انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: گذری بر زندگانی استاد محمد صدیق منشاوی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سم الله الرحمن الرحيم
امروز 30 خرداد، چهل و پنجمين سالگرد درگذشت یکی از مفاخر تاریخ تلاوت قرآن، صاحب صوت البکاء استاد محمد صديق منشاوی بود (20 ژوئن 1969 ميلادی) به همين مناسبت ترجمه يکی از کامل ترين زندگی نامه های موجود از استاد منشاوی را که نکات جالب و خواندنی از زندگی ايشان را روايت می کند، تقديم علاقه مندان به تلاوت های استاد می کنم.
[عکس: menshavi_01.jpg]
نبذة عن حیاة الشیخ محمد صدیق المنشاوی

او محمد صدیق منشاوی است.
نام بزرگی که زیر آن اسرار پنهان بسیاری وجود دارد که عاشقان و مریدانش را حیران می کند، و با وجود گذشت بیش از چهل سال از وفاتش، هر روز اسرار جدیدی برای ما آشکار می شود. محمد صدیق منشاوی قلبها را به سوی خود جذب کرد
و شاگردان و مریدان بسیاری از گوشه و کنار دنیا و از کشورهای مختلف گرد او جمع شدند.
به همه ی این مریدان و عاشقان منشاوی، داستان زندگی شیخ را با عنوان عمر کوتاه و اثر ماندگار، هدیه می کنم، اما با اسلوب و شیوه ای جدید، به این شکل که در سیره ی بی نظیر و عطرآگین زندگی اش تعمق می کنیم.

خانواده منشاوی، قهرمانان قرآن

تاریخ با عظمت خانواده منشاوی، به شیخ مثبت منشاوی می رسد که آوازه اش در الصعید مصر پیچیده بود. او یکی از مشهورترین قراء مصر بود. خداوند به او صوت ناب و زیبایی عطا کرده بود. خانواده شیخ مثبت حفظ قرآن و تجوید و ترتیل را نسل در نسل به ارث بردند و در طول دو قرن فرزندان و نوه های این خانواده ی مبارک، از رسالت تعلیم قرآن، تبعیت کردند.

شیخ مثبت به پسرش، سید، حفظ قرآن و احکام و تجوید و ترتیل را آموزش داد، تا اینکه به همان جایگاه پرآوازه ی پدرش رسید. شیخ صدیق، پسر شیخ سید منشاوی نیز حفظ قرآن را نزد پدرش شروع کرد و زمانی که به نه سالگی رسید حافظ کل قرآن شد. سپس شیخ صدیق به قاهره رفت و علم قرائات را نزد شیخ مسعودی، که در آن زمان یکی از معلمان مشهور علم قرائات بود، آموخت. اهل تصوف آن عصر به او لقب امین القرآن دادند، او حقیقتا امین بود و هجده عضو خانواده اش را به عالم قرائت قرآن تقدیم کرد. شهرت او در تمام کشور مصر پر شده بود. تعداد بسیار کمی تلاوت با صدای او در رادیو سوریه و لندن ضبط شده است که پخش نیز می شود. با وجود شهرت زیاد، او فقط در شهر خودش تلاوت می کرد و از تلاوت در خارج از شهر خودش روی گردان بود. او فقط برای تلاوت در مراسم عزای شیخ محمد رفعت به سفر رفت، چون برای این قاری بزرگ احترام زیادی قائل بود. وقتی مسئول وقت رادیو از او درخواست ضبط تلاوت نمود، او نپذیرفت.
ماجرای مشهوری که درباره این مرد بزرگ نقل شده، این است که: يکبار که در مجلس عزای يکی از اشراف شهر قنا تلاوت کرده بود، در پايان مجلس برادر متوفی خواست مبلغی به شيخ بدهد. او در جيبش سکه ای طلا (جنيه) و سکه ای بی ارزش (مليم) داشت و زمانيکه که ميخواست هديه شيخ را بدهد به اشتباه آن سکه بی ارزش را به شيخ داد، و شيخ بی آنکه به آن نگاهی کند به خانه بازگشت، و
زمانيکه به منزل رسيد دريافت آنچه که آن مرد به او داد چه بود. چيزی نگذشت که آن مرد متوجه خطايش شد، پس با سرعت نزد شيخ آمد و از اشتباه بزرگی که مرتکب شده بود عذرخواهی کرد، و با اصرار خواست آن سکه طلا (جنيه) را به او بدهد اما شيخ منشاوی نپذيرفت و اين آيه را تلاوت نمود: قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنا.اما برادر شيخ صديق، يعنی شيخ أحمد السيد، در الصعيد ماند و در آنجا قرآن آموزش می داد و تلاوت می کرد. وقتی ملک فاروق از او خواست قاری قصر پادشاه شود، او نپذيرفت و برای پادشاه شرطی گذاشت مبنی بر اينکه کافه ها و قهوه خانه ها از دادن مشروبات و انجام بازی های قمار و...، از ساعت هشت شب که زمان پخش قرآن از راديوست، منع شوند. به خاطر شأن و جايگاه کلام خدا، لازم است مردم موقع شنيدن تلاوت قرآن به مشروبات و گفتگوهای بی مورد و لهو و لعب مشغول نباشند. پادشاه گفت: اين يعنی در هر کافه يک نگهبان گماشته شود، اين کار سخت است و ما از انجام آن معذوريم. شيخ احمد گفت: ما هم از تلاوت برای شما معذوریم! پادشاه چاره ای نداشت جز اينکه از او تقدير کند و هرگز او را مجبور به تلاوت در قصر پادشاهی نکرد.

