انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: به چه کسی حافظ قرآن می گویند؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
بسم الله الرّحمن الرّحیم

آیا همین کافیه که حافظ قرآن، هر سوره ای از قرآن رو که نام می برند از اول تا آخرش از حفظ بخواند و بداند چند آیه دارد و مربوط به کدام جزء می باشد ؟
یا باید چیزهای دیگری بلد باشد؟؟
سلام

یک حافظ ، هم به معنای لغوی و هم به معنای واقعی حافظ قرآن بودن باید تعاریف و عملکردها را رعایت کند

حافظ به معنای لغوی ، همان است که شما فرمودید ، و حافظ به معنای واقعی کسی که قرآن را حفظ میکند

( ازبر کردن نه! ، نگه داشتن ) Preservation , Protection


حفظ کردن بمعنای حفظ اصول و ارزش قرار دادن مطالب آن در زندگی و تصمیم گیریها

موفق باشید
(۱۳۹۱-۰۳-۰۲, ۰۳:۰۵ ب.ظ)GHARIAN نوشته: [ -> ]سلام

یک حافظ ، هم به معنای لغوی و هم به معنای واقعی حافظ قرآن بودن باید تعاریف و عملکردها را رعایت کند

حافظ به معنای لغوی ، همان است که شما فرمودید ، و حافظ به معنای واقعی کسی که قرآن را حفظ میکند

( ازبر کردن نه! ، نگه داشتن ) Preservation , Protection


حفظ کردن بمعنای حفظ اصول و ارزش قرار دادن مطالب آن در زندگی و تصمیم گیریها

موفق باشید

این تعریف حفظ به معنی ازبرکردن رانفی نمی کند واین نوع حفظ به آن حفظی که شما که گفتید کمک شایانی می کند
ومنظور مقام معظم رهبری از حافظ قران حافظ الفاظ است که باانس باتفاسیر به یک شکوفایی قرانی می رسد


بسم الله الرحمن الرحیم
احسنتم جناب خوشبختی خیلی خوب توضیح دادن . استفاده کردیم .
قبلا ازاینکه دراین مسیرقراربگیرم فکرمیکردم حافظ شدن فقط حفظ ایه ها ست و.....اما حالا که خودم درحال حفظ کردن هستم می بینم چه فکراشتباهی داشتم بسیاری ازحفاظ میگن که قرآن روحفظ میکنیم که قرآن حافظ ماباشه نه ماحافظ قرآن
واینکه حافظ باید خیلی نکات رورعایت کنه :
*سعی درفهم وتدبرآیات الهی
*سعی در رعایت حدودعنوان شده : مصداق این آیه نشیم که : اتامرون الناس بالبروتنسون انفسکم .....
*سعی در تغییرظاهری وباطنی
*سعی در الگو شدن برای دیگران
*سعی در جذب دیگران به سوی این آیات الهی
*استفاده کاربردی از این آیات الهی در همه وجوه زندگی
دوستان حافظ زیادی درسایت عضوهستند من تعجب میکنم چرا فعالیت دوستان حفاظ درتالارحفظ و اینگونه تاپیکها کمرنگ است ؟ آیا دلیل خاصی داره؟
سلام دررابطه با رفتاریه حافظ درجامعه

جندسال پیش دریه سمینارکه مربوط به حفاظ بودشرکت کردیم تلفن همراه یگی ازحفاظ زنگ زد و زنگ موبایل ایشون یک آهنگ انگلیسی(فلان خواننده..........) بودبنده خدامسئول برگزاری چنان نگاه تعجب آمیزی کرداون نگاهش هیچوقت یادم نمیره نگاه تعجب آمیزهمراه باتمسخر! منظورم ازگفتن این مطلب این بودکه یه حافظ درهمه وجوه زندگی بایدرعایت کنه .
سلام این مطلب رو رودرخبرگزاری قرآنی "ایکنا"خوندم و خوندنش روبه شمانیزتوصیه میکنم .

