انجمن تخصصی قاریان قرآن کریم

نسخه‌ی کامل: معرفی کتاب مهدوی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
به نام خدا
سلام

کتاب : المحجة فيما نزل فى القائم الحجة
نوشته : سيد هاشم بحرانى

سيد بحرانى ، فاضل ، محدث ، جامع و پژوهشگر در اخبار بوده است . كسى در اين فن ، جز مجلسى ، بر او پيشى نگرفته . كتابهاى زيادى تصنيف كرده كه گواهى تتبع و آگاهى اوست .
گذشته از مرتبه بلند علمى ، امور حسبيه را نيز بر عهده داشته است . در انجام فريضه امر به معروف و نهى از منكر و مبارزه با ستمگران و حاكمان ستم ، هيچ گونه بيم و هراسى به خود راه نداده و عمر پربركت خويش را در راه نشر علوم اهلبيت و خدمت به بندگان خدا به پايان برده است .
وى ، در سال 1107 - 1108 در قريه نعيم در گذشت و در قريه توبلى ، به خاك سپرده شد.
بحرانى از بزرگانى چون : سيد عبدالعظيم بن سيد عباس استرآبادى ، شيخ فخرالدين بن طريحى النجفى ، صاحب مجمع البحرين ، بهره جسته است .
از وى ، نوشته هاى بسيارى به جا مانده از جمله : كتاب : المحجة فيما نزل فى القائم الحجة .
موضوع مورد بحث ، اين اثر، آيات قرآنى است كه در روايات ، به حضرت مهدى تفسير و تاءويل شده . اين آيات ، به 120 عدد مى رسند كه از سوره بقره آغاز و به سوره مباركه عصر، پايان مى پذيرند مطالب كتاب ، به صورت ترتيب سوره هاى قرآنى تنظيم شده اند.
نويسنده ، در مقدمه كتاب مى نويسد:
((در اين كتاب ، آياتى كه در روايات معصومين (ع ) به مهدى (عج ) تفسير شده اند، آورده شده و روايات مربوط به ديگر ائمه (ع ) را در تفسير برهان بايد جست .))
روايات مورد استناد در تفسير و تاءويل آيات قرآن ، از مصادر آنها نقل شده است .
محقق محترم ، افزون بر آياتى كه مؤ لف گردآورى كرده ، با جست و جوى بسيار، به دوازده آيه از قرآن دست يافته كه به گونه اى به امام عصر (عج ) ارتباط دارند و آنها را به صورت استدراك در پايان كتاب ، تحت عنوان : ((مستدرك المحجه )) آورده است .
وى با تلاش فراوان و در خور تحسين ، براى تصحيح كتاب به نسخه خطى موجود در كتابخانه آيت الله مرعشى ، كه به خط خوانا در زمان مؤ لف و از روى نوشته او، نسخه بردارى شده ، تكيه كرده و كتاب را، اصلاح كرده است .
از جمله كارهاى ارزشمند محقق ، تطبيق احاديث با مصادر اصلى آن و نماياندن موارد اختلاف ، از نظر زيادى و نقص است .
برخى روايات ، كه سند مشخصى نداشته اند با جست و جو و تحقيق در منابع گوناگون ، از مصادر ديگرى آدرس داده است .
.
به نام خدا
سلام