شیخ صدیق منشاوی به حفظ قرآن توسط فرزندانش بسیار اهتمام داشت. او چهار فرزند پسر به نام های محمد، محمود، احمد و حامد داشت. پسر اول و دوم (محمد و محمود) از قاریان بزرگ و مشهور در عالم اسلام گردیدند، پسر سوم (احمد) در کودکی و البته بعد از حفظ قرآن، از دنیا رفت، و چهارمین پسر (حامد) در الأزهر معلم شد.

[عکس: menshavi_02.jpg]

این همان خانواده ای است که استاد محمد صدیق منشاوی در آن متولد شد، رشد کرد و تربیت یافت. خانواده منشاوی در آموزش و حفظ قرآن فضیلت دارند. آنها شایسته ی عنوان قهرمانان قرآنی بودند. آنها خود از حاملین قرآن و بهترین مروّج و مبلّغ قرآن در عالم بودند. اکنون به زندگی یکی از این قهرمانان قرآن می پردازیم. خداوند صوتی زیبا و سبکی بی نظیر به او عطا نمود که هنگام تلاوت با آن صوت محزونش اشکها جاری می شود.

تولد و رشد قرآنی

شیخ محمد صدیق سید مثبت المنشاوی در ژانویه 1920 (1338هجری) در روستای منشاه از توابع استان سوهاج جمهوری عربی مصر به دنیا آمد. این روستا در عصر فرعونی منشات نامیده میشد و نام روستای مجاور آن هم تخمیم بود، (هر دو به معنای پسرعمو) بعدها این دو اسم فرعونی به المنشاه و أخمیم تغییر یافت. شیخ در این روستا زندگی کرد و رشد نمود. در ابتدا پدرش شیخ صدیق، خود به آموزش
و حفظ قرآن پسرش محمد اهتمام داشت. سپس او را در حالیکه فقط چهار سال داشت نزد قراء روستا فرستاد. شیخ ابومسلم با دیدن استعداد او و سرعت حفظ و حلاوت صدایش، او را بسیار تشویق می کرد. شیخ عزیز ما در هشت سالگی قرآن را نزد شیخ محمد النمکی حفظ کرد. سپس به همراه پدرش شیخ صدیق و عمویش شیخ احمد سید، برای آموزش علم قرائات و علوم قرآنی به قاهره رفت، و در دوازده سالگی علم قرائات را نزد شیخ محمد مسعود، که از صوت زیبا و نبوغ محمد خیلی خوشش آمده بود، آموخت.


روزها گذشت و محمد صدیق به سن پانزده سالگی رسید. احکام القرآن الکریم را نیز نزد شیخ محمد ابی العلا و شیخ سعودی محمد آموخت. شهرت و آوازه اش در استانهای مختلف مخصوصا استان سوهاج پیچید و باعث افزایش اعتماد به نفس او شد، تا اثر بزرگی بر قرائت قرآن بر جای گذارد.

ازدواج محمد صدیق – خانواده قرآنی و تربیت اسلامی

شيخ محمد صديق منشاوی در سال 1938 با دختر عمويش ازدواج کرد و صاحب 4 فرزند شد: 2 پسر و 2 دختر، و در حاليکه سن او از چهل سالگی گذشته بود دوباره ازدواج کرد، همسر دومش از شهر أخميم استان سوهاج بود که صاحب 9 فرزند شد: 5 پسر و 4 دختر. همسرانش با هم در يک خانه و با دوستی و مودت زندگی می کردند. همسر دوم او يک سال قبل از وفات استاد منشاوی، در ايام حج و در
هنگام اداء فرائض حج از دنيا رفت.


اسامی فرزندان پسر شیخ از این قرار است: محمد سعودی که تاجر است، محمد الشافعی که مهندس معمار در عربستان سعودی است، محمد نور افسر ارتش است، دکتر عمر در دانشکده علوم دانشگاه الازهر تدریس می کند، صلاح حسابدار یک شرکت خصوصی است، طارق در عربستان سعودی کار می کند و مهندس است.

