انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: یاد استاد (ویژه پنجمین سالگرد رحلت استاد شحات)
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
بسم الله الرحمن الرحیم

"من قبلا چند نوار هم از این آقای شحات انور-که در رادیو پخش میکردند-شنیده بودم.یکی از آنها آیه ای از سوره نساء است
"فلا تقعدوا معهم حتی یخوضوا فی حدیث غیره" که خیلی هم خوب خوانده شده است.

مقام معظم رهبری
کتاب حدیث ولایت

"اخیرا صدای یک قاری جوان به نام شحات انور راشنیده ایم که میتواند در آینده از مشاهیر مصر شود"
استاد محمود علی البنا و استاد عبدالباسط
کتاب"زندگینامه قاریان مشهور جهان"


23 دی ماه پنجمین سالگرد رحلت استاد شحات محمد انور است.
استادی که بی شک از نوابغ دوران بود و تاثیر شگرفش در ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
این تاپیک یادی از آن استاد فقید است که شامل مصاحبه ای از خود استاد و همچنین یک مصاحبه از احمد معاصراوی رییس قراء قران الازهر درباره ایشان است.


لینک دانلود مصاحبه احمد معاصراوی: به همراه دو فراز از استاد شحات در ابتدا و انتهای مصاحبه
دانلود
من این فایل رو برای ترجمه به یکی از دوستای عربم دادم که تونست حالا با مقداری بالا و پایین ولی رسوندن مضمون اون رو ترجمه کنه.ترجمش اینه:(نقل به مضمون)

ای شنوندگان گرامی همراهی میکند ما را امشب آقای استاد احمد معاصراوی رییس قراء قران ازهر مصر و ما صحبت میکنیم درباره استاد شحات.
مجری:مهمترین مشخصه تمایز صدای استاد شحات چیست؟
جواب:استاد شحات(ره) در دوره ای ظاهر شد(دوره 80 میلادی) که قراء زیادی بودند و او هم زیاد در دنیا نبود و اما صدای ممیزی داشت که هر کس میشنید متوجه میشد که شحات است.از چند لحاظ از بقیه بالاتر بود که یکی درس خواندن و داشتن علم قرانی بود و مقام بیات و رست و... را بلد بود و بلد بود که چطور استفاده کند.
در جواب جواب متمایز بود به شکلی که الان کمتر کسی هست که بتونه اینجوری اجرا کنه مگر کسیکه احاطه و تمکن صوتی برای آن دارد.
صوت شیخ شحات یک نوع جمعی بود بین عبدالصمد زناتی و شبیب و از یک شهر بودند و اداء او بین زناتی و شبیب بود.
برای شیخ شحات شخصیت مستقل صوتی بود.
صدای شحات اینقدر قشنگ و جذاب بود که اگر بیشتر عمر میکرد میتونست کارها و تلاوتهای جاودانه تری ایجاد کند.به شکلی که وقتی میخوند انگار صدا بهت میگفت بیا من رو گوش بده.
سوال:از نظر شما که استاد گروه قراء ازهر هستید اگر بخواهیم صحبت کنیم در مورد تلاوات و احکام قرائات شیخ در قران کریم؟
جواب:در حقیقت شیخ شحات دارنده فن و زیبایی صدا و تسلط کامل بر مقامات و تنقلات موسیقی بود و حقا آقای شیخ شحات اینجور بود.
سوال:بین شما و استاد شحات ملاقاتهایی بود.در خلال این ملاقاتها چه برداشتی از آقای شحات کردید که ایشون رو بین بقیه متمایز میکنه؟
جواب:خدا رحمتش کنه آدم خوبی بود و چیزی که ایشون رو متمایز میکرد محاسبه نفس بود.من الان آرزو میکنم که قرا ما اینجور باشن که عزت خودشان را عزت قران بدانند به شکلی که باید عزت داشته باشند و عزتشان را نگهدارند و خود را ذلیل نکنند و نه اینکه مغرور باشند.بلکه عزت داشته باشند.چون قران متکبرین رو نمیخواد و عزت با تکبر فرق میکنه.مقطعی زیبا از استاد از سوره انعام که اولین تلاوت ایشون در ایران بود:
دانلودمصاحبه ای از استاد شحات (منبع:کتاب زندگینامه قاریان مشهور جهان):

سوال:میزان تحصیلات خودتان را بفرمایید و بفرمایید که آیا به دانشگاه الازهر هم راه پیدا کرده اید یا خیر؟

جواب:بنده قبل از اینکه داییم از دنیا برود بمدت 2 سال در دانشگاه الازهر تحصیل نمودم و پس از وفات داییم،یکی از مدرسین دانشگاه الازهر هنگامی که تلاوت بنده راشنید به من گفت:شما نیاز نیست در این دانشگاه بمانید زیرا داریای صوت زیبایی هستی و لذا از دانشگاه خارج شو بنده هم خارج گشتم و به قرائت قران پرداختم و در واقع دایی بنده که از افراد صالحی بشمار میرفت و خود حافظ قران بود از طفولیت قران را به بنده تعلیم داد.