نویسنده : استاد محمدرضا حکیمی

كتاب خورشيد مغرب، نوشته محمد رضا حكيمي1 از دانشمندان اسلامي در عصر حاضر است. اين كتاب جايگاه ويژه‏اي در ميان كتاب‌هاي مربوط به امام عصر(عجل الله تعالي فرجه الشريف) دارد. عنوان فرعي كتاب «غيبت، انتظار و تكليف» است. مؤلف کوشيده تا مسأله مهدويّت را از زواياي علمي، عقلي، تاريخي، روايي، قرآني و ملل و نحل مورد بحث و بررسي قرار دهد.
خورشيد مغرب، نخستين بار در 51 صفحه در سال 1349 از سوي انتشارات غدير در تهران به چاپ ‏رسيد. در سال 1360 مباحث و نكات ديگري بر آن افزوده شده و در همان قطع به همّت دفتر نشر فرهنگ اسلامي چاپ شد. مؤلف در سال 1362 آن را درقطع وزيري، با 390 صفحه به شكل كنوني درآورد و از آن زمان تاكنون بارها چاپ و منتشر شده است. خورشيد مغرب، چهارده فصل (به عدد معصومين(عليهم السلام) ) و يك يادآوري مهمّ دارد:
1. ميلاد، 2. شمايل و سيرت، 3. غيبت، 4. در كتاب‏هاي پشينيان، 5 و 6. در كتاب‏هاي مسلمين،
7. در «قرآن كريم»، 8. در«سوره قدر»، 9. در علوم عقلي، 10. درعلوم تجربي، 11. در فلسفه تربيتي و سياسي، 12. عينيت مقاومت نه عينيت تسليم، 13. انتظار، 14. در طلب خورشيد.
وی در بخشي از کتاب چنين نوشته است: «يکي از ابعاد عظيم تکليف حساس و بزرگ، در روزگاران غيبت و انتظار، حفظ دين، نگهباني مرزهاي عقيدتي، و حراست از باروهاي باورهاي مقدس است. جامعة منتظر، نبايد در باره اين امر عظيم سستي روا بدارد.
لازم است فروغ ايمان و نور يقين و پرتو عقيده به حق و تشعشع اعتقادات راستين، همواره در دل و جان مردم محفوظ باشد و پيوسته ژرف¬تر و ژرف تر شود و بارورتر و بارورتر گردد. لازم است جان و دل نوباوگان، نوجوانان و جوانان، هردم در برابر تابش اعتقادات حقه قرار گيرد و از اين تابش و تجلي آکنده گردد. ايمان، جزء وجود آنان و مايه تقوم هويتِ اصلي آنان باشد؛ تا کم کم، حق و فداکاري در راه اعتلاي حق، چون خون، همة وجود آنان را گرم کند و چون روح، جوهر حيات آنان باشد».2
گفتنی است نام كتاب از رواياتي گرفته شده كه طلوع خورشيد از مغرب را از حوادث مهمّي دانسته است كه در آستانه قيامت رخ خواهد داد.3 شيخ مفيد(ره) درباره چگونگي اين اتفاق نوشته است: «خورشيد هنگام ظهر در آسمان راكد مي‌‏شود و ساعتي چند تا به هنگام عصر پيدا نباشد؛ آن گاه از مغرب آشكار گردد»4.
اين كتاب علاوه بر نثر زيبا، از استحكام خوبي برخوردار است كه مي‌تواند براي عموم علاقه مندان به مباحث مهدويّت ـ به ويژه اهل فرهنگ ـ مفيد باشد.

پي نوشت ها:
1. استاد محمد رضا حكيمي سال 1314 در مشهد مقدس در خانواده اي اهل دين و معرفت زاده شد. حدود دوازده سالگي به مدرسه نواب يكي از مهمترين مدرسه حوزه علميه مشهد در آن روزگار وارد شد و سال ها از محضر دانشمندان برجسته بهره هاي علمي و معنوي وافري برد. استاد حكيمي بعد ها بيشتر به پژوهش و نگارش پرداخت و ده ها جلد اثر ارزشمند با نثري زيبا و محتوايي عميق، پديد آورد.
2. محمد رضا حكيمي، خورشيد مغرب، ص276.
3. محمد بن حسن طوسي، كتاب الغيبة، ص 436، ح 426.
4. شيخ مفيد، الارشاد، ج 2، ص 368.

منبع : http://www.rasekhoon.net/
به نام خدا
سلام

نوشته : امين الاسلام ، ابى على الفضل بن الحسن الطبرسى .