«سيد‌مهدی سيف» مدرس و كارشناس علوم قرآنی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: اگر از حفظ قرآن تعريف علمی، منطقی و واقع‌بينانه‌ای شود، انگيزه و اقبال به حفظ قرآن در ميان عموم مردم بيشتر می‌شود، چراكه هر آن‌چه آسيب و مانع در راه حفظ كلام‌الله مجيد است، از تعريف و نگاه ما به اين مقوله شروع می‌شود.


وی ادامه داد: اگر حفظ قرآن، اين‌گونه تعريف شود كه آيات قرآن از هر دو منظر لفظ و معنی در ذهن افراد تثبيت شود و قرائت و درك را هم‌زمان در حافظه داشته باشيم، اين نگاه تعامل حافظ را با قرآن افزايش می‌دهد، در حال حاضر نگاه‌ها به حفظ قرآن اين‌گونه نيست، بايد حفظ قرآن را درست تعريف كرد و حفظ جامع را شناخت.


اين مدرس علوم قرآنی بحث خود را با طرح پرسشی ادامه داد: آيا حفاظ فعلی كشورمان، می‌توانند در مسائل مختلف از محفوظات خود استفاده كنند؟ شايد معدود افرادی اين توانايی را داشته باشند، اما همه ما سخنوران و مدرسانی را می‌شناسيم كه خود را حافظ قرآن نمی‌دانند و محفوظات كمی دارند، اما از آيات به موقع و خيلی خوب در سخنانشان بهره می‌گيرند، نمونه آن حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتی است، با اين‌كه حفظ او همانند يك حافظ حرفه‌ای نيست، اما به خوبی و در اكثر بياناتش از آيات قرآن استفاده می‌كند؛ اين حفظ كاربردی است.

وی با تأكيد بر اين موضوع كه به حفظ قرآن بايد به صورت جامع نگريسته شود، تصريح كرد: يعنی چشم، شكل خط قرآن را حفظ كند؛ گوش، صدای قرآن را حفظ كند، زبان، تلاوت قرآن را، حتی دست حافظ، كتابت قرآن را حفظ كند و درك ما، ترجمه و مفاهيم كلمات و عبارات قرآن را حفظ كند؛ اين حفظ به معنويت، اعتقاد و رفتار حافظ اثر می‌گذارد و مرتب از آن بهره‌برداری می‌شود و ارزشمند خواهد بود و همه به سراغ آن می‌آيند.


سيف افزود: حفظی كه فقط در قالب تلفظ باشد و در مسابقات خود را نشان دهد، انگيزه همه را تحريك نمی‌كند و تنها عده خاصی به آن علاقه‌مند خواهند شد؛ در صدر اسلام، عموم مسلمانان قرآن را حفظ بودند و با آيات قرآن زندگی می‌كردند و همواره با آن تعامل داشتند.

وی اظهار كرد: حفاظ ما بيشتر الفاظ را حفظ و فقط تلفظ می‌كنند و زمان مرور سريع چيزی شبيه به لقلقه را انجام می‌دهند، در حالی كه حافظ واقعی در مرور آيات، با شعف و وجد می‌خواند، اگر با توجه به معانی آيات محفوظات خود را مرور كند و مفاهيم و تفسير را بداند، نور علی نور است و اين حفظ جامع و ماندگار خواهد بود.
بسم الله الرّحمن الرّحیم

سلام

حافظ قرآن به کربلایی کاظم میگن که همه‌ی تلاشش را کرد تا دستورات قرآن را در جامعه اجرا کند در عین بیسوادی (هم سواد = سیاه و هم سواد = توانایی خواندن و نوشتن). کربلایی کاظم اعجوبه‌ی قرن و هزاره و تاریخ بوده و هست.

کربلایی میگفت: چرا از من, در مورد تعداد حرف فلان و فلان آیات چندبار تکرار شدن می‌پرسید؟ چرا از شأن نزول و تفسیر قرآن نمی‌پرسید؟

خداوند, ایشان را در زمره‌ی صالحین و مفلحین و مصلحین و شهدا و علما و بر سر سفره‌ی ائمه قرار دهد.
موفق باشید