[عکس: menshavi_03.jpg]

فرزندان دختر شیخ به نامهای فردوس، فتحیه، فریال، فاطمه و فائزه هستند که هیچکدام شغلی ندارند و کار نمی کنند و همگی ازدواج کرده اند. سه دختر بزرگتر در زمان حیات پدرشان و بعد از اتمام حفظ قرآن ازدواج کردند، اما شیخ محمد دو دختر دیگرش را در کودکی تنها گذاشت و در زمان وفات او کوچکترین دخترش فقط یک سال داشت! پدربزرگشان شیخ صدیق تربیت آنها و آموزش حفظ قرآن به آنها را بر عهده گرفت.


همه ی فرزندان شیخ حافظ قرآن هستند. از بین فرزندان استاد، فقط دو پسرش صلاح و عمر، حلاوت صوت شیخ را به ارث بردند، و با صوت زیبایشان از بقیه متمایز شدند. در مورد چگونگی تربیت فرزندان توسط شیخ، پسر بزرگ استاد، حاج سعودی، می گوید: پدرم بسیار به حفظ قرآن اهتمام داشت و اصرار داشت ما از پنج سالگی حفظ قرآن را شروع کنیم. و در واقع وجه مشترک فرزندان شیخ محمد صدیق منشاوی (سوای تخصص آنها) حفظ قرآن است.


طارق محمد صدیق نقل می کند در بسیاری مواقع، پدرش را زمانی که به مسجد می رفت همراهی می کرد، مخصوصا در روزهای جمعه در مسجد الزمالک، در آن زمانی که شیخ قاری این مسجد شده بود. و همچنین همراه او به رادیو می رفت، چون شیخ عادت داشت بعد از نماز جمعه به رادیو برود.

پسر دیگر استاد، الشافعی، در مورد روش تربیتی پدرش می گوید: پدر بسیار به اداء فرائض و واجبات ما اهمیت می داد. و ما را به همراه خود به مساجدی که در آن قرآن تلاوت می کرد، می برد. و این برای من فرصت خوبی بود تا مساجد بزرگ مصر را ببینم و بشناسم. او خیلی مراقب بود ما در انتخاب دوست دقت کنیم و اصرار داشت دوستانی از خانواده های مذهبی انتخاب کنیم. به فرزندانش در انجام تکالیف درسی کمک می کرد، در جلسات اولیاء دانش آموزان در مدرسه ی فرزندانش شرکت می کرد. در ایام تعطیلات تابستان با ما در ورزش هایی مثل شنا و تیراندازی شرکت می کرد. شب ها کتاب های دینی متناسب با سن ما برایمان می خواند، اما بیش از همه ی اینها، به حفظ قرآن فرزندانش اهمیت می داد. و آن فرزندانی که در زمان وفات استاد کوچک بودند، پدرش شیخ صدیق مسئولیت آموزش و
حفظ آنها را بر عهده گرفت.


پیوستن به رادیو

اولین تلاوت شیخ در روستای أبارالملک شهر أخمیم در استان سوهاج و در یکی از شب های ماه مبارک رمضان سال 1935 بود.

شهرت و آوازه ی تلاوت های زيبای او در بين مردم مصر زبانزد بود و وقتی مسئولين راديو اين موضوع را دانستند از او خواستند به راديو برود و امتحان بدهد و چنانچه در امتحان پذيرفته شد قاری راديو شود، شيخ اين درخواست آنها را نپذيرفت و گفت: قرائت در راديو را نمی خواهم و نيازی به شهرت آن ندارم و هرگز زير بار امتحان نمی روم.

مدير وقت راديو دستور داد افرادی از راديو، به محل تلاوت شيخ منشاوی بروند. شيخ در آن روز در يکی از محافل ماه رمضان در خانه يکی از ثروتمندان روستای إسنا تلاوت می کرد که گروه اعزامی راديو برای ضبط تلاوت آمدند، و در همان زمان گروهی ديگر از فرستادگان راديو برای ضبط تلاوت پدر استاد، به استان سوهاج رفتند. شيخ صديق منشاوی، آن روز در روستای العسيرات استان سوهاج در منزل حاج احمد أبورهاب تلاوت می کرد. اين اتفاق تا آن زمان در تاريخ راديو سابقه نداشت و اولين بار بود که راديو، دستگاهها و عوامل راديويی را به
همراه مهندسان خود، برای ضبط تلاوت يکی از قاريان به مجلسی می فرستاد. يکی از مجلات آن زمان نیز اين ماجرا را نقل کرده است.