سوال:
بفرمایید که شما حرفه دیگری هم دارید؟

جواب:خیر در زمینه دیگری حرفه دیگری ندارم غیر از قرائت قران.

سوال:آیا در زمینه تواشیح هم کار کرده اید؟

جواب:خیر.در طول عمرم در این زمینه کار نکرده ام.البته من دستگاههای موسیقی و حتی چگونگی نواختن آنها را یاد گرفتم اما مطلب آن است که تلاوت قران چیز دیگری است که ربطی به موسیقی ندارد و مرتبه ای بالاتر دارد نسبت به تواشیح.و بنده عملا در زمینه تواشیح کار نکرده ام.حدود 2 سال دستگاههای موسیقی را آموختم و این دستگاهها را همچون "سه گاه"،"نهاوند"،"حجاز"،"بیات" و غیره را در حد شناخت میدانم.
سوال:بفرمایید علت اینکه اکثر قاریان قران کریم و کسانی که قران را بسیار خوب و زیبا تلاوت میکنند،از کشور شما یعنی مصر میباشند چیست؟
جواب:به جهت اینکه الحمدلله در کشور مصر دانشگاه الازهر وجود دارد و الازهر در واقع در خدمت قران است و در مصر کسی که عالم است-یعنی همان چیزی که شما آن را حجت الاسلام مینامید-لازم است حتما حافظ قران باشد. و نیز محلهایی جهت تعلیم قران در تمام استانها و اماکن مصر وجود دارد و این معاهد در کشور مصر بسیار است و ممکن است در این دانشگاهها فردی مدارک بالایی را هم اخذ نماید و این علت اساسی قضیه است. و حتی فردی که 60 سال دارد ممکن است که وارد آن بشود و در آن تحصیل نماید و قران را فرا بگیرد و از حفظ نماید.
سوال:به نظر شما بهترین روش،سبک و اسلوبی که شنونده را به تلاوت قران جلب و جذب میکند چیست؟

جواب:بهترین اسلوب رعایت تقوای الهی است در تلاوت قران.

سوال:راجع به مسافرتهایی که به خارج از کشور خویش داشتید،این سفرها به کدام کشورها بوده و بفرمایید که مردم آن کشوره-به نظر شما-چگونه بودند؟مردم را جهت اشتیاق به قران چگونه یافتید؟

جواب:بنده به قطر و ابوظبی دو سال سفر نمودم و به جمهوری مالدیو و کشور اوگاندا و ایران و نیجریه.همانگونه که قبلا عرض کردم تنها کشوری که به قران گوش میدهند ایران است و مثلا مردم کشور مالدیو به قران گوش میدهند اما نه به اندازه مردم ایران.
سوال:استاد به نظر شما کسی که علاقه مند است یک قاری قران بشود،بفرمایید که چه مراحلی را باید طی کند و چه شرطهایی را لازم دار؟
جواب:در ابتدا شرط آن،این است که حافظ قران بشود و با این شرط در واقع اهلیت پیدا میکند که یک قاری قران بشود. و در واقع شرط اساسی برای قاری قران حافظ بودن اوست ولاغیر. و لازم است از سن 3 یا 4 سالگی شروع کنند به آموختن و حفظ کردن آن.البته طبیعی است که تمرین و پشتکار لازم است. و لذا همانطوری که حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم جمهوری اسلامی فرمودند:"العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر".یعنی آموختن چیزی در کودکی مانند نقشی است که بر سنگی حک شده باشد. و از خاطره انسان محو نمیشود و لذا این سنین برای حفظ قران مناسب است و یک کودک راحت آیات را به ذهن میسپارد و یاد میگیرد.
سوال:بفرمایید نظر شما راجع به تلاوت قاریان قران ایرانی چیست؟

جواب:همانطوری که عرض کردم بحمدلله ملت ایران قران را دوست دارند و قاریان آنها هم دارای اصوات زیبایی هستند که البته نیاز به تمرین دارند.همانطور که نیاز به حفظ قران دارند و علت این امر آن است که:تا زمانیکه رهبری امتی صالح بود آن ملت هم صالح خواهند بود و چنانچه رهبر امتی فاسد باشد ملت هم فاسد خواهد شد. و بحمدلله رهبر شما تشجیع و تشویق میکندد مردم را به تلاوت قران. و دست اندرکاران مملکت شما هم لازم است که ذر زمینه حفظ قران کارهای عملی انجام بدهند و انچه که مقام معظم رهبری میفرمایند تنفیذ کنند.