تصحيح و تعليق : على اكبر غفارى .
ناشر: دارالمعرفه ، بيروت .
شماره صفحه ها: 460.
امين الاسلام طبرسى ، از عالمان ، مفسران ، مجتهدان بنام قرن پنجم و ششم هجرى است .
وى ، به احتمال زياد، به سال 468، يا 469، ديده به جهان گشوده و روزگار جوانى را در مشهد مقدس به فراگيرى دانش گذراند و در رشته هاى علمى متداول : ادبيات عرب ، حديث ، فقه ، اصول ، تفسير و... اطلاعات گسترده اى اندوخت و در اين دانشها، صاحب نظر شد و در سال 523 ه - ق . به شهر سبزوار رفت و تا پايان عمر، در همان جا بزيست و به نشر فرهنگ اسلام پرداخت (694) .
ابوالحسن على بن زيد بيهقى معاصر طبرسى درباره مقام علمى وى مى نويسد:
((در نحو، فريد بود... در علوم ديگر، به درجات افادت رسيد. تصانيف بسيار است او را...(695) ))
مرحوم طبرسى ، پس از سالها تحقيق ، تاءليف ، تدريس ، تربيت شاگردان و... به سال 548 ه - ق . در سبزوار به ديدار حق شتافت .
از وى ، آثار علمى بسيار به جا مانده ، از جمله : اعلام الوارى باءعلام الهدى (696) . وى در اين اثر، زواياى گوناگون زندگى ائمه عليهم السلام را با تتبع وسيع و ژرف ، نماينده و در بيان مطالب ، شيوه استدلال عقلى و نقلى را به گونه بسيار عالمانه و دقيق پى گرفته و با ابتكار در خورى ، مباحث را روشن و به اثبات رسانده است . مطالب كتاب ، از چنان اتقانى برخوردار است كه عالمان بزرگ ، در نوشته هاى خود، فصل ، يا فصلهايى را از آن ، به صورت كامل نقل كرده اند.
نويسنده ، كتاب را در چهار ركن اساسى ، سامان داده ، ركن چهارم آن ، درباره امامت ائمه عليهم السلام بويژه امامت امام زمان عليه السلام است . درباره امام زمان عليه السلام روى مطالب زير، انگشت گذارده است :
اسم ، كنيه ، لقب ، ولادت ، نام مادر گرامى حضرت ، كسانى كه امام را در كوچكى ملاقات كرده اند، اثبات امامت امام عصر، به دليل عقل ، چگونگى غيبت ، دلايل و شواهد بر غيبت ، برخى توقيعات ، نام كسانى كه به ديدار امام توفيق يافته اند، نشانه هاى قيام ، ايام ظهور، سيره عملى حضرت ، به هنگام قيام ، روش حكومت و ويژگيهايى كه در حضرت وجود دارد و...
در پايان ، به پاسخ شبهات مى پردازد:
1. علت طولانى شدن غيبت ؟
2. اگر غيبت ، سودى به حال مسلمانان نداشته باشد، چه تفاوتى بين حيات و مرگ حضرت خواهد بود.
3. حكم حدودى كه بر جنايتكاران در زمان غيبت واجب مى شود، چيست ؟
4. دليل غيبت .
5. آيا ادله اى كه براى غيبت امام عصر (عج ) مورد اسثتناد قرار گرفته ، كافى است .
6. اگر شيعه پذيرفته است كه پس از پيامبر(ص ) نبى خواهد آمد، چگونه در اخبار شيعه ، آمده : مهدى شريعت را نسخ مى كند، به حكم داوود حكم مى كند، جزيه نمى پذيرد و... آيا اينها اثبات نبوت جديد نيست ؟
.
به نام خدا
سلام

[عکس: Emaad-1924-small.jpg]


پديدآورنده: واحد پژوهش و تحقيق موعود
ناشر: موعود عصر


این کتاب با استفاده از آیات و روایات از کتب مهم و معتبر تهیه شده و شامل چهل حديث در توضیح چهل آیۀ قرآن دربارۀ امام مهدی (عج) مي باشد.