وقتی مسئولان راديو، دو نوار ضبط شده از تلاوت شيخ محمد صديق و پدرش را برای جلب اعتماد آنان، برايشان فرستادند، آنها باز هم درخواست مسئولان راديو را نپذيرفتند. اين موضوع خشم مسئولين راديو را برانگيخت و نزديک بود مشکل بزرگی ايجاد شود، تا اينکه افسری عاليرتبه به نام عبدالفتاح پاشا که از دوستان نزديک محمد صديق بود، به او گفت که اين سرپيچی توجيهی ندارد و ابداً شايسته ی او نيست، چون مسئولان راديو با وجود رد درخواستشان، متخصصان و مهندسان خود را برای ضبط تلاوت فرستادند، پس بايد پاسخ مناسب و شايسته ای به آنها داده شود. و بعد از اصرار زياد، بالاخره شيخ محمد صديق منشاوی به راديو رفت و تا زمان وفاتش قاری راديو بود، اما پدرش می گفت: از خانواده ی منشاوی، برای راديوی مصر، پسرم محمد، کافی است.

از سال 1945، شیخ قاری رادیو شد و اولین تلاوتی که با صدای او ضبط شد تلاوت سوره لقمان بود، جالب این است که آخرین تلاوت ضبط شده از استاد نیز، تلاوت همین سوره مبارکه است.

تلاوت های رادیو

علاوه بر ترتیل کامل مصحف، به روایت حفص از عاصم، بیش از صد و پنجاه تلاوت با صدای استاد محمد صدیق منشاوی در رادیو مصر و رادیوهای دیگر ضبط شده است. شیخ محمد صدیق پیشنهاد ضبط تلاوت ترتیل کل قرآن کریم را به رادیو داد. زمانی که استاد در سفر بود، اولین تلاوت ترتیل با صدای شیخ حصری ضبط شد، و بعد از بازگشت شیخ منشاوی از سفر، تلاوت ترتیل کل قرآن با صدای ایشان ضبط
شد. شیخ عامر سید عثمان یکی از مشایخ و علمای بزرگی بود که بر ضبط تلاوت ترتیل استاد منشاوی نظارت داشت.


برتری تلاوت ترتیل استاد بر دیگر تلاوتهای ترتیل ضبط شده، آشکار و مبرهن است. استاد بارها در طول ضبط تلاوت ترتیل نمی توانست خود را کنترل کند و گریه می کرد. به همین دلیل ضبط تلاوت چند بار تکرار می شد. تا اینکه بالاخره ضبط این تلاوت ترتیل که اکنون در اختیار ماست، به پایان رسید. و استاد زمان کوتاهی بعد از پایان ضبط آن، از دنیا رفت. و بسیاری از مردم با اشتیاق فراوان منتظر انتشار آن بودند، چون تنها همان یک نسخه در اختیار رادیو بود و نسخه ی دیگری از آن وجود نداشت. اما در مورد تلاوت مجود، شيخ محمد صديق منشاوی يک دوره تلاوت مجود برای راديو ضبط کرد که تقريبا پنج ساعت از آن کم بود، اما متأسفانه مسئولين راديو اصلا به حفظ و نگه داری تلاوت های ضبط شده ی قراء اهتمام نداشتند و روی نوارهايی که تلاوت قرآن با صدای منشاوی ضبط شده بود، برنامه های ديگری مثل سخنرانی های رئيس عبد الناصر ضبط شده است!

رادیو قرآن مصر همیشه غروب روزهای ماه رمضان تلاوت استاد منشاوی را پخش می کرد. چقدر آن لحظات روحانی مغرب قبل از افطار، با تلاوت شیخ منشاوی زیبا بود، گویی قلب ها را در آسمان به پرواز در می آورد...

منبع: mustafa-ismail.blogfa.com


دانلود متن کامل زندگی نامه استاد منشاوی :


http://cld.persiangig.com/download/ypikU...VI.docx/dl

عکس منشاوی که با دست باز نماز خوانده که برخی این مطلب را تاییدی بر شیعه بودنش گرفته اند زیرا خاطراتی از استاد طوسی به نقل از مرحوم شیخ احمد رزیقی نقل شده که منشاوی شیعه بوده البته برخی از مذاهب اهل سنت گویا دست باز نماز می خوانند.

منشاوی با دست باز نماز می خواند لینک عکسش در زیر می آید
http://www.tahaquran.ir/wp-content/uploa...25x300.jpg
(۱۳۹۴-۰۴-۱۳, ۰۵:۲۵ ق.ظ)kkhatar نوشته: [ -> ]عکس منشاوی که با دست باز نماز خوانده که برخی این مطلب را تاییدی بر شیعه بودنش گرفته اند زیرا خاطراتی از استاد طوسی به نقل از مرحوم شیخ احمد رزیقی نقل شده که منشاوی شیعه بوده البته برخی از مذاهب اهل سنت گویا دست باز نماز می خوانند.

منشاوی با دست باز نماز می خواند لینک عکسش در زیر می آید
http://www.tahaquran.ir/wp-content/uploa...25x300.jpg

کو؟؟استاد هم که تکتف کرده!