوران کودکی میتواند پرده های بالا را به راحتی پیاده کند ولی در بزرگسالی خیر؟حال چه تمرین هایی برای تقویت اوج صدا وهمچنین زنگ صدا و شفاف و زلال شدن صدا وجود دارد؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.(من یک نوجوون 19 ساله هستم) :huh:[email protected]

سلام
ممنون از دو دوست عزیز خودم در پاسخگویی
دوست عزیز جنس صدای بچه ها تا قبل از سن بلوغ مانند صدای خانومهاست و اصطلاحا "زیر" است.یعنی اعوذ بالله و بسم الله ای که میگن در 8 پرده یا کمی بیشتر و کمتر از پرد های صوتی ماست.یعنی اگر بطور مثال پرده های صوتی یک قاری مثلا 26-27 ساله را 0 تا 15 طبقه بندی کنیم.کودکان و خانومها از 8 تا 15 هستند و این هم بخاطر شرایط فیزیکی و طبیعی حنجره اونهاست.
موفق باشبد
با عرض سلام
می خواستم یه سوال تخصصی بپرسم . لطفا منو راهنمایی کنید. من صدامو بر اساس دیاپازون تحلیل کردم و به این صورته که پایین ترین درجه صدام نت G2(سل2) است و بالاترینش نت G4(سل4) هست . ولی از نت C4 هرچی به بالاتر میرم صدام دودی تر یا به اصطلاح ته چاهی میشه . میخوام ببینم دلیلش چیه و چه جوری رفعش کنم . و محدوده صوتی قابل قبول برای قرائت قران با این صدا چه محدوده ایست ؟
(۱۳۸۹-۱۲-۰۱, ۰۳:۲۷ ب.ظ)hamrah091 نوشته: [ -> ]با عرض سلام
می خواستم یه سوال تخصصی بپرسم . لطفا منو راهنمایی کنید. من صدامو بر اساس دیاپازون تحلیل کردم و به این صورته که پایین ترین درجه صدام نت G2(سل2) است و بالاترینش نت G4(سل4) هست . ولی از نت C4 هرچی به بالاتر میرم صدام دودی تر یا به اصطلاح ته چاهی میشه . میخوام ببینم دلیلش چیه و چه جوری رفعش کنم . و محدوده صوتی قابل قبول برای قرائت قران با این صدا چه محدوده ایست ؟

با سلام

صوت قرائت قرآن تمام قاریان قرآن دنیا کاملا منحصر بفرد است .منظور شما از دودی و ته چاهی چیست؟ متوجه نشدم
سلام دوستان
یک راهنمایی میخواستم
من حدود دوسال هست که قرائت کار میکنم. تمامی هفت مقام اصلی با بسیاری از شاخه هاشون رو بلدم.
اما وقتی مثلا یکی نفس 30ثانیه ای میخونم بیش از 7،8 تا خارج میزنم.
لطفا کمکم کنید دارم ناامید میشم و حتی چند بارتصمیم به ترک قرائت گرفتم ولی منصرف شدم
سلام دوست عزیز.ببخشید بنده در حدی نیستم که نظری بدهم ولی برای من چند سوال پیش آمد:
اینکه آیا شما هفت مقام اصلی با گوشه هایشان را فقط در حد شناخت بلدید یا در حد اجرا؟و اینکه آیا به تقلید حرفه ای از استاد خاصی پرداخته اید یا اینکه تنها قطعاتی از تلاوت های مختلف را گوش کرده اید و سعی در اجرای آن دارید؟و اینکه منظور شما خارج لحنی است یا صوتی؟
اصلا نا امید نشوید.خود قران عزیز می فرماید لا تقنطوا من رحمه الله.
سلام
ازتوجهتون ممنونم
من تمام مقام هارو درحد اجرا و تقلید از مصطفی اسماعیل و منظورم از خارج صوتی هستش وگرنه ازنظر لحن شکرخدا مشکلی ندارم.
خب خارج صوتی چند دلیل میتونه داشته باشه:یکی اینکه بعضی صدا ها در ذات خودشون خارج دارن که این با تمرین فراوان و و تقلید از اساتیدی که به صداسازی مشهورند مانند استاد منشاوی تا حد زیادی قابل برطرف شدنه.دیگر اینکه شاید صدای شما از پایه و آغاز قرائت خوب ساخته نشده و یا از اساتیدی تقلید کردید که متناسب با صدای شما نمی خوانند که باز هم شما رو ارجاع میدم به تقلید از اساتیدی که قرائتشون در واقع نوعی پایه محسوب میشه.دیگری می تونه کار کشیدن بیش از حد از صدا باشه یا خستگی یا بیماری یا عوامل محیطی که ایجاد خش و گرفتگی و در نتیجه خارج صوتی میکنه.و دیگر اینکه شاید شما اصرار دارید که صداتون رو هم مشابه استاد مصطفی کنید که اگر اینطوریه این کاملا اشتباهه و خودش ایجاد آسیب های جدی در صدا و خارج صوتی میکنه.من باز هم سوالی از شما داشتم:ویژگی های صدای شما(رنگ،انعطاف،جنس،تحریر،مساحت و...) چگونه است؟
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11