والسلام

مقطعی از سوره مائده با صدای استاد مرحوم:
دانلود


مقطعی از سوره انبیا با صدای ایشان:

دانلودهدیه یک حمد و توحید و یک صلوات جهت شادی روح ایشان فراموش نشود
ازشماجناب شیخ سعیدعزیزبه خاطربه راه انداختن این تاپیک تشکرمی کنم A57 خداوندروح آن استادبزرگوارروغریق دریای رحمت خویش بفرماید A03بنده به شخصه همین تلاوتهای ناقص وضعیفی که دارم مدیون تلاوتهای این استادبزرگوارهستم.واقعاپنج سال گذشت!!!!!!چه زوددیرمی شود!برای شادی روح مطهرتمام شهداوامام شهداوروح استادشحات عزیزصلواتی عنایت بفرمایید اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
[عکس: shahat_anwar_The_Amazing_picture.jpg]

فرازی زیبا از سوره ی قیامت با صدای استاد شحات انور(رحمه الله علیه):
دانلود:
[عکس: 396.gif]
امام صادق علیه السلام می فرمایند:شش چیز است که مومن,بعد از مرگ نیز از آن ها بهره مند می شود:فرزند صالحی که برای او طلب مغفرت کند,کتاب قرآنی که از آن قرائت شود,چاه آبی که حفر کرده,درختی که کاشته است,آبی که برای خیرات جاری کرده و روش پسندیده ای که بنا نهاده و دیگران پس از وی آن را ادامه دهند.

در آستانه ی پنجمین سال درگذشت استاد شحات انور قرار داریم.استادشحات انور به راستی با وجود چنین فرزندانی و چنین راه و روش پسندیده ای که از خود برای فرزندانش به ارث گذاشت ,آمرزیده ی درگاه الهی می باشد.خداوند ان شاءالله ایشان را غریق رحمت واسعه ی خویش بگرداند.


سلام

هی داد بیداد

پنج سال گذشششششششششششششششششششتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت!!!!

خدا بیامرزتشون
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
نام نمایش: زندگی یک قاری
نام بازیگر اصلی: استاد شحات محمد انور
سکانس: آخر
موضوع: وفات
تاریخ ضبط: 23 دیماه 1386
استاد در بستر بیماری افتاده و پس از چهار سال دوری از محافلی که آن زمان ها همه را در آن ها مجذوب صوت و فنون خود کرده بود در حال کوچی ابدی است......
افسوس که عالم اسلام باز قاری گران قدری را این بار نه بر اثر استفاده زیاد از حنجره اش و نه به خاطر کهولت سن بلکه به خاطر بیماری کبد از دست داد.
اما .....
در مورد این استاد گران قدر و بزرگوار ما یک غم داریم و یک شادی. غم از برای رحلت و کوچ از سرای فانی به باقی دیار عاشقان. اما شادیمان به خاطر ارث رساندن ایشان به اولاد خلفشان. گرچه جای پدرشان پر نشدنی است ولی باز هم می توانم این جمله را با قاطعیت هر چه تمام تر بگویم که تلاوت دو فرزند این قاری فقید آرام بخش درد فقدان آن عزیز است.
استاد شحات دنیایی از تلاوت را بر جای گذاشت: دسته ای در نوار ها و کاست ها و بخشی دیگر را در وجود این دو بزرگوار.
بحث در مورد تلاوت های استاد شحات نیازمند وقت و علم فراوانی است که این بنده حقیر فاقد هر دو هستم. ان شاءالله از مکتوبات دوستان استفاده و کسب فیض خواهم کرد.
منم تسلیـــــــــــــــــــــــــــــــــت بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاد...
خدایش غریق رحمت سازد...
ای دل به گوش جانت،بشنو ندای قرآن / از بانگ احمد آمد،آیات حق سبحان
هر کس که زاده گردد،فانی شود زمانی(1) / هم پادشاه دنیا هم پادشاه الحان(امیر النغم)
(1):کل من علیها فان-و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام
ان شاء الله که قدر عمرمون رو بدونیم
.
.
.
گرامی میداریم یاد و خاطره استاد مرحوم شحات محمد انور رو در ششمین سالگرد وفات این بزرگوار
اللهم ان کان محسنا فزد فی احسانه و ان کان مسیئا فتجاوز عن سیئاته
[b]موت دو قسم است:
عده ای را در برمی گیرد و اثری را دیگر در این جهان از آنها باقی نمی گذارد
عده ای را نیز در برمی گیرد لیکن به آثار آنان نمی تواند خللی وارد کند
الحق که استاد شحات از آنهایی است که اگر چه از میان ما رفته است، لیکن یاد و نام و آثار و خاطراتش برای همیشه تداعی گر روزهای بودن او در این دنیا خواهد بود.گویی که همچنان در میان ماست و گرمی نفسش روح یخ زده مان را به حیاتی دوباره تشویق می کند.
رحمه الله علیه
هفتمین سالروز وفات استاد خوش لحن و خوش صدا و صاحب نفس گرم و ملکوتی، مرحوم شحات محمد انور رو به همه دوستدارانش و جامعه قرانی تسلیت عرض میکنم.
حشره الله مع النبی و آله