منبع : http://www.emad.ir
[عکس: ketabeimammahdi.jpg]

* امام مهدي(ع)؛ موجود موعود
* نويسنده: آيت‌الله عبدالله جوادي آملي
* ناشر: انتشارات اسراتا کنون کتاب‌ها و مقالات متعددي دربارة حضرت مهدي(ع) نوشته شده است امّا به رغم سعي و کوشش عالمانه و خالصانه اي که در شناخت و شناساندن آن حضرت، از سوي اشخاص و جريان‌هاي اسلامي صورت پذيرفته، همواره دام افراط و درة تفريط به روي اين موضوع گسترده و گشوده بوده، هست و خواهد بود و تنها کساني از ورطه اين دو نجات يافته‌اند که توانسته‌اند به مستمسک «امام شناسي» واقعي تمسک جويند و از آن بهره‌مند شوند. با همين رويکرد اثر شريف و خواندني امام مهدي(ع)، موجود موعود که مجموعه مباحث، گفتارها و نوشته‌هاي حضرت آيت‌الله جوادي آملي تدوين و با مقدمه‌اي گرانبها توسط نشر اسرا به بازار نشر عرضه شده است. در سه بخش اين کتاب با عناوين امام شناسي، انتظار و از ظهور تا مدينه فاضله حاوي اين مطالب است:

بخش يکم: امام شناسي
فصل يکم: امامت عام: چهرة فقاهتي امامت، امامت و نصب در نگاه امام رضا(ع)، برهان مهدوي بر عدم تعيين امام به دست مردم، حيات معقول ثمرة معرفت به امام(ع)، معيار زندگي جاهلانه، حيات و مرگ جاهلي در فرهنگ وحي، حيات انسان از ديدگاه قرآن، مراتب و نشانه‌هاي حيات عقلي، توقف شناخت امامت بر نبوت و فهم نبوت بر ادراک توحيد، معرفت امام، بهترين راه مسلمان مردن، مفهوم واقعي معرفت امام، معرفت ثمر بخش و شناخت بي ثمر، حيات خداپسند در گرو معرفت امام، امامت نياز بشر و نعمتي الهي، ملاک نياز به پيامبر و امام، امامت منت و لطف هميشگي خدا.

فصل دوم: امامت خاص: استمرار ولايت از ابراهيم(ع) تا امام زمان(ع)، نيل همه فرزندان صالح ابراهيم(ع) به امامت، بشارت ائمه به وجود مبارک ولي عصر(ع)، ظهور کلمه طيبه، شجره مبارک مهدوي، نيمه شعبان شب قدر اهل بيت(ع)، راز همتايي شب ميلاد امام زمان(ع) با شب قدر، عيد ميلاد امام عصر(ع)، راه معرفت امام زمان(ع)، والاترين راه شناخت امام عصر(ع)، قرآن و عترت يک حقيقت و دو ظهور، جلوه‌هايي از هماهنگي قرآن و عترت، امام معصوم پيشواي عقايد و اخلاق و اعمال، امام معصوم شاهد اعمال، ولاي خاندان عصمت رکني ديني، دشواري ادراک امام عصر(ع) و راه تسهيل آن، امام عصر(ع) مظهر «نور السّموات و الأرض»، مهدي(ع) سزاوارترين فرد به ابراهيم(ع)، خاتم اوصيا وارث منحصر به فرد کمالات، امام عصر(ع) مظهر علم و قدرت الهي، تأثير صاحبان نفس، ظهور اسم هادي در وجود مهدي(ع)، هدايت دل‌ها به دست امام عصر(ع)، ولي عصر(ع) همسفر سالکان، قائد قافله عشق، آينه مهر و قهر، مهدي(ع) عامل تحقق دين الهي،...

بخش دوم: انتظار
فصل يکم: شعاع آفتاب: مطلق يا نسبي بودن غيبت امام عصر(ع)، حکمت و چرايي غيبت، اسرار غيبت، چگونگي بهره بردن از امام در اين دوران، ضرورت نيابت در عصر غيبت، پندار واگذاري دفاع از دين به امام عصر(ع)، دعاي امام صادق(ع) راهي بر اثبات ولايت فقيه، انقلاب اسلامي آينة انقلاب مهدوي...
فصل دوم: حقيقت انتظار: انتظار فرج، انتظار در مکتب اهل بيت(ع)، شرايط تحقق حقيقت انتظار، بهترين راه برترين انتظار...
فصل سوم: منتظر: برتري انتظار فرهيختگان، مراحل کمالي منتظران، رهيدن منتظران از نااميدي، فضائل منتظران....
فصل چهارم: انتظار، ابعاد و تکاليف: آثار انتظار، تکاليف منتظران، ارتباط با امام عصر(ع) و ضرورت و چگونگي آن، وظايف شخصي منتظران، وظايف گروه‌ها

بخش سوم: از ظهور تا مدينه فاضله مهدوي(ع)
فصل نخست: ... تاظهور آفتاب: ضرورت ظهور، آثار عمومي ظهور، گاه قيام قائم، سيماي عمومي عصر ظهور، برخي رخدادهاي هنگام ظهور
فصل دوم:دولت کريمه مهدوي: روزهاي خوش فرج، از ظهور تا پيروزي، بهار دل‌انگيز قلوب، هندسه مدينه مهدوي، ويژگي‌هاي آرمانشهر مهدوي، کمال عقل نظري و عملي در حکومت مهدوي، جلوة بي‌نظير دينداري در حکومت مهدوي(ع).


* سوداي روي دوست
* نويسنده: مرتضي آقاتهراني
* ناشر: احمديه و مؤسسة آموزش و پژوهش امام خميني(ره)


قرن‌هاست که از غيبت امام عصر(ع) مي‌گذرد و بسياري در اشتياق جانان، جان به لب رسانده‌اند. گاه، چون علي بن مهزيار فوز ديدار نصيبشان گشته و گاه تا پايان عمر در حسرت ديدار باقي مانده‌اند. براي بسياري اين سؤال وجود دارد که چگونه مي‌توان چنين افتخاري يافت و به پيشگاه آن امام همام ـ عليه افضل التحي[ و الثناء ـ باريافت. پاسخ اين پرسش را در تشرفات خوشبختان مي‌توان يافت، که در تشرفات امثال ابن مهزيار و پيرمرد قفل‌ساز به صراحت اين مطلب بيان شده که آن حضرت مدت‌هاست که درانتظار ديدار شيعيان خويشند و لازم نيست براي ديدار خود را دچار زحمت و تکلف کنيم همين قدر که خانه دل را در خور ميهمان جاروب کرديم آن ميهمان عزيز مرحمت نموده و به کلبه وجود ما قدم مي‌نهند. هرچه کاستي است از ماست و اگر بي توفيق گشته ايم ثمرة بديهي روشي است که براي زندگي برگزيده ايم.

کتاب سوداي روي دوست اثري است آموزشي و عملي براي چگونه جاروب کردن خانه و مهياي ميهماني کردن آن، به قلم حجت الاسلام والمسلمين مرتضي آقاتهراني، که توسط دو انتشارات احمديه و نيز مؤسسة آموزشي پژوهشي امام خميني به بازار نشر ارائه شده است. در اين کتاب مي‌خوانيم:

فصل اوّل: مقدمه و کليات
نام و القاب امام زمان(ع)، معرفي اجمالي ايشان، ارتباط، انواع و اشکال ارتباط، آثار و برکات ارتباط، انتظار، ويژگي منتظران، امکان ديدار، نفي نيابت، انواع ديدار، برکات ديدار

فصل دوم: علل و عوامل زمينه ساز ديدار
بخش اوّل: عواملي که درباره خداوند بايد مراعات شود؛ راه يابي به قلمرو ايمان و تقوا، تحصيل ورع، محاسن اخلاق و رضايت الهي، تحصيل رضايت اهل بيت(ع)، اتصال با قرآن
بخش دوم: عواملي که بايد دربارة امام زمان(ع)رعايت گردند؛ ذکر و ياد مداوم آن حضرت، اهداي صلوات به ايشان، پرداخت صدقه براي سلامتي ايشان، حضور در اماکن مقدسه، دعا به ساحت امام زمان(ع)، توسل به ايشان و استمداد از آن حضرت، عريضه نويسي، تقديم هديه، مهر و محبت به ايشان، تلاش براي زنده داشتن امر امامت، نرنجاندن خاطر شريف امام
بخش سوم: عواملي که سالک دربارة خود بايد مراعات کند؛ تلاش براي معرفت امام، الگوگيري از امام(ع) در تقوا و دينداري، از خود گذشتگي و استقامت در راه رسيدن به ساحت مقدس امام(ع)، توجه به حاضر و ناظر بودن ايشان

فصل سوم: موانع ديدار امام زمان(ع)
ـ موانع شناختي: نداشتن فهم دقيق از دين، جهالت و افراط و بي ثباتي در دين
ـ موانع اخلاقي ـ رفتاري: هواپرستي، دنيازدگي، پابندنبودن به عهد و ايمان، گناه و خطا، انحراف در جمع مال، قطع رحم، کوتاهي در پرداخت سهم امام(ع)

فصل چهارم: سالکان مخلص و عنايات خاص حضرت ولي عصر(ع)
ـ برعهده گرفتن ولايت سالک: معناي ولايت، تجلي ولايت در نبوت و امامت، مراتب ولايت، آثار ولايت، راهکار تحصيل ولايت امام(ع)
ـ تربيت و تزکية شخص سالک
به نام خدا
سلام

کتاب : اکمال الدین و اتمام النعمة
نویسنده : محمدبن علی، ابن بابویه معروف به شیخ صدوق


این کتاب به زبان عربی و درباره امام دوازدهم شیعه، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه میباشد. این کتاب در موضوع خود از پرمطلب ترین و مستدل ترین کتابهاست. نویسنده آن، محمدبن علی، ابن بابویه معروف به شیخ صدوق از فقها و محدثین بزرگ شیعه که به دعای امام زمان علیه السلام به دنیا آمد، دوران کودکی و نوجوانی را در دامان علم و فضیلت و زهد و تقوای پدربزرگوارش گذراند و علوم و معارف را همراه با تربیت های علمی و اخلاقی در کنار آن فقیه فرزانه و عالم وارسته فرا گرفت و با حافظه و هوش و استعداد سرشاری که داشت، در سن کمتر از بیست سالگی هزاران حدیث و روایت با سلسله سند آنها آموخت.مولف محترم اخبار و احادیث بسیار و داستانهای مستدل و مستند در باب امامت و امامان آورده و آنگاه روایات وارده از پیامبر و همه امامان معصوم تا امام یازدهم را درباره وجود و غیبت امام دوازدهم را بیان نموده است و در ضمن، شبهات مربوط به طول غیبت و عمر طولانی حضرت را برطرف می کند. پس از آن غیبت بعضی از پیامران مانند حضرت آدم، نوح، صالح، یوسف، ابراهیم و موسی علیهماالسلام را مطرح می کند. در قسمت های بعدی کتاب، جریان تولد امام زمان، کسانی که حضرت را دیده و با او گفتگو کرده اند و بعد علت غیبت حضرت و توقیعات وارده از ناحیه مقدسه را شرح داده و سپس کسانی که عمر دراز داشته اند، آنها را ذکر کرده است. در قسمت پایانی کتاب، فضیلت انتظار قیام قائم و علامات ظهور حضرت به رشته تحریر در آمده است.
این مسائل با ترتیبی کامل و آراسته در 62 باب تنظیم شده است. ارزش و اعتبار این کتاب، گذشته از جامعیت و استحکام مطالب، به خاطر نزدیکی زمان تالیف آن با آغاز غیبت حضرت مهدی علیه السلام است زیرا این کتاب در سال 352 هجری قمری یعنی زمانی که سن حضرت هنوز به 100 سالگی نرسیده بود، تالیف شد. اگر چه نام این کتاب را «اکمال الدین و اتمام النعمه» گویند ولی صحیح آن «کمال الدین و تمام النعمه» می باشد. این کتاب در سال 1301 قمری به طریقه سنگی به چاپ رسیده است و در سالهای اخیر هم چاپ حروفی مرغوبی از آن منتشر شده است.

منبع : http://book.tahoor.com/
به نام خدا
سلام

[عکس: Emaad-1925-small.jpg]


پديدآورنده: واحد پژوهش و تحقيق موعود
ناشر: موعود عصرمنبع : http://www.emad.ir/
حدیث لوح

[عکس: hadiselowh1.jpg]
یکی از تازه ترین اثرهای موسسه ی موعود عصر (عج) کتابی است با نام «حدیث لوح». این کتاب حاوی سخنان ارزشمند آیت الله وحید خراسانی است و اختصاص به وجود حضرت صاحب الامر (ارواحنا له الفداء) دارد.

این کتاب معرفی مختصری است از دریای بیکران وجود حضرت مهدی (عج) ولی همین قطره ی مختصر چنان دیدگاه تازه و جدیدی به انسان می بخشد که تا مدتها ذهن را درگیر بزرگی روح آن بزرگوار می کند.

همانطور که گفتیم این کتاب درباره ی وجود و خلقت نورانی حضرت مهدی (عج) است پس خواندن آن نیازمند دانستن کمی فلسفه و منطق است.

در بخشی از کتاب به تفسیر حدیث لوح (حدیثی است که از جانب خداوند هنگام تولد امام حسین (ع) به حضرت زهرا (س) داده شد و در آن نام تمامی امامان و وقایع زمان آنها ذکر شده است.) پرداخته شده است. آیت الله وحید خراسانی چنین توضیحی داده اند:

خداوند سبحان برای احدی جز رسول الله (ص) نگفته است:«و ما ارسلناک رحمةً للعالمین» اما در حدیث لوح این تعبیر را برای حضرت صاحب الزمان (عج) بکار برده است...

قرآن معجزه ای است برای تمامی مردم و به طور اخص برای کسانی که می فهمند معجزه است. آنها کسانی هستند که درک می کنند. کمال بشریّت به جز با قرآن که بر قلب سید المرسلین (ص) نازل شده است، متحقّق نمی شود. تنها دو نفر در عالم وجود مظهر هر دو است «الرحمن» و «الرحیم» با هم هستند: خاتم النبیین و خاتم الوصیین.

این مقام حجت بن الحسن (ارواحنا له الفداء) است...

خواندن این کتاب را برای کسانی که به طور مقدماتی با امام زمان (عج) آشنایی دارند توصیه می کنیم.
به نام خدا
سلام

آشتی با امام زمان (عج)


[عکس: ashti.jpg]


پدیدآورنده : سید محمد شجاعی
‌این کتاب در چهار بخش تدوین شده که به ترتیب از مباحث نظری شروع و به مباحث عملی و کاربردی و نیز مباحث روز خاتمه می‌یابد.
‌بخش اول: انسان، راه و راهنما؛
‌بخش دوم: غم‌نامه و آشتی‌؛
‌بخش سوم: امیدها و نویدها؛
‌بخش چهارم: وظایف الهی و مسلّم ما نسبت به امام زمان (ع)؛منبع : http://www.adinebook.com/
به نام خدا
سلام


[عکس: Emaad-2134-small.jpg]


معرفي كتاب :
«از حسین تا مهدی» عنوان کتابی است که نویسنده در آن می‌کوشد با استناد به احادیث و روایاتِ آمده در منابع اسلامی، به موضوعِ مهدویت و خون‌خواهیِ حضرت سیدالشهدا توسط ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بپردازد.
در این اثر، ذیل عناوینی چون «امام حسین از نگاه امام مهدی»، «امام مهدی از نگاه امام حسین»، «القاب امام مهدی از زبان امام حسین»، «شباهت‌های امام مهدی در کلام امام حسین»، «یاد امام حسین نخستین کلام امام مهدی» و... مسئلة خون‌خواهی امام حسین علیه السلام طرح می‌شود. نویسنده برای نگارش این اثر، از منابعی چون «کمال الدین و تمام النعمه» اثر شیخ صدوق، «امالی شیخ صدوق»، «مفاتیح الجنان»، «بحارالانوار»، و... بهره گرفته است.

پديدآورنده: محمد رضا فواديان

ناشر: بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج)


منبع : http://www.emad.ir/
صفحات: 1 2